Skocz do zawartości

MxM - kilka pytań


debowski4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na praktykach w szkole muszę zrealizować jakiś ciekawy projekt na zaliczenie. Wpadłem na pomysł, że zrobię MxMa, bo przyda mi się na przyszłość. Płytkę chce zrobić sam. I mam do was pytanie jakie kondensatory dać do tego MxMa. Nie chciałbym żeby było bardzo analitycznie. Chcę mieć trochę funu jak wy to mówicie. Z tymi kondensatorami jest problem bo JVC u nas w PL praktycznie nie dostępne. Jakaś aukcja z BG jest na allegro ale czy on będzie dobry? Mam prośbę. Jeśli ktoś posiada jakieś części do MxMa oprócz op-ampów to niech do mnie napiszę na PW. Kupię to co jest potrzebne do budowy najbardziej interesowałyby mnie: Potencjometr ALPS i kondensatory. Z góry dzięki za pomoc.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondy to sobie daj jakie znajdziesz w necie czy gdzieś. W zasadzie im większa pojemność tym lepiej. Czytałeś instrukcję montażową do MxM'a? Nie zmieści się większy niż o średnicy 16mm, nie może być też za wysoki (wymiary maksymalne były gdzieś podane, zresztą zrób płytkę i zmierz pole na dużego konda). Bocznik może być mały, dobrze dać jakiś 'audiofilski' model (BG N np.), bo może poprawić własności brzmieniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli pojemność tego głowęgo kondensator czyli 3300uF to nie jest warunek tak? Może być większy? I pytanie z innej beczki troszkę ale nie chce zakładać nowego tematu. Jakiego kabla użyć najlepiej na interconnect odtwarzacz-->MxM? :) z góry dzięki wszystkim za pomoc. Jak jutro wytrawie to płytkę to napisze i się pochwale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to krótki odcinek to możesz użyć drutów ze skrętki komputerowej i zapleść je razem, najlepiej kat6 albo kat7, jeżeli to dłuższy odcinek to możesz użyć kabla mikrofonowego, polecam użycie rezystorów precyzyjnych niskoszumowych, różnica w cenie nie za duża, ale efekty lepiej słyszalne od drogich kondensatorów.

 

a tak poza tematem nie wie ktoś gdzie można kupić opy do mxm?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam trochę mieszane uczucia robiąc zakupy na odległość, ale skoro to jedyne źródło, pytałem paru handlarzy o te kostki ale ponoć analog robi ostatnio straszne problemy i trzeba kupować olbrzymie ilości, a próbek już nie wysyłają więc zdobycie ilości detalicznych nie jest łatwe.

 

Z co do tematu to dobre kondy łatwo poznać po tym że mają miedziane wyprowadzenia, większość jest robiona z ferromagnetyku żeby nadawały się do montażu maszynowego, czyli masówka, te z miedzianymi nogami grają bardziej gładko i analogowo z dużą dynamiką i nie trzeba ich niczym bocznikować, bo tylko psuje się efekt. Najtańsze i łatwo dostępne są stare osiowe roe, ale trudno by było je upchać do obudowy. Inna teoria mówi o tym że taniej jest użyć kilku bardzo tanich kondensatorów dobranych odpowiednio wartościami żeby kompensować nachylenie impedancji, bez pomiarów można przyjąć ze jest to ok 1/100 wartości dla bocznikującego i bocznikującego bocznik itd. dodatkowo trzeba by znaleźć takie które podbijają parzystą harmoniczną bo takie grają najlepiej, ale trzeba mieć na czym zmierzyć widmo.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wytrawiłem sobie płytkę do MxMa. Proszę o jakieś komentarze jak to wyszło według was (skan w załączniku.

Tylko jeszcze jedna sprawa. Potrzebował bym coś takiego jak w drugim załączniku tylko w skali 1:1 aby wydrukować to i dać na odwrotna stronę płytki.

PCB.jpg

MxM_v1.4_rozmieszczenie_element_w.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ladnie Ci to wyszlo .

Co do kondensatorow to do tej pory nie kumam po cholere ludzie bocznikuja inne kondy niz bg std typowym bg n . Black Gate STD mial super brzmienie ale potrafil byc ostry i stad bocznikowanie malutkim BG N ktory wprowadzal odrobine ciepla . W przypadku innych kondensatorow to jest zbedne wlasciwie , chyba ze ktos chce szukac dzwieku charakterystycznego , musi wiec poexperymentowac z roznymi kondensatorami .

Co do kabla to niezwykle istotna jest jakosc wtykow minijack . I wogole nie wiem czy nie jest to najwazniejszy element MxMa jesli wtyk mozna do tych zaliczyc . Wogole odradzam cokolwiek innego niz oryginalny neutrik . Albo bedzie cos trzeszczec albo sie zwierac albo .... zawsze bedzie jakies albo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności