Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

[Sonda] Pes czy Fifa


sheffunio

  

133 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W co wolisz grać ?

  2. 2. Na jakiej platformie?



Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

A w tym roku co wybieracie - PES'a, czy FIFĘ? W obydwu seriach brak rewolucyjnych zmian, jednakże te nowinki w gameplayu, które zostały wprowadzone, dają się jak dla mnie pozytywnie odczuć. W skrócie: PES to jak zwykle większa dowolność w kreowaniu akcji i nieprzewidywalność tychże, każda bramka jest inna. FIFA to niemalże perfekcyjnie zbalansowany gameplay z przytupem na fizyczne aspekty futbolu, bardziej siłowa gra.

 

Pełna wersja nowego Pro Evo do sprzedaży trafi już jutro, jeśli ktoś brał preorder, lub też po prostu jutro udaje się do sklepu po tę grę, to proszę niech napisze wrażenia z rozgrywki online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz już pełną wersję? Ciekaw jestem, jak gra online wygląda, choć powinno być ok, bo w 2012 już się grało fajnie (przynajmniej na PS3).

 

 

Cóż, ja tak sobie gram trochę w demko FIFY 13, technicznie niby ok, grafika bardzo ładna (szczególnie rozdzielczość tekstur), nawet pilkarzy można w końcu po twarzach rozpoznać (Lewy, Giovinco). To takie przykłady, bo w sumie to dotychczas tutaj PES górował.

 

Niemniej jednak gameplayowo to dla mnie wciąż gra na max 2-3 meczyki, więcej się nie chce ;P W PESie jakoś ta grywalność jest większa, mówię to na razie w odniesieniu do poprzednich edycji i demek 2013. Btw. drugie demko na PS3 mi się bardzo spodobało, ciekawe, czy pełnej nie schrzanili :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PESa grałem od czasów ISS Pro Evolution 1 na PSX, nie odpuściłem żadnej części do czasu... FIFY11. Mimo tysięcy przegranych godzin na PSX i PC i olbrzymiego sentymentu do piłki Konami muszę przyznać że od kilku lat FIFA jest po prostu dużo lepszą grą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak dla mnie to zależy od tego, kto czego oczekuje od danej gry - PES'a 2013 miałem przez chwilę na PS3 i cóż, o ile gra sama w sobie jest co najmniej dobra, to online znowu woła o pomstę do nieba.. Podczas gdy już w FIFĘ 07 grało się przyjemnie. Graficznie i fizycznie lepsza FIFA, choć ci bardziej znani zawodnicy są lepiej wykonani w PESie (większa pieczołowitość).

 

Jeśli chodzi o sam gameplay, to są to zupełnie różne gry, które w sumie się dużo nie zmieniły od zeszłych odsłon. FIFA to nadal "schematyczne szachy" a PES jak zwykle daje radość jeśli chodzi o konstruowanie akcji - każda bramka jest inna. Tylko co z tego, skoro tryb Master League jest taki sam, jak rok temu (czyli niezbyt nowatorski), brakuje licencji (tutaj wszelkiego rodzaju patche mogą poratować), sam komentarz meczowy krótko mówiąc jest do kitu, a i gra ma ogólnie słabszy "klimat" i całą otoczkę niż FIFA. Ogólnie jednak jakoś źle nie jest, także ja sobie czasami pogrywam w PES'a, ale na PC tym razem. Za rok ma być jakaś rewolucja (nowy silnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fifa jest schematyczna zgoda ale ja akurat nie czuje klimatu. Albo inaczej: otoczka i klimat futbolu bardziej mnie przekonuje w pesie. Co do rozgrywki to pes daje więcej swobody ale to jest trochę pozorne. Schematy z boiska zostały przeniesione na pada i trzeba być mega precyzyjnym, żeby wychodziły wszystkie kiwki/strzały/podania. We Fifie obsługa gry jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Defensywa w pesie to masakra. Komp oszukuje, sędzia oszukuje do kwadratu. Bywa tak, że spokojnie gram meczyk, prowadzę Barcą 1:0 z Arsenalem i 5 minut przed końcem Arsenal wyprowadza 4 sytuacje sam na sam pod rząd z czego dwie wykorzystuje. I tak w każdym meczu kiedy wynik jest na styk. We Fifie z kolei bronienie wydaje mi się zbyt łatwe ale grałem mało we fifke więc jeszcze muszę to obczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no tak, może źle się wyraziłem - otoczka wokół stadionu jest fajniej przedstawiona w PESie - stewardzi, kamery, więcej detali, ławka rezerwowych, ukazywane reakcje trenera; w FIFIE bodajże wprowadzili rozgrzewających się rezerwowych, ale ławki jak nie było, tak nie ma :P Chodziło mi raczej o to, że wszelkie menusy oraz tryby gry lepiej zrealizowane są w FIFIE. Chociaż z drugiej strony, jak tak gram sobie w najnowszego PES'a, tym razem już na PC - w pojedynkę wolę chyba tę grę. A czemu? No bo tutaj każdy mecz jest inny, każdy zawodnik ma jakieś swoje indywidualne cechy, które odróżniają go od innych grajków. Czy CPU oszukuje? Cóż, nie wiem, aczkolwiek czasem można odnieść takie wrażenie, przykładowo: gram sobie na Top Player i wygrywam 4 mecze z rzędu, nierzadko z wynikami pokroju 6:1, 5:0 itp. Potem przychodzi nagle gorsza seria np. dwóch porażek po 0:2, jakbym ustawił sobie inny poziom. I nie, nie przegrywam z Barceloną, a z drużynami typu Rayo Vallecano. Ktoś teraz powie, że to podejrzane, a z drugiej strony przecież w ligowych rozgrywkach często potentaci tracą punkty ze "słabiakami".. Bo właśnie PES jest taką grą, w której np. bramkarze popełniają błędy, sędziowie się mylą, nieraz ciężej się gra z drużynami z dołu tabeli, co z jednej strony jest realistyczne, a z drugiej wkurzające.. Nie każdemu zatem to odpowiada ;)

 

W pełną wersję FIFY 13 nie grałem, spędziłem jednak trochę czasu przy demku porównując je do pełnej wersji FIFY 12 na PS3. Zmiany są drobne, ale na plus - podobnie jak w PESIE. Dalej trochę denerwuje zachowanie CPU, które jakimś cudem zawsze wie, gdzie spróbujemy podać piłkę i przecina podania, czy też w którą stronę pobiegniemy. Dalej ciężko jest zdobyć jakieś efektowne bramki, 70% to strzały a'la van Nistelrooy, 30% dośrodkowania ze skrzydeł i strzały głową. Bramkarze grają jak Joe Hart w meczu z Borussią - czyli bronią co się da, a nawet to, co nie powinno być obronione ;)

 

 

Obie gry są dobre, ale zwyczajnie kompletnie inne - w sumie to dobrze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gram już od jakiś 2 lat, ale wcześniej nie było FIFY i PES-a, które bym przepuścił. Zdecydowanie w tej konfrontacji lepiej wypadał PES. Kolejne FIFY niewiele różnił się od siebie fizyką gry i było tak przez dobrych kilka lat. Zdziwiłbym się, jakby coś się teraz zmieniło z tą fizyką w FIFIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jakoś nie umiem przekonać się do Pesa. Może Pes 2011 na ps3 jest jakąś gorszą częścią, ale ja mam wrażenie że ta gra jest w ogóle nie grywalna. Może jestem zbyt przyzwyczajony do Fify gdzie większość rzeczy mi wychodzi, no ale w Pesie 2011 na ps3 nie potrafię kompletnie nic zrobić. A najbardziej irytujące jest wyprowadzanie kontry. Leci się jednym zawodnikiem bo reszcie się nie chce. Jak to jest w odniesieniu do pozostałych części Pesa to nie wiem. Miałem jeszcze tylko styczność z Pesem 2013, ale też jakoś mnie nie urzekł.

 

Najlepsza fifa dla mnie to o dziwo Fifa 2010 WC. Gra jest dla mnie niesamowicie grywalna i gdyby nie to że są tylko reprezentacje to grałbym w nią do teraz. Fifa 2010 i 2011 też dobre części. 2012 średnia, 2013 znowu całkiem ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PES'a 2011 swoje swego czasu pograłem, i faktycznie - gra potrafiła nieźle irytować. Piłkarze nie chcieli się wystawiać na pozycje i wychodzić do kontr, tak jak to Bednar94 opisuje, co więcej - prawie po każdym dośrodkowaniu z rzutu różnego, w przypadku kiedy przeciwnik wybijał piłkę, a my chcieliśmy szybko posłać ją w okolice pola karnego, to nasi grajkowie byli łapani na kilkumetrowych spalonych. Teraz, w 2013, sytuacja ma się lepiej - w zasadzie wyeliminowano większość wkurzających błędów i niedoróbek w gameplayu, nasi zawodnicy potrafią nawet się ładnie wystawić - mam zapisanych już kilka powtórek, na których to fajnie widać.

 

 

Tylko co z tego, skoro gra moim zdaniem graficznie prezentuje się chyba gorzej od PES'a 2010. Obraz jest dziwnie rozmyty, animacje chyba też słabsze... Co jest dla mnie niewytłumaczalne. Jak sobie włączyłem demko FIFY 13 do porównania, to szczęka mi opadła - tekstury niesamowicie ostre i nawet z bardzo wysoko i daleko umiejscowionej kamery nie było problemów z rozszyfrowaniem: "co to za zawodnik, jaki ma numer" - co w Pesie czasem jest trudne.

 

 

 

A tak w ogóle, to pomimo wad obecnych PESów (czyli nawet 2011), to jednak nie polecałbym przesiadanie się na 6 - rozumiem, że jest to już niemal kultowa część serii, sam przegrałem w nią niezliczoną ilość czasu jeszcze na starym, dobrym PS2, ale to na dzisiaj już jest archaiczna gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wg. mnie PES w dawniejszych czasach królował, natomiast od roku 2011 bodajże to Fifa przejęła pałeczkę. Wygodniejszy silnik i ruchy zawodników podchodzą mi bardziej, aniżeli w PES. Jednak gra z Konami nadrabia grafiką (twarze zawodników)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie, bo ostatnio zainstalowałem sobie grę FIFA 2013, a poprzednią dla mnie najnowszą wersją była FIFA 2008, czyli spory przeskok. Problem mój polega na tym, że kompletnie zmienili ustawienia klawiatury i dodali ten podział na obronę i atak. Chciałem sobie zmienić jak dawniej na strzałki + A S D W E itd., ale momentami nie pozwala na zmianę na taki klawisz jakiego bym sobie życzył. Moje pytanie na której Fifie kończy się stare dobre ustawienie klawiatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności