Skocz do zawartości

Audiotrak Prodigy Cube


selphy

Rekomendowane odpowiedzi

Póki co, po tygodniu słuchania na Cubie z wymienionym opampem na AD8066 nie mam praktycznie żadnych zastrzeżeń co do sprzętu. EQ na płasko (zauważyłem, że przy pierwszym odsłuchu, kiedy to pisałem poprzedni post zapomniałem przełączyć z powrotem z DirectSound na WASAPI), dźwięk jest wyrównany, nie ma żadnej potrzeby dodatkowej ingerencji w brzmienie. Najniższego basu nadal odrobinę brakuje, ale jest to odczuwalne w bardzo niewielkim odsetku utworów i w żaden sposób nie przeszkadza. Sprzęt gra muzykalnie, barwnie, w żaden sposób nie męczy, szczegółowość utrzymuje się na wysokim poziomie. Przy tym zestawie nie mam już dłużej tej palącej potrzeby wymiany czegokolwiek w torze audio, żeby uzyskiwać coraz to lepsze brzmienie. Oprócz małego poszerzenia sceny chyba nic już w brzmieniu bym nie poprawiał. To mi wystarcza.

 

Czekam jeszcze na OPA2107, później podzielę się wrażeniami. Przy okazji mam pytanie - czy Audiotrak uciągnie OPA2107, który przecież wymaga trochę napięcia?

Edytowane przez Keola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dobrze prawisz, ja chyba pomyliłem z opa2227 :) Wynikałoby, że jednak 2107 potraf latać z niższym napięciem mimo tego co producent podaje.

Swoją drogą jak w wątku o Cubie czytałem to mnie dziwią różne opinie o OP2107 względem AD8066 , jedni mówią, że op2107 ma więcej średnicy, drudzy, że AD8066 więcej średnicy, albo tutaj dźwięk niektórzy inaczej definiują albo podróbki niektórzy kupili.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obie te kostki to nic specjalnego.

 

Głupie gadanie, może tobie nie podeszły a każdy ma inne preferencje wiec nie wiem po co tak pisać. Dla mnie opa 2107 to jedna z lepszych kostek i świetnie zgrywa się z moim systemem do tego stopnia, że nie mam zamiaru bawić się więcej w niekończącą się opowieść w świecie opampów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPA2107AP - 4,5V

AD8066 - 5V

 

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa2107.pdf strona 3, Power Supply.

 

Napięcie dostarczane na opa w Cube to 4,6 - 4,8V (z tego co pamiętam) w zależności od komputera do którego jest podłączony.

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tamto 9V dla OPA2107 to czyli było podane x2, zapomniałem, że tak często to zapisują :P

A obie te kostki to nic specjalnego.

Głupie gadanie, może tobie nie podeszły a każdy ma inne preferencje wiec nie wiem po co tak pisać. Dla mnie opa 2107 to jedna z lepszych kostek i świetnie zgrywa się z moim systemem do tego stopnia, że nie mam zamiaru bawić się więcej w niekończącą się opowieść w świecie opampów.

 

 

 

 

 

 

No cóż obie kostki nie należą do tych droższych (są raczej w średnim/tanim przedziale cenowym), ani nie są uznawane jako jedne z najlepszych, po prostu uznaje się je za dobre kostki. Opampowe "wyżyny" to są raczej np. OPA1612, OPA2228, LME49990, AD825, AD797. Jednak większość wymaga większego napięcia niż 5V, by pokazać na co je stać w pełni, co nie znaczy też, że zagrają słabo. Też wiem, że można te kostki modyfikować, żeby lepiej grały z układami niskonapięciowymi. Ale oczywiście, że ktoś może preferować bardziej OPA2107, bo gusta są szerokie, a przyjemność z muzyki to więcej niż kwestia jakie parametry wyciąga kostka, czy jak dobrze technicznie gra i jeszcze kwestia synergii pod konkretny sprzęt i pod dany "tor słuchawkowy" też się liczy.

A obie te kostki to nic specjalnego.

Które byś określił mianem "coś specjalnego" w przypadku Cube? :)

 

 

 

Im więcej do przetestowania tym lepiej ;) Lub po prostu jakąś porządną kostkę i nie martwić się, że z innej zagra nieco lepiej.

Edytowane przez oblivion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu kilku tematów zastanawiam się nad trzema opampami z nieco wyższej półki: OPA627, OPA1612 i OPA2228. OPA1612 ponoć wypada z tej trójki najgorzej, ale według specyfikacji zadziała już od 2,5V, za to OPA2228 ponoć może być niestabilny, chociaż zapowiada się najciekawiej. Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2228 nie jest lepszy od 1612A, dla mnie jest gorszy, jego stabilność zależy od gain-u na rezystorach, ale tak naprawdę jak działa 1612A (a działa sprawdzałem) to 2228 też pójdzie.

 

Ale dla mnie taki wymiany są o kant dupę rozbić dopóki na płytce są opki JRC.

 

OPA627 to przerost formy nad treścią przy tym sprzęcie. Amen.

 

Jest jeszcze coś takiego jak napięcie symetryczne, jeśli symetryczne jest 5V, to jeśli chcecie opka zasilić asymetrycznie to musi dostać 10V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawce są te JRC? Z tego, co widziałem, to SO-8 nie jest... na co i jak dałoby się to wymienić? Decyzję o ich wymianie już podjąłem, ale jako że pewne ryzyko się za tym kryje, to najpierw chcę wymienny opamp dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ryzyko? :) No jest ryzyko - że odmuli Cube i zagra lepiej :D JRC są tylko do przelutowania u np. Mikołaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na coś co jest w stanie pracować przy niskim napięciu.

 

A wrzucić to bym polecał coś lepszego OPA1612A zamiast JRC-ków na wyjsciach, a w podstawkę najmilej widziane by było AD797AR albo AD8599.

 

Wylutowanie mi takiego opka zajmuje 15 sekund, możliwość uszkodzenia czegokolwiek wynosi 0%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma w necie dobrych zdjęć wnętrza i laminatu, ale rozumiem, że są to 3 zaznaczone na czerwono... a ten "scalak", który zaznaczyłem na niebiesko to nie jest też jakiś opamp? Wynikałoby, że jeden JRC na wyjście/wejście, czyli JRC nr 1 odpowiadałby za wyjście 6,3mm na słuchawki, nr 2 za 3,5mm a nr 3 za wzmocnienie mikrofonu, mam rację? Tylko za co odpowiadałby ten czwarty, o ile to opamp w ogóle? Zależy mi, żeby zapodać coś lepszego na same słuchawki, RCA i tak idzie na wzmacniacz Pioneer A443, więc kolumny i tak dostają mięcho z niego a nie z Cube'a.

cube6.jpg

Edytowane przez Dyzio_997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać jak różnią się gusta ludzi.

 

Keoli nie podszedł E07K i uważa że Cube go zjada. A dla mnie natomiast Cube jest nieodsłuchiwalny.

 

Zrobiłem jakiś czas temu porównianie na Microlabach Solo 7C. Konfrotacja z FiiO E10. Audiotrak po prostu został zmieciony przez FiiO, w mojej opinii. Po wpięciu go zamiast E10 wszystko opadło, w dźwięku wszystko zostało zabite. Zero życia.

Cube ukazał mi się jako najbardziej zmulony dac który słyszałem do tej pory w przedziale do 500 zł, po wyjściu lineout. Aż się przestraszyłem stopniem degradacji sygnału. E10 dla mnie zabrzmiało przy nim jak źródło za 800 zł.

 

 

I teraz się pytam, gdzie w Wwa jest jakiś modyfikowany Cube do przesłuchania? :P

Edytowane przez D@rkSid3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wszystko kwestia gustu.

 

Sam też nie uważam, żeby po RCA Cube grał jakoś wybitnie dobrze, raczej nie ma czym się popisać. Za to jako źródło do słuchawek to mi się podobał. Do ideału dużo mu brakowało, szczególnie ucięty bas jest wkurzający, lecz sama prezentacja dźwięku ok. Dość naturalna.

 

Wolfsony mają swój własny charakterek grają dość efektownie, ale moim zdaniem wyraźnie kolorują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ideału dużo mu brakowało, szczególnie ucięty bas jest wkurzający, lecz sama prezentacja dźwięku ok.

 

Po wrzuceniu do Audiotraka AD8066 na moich JVC, które w międzyczasie zdążyłem mocno zmodyfikować, usłyszałem w niektórych elektronicznych utworach bas na tyle niski, że było go bardziej czuć, niż słychać. Zdziwiony przejechałem generatorem fal po wszystkich dostępnych częstotliwościach (SineGen 2.1). Do 50Hz schodziły bez problemu, 40-35Hz jeszcze było słyszalne. Na brak żadnego basu teraz nie narzekam, raczej chętnie zrzuciłbym trochę średnich tonów, a bardziej zaznaczył wysokie.

Edytowane przez Keola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski bas to do 20hz się liczy ;). Ja ogólnie na bas nie narzekałem, przyjemnie się tego słuchało, ale to wycięcie było dość słyszalne. Dobrze wiedzieć, że zmiana op-ampa może pomóc rozwiązać ten problem. Znajomy na PW pochwalił mi się, że używa LME49990 i jest zadowolony, więc może właśnie wystarczy wsadzić coś odpowiedniego. Mówię, mi jako sprzęcior do słuchawek się podobał jakość/cena dla mnie ma bardzo adekwatny stosunek. Ma zapas mocy, ma szczegółowość, dynamikę, scenę, gra w miarę neutralnie.

 

Taki E17 też niczego sobie, nie dziwię się, że się podoba. Lecz szczerze powiedziawszy brakowało mu trochę sceny z CUBE. Na głośnikach to może trochę inaczej wygląda, nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski bas to do 20hz się liczy ;). Ja ogólnie na bas nie narzekałem, przyjemnie się tego słuchało, ale to wycięcie było dość słyszalne.

 

Taki E17 też niczego sobie, nie dziwię się, że się podoba. Lecz szczerze powiedziawszy brakowało mu trochę sceny z CUBE. Na głośnikach to może trochę inaczej wygląda, nie sprawdzałem.

 

20Hz gdzieś w ogóle w jakichś utworach jest? :P W każdym razie aktualnie nie narzekam na brak basu i wszystko brzmi jak trzeba. W najbliższym czasie mam zamiar wymienić wreszcie te układy JRC, wtedy sprawdzę jeszcze raz, czy coś się zmieniło.

 

Będę miał możliwość odsłuchania E07K na głośnikach i skonfrontowania go z Cubem, także później mogę wrażeniami się podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności