Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Itunes Store - format plików


Gamesiarz

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że wcześniej raczej unikałem Itunesa mam pytanie jaki format plików jest dostępny do pobrania. Jak wiadomo żaden Iphone nie wspiera .flac. Czy możemy np pobrać sobie bezstratny wav i przekonwertować na flac, czy jesteśmy zmuszeni do korzystania z tego co na daje apple?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze kojarzę, iTunes Store sprzedaje muzykę w formacie AAC z DRM (oprócz iTunes plus, gdzie pliki nie mają tego zabezpieczenia). Tak więc, nie ma możliwości zakupu plików w formacie bezstratnym. No chyba, że jestem mocno nie na czasie i Apple już to umożliwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie AAC z DRM?! To było dwa lata temu...!

 

Obecnie wszystkie pliki w iTunes to wysokiej jakości pliko M4A (kompresja AAC, 256kbps) BEZ DRM - można kupić i od razu skopiować na odtwarzacz inny niż iPod...

 

... za to iPod, żeby w ogóle odtwarzał jakieś pliki bezstratne, muszą to być pliki ALAC - co nie jest wielkim problemem, bo dbpoweramp nawet w wersji darmowej kompresuje pliki FLAC do ALAC w trzech kliknięciach...

 

Więc jeśli już masz pliki FLAC to odtworzysz je jako ALAC (po kompresji). Jeśli masz płytkę CD, to włóż ją do komputera, włącz iTunes i iTunes samo ją zripuje do bezstratnego formatu ALAC (tylko wcześniej wybierz w ustawieniach, że ma ripować płyty do ALAC a nie M4A/AAC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mija bo zarówno ALAC jak i FLAC są formatami bezstratnymi. Nic się nie traci na jakości podobnie jak ripując płytę CD do FLAC-a.

 

edit.

 

ale jeśli chodzi o M4A to masz rację. Nie doczytałem :D

Edytowane przez KaDargo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ALACa w sklepie Appla kupimy, czy nie? Czy maks. co oferują to jest 256kbps AAC?

 

nie, w iTunes nie da się kupić muzyki w formacie bezstratnym (pliki w iTunes to AAC 256kbps)

 

Dzięki za odp., jak dla mnie qupa. Dla dobrego hi-fi to jednak za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ALACa w sklepie Appla kupimy, czy nie? Czy maks. co oferują to jest 256kbps AAC?

 

nie, w iTunes nie da się kupić muzyki w formacie bezstratnym (pliki w iTunes to AAC 256kbps)

 

Dzięki za odp., jak dla mnie qupa. Dla dobrego hi-fi to jednak za mało.

 

A mimo to parę dni temu na CES zaprezentowano stację dokującą/głośniki dla iPodów, wielkości typowej szafy (tylko postawionej bokiem) :)

 

Nie mówiąc już o dziesiątkach wzmacniaczy lampowych, zestawów głośnikowych znanych producentów etc. a to wszystko do słuchania muzyki z iTunes... najwyraźniej da się (chyba że wszystko to tylko ściema marketingowa i producenci o tym wiedzą, ale chcą trzaskać kasę, skoro ktoś to kupuje) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiele razy przeprowadzanych przeze mnie testach ABX na osobach trzecich, AAC jest formatem najdoskonalszym, jednak rozróżnialność od flaca jest możliwa do bitrate 500 kbps. Nawet 400kbps wprawni słuchacze potrafią odróżnić od flaca (w sprzyjających warunkach), ale powyżej tej przepływności już nie znam przypadku, który by tego dokonał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była tylko jedna z możliwości - część ludzi (nie mówię tu o Polsce) ze zwyczajnej wygody kupuje muzykę właśnie w iTunes, kompletnie nie przejmując się kwestią jakości, ale kupując przy tym wyżej wymienione "wysokiej jakości firmowe" zabawki typu doki, wzmacniacze, kolumny etc.

 

Oczywiście nie jest to złe samo w sobie, w końcu chodzi o przyjemność słuchania muzyki a nie zabawę jakimiś miernikami oceniającym "jakość" :)

 

Nie jest też złe kupowanie płyt CD i ripowanie ich do formatu ALAC :)

 

Zwracam właśnie uwagę na to, że każdy może znaleźć sobie satysfakcjonujący go poziom i jego się trzymać - komuś w zupełności wystarcza muzyka z iTunes, ktoś inny z pogardą patrzy na wszystko poniżej DVD-Audio... ich wybór, zwracam tylko uwagę, że taki wybór istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skad masz taki a nie inny obraz "zachodniej" rzeczywistosci. Przypomina mi sie teraz "kolega" z forum kupujacy orfeusza pod youtube. Przypadek ktory opisujesz nie jest przypisany jedynie do "zachodniego" standardu zycia. Cos takiego zdaza sie wszedzie bez wzgledu na granice - tak jak i wszedzie znajdziesz grupe swiadomych uzytkownikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przecież że nie sugeruję iż wszyscy (na zachodzie czy gdziekolwiek) tak robią, tylko że istnieje pewna grupa osób (na zachodzie czy gdziekolwiek), która tak robi... to wszystko.

 

A wnioski (że jest to głupie, albo że po prostu tak jest, albo że ktoś trzaska na tym niezłą kasę) każdy może wyciągnąć sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muzykę konwertuje do m4a 250 kb (iTunes +) i jestem zadowolony z jakości. Poza tym do 4gb playera mogę zmieścic znacznie więcej muzyki w takim formacie niż w bezstratnym.

uwierz, na iPodzie 60GB ta różnica jest jeszcze większa ! Ale chyba nie o to chodzi. Masz plejera 4GB bo takiego wybrałeś. Ja takiego nigdy nie kupię, bo wiem, że to dla mnie za mało, właśnie ze względu na objętość plików.

 

Mógłbym się bawić w konwertowanie dodatkowo do mp3 320, ale skoro nie mam miejsca na pomieszczenie wszystkich WAVów moich płyt, to gdzi jeszcze pomieszcze kopie tych samych albumów w mp3, by w razie koniecznosci wgrac je na odtwarzacz? A zgrywac TYLKO do mp3 nie mam zamiaru, bo chcociazby majac zamiar uzywac iModa m.in. stacjonarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz miejsca na pomieszczenie wszystkich WAVów, to dlaczego nie masz ich w zakodowanych (skompresowanych) w jakimś bezstratnym formacie? No i konwersja do mp3 jednego albumu to kwestia rzędu minuty (zależy oczywiście od sprzętu i materiałów), więc nie widzę problemu trzymania gdzieś na pojemnym dysku kopii płyt (w jakimś FLACu czy ALACu + CUE), a na potrzeby sprzętu przenośnego kodować i przenosić same np. mp3 czy m4a/aac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności