Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

kanalizacyjny "haj-ent"


microb1987

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj pod nagłym przypływem weny twórczej zakłócającej nudę stworzyłem oto takie kolumienki.

 

Za dawcę posłużył głośnik centralny z zestawu logitech x-530, szczerze mówiąc to nie wiem skąd on się znalazł w mojej graciarni, gdyż owego zestawu nigdy nie posiadałem, ale mniejsza o to. Postanowiłem wymontować z kolumienki dwa mikro głośniczki i zaaplikować je do jakiejś obudowy. Jako, że w garażu natrafiłem na 2 kolanka pcv fi50mm 90stopni, od razu wiedziałem jak nowe stereo będzie wyglądać ;) .

Głośniczki zostały przykręcone do kolanek wkrętami do płyt gipsowo-kartonowych, za podstawkę posłużył kawałek deski, w którym wyfrezowałem otwory by wpuścić w nie kolanka. Dodatkowo każda z "kolumn" jest wygłuszona dość spora ilością gąbki (została mi z nieco ambitniejszego projektu ;) ).

Całość prowadzona jest przez wzmacniacz tripath 2024e (Sure electronics).

 

Za pewne zastanawiacie się jak to gra... otóż pierwsze co ciśnie się na myśl, to to, że w końcu głośniki pochodzą z mega hi-endowego zestawu 5.1 jakże audiofilskiej marki logitech i w związku z tym muszą czarować dźwiękiem. Niestety muszę nieco ostudzić entuzjazm. Można powiedzieć, ze kolumienki po prostu grają, a to już dużo ;) .

Dźwięk pozbawiony jest basu, wszelakiego, od tego niskiego przez midbas i wysoki nabrzmiały bas. Tego zakresu po prostu tu nie ma, jakieś lekkie puknięcia, jak palcem w pudełko od zapałek.

Z wysokimi tonami sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku niskich, po prostu ich nie ma, ale ma to też swoje plusy, nic nas nie zakuje :P .

Głośniki rozwijają swoje skrzydła jeśli idzie o zakres średnich tonów, jednak i w tym przypadku nie nie ma mowy o skrzydłach rodem z airbusa a-380, a najwyżej o wnerwiających skrzydełkach komara, który brzęczy nam pół nocy nad uchem.

 

Ogólnie jazzu z żeńskim wokalem da się posłuchać na poziomie pchełek dołączonych do większości odtwarzaczy czy telefonów. O metalowej sieczce, czy mocnej elektronice lepiej zapomnieć, bo nawet nie wiadomo co dokładnie za dźwięk się z nich wydobywa.

 

Kosztorys dla chętnych do realizacji tego ambitnego projektu wygląda następująco:

 

-zestaw logitech x-530 ok.240zł (wystarczy na wykonanie 5 zestawów stereo ;) ),

-2 kolanka ok. 10 zł, do nabycia w każdym markecie budowlanym,

-4 wkręty nie mam pojęcie ile mogą kosztować, pytając o taką ilość w sklepie możecie się narazić na wyśmianie :P ,

-jakiś klej, ja użyłem jakiegoś Pattexa znalezionego w garażu,

-deseczka, hmmm można wyrwać sztachetę z płotu sąsiada (tej opcji nie polecam) lub wykorzystać skrzyneczkę od 18letniej whisky trzymanej pod kluczem w barku ojca,

-gąbka, można podwędzić mamusi tę do zmywania (o ile mamusia nie używa zmywarki).

 

Dodatkowo przydatne są wkrętarka, wyrzynarka, frezarka, śrubokręt, lutownica, kawałek papieru ściernego i ok godzinki wolnego czasu ;) .

 

Oto zdjęcie przedstawiające efekt końcowy:

 

 

P.S. temat umieściłem tutaj, gdyż nie miałem pojęcia gdzie będzie pasował.

Zdjęcie0058.jpg

Edytowane przez microb1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tekstu tytuł tematu stał się jakże oczywisty!

 

Ale muszę coś powiedzieć:

"YOU'RE DOING IT WRONG!"

Zapomniałeś o bassreflexie - to dlatego nie ma basu. Wytnij dziurę w tej rurze to będziesz miał niskie tony!

 

Ale wydaje mi się że byś się zdziwił gdybyś zbudował z tego obudowę typu horn-loaded. Myślę że wtedy ten głośnik mógłby dać konkretny popis.

Edytowane przez piotrus-g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile jointów wypaliłeś zanim wpadłeś na taki pomysł. Powiem szczerze, że jedyne co mi przychodzi do głowy to Blue Man Grouphttp://www.youtube.com/watch?v=LOL8-qIYemg. Ciekawe jakby dorwać jakiś głośnik od Tonsila i wpakować go w rurę ale taką od kanalizacji o średnicy około 30 cm :P

Edytowane przez duran
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności