Skocz do zawartości

FLAC 0 ~ 8: o co w tym chodzi?


Negatyw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W specyfikacji swojego odtwarzacza na stronie producenta, mam:

 

MP3: 8Kbps ~ 320Kbps / WMA: 40 ~ 384Kbps / FLAC : 0 ~ 8

 

Czym zatem jest to (dla FLAC) 0 ~ 8 ?

 

W jaki sposób (przed wgraniem do odtwarzacza) pliku FLAC, mogę sprawdzić czy mieści się w owym 0 ~ 8?

 

Pozdrawiam

N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFAIK to jest stopień kompresji. Nie musisz sprawdzać, jaki stopień kompresji mają twoje pliki, bo tych stopni jest dziewięć i twój odtwarzacz wszystkie obsługuje. Domyślna wartość stopnia kompresji dla plików flac to 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi u o stopień kompresji - im wyższa cyfra, tym wyższy, a tym samym plik ma mniejszy rozmiar. Poniewż jest to kompresja bezstratna, to nie występuje jakikolwiek uszczerbek na jakości, za to odtwarzanie takiego pliku wymaga więcej mocy obliczeniowej. Jeśli odtwarzacz jest przeznaczony jest do FLAC 0-8, to znaczy, że odtwarza każdy możliwy flac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompresję FLAC wyobraź sobie jak upakowanie materaca czy tam kołdry - jak się przyłożysz to zwiniesz w mały kłębek (mocna kompresja, np. 8) a jak się nie przyłożysz, to złożone zajmą niewiele mniej niż rozłożone (słaba kompresja, np. 0)... oczywiście w obu przypadkach masz tą samą kołdrę czy materac, nic nie odcinałeś, po prostu raz przyłożyłeś się lepiej raz słabiej... jak toto rozwiniesz to dostaniesz dokładnie to, od czego zaczynałeś :)

 

... w przeciwieństwie do kompresji stratnej, która jest jak napisanie streszczenia książki - z takiego streszczenia dowiesz się o co tak generalnie chodziło (być może nawet dość dokładnie), ale nie odzyskasz nigdy pełnej treści - tak dosłownie słowo w słowo...

 

Jako że dekompresja FLAC jest "tym trudniejsza" im mocniejszą kompresję zastosować, dlatego nie wszystkie odtwarzacze radzą sobie z pełnym zakresem kompresji (czyli od 0 do 8)... przykładowo większosć odtwarzaczy radzi sobie z zakresami od 0 do 2 (np. do niedawna większość COWON/iAUDIO)

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odtwarzacz jest przeznaczony jest do FLAC 0-8, to znaczy, że odtwarza każdy możliwy flac.

Pytam, gdyż wgrałem parę folderów z FLAC i mój odtwarzacz zawiesił się na "rebuilding DB".

Dopiero reset spinaczem pomógł, aby został zauważony przez kompa.

Okazało się, że zawieszał się na jednym z plików FLAC właśnie. Zmiana nazwy również nic nie dała.

Dopiero po fizycznym usunięciu pliku - e30 działał prawidłowo.

 

Ciekawostka - na kompie ów plik FLAC odpala się bez problemu. I to mnie zastanawia...

 

Czy mieliście kiedykolwiek podobny przypadek?

 

P.S. KHRoN - brawa za fantastyczne i obrazowe wyjaśnienie! :)

Edytowane przez Negatyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka - na kompie ów plik FLAC odpala się bez problemu. I to mnie zastanawia...

Normalne. Komp ma bardzo dużą moc obliczeniową w stosunku do grajka, poradzi sobie z dekodowaniem bez zająknięcia. Grajek wwymięka, zbyt duże wymagania co do mocy obliczeniowej od pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest pochodzenie tego pliku? Rozumiem, że sam nie kompresowałeś go?

Arthass, MatusP, KHRoN, mylicie się, a przynajmniej jest tutaj pewne niedomówienie. Faktycznie odtwarzacz poradzi sobie z pełnym zakresem, ale oficjalnym. Istnieje taka możliwość, że plik ten został stworzony przy pomocy innego niż oficjalny enkodera (np. przy pomocy Flake i pochodnych czy FlacCL dawniej FlaCUDA), które potrafią generować tzw. "non-subset" pliki z wyższym stopniem kompresji (9-11), które już nie muszą być kompatybilne z odtwarzaczami.

Negatyw, ściągnij MediaInfo i przekopiuj tutaj informacje na temat tego "trefnego" pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z plikami FLAC jest tak, że plik plikowi nie równy... generalnie zakres 0-8 liczy się dla oficjalnych wersji enkodera, takich które na pewno są zgodne z dekoderem w odtwarzaczu (czyli ustawienia standardowe).

 

Istnieją alternatywne wersje enkoderów - albo jakieś wersje beta, albo zupełnie inne niż oficjalny... przykładowo taki słynny enkoder to FLAKE (jaka podobna nazwa). Tworzy pliki FLAC skompresowane mocniej niż nawet poziom 8 w standardowym enkoderze, ale okupione jest to problemami z odtwarzaczami przenośnymi (odtwarzacze komputerowe nie mają zwykle z tymi plikami problemu).

 

Drugi potencjalny problem to zawartość tagów - niby tagi FLAC są ustandaryzowane i w ogóle, ale jeszcze z czasów iFP-ka pamiętam taki śmieszny problem z tagami... w utworze można ustawić sobe tag LASTTRACK=1 (że niby dany utwór to ostatni utwór albumu). Bajer z tym związany polega na tym, że odtwarzanie takiego pliku resetowało iFP-ka po 10...15 sekundach odtwarzania :) co wystarczyło zrobić, żeby dało się posłuchać utworu? Jedną z dwóch rzeczy: albo usunąć tylko i wyłącznie pole LASTTRACK=1 z tagu, albo wyłączyć wyświetlanie tagów (czyli np. tytuł, album, wykonawca) w ustawieniach iFP-ka - wtedy w ogóle tagów nie czytał, czyli się nie resetował.

 

Generalnie ciężko ocenić co może być przyczyną "w tym jednym pliku, co resetuje odtwarzacz". Ponieważ rekompresja FLAC->FLAC jest bezstratna, przekompresuj ten problematyczny plik przy pomoc oficjalnej wersji enkodera (za moich czasów była to wersja 1.1.4 czy coś, nawet nie wiem jaka jest teraz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Negatyw, ściągnij MediaInfo i przekopiuj tutaj informacje na temat tego "trefnego" pliku.

Dawno nie spotkałem się z tak profesjonalnym supportem :)

 

Oto informacje:

Ogólne

Format : FLAC

Format/Informacja : Free Lossless Audio Codec

Rozmiar pliku : 565 MB

Czas trwania : 1h 18 min.

Całkowita przepływność bitów : 1.003 Kb/s

 

Audio

Format : FLAC

Format/Informacja : Free Lossless Audio Codec

Czas trwania : 1h 18 min.

Rodzaj przepływności : Zmienna

Przepływność bitów : 1.003 Kb/s

Kanały : 2 kanały

Częstotliwość próbkowania : 44,1 KHz

BitDepth/String : 16 bitów

Rozmiar strumienia : 565 MB (100%)

Biblioteka zapisująca : libFLAC 1.1.0 (UTC 2003-01-26)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ rekompresja FLAC->FLAC jest bezstratna, przekompresuj ten problematyczny plik przy pomoc oficjalnej wersji enkodera (za moich czasów była to wersja 1.1.4 czy coś, nawet nie wiem jaka jest teraz)
Słuszna rada, jeżeli zależy Ci aby ten plik działał na Twoim odtwarzaczu w formacie bezstratnym to warto wykonać tę konwersję, obok możliwego działania, będziesz pewnie miał lekko niższą przepływność. A aktualna wersja to 1.2.1, którą najlepiej ściągnąć z http://www.rarewares.org/lossless.php#flac-bundle a konwersji dokonasz przykładowo foobarem2000

 

Zysk na stopniu kompresji FLAC jest praktycznie żaden (rzędu kilku procent) - nie ma sensu ustawiać więcej, niż 6.
Niby zysk faktycznie nie jest duży, ale i proces kodowania też się jakoś strasznie nie wydłuża (przy ripowaniu płyty dalej jest niezauważalny). No chyba, że ktoś te pliki bezpośrednio (bez kompresowania do stratnego formatu) wrzuca na grajka, wtedy ze względu na kompatybilność zostawiłbym domyśle ustawienie (5).

 

Rozmiar pliku : 565 MB

Czas trwania : 1h 18 min.

Biblioteka zapisująca : libFLAC 1.1.0 (UTC 2003-01-26)

Z tego wynika, że mamy do czynienia z oficjalnym enkoderem, więc teoria o innym enkoderze upada. :) To jest cały album w jednym pliku? Może odtwarzacz nie chwyta tak dużych/długich plików? Masz jakieś inne pliki większe/dłuższe, które działają bez problemu na odtwarzaczu? A może to faktycznie kwestia tagów, albo podobnej rzeczy (niestandardowa nazwa pliku?, krzaki w tagach?). Spróbuj według rady przekonwertować korzystając z najnowszej wersji Flac'a, a jeżeli to album i masz CUE to może wystarczy podzielić plik na poszczególne utwory? Edytowane przez Adalbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli to album i masz CUE to może wystarczy podzielić plik na poszczególne utwory?

Podzieliłem plik (programem Medieval Cue Splitter) na utwory. W opcjach zostawiłem, aby nic nie zmieniał w TAGach. Teraz wszystko działa.

Przeczesałem swoje dyski i poszukałem wszystkie FLACi dłuższe od 500MB. Założyłem sobie, że być może powyżej 500MB - to jakaś bariera...

Otóż plik 559MB - chodzi bez cięć na utwory bez zająknięcia. Ten który nie chodzi - ma 592MB. Czyżby te parę MB zaważyło na tym, że nie może być obsłużony przez odtwarzacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście korzystam z CUETools ale nie jest po polsku. Z dobrych programów po polsku masz Exact Audio Copy, ale tutaj obsługa nie jest już tak banalna. Masz jeszcze dBpoweramp i foobara2000, ale nie są to programy po polsku... Popatrz, przetestuj i sam zdecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kwestię programistyczną - granica "działa" i "nie działa" jest dość ostra, może mieć nawet tylko jeden bajt (ten jeden, który powoduje gdzieś overflow) :)

 

Choć stawiał bym raczej na to, "że coś siedzi w pliku" niż że jest to kwestia rozmiaru samego pliku...

 

Ale tak poza tym ciężko raczej oczekiwać, że odtwarzacz poradzi sobie z plikami dowolnej wielkości - to nie komputer, który ma wirtualnie nieograniczone zasoby i możliwości...

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, jaki program (najlepiej w PL i prosty w obsłudze, pod Win7) polecacie do zamiany płyty audio na FLAC?

Najlepiej, aby od razu pociął płytę na utwory i poradził sobie z TAGami itp.

 

polecam Easy CD-DA Extractor do wszystkich operacji związanych z rippowaniem, konwertowaniem na dowolny format czy nagrywaniem płyt audio i nie tylko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam Easy CD-DA Extractor

Wgrałem ten programik i faktycznie wydaje się ciekawy :)

Mam jednak małe pytanko. Gdy wybieram zakładkę Konwerter Plików Audio i wrzucam plik CUE, aby podzielić duży FLAC na utwory - mój e30, ZAWSZE przed nazwą wykonawcy wpisuje TIST=

Tytuły utworów są ok. Co może być tego przyczyną? Pewnie coś trzeba zaptakować w opcjach...?

Edytowane przez Negatyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności