Skocz do zawartości

[Słuchawek] Które elementy specyfikacji są ważne?


Yakushi

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić słuchawki nauszne do iRivera T10

 

Zainteresowały mnie:

KOSS KSC75 - http://www.mp3store.pl/article/a/b/c/d/2009351129146002041

Sennheiser HD202 - http://www.mp3store.pl/article/sennheiser-hd202-ean.4012418051761,2009381118097002042.html

 

Ich specyfikacja różni sie od specyfikacji mp3'ki.

 

iRiver:

- Stosunek sygnał/szum: 90dB

- Wyjście słuchawkowe: 16 Ohm: 15mW + 15mW

- Zakres: 20Hz ~ 20KHz

 

KOSS KSC75:

pasmo przenoszenia: 15 - 25.000 Hz

czułość: 101 dB SPL/1mW

Impedancja: 60 ohm

zniekształcenia: 0,20%

 

Sennheiser HD202:

pasmo przenoszenia: 18-18.000 Hz

czułość: 115 dB

Impedancja: 32 ohm

zniekształcenia: poniżej 0.5%

 

 

Patrząc na specyfikacje żadne z nich nie pasują :/

Na co powinienem uważać kupując słuchawki?

Które z są najlepsze od tego odtwarzacza (nauszne do 100 zł). Koss podoba mi się bardziej - brak ucisku. Sennheiser ma podobno lepszy dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na specyfikację, bo to nie ma żadnego przełożenia na realną jakość dźwięku. KSC 75 dźwiękowo są lepsze.

Niezupełnie ;)

Co do pasma to zgoda - bo nawet nie wiadomo z jakim spadkiem w db jest podany zakres.

Natomiast czułość i impedancja już wiele mówią o "ilości mocy" jaka musi dysponować odtwarzacz, czy prościej - które głośniej na danym playerze zagrają. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić słuchawki nauszne do iRivera T10

 

Ich specyfikacja różni sie od specyfikacji mp3'ki.

 

iRiver:

- Stosunek sygnał/szum: 90dB

- Wyjście słuchawkowe: 16 Ohm: 15mW + 15mW

- Zakres: 20Hz ~ 20KHz

 

 

Sygnał/szum -> to nie jest parametr do doboru słuchawek. Mówi tylko (teoretycznie) o jakości odtwarzacza

15mW dla 16 Ohm oznacza, ze dla słuchawek 16 Ohm odtwarzacz dostarczy im 15mW. Dla 32 Ohm "teoretycznie" może to być 8mW

Na pewno żadnych "nie spalisz".

Znowu "teoretycznie" taka RIO Karma ma 50 mW dla 16 Ohm ale wcale nie jest to (wbrew pozorom) 3 razy mocniesze urządzenie.

Trochę mocniejsze, to wszystko.

Zakres: Najniższy bas gitary basowej lub kontrabasu to trochę powyżej 40 Hz.

Formaty stratne mają "uciętą górę" na 16 kHz. Format CD ma (z natury zapisu sygnału) ograniczenie do 20 kHz

 

Generalnie mozesz miec dwa rózne typy słuchawek o parametrach 20Hz 20kHz i 32 Ohm a i tak jedne możesz odbierać jako ciemniejsze z wycofaną górą a drugie jako ostre z podbitą górą.

 

Parametry nic nie powiedzą. Ważniejsza jest synergia (dopasowanie) słuchawek do odtwarzacza. Są odtwarzacze grające z dużą ilością detali, są ciepłe (nawet lekko mulące). Inne słuchawki dobierzesz do każdego z nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc w moim przypadku im impedancja bliższa 16 Ohm tym lepiej?

Nie do końca kapuję co napisał ogorek - mój odtwarzacz muzyki nie może wygenerować dostatecznie dużo mW aby słuchawki były głośne ??? Czyli słuchawki z 16 Ohm będą u mnie działały lepiej (jakość i głośność) niż te z 32 Ohm'ami?

 

Natomiast słuchawki z szumem wyższym niż 90dB będą zaniżać czystość brzmienia playerka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie do końca kapuję co napisał ogorek - mój odtwarzacz muzyki nie może wygenerować dostatecznie dużo mW aby słuchawki były głośne ??? Czyli słuchawki z 16 Ohm będą u mnie działały lepiej (jakość i głośność) niż te z 32 Ohm'ami?

 

Natomiast słuchawki z szumem wyższym niż 90dB będą zaniżać czystość brzmienia playerka?

 

To powiem prosto, żadne parametry nie są ważne ...

Ważene jest tylko czy nie są to słuchawki wysokoomowe (powyżej np. 70 Ohm)

 

Jedyne na co powinnienneś zwrócić uwagę to opisy na forum jaki charakter mają dane słuchawki i do jakich odtwarzaczy pasują.

Był gdzieś dział "synergiczne zestawienia".

 

I jakiego typu mają być słuchawki:

 

Nauszne:

- zamnięte (bardziej będą izolować od hałasu)

- otwarte (mniej izolują, namiasto z otwartych to np. PX100 KPP, KSC -> ale izolacji w nich brak)

 

Z reguły otwarte są bardziej komfortowe, często zamknięte mają silny docisk.

DO otwartych można zaliczyć nawet popularne "phełki"

 

Dokanałowe

- wkładane do kanału usznego

Tu też mamy modele mniej lub bardziej izolujące. Np. SONY EX mniej izolują niż takie Shure.

 

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie jaki typ słuchawek. Jak nauszne to czy potrzebujesz dobrej izolacji (jak pociąg to raczej dokanałowe).

 

To, że takie KSC ładniej grają nie oznacza, że zauważysz to na ruchliwej ulicy. Tam lepiej się mogą sprawdzić dokanałowe lub zamknięte w rodzjaki AKG D518 DJ. Użytkownik @Rolandsinger opisał mod tych słuchawek poktórym przestają być mocno basowe.

Jak ipodał wskazówki jak je porozciągać żeby mniej dociskały (są to słuchawki zamknięte z mocnym dociskiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności