Skocz do zawartości

Pierwsze wrażenie.


ksm123

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem okazję pobawić się e-book readerem iRiver Story HD, była to wersja demo w warszawskim mp3store. Czytnik przedstawił się jako wersja firmware EB07 B 0.23 EU. Ta wersja była pozbawiona WiFi.

 

Do testów wykorzystałem własną kartę pamięci, na której umieściłem kilka różnych PDFów, oraz kilka plików ePub z projektu Gutenberg, oraz Bean Library.

 

Czytnik po włączeniu był w trybie DB, musiałem wejść w ustawienia, aby przełączyć na Folder, dopiero wtedy zobaczyłem zawartość karty SD.

 

Szczególnie interesowała mnie obsługa PDFów, oto moje obserwacje:

 

  1. Po otwarciu PDF jest pokazywany, tak, aby strona wypełniła ekran.
  2. W tym trybie przycisk zmiany wielkości tekstu pozwala na powiększenie „widoku” PDFa. Przybliżanie i oddalanie wykonywane jest literami 'i' oraz 'o'. Joystickiem można przesuwać okienko widoku strony. Po zatwierdzeniu powiększenia, joysticka używa się do zmiany stron. Po zmianie strony widoczny jest tylko powiększony obszar. To rozwiązanie jest wygodne do przeglądania dokumentów przygotowanych do wydruku jednostronnego, ale dla wydruku dwustronnego ze zmiennymi marginesami kiepsko się sprawdza.
  3. Widok można przełączyć w tryb poziomy. W tym trybie strona jest dopasowana do szerokości, joystick pozwala na przewijanie pomiędzy górną a dolną częścią strony oraz przełączanie stron. Niestety w trybie poziomym nie działa zbliżanie / oddalanie strony.
  4. Po włączeniu trybu zawijania elegancko sformatowany tekst rozlatuje się, a pokazywany tekst jest sformatowany w chorągiewkę. W tym trybie powiększenie tekstu zmienia wielkość liter. W PDF utworzonym przez Adobe Distilera 5.0 i OpenOffice polskie znaki nie zostały zgubione nawet po włączeniu zawijania tekstu.
  5. Działa nawigacja według spisu treści w PDFie.

Dla plików tekstowych działa zawijanie długiego tekstu, ale nie ma "reflow paragrafów". Jeśli tekst o krótkich liniach zostanie powiększony, to linie są łamane, ale następujące po sobie linie nie są łączone, Powstaje chorągiewka, którą czyta się bardzo nieprzyjemnie.

 

Epub działa, tekst jest justowany do obu krawędzi, wygląda OK. Zapamiętuje pozycję w plikach ePub, nawet po otwarciu innego pliku ePub.

 

PDFy wykorzystane do testów:

  1. Plik PDF, tekstowy z niewielką ilością obrazków. Przygotowany przez Acrobat Distiller Server 6.0.1 (Sparc Solaris, Built: 2003-11-03)
    http://download.orac...eetutorial6.pdf

    Wyświetlany OK. Tutaj przekonałem się, że ograniczenie pokazywanego obszaru PDFa (powiększenie), kiepsko sprawdza się dla dokumentów złożonych do druku dwustronnego.
  2. Skanowana karta katalogowa tranzysotora BC547. Przygotowany przez iText by lowagie.com (r1.02b;p128)
    http://www.datasheet...ics/mXuwzwr.pdf

    Wyświetlany OK, powiększenia nie wyglądają gorzej niż na komputerze.
  3. Plik PDF, z formułami matematycznymi i grafiką wektorową. Klikalny spis treści. Przygotowany przez pdfTeX-1.40.11
    http://tobi.oetiker....hort/lshort.pdf

    Sformatowany tekst wyglądał bardzo źle, gdy włączyłem zawijanie tekstu. Ten przygotowany do druku jednostronnego dokument wiele zyskał na powiększeniu.
  4. Krótki PDF z polskimi znakami. Tekst opowiadania, bez obrazków. Przygotowany przez Acrobat Distiller 5.0
    Pomijam link, gdyż może prowadzić do treści chronionych prawem autorskim.
    Bardzo dobrze działa opcja zawijania tekstu (reflow tekstu).
  5. PDF z graficzną okładką i polskimi znakami. Przygotowany przez OpenOffice.ux.pl 2.3.0
    http://prawdziwyface...-dziewczyny.pdf

    Kiepsko działa zawijanie tekstu. Na stronie jest mało tekstu. Czytnik nie łączy stron następujących po sobie, ale wymusza przełączanie pomiędzy stronami.

Moja opinia?

Będę zamawiał.

Edytowane przez ksm123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę cenę 699 pln ?

 

 

tak, ale nie róbcie sobie że to ah i oh- ma ten sam ekran co kindle tylko, większą rozdzielczość- tak to nie wielka różnica jest...

 

No żadna .. tak jak w tabie mam 1024x600 i względem 800x480 to ŻADNA różnica ..

 

Może dla Ciebie żadna , dla mnie duża ... przede wszystkim przy pdfach ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę cenę 699 pln ?

 

 

tak, ale nie róbcie sobie że to ah i oh- ma ten sam ekran co kindle tylko, większą rozdzielczość- tak to nie wielka różnica jest...

 

No żadna .. tak jak w tabie mam 1024x600 i względem 800x480 to ŻADNA różnica ..

 

Może dla Ciebie żadna , dla mnie duża ... przede wszystkim przy pdfach ..

 

 

ehem, ale tutaj jak to zobaczysz to nie jest aż tak duża! nie zapominaj że obraz jest wyświetlany inaczej trochę przez e-ink.

 

edit: w ogóle kiepskim pomysłem jest ogólnie pdf na czytnikach, dopóki będą w takiej postaci.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

edit: w ogóle kiepskim pomysłem jest ogólnie pdf na czytnikach, dopóki będą w takiej postaci.

 

Miałem Onyx Booxa 60 i myślałem że przy DPFach to się potne normalnie ... Tab dziala w tej materii o niebo lepiej ... bo czasem kolor sie przydaje no i multitacz działa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

edit: w ogóle kiepskim pomysłem jest ogólnie pdf na czytnikach, dopóki będą w takiej postaci.

 

Miałem Onyx Booxa 60 i myślałem że przy DPFach to się potne normalnie ... Tab dziala w tej materii o niebo lepiej ... bo czasem kolor sie przydaje no i multitacz działa ...

 

 

otóż to, poza tym Twój tab- jest o wiele pewnie mocniejszym urządzeniem od takiego czytnika, który na pewno nie jest wyjechany w kosmos jeśli chodzi o hardware. Sam pdf, jest taki żę nawet na pc się potrafi ścinać i w ogóle stwarzać problemów.

 

Moim zdaniem trzeba czekać na dwie rzeczy- mocniejsze e-ink i kolorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

otóż to, poza tym Twój tab- jest o wiele pewnie mocniejszym urządzeniem od takiego czytnika, który na pewno nie jest wyjechany w kosmos jeśli chodzi o hardware. Sam pdf, jest taki żę nawet na pc się potrafi ścinać i w ogóle stwarzać problemów.

 

Moim zdaniem trzeba czekać na dwie rzeczy- mocniejsze e-ink i kolorowe.

 

Pixel UI tylko nie w kilogramowej cegle Notion Ink Adam ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności