Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Rio Karma


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam pytanko, bo właśnie się zaczynam bawić tą karmą, czy jak mam doka, to żeby to ustrojstwo działało, musze dokupić zasilacz?

bo nic się nie świeci nie działa , kicha ogólnie :(

 

Jezeli KARMA jest naładowana to stacja dokująca będzie działać bez zasilania -> jeżeli podłączysz ją do amp-a

 

To samo jak podłączysz niezasilaną stację pod comp-a

 

Trzeba dosyć dokładnie "wsadzić" KARMĘ do stacji a potem ją włączyć ... (powinna automatycznie, ale można i ręcznie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich wielbicieli Karm ! ;)

 

Jakiś miesiąc temu, dzięki pewnej wymianie (szczegóły w TYM wpisie), miałem zaszczyt dołączyć do grona doświadczających uroków Karmy :rolleyes:

 

Ona gra na prawdę ładnie, po prostu bajka - właśnie leci Cohen...

Zapakowana flac-ami, ogg-ami (Q9,5-10) i mp3-kami (256-320kbit) dostarcza wielu wrażeń i pokazuje bardzo piękny wymiar muzyki. Dzięki niej pozbyłem sie paranoicznej wizji zabierania na wyjazdy notebooka, player-a, wzmaka słuchawkowego i słuchawek (kłopotliwy komplet) - teraz tylko Ona, słuchawki i ja ;)

 

Jako ciekawostkę mogę napisać, że niedawno przy odsłuchach porównawczych, znajomy poruszony stwierdził, że mu lepiej brzmi (podłączona jako źródło z podstawki przez wzmacniacz Forum608) niż DAC Beresford mk6/4 - nie wiem czy w w pełni podzielić to zdanie, ale coś w niej jest takiego, że chwyta za uszy i nie tylko :)

 

Czytając w wolnych chwilach cały ten wątek, dotarło do mnie, że nie zdawałem sobie sprawy z niezwykłości zjawiska - naprawdę dużego jak na produkcję zamykającą sie w obrębie roku (sprzed 5 lat) - walory muzyczne tego urządzenia powodują ciągłe wysiłki utrzymania sprawności mimo takiej a nie innej konstrukcji.

 

Jeszcze trzy uwagi z mojego doświadczenia, może były, ale mi umknęły:

1. Wyjście z podstawki (stacji dokującej) jest lepsze niż słuchawkowe - poza tym (a może dlatego że) omija regulację wzmocnienia oraz equalizer (dźwek niezależny od ustawień).

2. Bardzo wygodne połączenie, Karma + PX100, jest przy pierwszym odsłuchu kiepskie, ale po podbiciu w EQ w rejonie 10 i 15KHz o 2-3dB z szerokością 2 oktaw, robi się całkiem znośnie. Jesli zostaje zbyt dużo basu na wygrzanych PX-ach, to można odjąć na dole i gra. Można ruszać w drogę, tylko nie biegać za komunikacją zbiorową :ph34r:

3. Jak jest problem z szybkim transferem przez USB (zrywanie, zawieszanie), trzeba zwrócić uwagę na jakość kabla, żeby był odpowiednio gruby z certyfikatem 2.0 i użyć gniazda z tyłu obudowy, bezpośrednio z płyty albo kontrolera, a nie z przedniego panelu, bo do niego też idą kable wewnątrz komputera i to się składa na gorszą pracę.

 

W każdym razie, choć nie dopisałem tu nic zbytnio odkrywczego czy treściwego, życzę wszystkim użytkownikom i sobie jak najdłuższej pracy odtwarzacza!

Niech to będą życzenia Noworoczne, bo to pierwszy post w wątku w tym roku ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Panowie mam pytanie jak sprawdzić stan dysku w Karmie?? Bo mam ze swoją czasem problem jakby dysk zamulał i ciężko odpalał piosenki.

 

musisz wyciągnąć dysk z odtwarzacza i podłączyć go do komputera przy pomocy przelotki IDE<->USB

 

opisałem to tutaj: http://blog.khron.net/2008/02/04/victoria_...ysk_bad_sector/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KHRoN :o:o:o odwiedziłem właśnie twój blog... u mnie w Poznaniu powiedziano by o tobie że masz jakiegoś wstrętnego *******ca na mózgu bądź coś tego pokroju. Jesteś chyba jednym z tych co to gdy byli mali (górna granica wieku przy tym założeniu to 3 lata) robili formata na grach telewizyjnych, :blink: podczas gdy tacy jak ja kopali piłką o płot sąsiada...

 

 

 

...Teraz gdy spadły już emocje muszę się Ciebie spytać o tą wtyczkę vst, to całe X-cita. Powiedz mi ile takie coś kosztuje i jak to można dostać. Dałeś tam link do jakiejś str. ale ja jej nie ogarniam. Pomóż mi... szaleńcu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.Chciałbym sie dowiedzieć jak waszym zdaniem karma radzi sobie z flacami,jakie jest wasze odczucie?Czy gra tak samo jak z oryginalnej nieskompresowanej wersji wav?Hmmm...i jeszcze jedno, czy ma jakieś znaczenie,bo juz sie z czyms takim spotkałem. Jesli bede ripował oryginały na FLAC bezposrednio z płyty na dysk ?Czy lepiej pierwsze na wav a pozniej z dysku na flac.Czy to ma wogole jakieś znaczenie?

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Dunis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pliki FLAC są matematycznie (czytaj: ich zawartość) identyczne z plikami WAV, FLAC to format kompresji bezstratnej

 

dla osób które nie mogą sobie tego wyobrazić jest przykład ze skompresowanym dokumentem worda - można skompresować plik DOC do pliku ZIP - to nie znaczy że przypadkowe fragmenty tekstu zostały usunięte (przecież było by to niedorzeczne), jedyna różnica jest taka że plik jest teraz mniejszy ale przed użyciem (przeczytaniem) trzeba go rozpakować

 

odtwarzacze po prostu "robią takie rozpakowanie" w locie, w trakcie odtwarzania, dzięki czemu można oszczędzić sporo miejsca w porównaniu do plików WAV a jakość jest dokładnie ta sama... podobnie jak z pakowaniem dokumentów przenoszonych kiedyś na dyskietce - dokumenty wciąż zawierały tą samą treść, po prostu mieściło się ich więcej naraz

 

Karma nie miała żadnych problemów z plikami FLAC tworzonymi przez oficjalne wersje enkodera FLAC, przykładowo "alternatywny" enkoder o nazwie FLAKE (który miał oferować minimalnie lepszą, ale wciąż bezstratną kompresję) powodował różne dziwne problemy np. niemożność przewijania pliku

 

sam sposób kompresji do formatu FLAC również nie ma znaczenia... odbywa się zawsze tak samo: CD-Audio -> WAV -> FLAC, nawet jeśli tego pliku WAV nie widać (np. jeśli "ripujesz od razu do FLAC", to plik WAV może znajdować się chwilowo w pamięci RAM komputera i nigdy nie zostać zapisany na dysku)

 

jedyny powód dla którego możesz chcieć to robić w dwóch krokach, to użycie innego porgamu do kompresji do FLAC - np. dlatego że w ten sposób możesz użyć nowszej wersji kodeka

 

oczywiście w przypadku "nowej wersji kodeka FLAC" mówimy o zmianach nie mających wpływu na dźwięk (kompresja jest zawsze bezstratna), więc nie ma to aż takiego znaczenia jak np. w przypadku kompresji do MP3 gdzie każda nowsza wersja kodeka daje przynajmniej minimalnie lepszą jakość (poza wersjami oznaczonymi jako testowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Chciałem się zapytać, czy ktoś z was spotkał się z następującym problemem. Niedawno nabyłem Rio Karmę jako zwolennik słuchania muzyki dobrej jakości.

Podczas słuchania muzyki zauważyłem, że moja Rio Karma ma małą szerokość sceny muzycznej.

Moje wrażenia z odsłuchu muzyki w formacie flac były w związku z tym bardzo złe. Doszedłem do wniosku, że lepiej gra mój inny odtwarzacz Cowon F2 niż osławiona Rio Karma.

Zawiedziony jakością muzyki zacząłem myśleć, że mam chyba jakiś strasznie wybredny słuch i że Rio Karma nie jest dla mnie.

Któregoś dnia zacząłem po raz tysięczny chyba, mieszać w ustawieniach korektora EQ, dokładnie w opcjach special. Są tam dwa ustawienia Auto Gain Control i Stereo Separation.

Ustawiłem tak od niechcenia Auto Gain Control na Low i zacząłem słuchać muzyki. Nagle jakby coś pyknęło i szerokość sceny się powiększyła, tak że w końcu dźwięk z Karmy zaczął mnie urzekać.

Wcześniej też gdy pewnej nocy słuchałem muzyki na wpół śpiąco było pięknie i zachwycająco. Pomyślałem wtedy, że gdy mam słuchawki lekko (tak nie do końca) wetknięte w uszy, to wtedy scena się poszerza.

Teraz boję się, zmieniać cokolwiek w ustawieniach, tak żeby wrażenia dźwiękowe znowu się nie pogorszyły. Zauważyłem też jeszcze jedną rzecz, jak ustawiam sobie korektor parametryczny, to czasami Karma, jak wchodzę ponownie w te ustawienia sama sobie zmienia częstotliwości korektora np: było 60 hz a przeskoczyło na 80 hz samoistnie. Dochodzę do wniosku, że chyba mam wadliwą sztukę Rio Karmy - nie zaglądałem jeszcze do środka, żeby zobaczyć jak jest od strony elektroniki, a może to jest kwestia softwar'u (mam wersje fw 1.68)

Czy ktoś z was miał może tego samego typu problemy z tym odtwarzaczem.

Słuchawki na których słucham muzyki to Phonoak Audeo PF 012 perfect bass.

 

Proszę o odpowiedź jeśli ktoś zna z szanownych forumowiczów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karma ma taką śmieszną opcję w menu, Stereo Separation, musisz się do niej sam dogrzebać bo nie pamiętam gdzie dokładnie jest(chyba jest tam gdzie equalizer)

 

a co ona robi?

 

jako że Karma to poważny odtwarzacz dla poważnych ludzi, pomyślano o pewnym rzadko spotykanym przypadku...

 

... kiedyś - dawno, dawno temu - pierwsze płyty stereo nagrywane były tak, że w jednym kanale słychać było np. wokal i jeden instrument, a w drugim kanale inny instrument i perkusję

 

do pewnego stopnia było to fajne na głośnikach (i pozwalało na niezależne nagranie dwóch kanałów - wtedy nie było czegoś takiego jak mastering, nagrywanie wielokanałowe czy cięcie i sklejanie) ale jest absolutnie zabójcze na słuchawkach

 

ta opcja po prostu składa oba kanały w jeden a następnie stara się odtworzyć małą część panoramy

 

opcja ta jest absolutnie niewskazana na normalnych utworach - zabija panoramę i obcina wysokie częstotliwości, znajdź toto i wyłącz

 

[edit] aa... sam się dogrzebałeś :F wyłącz to (nazwa jest myląca) i masz szeroką panoramę

 

co do auto gain control (wyrównywanie głośności) - dla pełnego audiofilizmu ( ;] ) wyłącz to... chyba że faktycznie uważasz że daje to dobry efekt

 

oficjalnie stosuje się to w sumie właśnie w nocy (żeby zniwelować różnicę między cichymi i głośnymi fragmentami - żeby nie ogłuchnąć jak coś huknie) albo kiedy słuchamy w nieoptymalnych warunkach (np. komunikacja miejska) żeby ciche fragmenty utworów nie gubiły się w szumie, nie zmuszając nas przy tym do zwiększania głośności (narażając się na sytuację że jak coś teraz w muzyce huknie, to wypłynie nam mózg nosem)

 

co do bugów - karma tak ma - przyzwyczajaj się

 

na dobry początek zacznij od sformatowania odtwarzacza i przywrócenia ustawień domyślnych, wtedy wrzuć ponownie muzykę i ustaw wszystko po swojemu... w najgorszym wypadku czeka cię wykręcenie dysku i sprawdzenie czy wszystko z nim ok (standardowy problem z karmą - poprzedni właściciel upuścił odtwarzacz i dysk ma bad sectory)

 

http://blog.khron.net/2008/02/04/victoria_jak_sprawdzic_dysk_bad_sector/

Edytowane przez KHRoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Efekt braku szerokiej panoramy nie był właśnie związany z ustawieniem stereo separation na all tracks (to było akurat off). Natomiast tak jak napisałem panorama stała się nagle prawidłowo szeroka bo zmianie Auto Gain Control na Low lub Mid i High - dziwne to, prawda. Przy ustawieniu na Low jest jeszcze znośnie nie słychać charakterystycznego falowania dźwięku. Teraz mam cały czas obsesje i staram się wsłuchiwać czy panorama jest szeroka czy może znów się zawężyła. Powiem tak, jeśli chodzi o tą drugą funkcję stereo separation, to po jej włączeniu muzyka czasami brzmiała nawet lepiej niż na wyłączonym - mówię tu o sytuacji z okresu przed tym, zanim szerokość sceny uległa samo naprawieniu.

Może właśnie będę musiał, tak jak zasugerowałeś, przywrócić ustawienia fabryczne. Dysk Karmy już formatowałem bez problemów, przed wgraniem sobie własnej muzyki. Teraz czy, żeby przywrócić ustawienia fabryczne muszę skasować na nowo swoją muzykę?

Jeszcze jedno pytanie, czy są gdzieś jakieś informacje na forum jak ustawiać profesjonalnie korektor parametryczny, to znaczy czy są gdzieś gotowe ustawienia tego korektora, takie aby dźwięk nie był zniekształcany zanadto.

Najlepszy by był opis co to są te oktawy i jak zmienia się wtedy charakterystyka częstotliwości. Typowe przedziały częstotliwości korektora w odtwarzaczach mp3 to 12 k, 4 k, 1k, 250 hz i 80 hz. Czy są możliwe inne ustawienia tych przedziałów, np tak aby charakterystyka ogólna była bardziej basowa, lub sopranowa albo tylko średnica, przy założeniu że całość będzie miała dobry odsłuch. Samemu można się bawić, ale nie mam idealnego słuchu i po jakimś czasie słuchania dochodzę do wniosku, że tu mi coś za bardzo huczy, albo soprany trzeszczą.

Kolejne pytanko gdzie można znaleźć, ściągnąć alternatywny dla Rio Karma Manager, Riorad Explorer do zarządzania muzyką. Ponoć choć trochę wolniejszy to ma kilka interesujących cech ten programik, ale jest nie do znalezienia.

Gdzieś w internecie przeczytałem, że Rio Karma ma opcję podłączenia dwóch par słuchawek. Czy to prawda?

Dużo tych pytań, ale chciałbym to wszystko wiedzieć. Bateria, którą mam obecnie nie trzyma zbyt długo. Czy mogę zmienić na dowolną o wartości 3.7 v i np. pojemności 2800 amh, czy muszę zastosować wyłącznie tą dedykowaną dla Karmy (2200 amh zdaje się, w niektórych źródłach podają, że 1600 więc nie wiem)?

Ostatnie może pytanie czym się różnią oryginalne Karmy od tych refurbished? Czy jakość dźwięku w tych drugich jest gorsza? Sam jeszcze nie otwierałem swojej Karmy, ale gdy to zrobię, to chciałbym wiedzieć jak poznać czy moja ma oryginalne komponenty czy też jest po reanimacji.

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołych świąt wielkanocnych dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu na Low jest jeszcze znośnie nie słychać charakterystycznego falowania dźwięku.

Charakterystyczne falowanie to efekt działania kompresora. Jest to efekt audio (cyfrowy czy analogowy), który kompresuje dynamikę sygnału audio, dzięki czemu głośniejsze fragmenty utworu są ściszane tak, aby wyrównać poziom natężenia dźwięku do tych cichszych. Mocna kompresja stosowana szczególnie na perkusji wywołuje wrażenie falowania dźwięku i w szczególnych przypadkach nie brzmi zbyt dobrze.

 

Jeszcze jedno pytanie, czy są gdzieś jakieś informacje na forum jak ustawiać profesjonalnie korektor parametryczny, to znaczy czy są gdzieś gotowe ustawienia tego korektora, takie aby dźwięk nie był zniekształcany zanadto.

Na forum pewnie są ale tu masz szczegółowo wyjaśnione: http://www.independe...ain_display.htm, http://club-nation.e...-co-uci-ae.html

 

Czy są możliwe inne ustawienia tych przedziałów, np tak aby charakterystyka ogólna była bardziej basowa, lub sopranowa albo tylko średnica, przy założeniu że całość będzie miała dobry odsłuch. Samemu można się bawić, ale nie mam idealnego słuchu i po jakimś czasie słuchania dochodzę do wniosku, że tu mi coś za bardzo huczy, albo soprany trzeszczą.

 

No niestety nikt na Ziemi nie słyszy tak jak Ty, więc sam musisz zadecydować jakie brzmienie Ci się podoba. EQ można m.in. wykorzystać tak, żeby dopasować char- kę do indywidualnych preferencji i posiadanego sprzętu, a więc rekomendacje innych ludzi w tej materii nie mają wielkiego sensu - sam musisz posłuchać, popróbować i zobaczyć co Ci pasuje.

 

Gdzieś w internecie przeczytałem, że Rio Karma ma opcję podłączenia dwóch par słuchawek. Czy to prawda?

A masz na pokładzie dwa gniazda słuchawkowe?

 

Ostatnie może pytanie czym się różnią oryginalne Karmy od tych refurbished? Czy jakość dźwięku w tych drugich jest gorsza?

Nie może być takiej opcji. Karma to Karma, nikt nie grzebie w środku, żeby zmienić SoC, DACa czy ampa. Refubrished oznacza tylko tyle, że jest to egzemplarz powystawowy albo jakiś z gorszym pudełkiem. Hardware się nie zmienia, no chyba że wymieniają akumulatory.

Edytowane przez Pasiasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze się dysk sformatowal znaczy tylko tyle, ze nie ma na nim starej muzyki. Nie miał zrobionego skanu powierzchni wiec nie wiesz ile tam jest bad-sectorow... To samo z firmwarem - moja karna przyszła w tak makabrycznym stanie, ze pomogło jej dopiero:

- reinstalacja firmware

- ustawienia domyslne

- format

 

dopiero wtedy zaczęła grać poprawnie, nie gubila ustawien, nie czkala przy odtwarzaniu etc. Po prostu wgraj cała muzykę jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nikt na Ziemi nie słyszy tak jak Ty, więc sam musisz zadecydować jakie brzmienie Ci się podoba. EQ można m.in. wykorzystać tak, żeby dopasować char- kę do indywidualnych preferencji i posiadanego sprzętu, a więc rekomendacje innych ludzi w tej materii nie mają wielkiego sensu - sam musisz posłuchać, popróbować i zobaczyć co Ci pasuje.

 

No wiem że najlepiej to ustawiać pod swoje indywidualne upodobania, ale gdyby były już konkretne przykłady całościowych ustawień, to wtedy mogę sam ocenić czy to konkretne ustawienie mi podchodzi czy nie.

Jeśli zaczynam się sam bawić szczegółowo każdym ustawieniem to zawsze mam wątpliwości czy nie przesadziłem z jakimś parametrem i bardzo czasochłonny jest proces ustalania, że coś jednak jest za dużo podbite a coś za mało. Dlatego wolał bym się zdać na jakieś już przetestowane przez kogoś ustawienia gotowce. Słucham sobie muzyki dajmy na to przez pół dnia nic nie zmieniając i decyduję, o przy tym ustawieniu jest odjazdowo, i nie mam stresu (pod warunkiem, że ustawienia były uczciwie i profesjonalnie zrobione), że któreś pasmo częstotliwości wprowadza zniekształcenia.

 

Tu znalazłem trochę gotowców ustawień dla korektora Karmy Link , ale wolał bym opisy (uzasadnienia ustawień) w języku polskim bo w angielskim to piąte przez dziesiąte wiem o czym oni tam opowiadają.

 

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Edytowane przez kasprek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego jak "przykładowy, całościowy gotowiec"... czasem się takie zdarzały na zasadzie "do tych (tu model) słuchawek, żeby wyrównać ich pasmo, trzeba ustawić coś takiego (tu ustawienia)"

 

nie da się w ogóle podać "uniwersalnego przykładowego ustawienia"... te wszystkie gotowce typu pop/rock/jazz/klasyka są tak trochę pod publikę robione i wszelkie gotowce są fajne na jednych słuchawkach a zupełnie do niczego na innych (a na to wszystko nakładają się osobiste preferencje słuchacza) :)

 

tu jest przykład jak ze słuchawek zrobić "referencję": http://www.linkwitzlab.com/reference_earphones.htm

 

co wcale nie oznacza że nagle zachłyśniesz się takimi "referencyjnymi" słuchawkami i ustawieniami, bo możesz powiedzieć po prostu: "do niczego... za mało basu, góra jest za słaba" i na tym się skończy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

A czy ktoś coś wie w tych tematach

 

1. Gdzie można znaleźć, ściągnąć alternatywny dla Rio Karma Manager, Riorad Explorer do zarządzania muzyką. Ponoć choć trochę wolniejszy to ma kilka interesujących cech ten programik, ale jest nie do znalezienia?

 

2. Bateria, którą mam obecnie nie trzyma zbyt długo. Czy mogę zmienić na dowolną o wartości 3.7 v i np. pojemności 2800 amh, czy muszę zastosować wyłącznie tą dedykowaną dla Karmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1) jeśli nie ma na stronie producenta (jak nie ma, a strona wciąż istnieje to napisz im maila) to po tylu latach jest nie do zdobycia... osobiście nigdy nie fatygowałem się używaniem riorad

 

ad. 2) z bateriami do karmy był zawsze problem, bo miały ten śmieszny układ na (tej dodatkowej, małej) płytce - nie pamiętam już jakie okazało się rozwiązanie (w sensie czy w końcu okazało się że można tam przylutować dowolną baterię litową - każda ma te 3.7V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności