Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Zamiana europejskiego oprogramowania na koreańskie w Cowon iAUDIO E2


Adalbert

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

Pewnej jesieni szukałem odpowiedniego odtwarzacza dla siebie i zdecydowałem się na Cowon iAUDIO E2, mimo małej mocy/głośności odtwarzacza w wersji Europejskiej oraz zgłaszanych problemów z charczeniem w temacie jednej z recenzji (pierwszy sygnał o tym problemie dał chyba ichris). Niestety po kupnie okazało się, że i mój E2 ma te wady. Głośność można było przeboleć, choć przy otwartych słuchawkach (PX100) na ulicy było już niewesoło. Natomiast charczenie, szczególnie na ustawionym equalizerze z podbiciem basu, które zaczynało się w okolicy 3/4 maksymalnej głośności potrafiło zdenerwować i wprowadzało niesmak oraz niezadowolenie z zakupu. Zainspirowany postem użytkownika ton06 postanowiłem coś z tym zrobić, a dokładnie wymienić europejskie oprogramowanie wewnętrzne odtwarzacza (firmware) na koreańskie.

 

Mój E2

kupiony w Warszawskim oddziale mp3store

czarny 4GB SN:KE09116010563

Cowon Firmware Update Manager ściągnięty z http://board.cowon.com/zeroboard/zboard.php?id=C08&page=1&sn1=&divpage=1&bmenu=M&sn=off&ss=on&sc=on&select_arrange=headnum&bmenu=M&desc=asc&no=601&bmenu=M pokazywał że mam model E2EU a oprogramowanie w wersji 3.12 gallery_13013_383_72428.png

 

Jak to zrobić?

Opiszę w jaki sposób sam to zrobiłem:

Z koreańskiej strony ściągnąłem iAUDIO E2 펌웨어 V1.12 다운로드 czyli najnowszą wersję (1.12) koreańskiego oprogramowania wewnętrznego (firmware) do E2. Rozpakowałem ściągnięte archiwum zip, wykonałem kopię pliku o nazwie e2_fw.sb i nazwałem ją e2_eu_fw.sb. Podłączyłem E2 do komputera, a następnie oba pliki (oryginalny plik e2_fw.sb oraz jego kopia ze zmienioną nazwą e2_eu_fw.sb) przeniosłem do katalogu głównego COWON E2. W tym miejscu zalecam wstrzymać się z odłączeniem odtwarzacza, aż dioda na nim zapali się na zielono (znak, że akumulator naładował się w pełni), w przeciwnym wypadku w skrajnej sytuacji wyładowanego akumulatora możemy zepsuć odtwarzacz przy zmianie oprogramowania wewnętrznego. Po zapaleniu się zielonej diody odłączyłem odtwarzacz od komputera (poprzez ikonę bezpiecznego usuwania sprzętu). Następnie włączyłem odtwarzacz, dioda w szybkim tempie zaświeciła się 32 razy :) i już mogłem cieszyć się odtwarzaczem bez problemów z charczącym, zniekształconym dźwiękiem oraz niską głośnością. Cowon FUM pokazuje że mam model E2 a oprogramowanie w wersji 1.12 gallery_13013_383_39147.png

 

Podsumowanie

Jeżeli więc również borykasz się z problemem zniekształconego, charczącego dźwięku albo chciałbyś pozbyć się idiotycznego ograniczenia głośności grajka ustanowionego przez miłościwie nam panujące organa Unii Europejskiej wymień firmware na ten poprawnie działający.

 

Uwagi

-pamiętaj o właściwym podłączaniu odtwarzacza do komputera: najpierw podłącz wtyczkę jack do gniazda w odtwarzaczu, później wtyczkę USB do gniazda w komputerze;

-pamiętaj o właściwym odłączaniu odtwarzacza do komputera: najpierw skorzystaj z ikony bezpiecznego usuwania sprzętu (w prawym dolnym rogu przy zegarze), następnie wysuń wtyczkę USB z gniazda w komputerze, a na końcu wyciągnij jack z odtwarzacza;

-pamiętaj o pełnym naładowaniu odtwarzacza przed zmianą oprogramowania wewnętrznego;

-jeżeli wysiadłaby koreańska strona, albo łatwiej Ci ściągnąć wspomniane w tym temacie pliki z serwera forum, zamieszczam je tak na wszelki wypadek

CowonUpdater_Setup2000.zip

iAUDIO_E2_1.12.zip

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Aż takie "kombinacje alpejskie" ze ściąganiem pliku z serwera koreańskiego nie są potrzebne.

Plik e2_fw.sb w firmware dla Europy i dla Korei to jeden i ten sam plik (przynajmniej w wersji 1.12).

Podmieniłem więc plik e2_eu_fw.sb kopiując na niego e2_fw.sb z tego samego zip-a i efekt był ten sam.

Tego, że tak może być domyśliłem się po braku wzmianki w powyższym poście na temat konieczności zakupu rozmówek koreańsko-polskich ;)

Edytowane przez Adasss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja. zrobiłem to najprostszą metodą, czyli zmieniłem nazwę plików i przekopiowałem do odtwarzacza. Wszystko poszło dobrze, odtwarzacz zamrygał, basik się poprawił, nie charczy, no i zakres głośności od 1 do 100 (chociaż aż tak głośno nie słuchałem). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie mogę zmienić softu na koreański. Aktualizacja ręczna "niby" się robi, ale nie daje to żadnych efektów...

 

W menadżerze przycisk re-install nie jest podświetlony.

 

EDIT: Przeinstalowałem menadżera, zrobiłem re-install, odłączyłem odtwarzacz, włączyłem go - miganie diody. Restart odtwarzacza - nadal charczy. ;/

 

Pomocy! Jak się tego pozbyć ? Wgrałem soft z koreańskiej strony. Kopiując pliki na odtwarzacz.

 

Wydaje mi się, że udało mi się zaktualizować. Menadżer pokazuje wersję EU i 1.13. Skala głośności jest chyba 40 stopniowa.

Odtwarzacz trzeszczy na BBE.

Edytowane przez Kluczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wgrałem koreańskie 1.13 do E2 i tak samo, jak na 1.12, odtwarzacz trzeszczy na BBE, jak mu się da poziom głośności powyżej 30. Bez BBE, jest elegancko - K518DJ, ustawione na max poziom głośności, czyli 40 (nie wiem, skąd u niektórych w koreańskim sofcie jest skala od 1 do 100, może ja mam zepsutego Cowona), zaczynają grać, jak powinny, zaczynają latać w środku, tak samo kiedy napędza je 3GS, który robi to jeszcze lepiej na max poziomie głośności. Czyli, że z E2 jest coś nie tak? Ja go kupowałem gdzieś w połowie 2011 roku, może wtedy nie było już dobrych egzemplarzy - czy moja sztuka jest zepsuta? Bez BBE, gra elegancko, a z na wyższych poziomach głośności, zaczyna charczeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że we wszystkich jest tak samo. U mnie na ostatnich trzech poziomach głośności (jest ich 40 o ile się nie mylę) trzeszczy z włączonym BBE, na normalnym ustawieniu jest ok. Nie słyszałem o Cowonie ze 100 stopniową regulacją głośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że komandos z niego to taki naciągany, bo mój iPhone 3GS napędza znacznie lepiej K518DJ, przy czym nie sprawia, że trzeszczą, a grają elegancko, tylko mi trochę brakuje basu, ale trzęsie słuchawkami, tylko wtedy trzeba na to narażać uszy, co nie jest dobrym rozwiązaniem no i nie da się tak długo słuchać na max poziomie głośności. To taki Shuffle 4G zagrałby lepiej od E2? Wysterowałby lepiej słuchawki bez EQ, co E2 jest w stanie zrobić przy max poziomie głośności? Skoro iPod gra najlepiej bez EQ, to Shuffle 1/4G powinna zagrać lepiej od Cowona E2, czy się mylę? Mi granie E2 podoba się na Viva2, ewentualnie Headphone2/3, zależy od utworu, tylko żeby on nie charczał, jak czasami chce się zabujać słuchawkami. Być może, nie na wszystkich słuchawkach pojawiają się trzaski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy u was również zdarza się, że utwory czasem się przycinają? Gdzieś kiedyś czytałem, że to jakiś błąd, który występuje po aktualizacji softu. Można to jakoś zlikwidować, zostając przy 1.13?

 

Mój e2 nie ma tego rodzaju problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przyczyną może być wadliwy egzemplarz...

 

 

Re: Ściągnąłem soft V1.12 ze strony Cowona z informacją:

- poprawiono błędy związane z przypadkowym ucinaniem dźwięku podczas odtwarzania niektórych plików.

Wygląda na to że był to jakiś błąd w oprogramowaniu.

Edytowane przez Ramform
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

dobra, poddaje się, pomóżcie

mój cowon (E2 4GB) ma w pamięci tylko folder system a tam kilka ukrytych plikow z datami 1980 rok

ściągnąłem praogramik do aktualizacji, rozpoznał oprogramowanie 1,02 i zaproponował aktualizacje

aktualizacja staje na 3 kroku - kaze postępować zgodnie z instrukcją (po koreańsku) i w tym momencie staje.

Jak przerywam to krzyczy że nie dokończył aktualizacji i faktycznie jej nie ma

Co robię nie tak, albo czy może mój sprzet jest jakiś uszkodzony?

 

edit. nie wiem jak, ale jakoś poszło

sorki za zamieszanie

Edytowane przez Nalesnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Zmieniłem soft według zaleceń Adalberta i zadziałało. Gdy wkleiłem soft o nazwie "e2_fw.sb" COWON nie aktualizował się. Dopiero po dodaniu do nazwy pliku cząstki "eu" soft się zaktualizował.

 

I na pierwszy rzut ucha widać poprawę. Poziom głośności się zwiększył i nie słychać już charczenia basów przy słuchaniu.

Jest jedna rzecz, którą zauważyłem, a mianowicie odtwarzacz nieco wolniej zmienia utwory. Wcześniej COWON strzelał jak z automatu, teraz jak z półautomatu ;)

 

Tak czy inaczej polecam aktualizację.

 

PS Z innej beczki trochę. Nie wiem jak Wam, ale mi odtwarzacz nie trzyma tych potencjalnych 11 godzin i 30 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Z innej beczki trochę. Nie wiem jak Wam, ale mi odtwarzacz nie trzyma tych potencjalnych 11 godzin i 30 minut

 

Pewnie jest to czas dla mp3 128kbps i standardowych słuchawek bez dotykania E2.

Mój z plikami mp3 ~ 320 kbps i ogg ~ 256 kbps słuchawki różne - trzyma 6-7 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności