Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

FiiO e5


Azahiel

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

 

Podziękowania dla Jaycam, za wypożyczenie sprzętu na testy. Teraz będzie coś niecodziennego - wzmacniacz przenośny od firmy FiiO, a konkretnie model

e5, który już sporo osób zna i używa. Głównym celem tej recenzji jest sprawdzenie, czy e5 zmienia coś w dźwięku czy tylko go podbija. Zapraszam do czytania.

 

Opakowanie

 

Wzmacniacz otrzymujemy w płaskim, podłużnym opakowaniu o kolorystyce czerwono-białej i czarnej z tyłu. Od razu widać nasze urządzenie. Wszystko jest

ładnie skomponowane. Z tyłu znajdziemy parametry urządzenia i szybką instrukcję. Zajrzyjmy więc do środka. Oczom naszym ukazuje się wzmacniacz, kabel usb, interkonnect no i instrukcja obsługi. Wystarczająca ilość dla naszego sprzętu. Szkoda, że nie ma jakiegoś futerału, ale w tej cenie to nie mamy co jojczeć. Interkonnect nie jest złej jakości, jest odpowiedniej długości i giętkości. Tutaj wszystko wyśmienicie.

 

_MG_7116.jpg _MG_7117.jpg _MG_7118.jpg

 

Budowa, ergonomia i użytkowanie

 

Pierwsze, co przychodzi na myśl: - o melba, jakie to małee. Tak faktycznie, małe małe. Dobrze się przyglądając, jest wielkości lekko większej niż s10.

Zbudowany z aluminium i białego plastiku, w miarę dobrej jakości. Na górze znajdziemy przyciski: Power, Bass Boust+ i – i gniazdko na słuchawki. Na dole znajdziemy wejście usb + input na Jack 3,5. Szkoda, że na mini usb nie ma jakiejś zaślepki. Fajną rzeczą jest klips, bowiem działa tak jak trzeba i jest dość poręczny. Możemy go też odkręcić w razie potrzeby.

No dobra, może pora na coś z użytkowania. Podłączamy pod usb i ładujemy: w miarę szybko do pełna, powiadamia nas o tym dioda, która gaśnie. Podłączamy

wszystkie wtyki, wciskamy Power i słuchamy. Skala do pogłośnienia jest odpowiednia, dobry skok. Bass boust trochę psuje dźwięk, ale nie jest tak źle.. No ale teraz czas na…

 

_MG_7120.jpg _MG_7121.jpg _MG_7122.jpg _MG_7124.jpg _MG_7125.jpg _MG_7128.jpg

 

Music

 

... to co lubią Tygryski najbardziej. Przede wszystkim pozwolę sobie tutaj napisać, jak to wpływa na dźwięk po Interze i po kablu lod. W tym celu użyję głównie

Touch 2g.

 

 

Po intreconnekcie mamy głównie podbicie głośności. Charakterystyka dźwięku tak naprawdę niewiele się zmienia. Zmiany generalnie polegają na tym, że

wszystko robi się jakby płaskie. Na zasadzie: bas nie schodzi tak nisko i nie jestem z takim wydźwiękiem. Gitarki zrobiły się bardziej ułożone. Wysokie lekko wzrosły, nie są ani kłujące ani pozbawione szczegółów. Średnica [moim zdaniem] bardziej się wycofuje. Zmiany są ogólnie kosmetyczne, polegające w głównej mierze na zmianie charakterystyki basu i jego zejścia. Bass boost, moim zdaniem, psuje dźwięk. Teraz dopiero nam się wszystko zlewa i jest takie, hmm, wręcz obce. Mnie się na tym fatalnie słuchało.

Teraz czas na kabel lod. Dźwięk się generalnie ocieplił. Średnica została wycofana. Brak mi w średnicy trochę „tego czegoś”, momentami brzmi sztucznie,

jakby próbowała się przekoloryzować. Dźwięk jest twardy, bez wyrazu. Jednak nie spotkamy się z krzykliwymi gitarkami czy wokalami. Mówiąc o samych wokalach, brakuje intymności, pewnego dopełnienia pomiędzy słuchaczem a Katie Melua. Męskie są okey, twarde i brzmią tak, jak brzmieć powinny. Scena jest dosyć mała i wąska, a jej szczegółowość kiepskawa. Separacja ma tendencję do gubienia się przy bardziej skomplikowanych kawałkach. Wysokich jest [jak dla mnie] za skąpa ilość, ale ogółem są dobrej jakości. Tworzy to wrażenie zamulenia. Występują lekkie sylibilanty, ale nie doprowadzają nas na tzw. skraj wytrzymałości. Teraz bas: rozlazły i bezpłciowy. Brak mu porządnego niskiego zejścia. Mid jest okey, choć również bez wyrazu [brakuje takiego niesienia się]. Bywa rozlazły. Możemy również spotkać się z efektem dudnienia.

Z ciekawości sprawdziłem trick: w postaci ustawienia bass boost na połowie - pomiedzy off i on [ciężko to zrobić, a raczej trafić]. Ano… jest ogromna i

zauważalna zmiana: wszystko zrobiło się żywsze, lepsze. Sama dynamika się poprawiła, tak samo scena – zyskała na rozmiarze. Wysokich sporo przybyło, muzyka przestała być taka mulasta. Jednak wpadła w drugą skrajność: zrobiła się bardziej metaliczna, a wysokie potrafią kłuć. Bas również zasługuje na plus. Posiada lepsze zejście i stał się szybszy. Generalizując: wszystko dostało impetu, środek został bardziej wypchnięty, na pierwszym planie pojawiło się więcej instrumentów. Niestety, nie radzi sobie tak czy siak, po line out. W dalszym ciągu potrafi charczeć i nie wyrabiać. A szkoda.

 

_MG_7177.jpg

 

Podsumowanie

 

Tak naprawdę, w tej cenie nie jest źle. Jest to na pewno dobry produkt po wyjściu Jack. Gorzej się ma po wyjściu lod z jakiegoś playerka. Ewentualnie trick z

bass boost może nas uratować i to bardzo. Natomiast sam w sobie nie jest zły i dla kogoś kto potrzebuje wysterować lepiej słuchawki po gniazdku Jack - polecam. 300 omowych potworów nie napędzi, ale tak myślę do 200 da radę (no może 180).

 

Recenzja jest mojego autorstwa, nie zezwalam na jej powielanie, przetwarzanie w jakikolwiek sposób bez kontaktu ze mną. Także w celach zarobkowych i majątkowych przez mp3store i inne instytucje.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję recenzji ;) Sam miałem takową napisać...

 

Jak na moje to e5 jest idealne dla ludzi ze słabymi grajkami lub chcących podbić sobie basy ;). Bass boost e5 jest dla mnie dużo bardziej przyjemny w odbiorze niż jakikolwiek EQ. Wszystko zależy od gustu. A poza tym faktycznie zmiany są niewielkie bądź nie ma ich wcale... No i ten szum.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

do samego podbicie głośności w ipodzie nano6g z słuchawkami hd380pro się nada? nie zależy mi na zmianie barwy dzwięku ani niczym co jest z nim związane tylko na samym zwiększeniu mocy odtwarzacza - jak tu się spisze e5? niechciałbym aby efektem ubocznym zwiększenia mocy były jakieś zniekształcenia tudzież zmiana dzwięku na gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azahiel, przydałoby się napisać na jakich słuchawkach masz takie wnioski. Co z tego, że napiszesz "Występują lekkie sylibilanty" skoro nie wiadomo czy to przez E5 one występują czy to słuchawki mają takie tendencje. Skoro robisz reckę wzmaka opisz jego brzmienie, nie brzmienie całego toru.

 

Brakuje mi także wzmianki o szumie własnym wzmacniacza. Z moich obserwacji wynika, że sporo osób dokupuje sobie E5 do iPodów, z reguły żeby powiększyć bas albo zyskać na mocy. Informacja o hiss'ie byłaby istotna dla ludzików używających czułych IEM'ów. W moim odczuciu głośny hiss wzmaka obniża drastycznie jego walory soniczne, niezależnie jak dobrze by on nie grał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do samego podbicie głośności w ipodzie nano6g z słuchawkami hd380pro się nada? nie zależy mi na zmianie barwy dzwięku ani niczym co jest z nim związane tylko na samym zwiększeniu mocy odtwarzacza - jak tu się spisze e5? niechciałbym aby efektem ubocznym zwiększenia mocy były jakieś zniekształcenia tudzież zmiana dzwięku na gorszy.

Nada sie, nie zauwazylem zmiany dzwieku w polaczeniu z sonym, a jest zdecydowanie wiecej poweru z hd 380 pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azahiel, przydałoby się napisać na jakich słuchawkach masz takie wnioski. Co z tego, że napiszesz "Występują lekkie sylibilanty" skoro nie wiadomo czy to przez E5 one występują czy to słuchawki mają takie tendencje. Skoro robisz reckę wzmaka opisz jego brzmienie, nie brzmienie całego toru.

 

Brakuje mi także wzmianki o szumie własnym wzmacniacza. Z moich obserwacji wynika, że sporo osób dokupuje sobie E5 do iPodów, z reguły żeby powiększyć bas albo zyskać na mocy. Informacja o hiss'ie byłaby istotna dla ludzików używających czułych IEM'ów. W moim odczuciu głośny hiss wzmaka obniża drastycznie jego walory soniczne, niezależnie jak dobrze by on nie grał.

 

 

miałeś touch 2g? pewnie tak, wiesz jak pewnie brzmi sam Touch, więc w czym problem? . masz moją sygnaturkę- wiesz na czym testowałem i ze wszystkiego wyciągnąłem wnioski- nie opisuje jakiegoś konkretnego modelu słuchawek- a "wzmaka" i wybacz opisałem jak mogłem- zamiast wydziwiać co jest źle, co jest nie dobrze- sam go opisz- nikt tego nie broni przecież.

 

Fakt szumu zapomniałem dopisać- szum jest słyszalny, zwłaszcza w cichych kawałkach.

Edytowane przez Azahiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Jakos przez przypadek trafilem na to info, ale IMO warto rzucic okiem jak "nasz maly" ;) FiiO E5 prezentuje sie na wykresach :)

Fajny test, ja moge tylko dodac ze nie mam problemu z poziomem glosnosci, na obu kanalach jest tak samo, zreszta w komentarzach innych uzytkownikow tez to jest potwierdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

czy myślicie że dodanie e5 do irivera h10 20gb i słuchawek Cresyn c550h (40 omów i 106 db) polepszy mi jakość dźwięku? nie znma się kompletnie na wzmacniaczach etc. więc czy ten wzmacniacz tylko spowoduje że będzie głośniej (co na mój chłopski rozum się osiągnąć zwiększając głośność w odtwarzaczu czy jednak coś da innego (nie mówię tutaj o eq i zmianie barw, tylko chodzi mi bardziej o większą wyrazistość dźwięku itp?

 

czy warto też inwestować w LOD? czy to jednak nie daje za wiele?

 

będę wdzięczny za jakikolwiek komentarz kogoś obeznanego w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności