Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

wygrzewanie słuchawek samym basem


ratajczak

Rekomendowane odpowiedzi

ciągle źle mnie rozumiesz, ale nie wiem już jak inaczej napisać :) 50 godzin zleci jak z bata strzelił - one sobie grają jak idę do pracy. Jak już wracam to słucham normalnej muzy - ze trzy dni i będzie po zawodach.

Wszelkie inne metody były już ze sto razy wypróbowane i są albo i nie ma efektów (byc może i placebo - aż taki znawca to nie jestem), ale ja zamierzam to zrobić w zgoła odmienny sposób i to w krótkim czasie, czyli nawalać tylko niskimi tonami w bardzo skondensowanym wydaniu i albo się udo, albo się nie udo;)

 

nie tyle bassheadem jestem, ile miłośnikiem mashupów, HH i Rnb a tu bas jest jednk potrzeby o wiele bardziej, niż w 4 Porach Rocku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że wygrzewanie słuchawek występuje i nie jest to żaden śliski temat

Chodzi głównie o elementy sprężyste - ich czas dotarcia ( zawieszenie membrany ). Zanim membrana osiągnie swoją odpowiednią sprężystość musi przejść ten proces. W przypadku ultrasone jak kolega wyżej wspomniał czas ten to - nie przesada ! - około 400 godzin. Brzmienie zmienia się diametralnie.

W przypadku basu czas wygrzewania jest znacznie dłuższy ( średnio chyba około 10x ) od wysokotonowca ze względu na amplitudę i częstotliwość drgań.

Co do sposobu wygrzewania jest ich wiele, aczkolwiek ciężko chyba stwierdzić który jest lepszy lub gorszy. Jedni wygrzewają białym szumem czy różowym a inni puszczają muzykę...Osobiście uważam że po prostu puszczenie dość zróżnicowanej instrumentalnie muzyki w pełni wystarcza do poprawnego wygrzania.

 

Zawieszenie membrany w sluchawkach? Basowce i wysokotonowce w sluchawkach? Moze chciales pisac o glosnikach w kolumnach? Co do wygrzewania sluchawek to jak najbardziej jest to temat sliski - zeby miec pewnosc ze faktycznie istnieje i ma zwiazek z membrana trzebaby miec 2 identycznie brzmiace egzemplarze i jeden z nich "wygrzewac" a drugiego nie - i porownac je w slepym tescie na tych samych padach. Tego warunku nie spelnia zdecydowana wiekszosc piszacych o "wygrzaniu" a zakladanie ze ktos po 400 h pamieta jeszcze jak brzmialy sluchawki na poczatku, odbiera dzwiek w danym momencie tak samo a jego mozg nie przyzwyczail sie do danej sygnatury jest delikatnie mowiac na wyrost

 

Okej faktycznie zawieszenie bardziej tyczy się kolumn.. ale myślę że słuchawek jednak też - w końcu membrana też jest jakoś osadzona w swej obudowie - nie wisi w przestrzeni ... A zakłada to się czapkę w zimie na głowie :) Składa się tak że właśnie mieliśmy okazje testować nowe ultrasone 2900 jak i doskonale wygrzane i różnica jest kolosalna - powtarzam kolosalna... Testy robione były bezpośrednio przez kilka godzin w kilka osób więc niech mi ktoś nie mówi że to śliski temat lub że mózg się przyzwyczaja. Kolejny taki przykład do soundmagic p30 - również testowane i również bardzo łatwo zauważyć zmiany.. Na ultrasonach akurat jest ta różnica tak ogromna że każdy lajik bez problemu ją usłyszy, a jeśli nie to niech zrezygnuje w ogóle ze słuchania...

Edytowane przez RaSta^
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... 50 godzin, czy coś kole tego minęło, trza by napisać coś niecoś. A więc, wygrzewanie zestawem testowym Bass Mechanik (99 sampli: od 20 HZ do pink noises) spowodowało dodanie niskich rejestrów w basie. Bas w Superluxach 668b z punktowego i sprężystego przeszedł w nieco bardziej mięsisty. Oprócz tego na pierwszy plan wybiła się średnica (wcześniej dominowała góra). Góra natomiast złagodniała (dodatkowo pozbyłem się naklejki dumperowej, więc nie wiem ile z efektu uspokojenia góry zawdzięczam temu zabiegowi). Niestety zrobiło się mniej przestrzennie. Dźwięk słabo rozchodzi się na boki. Całą zmianę najcelniej określa słowo "funowe", bo właśnie ku temu słuchawki zaczynają zmierzać. Jak dla mnie to właśnie ograniczenie sceny działa na minus, wiec zaprzestaję wygrzewać dalej. Bas został jednak wyraźniej zaznaczony w każdym utworze, więc cuś za cuś.

Dla malkontentów - słucham na przemian wygrzewanych Superluxów i V-jaysów, dlatego efekt "przyzwyczajenia" wykluczam z całą stanowczością. Podobnie jak efekt "pamięci", gdyż wygrzewanie zajęło mi tylko kilkadziesiąt godzin, mam więc na żywo w pamięci jak brzmiały uprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz przestać wygrzewać, skoro dalej będziesz ich słuchać? Wygrzewanie to nie jakiś odrębny proces, który ma nadawać magiczne właściwości przetwornikom. Dzieje się niezależnie czy puszczasz szum różowy, sinusa 15 Hz czy słuchasz muzyki. Nie da się go zatrzymać. Samo najzwyklejsze słuchanie muzyki na nowych słuchawkach powoduje, że się wygrzewają czy tego chcesz czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) offfff course, ale właśnie ten specyficzny sposób wygrzewania (50 godzin :)) jaki im zaserwowałem powoduje ukierunkowanie dźwięku w stronę o którą mi niekoniecznie chodzi. To co ja zaserwowałem to był antybiotyk, a teraz wracam do witaminy C :) Edytowane przez ratajczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) offfff course, ale właśnie ten specyficzny sposób wygrzewania (50 godzin :)) jaki im zaserwowałem powoduje ukierunkowanie dźwięku w stronę o którą mi niekoniecznie chodzi. To co ja zaserwowałem to był antybiotyk, a teraz wracam do witaminy C :)

 

Jakie ukierunkowanie dźwięku? Nie ma czegoś takiego jak ukierunkowane rozciąganie membrany, membranę można rozciągnąć szybciej lub wolniej, w końcu osiąga punkt, w którym zmiany nie będą słyszalne - o ile słyszalne są w ogóle w danym modelu na początku.

 

bo ja wiem - dla mnie to jasna sprawa - im większe wychylanie membran, tym bardziej słuchawki osiągają pełnię możliwości - stają się bardziej elastyczne.A nic tak nie rusza membraną jak niskie tony (oczywista oczywistość) wobec tego najszybsze efekty powinno dawać potraktowanie ich muzyką składającą się z możliwie samych basów... cholera, przydałoby się zdanie akustyka na ten temat, bo może robię błąd, a muza powinna być bardzie zróżnicowana:/

Niestety popełniasz błąd w rozumowaniu. Dlaczego niby niskie tony mają rozruszać membranę bardziej niż wysokie? Ja bym raczej powiedział, że jest dokładnie na odwrót. Właśnie patrzę na wykresy rozkładów drgań kilku pierwszych modów własnych membrany kołowej z książki prof. Andrzeja Dobruckiego i widać wyraźnie, że bardziej zróżnicowane ruchy wykonuje membrana dla wyższych modów. Może to ale nie musi wpływać na jej większe rozciągnięcie.

 

Wychylenie membrany wpływa raczej na amplitudę drgań - im większe tym głośniej. W ekstremalnych warunkach można wyrwać membranę z zawieszenia ale raczej prędzej niż to się stanie spalimy cewkę z powodu dostarczenia zbyt dużej mocy.

 

Zaraz zaraz, dlaczego błąd w rozumowaniu? Niższe częstotliwości powodują większą amplitudę wychylenia membrany dla danej głośności - to oczywista zasada... Zwiększając częstotliwość wychylenia membrany są mniejsze dla tej samej głośności jaką sobie ustawisz w playerze czy komputerze. To do zdania niższego.

 

A co do części wyżej to jeśli naciągniesz koszulkę na coś i zaczniesz lekko pukać palcem ale szybko, to nie rozciągniesz materiału, albo będzie to trwało bardzo długo, jeżeli zaczniesz mocniej naciskać palcem ale wolniej to materiał szybciej zacznie to odczuwać. Zauważyłeś, że membrany słuchawkowe są najczęściej profilowane i mają wytłoczone wzorki? Ma to powodować, że membrana unika w znacznym stopniu wpadania w rezonanse własne o których napisałeś, bo tworzy to zniekształcenia dźwięku.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jakie ukierunkowanie dźwięku? Nie ma czegoś takiego jak ukierunkowane rozciąganie membrany, membranę można rozciągnąć szybciej lub wolniej, w końcu osiąga punkt, w którym zmiany nie będą słyszalne - o ile słyszalne są w ogóle w danym modelu na początku."

Piszesz dobrze mój Padawanie...chodzi mi o to, że poszedłem bardzo na skróty, a chcę wrócić na główną drogę. Membrany podejrzewam nie osiągnęły jeszcze max wychylenia, czyt. nie "wygrzały" się do końca i nie chciałbym już tego procesu przyspieszać, a pozwolić mu toczyć się własnym tempem, który być może zajmie mi kolejne setki godzin, ponieważ słuchawki za bardzo zbliżają się do funu (podejrzewam, że po pełnym "wygrzaniu" taka będzie ich charakterystyka), a chcę to JEDNAK możliwie najdalej odwlec w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma sensu... jeżeli słyszysz różnicę nowe fabrycznie i trochę pograne - ale nie o tym tutaj - i uważasz, że rozruszanie gra źle to nie trzymaj takich słuchawek... Teraz będziesz specjalnie słuchał cichutko, żeby membrana jak najmniej się wychylała? Te słuchawki tak będą grały i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu od teraz będę ich słuchał, a nie testował. Jak dla mnie zmienił się ich charakter grania i tyle. spodziewałem się nieco innego rezultatu, ale to również nie o tym mowa. A o czym? Mianowicie o tym, czy wygrzewanie metodą Grado-Fana przynosi rezultaty, czego wypadkową jest mój patent. Efekt jest zauważalny - doszły dolne rejestry basu, słuchawki analityczne można w parę godzin zamienić w funowe. THE END

Edytowane przez ratajczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odgrzewam kotleta. Ratajczak, czy dalej dysponujesz zestawem testowym Bass Mekanik? Chciałbym wygrzać nowe słuchawki Twoją metodą a nie mogę tego nigdzie znaleźć do ściągnięcia.

Pozdrawiam

Edytowane przez ICTC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam kotleta. Ratajczak, czy dalej dysponujesz zestawem testowym Bass Mekanik? Chciałbym wygrzać nowe słuchawki Twoją metodą a nie mogę tego nigdzie znaleźć do ściągnięcia.

 

Pozdrawiam

Jakie słuchawki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propo wygrzewania samym basem, ja właśnie tak katuję kawałkiem Kaosbreed - Radio Music 89 groszówki z Empiku. Ciekawe czy do rana ujmie im jazgoczącego środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze nie wiem, dzisiaj zamawiam. SL HD681b lub zwykłe 681.

 

ech, się ludzie naczytają, a potem głupoty piszą. słuchawki rozpakuj, załóż na głowę i słuchaj ;)

 

Nie czytają - źle. Czytają - też źle! :lol:

 

Które będą lepsze do hip-hopu/rapu? Generalnie ich główne zadanie to pozycjonowanie ruchów wroga w grach fps...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności