Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

T10 Poziom Glosnosci :(((


Rekomendowane odpowiedzi

test

 

Moje wnioski :

 

Ogg :

- na eq normal ( vol max ) ifp gra trochę ciszej ale to minimalnie

- na eq max ( vol max ) ifp miażdży t10, brak przesterowań

 

Mp3

- na eq normal ( vol max ) ifp i t10 grają tak samo głośno

- na eq max ( vol max ) ifp miażdży t10 ale ma mocne przesterowania ( a w zasadzie jedno wielkie przesterowanie ), przy volume 30 się to trochę uspokaja. P.S. : przesterowań na vol max nie ma gdy podbija się pasma maks do +6

 

mic

- bez agc ifp jest głośniejszy ale troszkę szumi

- z agc ifp jest miażdżąco głośniejszy ale szumi

 

 

Uwagi dodatkowe : Między eq max a eq normal w T10 praktycznie nie ma różnicy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 199
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja przypomnę tylko o jednym.

 

Pliki Mp3 mają zwykle poziom nagrania ustawiony pomiędzy 85-100 dB.

 

15 dB to półtora razy głosniej- taka jest możliwa amplituda głośności dla róznych

poziomów nagrań.

 

Z kolei aby uzyskać 10 dB player musi dołożyć olbrzymią nadwyzkę mocy wyjściowej -

nawet różnica 5mW i powiedzmy 15 mW jest zwykle słabo słyszalna- po daje ona dla słuchawek

16ohm około 4.5 dB -5.5 dB- podczas gdy wyrazna dla wiekszości z nas róznica głosności to 6dB

(3 dB to najmniejsza "wychwytywalna" róznica , 10 dB podwojenie głośności )

 

Dlatego większość opinii " ze słuchu" - "player gra głośno" , lub "player gra cicho" odnosi się do poziomu

nagrań , a nie charakterystyki samego odtwarzacza. Obawiam się że wiekszośc z nas w "slepym

teście" miałaby problemy z wyłapaniem róznicy 5mW i 15 mW na kanał.

 

Dopiero kiedy przychodzi nam słuchać plików z poziomem nagrana ustawionym pomiędzy np 85 a 90 dB

róznica robi się oczywista - muzyki z playera z 15mW słucha się ciężko,a playera z 5 mW bardzo ciężko :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszły mnie pewne konkluzje co do testu głośności T10. Mianowicie z testów wynika ze vol max na eq normal = vol max na e max. Co z tego wynika ?? a no to, że jeśli ktoś lubi korekcje dźwięku może przesuwać poszczególne pasma w dół. Tzn jeśli mamy wszystko na 15, żeby skorygować niektóre pasma możemy jedynie przesuwać niektóre pasma w dół czyli notabene ŚCISZAĆ !! Co z tego wynika - a no to, że Eq normal jest najgłośniejszym możliwym ustawieniem odtwarzacza.

Załużmy, że lubię ustawienia +12 +9 -3 +6 +9. Odtwarzacz odczyta najwyższcze podbicie i o tyle zmniejszy max volume całości. Żeby to bardziej zobrazować dorzucam dwa dodatkowe pliki, które zostały nagrane tak samo jak poprzednie z tym, że vol = 40, eq +15 0 0 0 0.

 

z ogg

z mp3

 

Czyli pod względem głośności jest tak :

 

t10 z eq < ifp normal < t10 normal < ifp z eq ( przy czym należy uważać na mp3 żeby nie przesterować )

 

 

Co do praktyki : zakładając, że poziom głośności na którym słuchamy nie przekraczamy 25 to w zasadzie jeden kij czy ifp czy t10 bez względu na eq :)

 

[edit]

 

Jeszcze może opisze zawartość paczki TEST

 

ifpeq6mp3.mp3 - ifp 899, eq na +6 każdy , plik źródłowy mp3

ifpeqmaxmp3.mp3 - ifp, eq na max, plik źródłowy mp3

t10eqnormal15ogg.mp3 - t10, eq 15 0 0 0 0, plik źródłowy ogg

 

reszty się domyślicie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wszedłeś na EQ Select - i przełączałeś z User EQ na Normal

i Normal na User EQ przy 40 kreskach skali głośności ? ;):)

 

Zygmuncie - przecież nie od dziś wiemy, że Iriver stosuje zasadę im większa głośność

tym ustawienia EQ ulegają neutralizacji -wypłaszczają się .

Słowem :40 kresek na EQ podbitym we wszystkich pasmach na max ( do 15 ) = 40 kresek na Normal

(czyli EQ flat )- to jest po prostu to samo . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wszedłeś na EQ Select - i przełączałeś z User EQ na Normal

i Normal na User EQ przy 40 kreskach skali głośności ? ;):)

 

Zygmuncie - przecież nie od dziś wiemy, że Iriver stosuje zasadę im większa głośność

tym ustawienia EQ ulegają neutralizacji -wypłaszczają się .

Słowem :40 kresek na EQ podbitym we wszystkich pasmach na max ( do 15 ) = 40 kresek na Normal

(czyli EQ flat )- to jest po prostu to samo . :D

 

No tak - to co napisałeś tyczy się serii T, ale nie IFP'a. IFP z włączonym Eq powyżej 25 nadal da się podgłaśniać. Pozatym moim zdaniem ma trochę mocniejszy ( i minimalnie bardziej szumiący ) dyktafon, możliwość podpięcia mikrofonu i zasilanie go, lepszy wyświetlacz, werjście line in, moim zdaniem lepszy plastik i szybkę od wyświetlacza ( na T10 co chwila pojawiają się tłuste ślady ), gorzej się nim nawiguje przez ubranie ( odtwarzacz lekko się ślizga, kółko nie przyciskowe nie jest tak wygodne jak joy, guziki ( |>, A-B, * ) są ułożone w gorszym miejscu i ciężko się je wciska ).

 

Ja czy tak czy tak pewnikiem kupuję czarną T10 ale robię to tylko ze względu na większą pojemność oraz pełną obsługę OGG. Na t10 faktycznie user Eq brzmi trochę gorzej i korzystam z srs'u ( 10, high, 10, 40 albo 60 ), za to player ma chyba minimalnie lepszą dynamikę. Jednak wolał bym mimo wszystko wygląd ifpa, funkcjonalność ifpa ( no może z trochę bardziej dopracowanym trybem UMS niż jak to było w IFP ), joya z ifpa no i głośność z IFPa chociarz myślę, że ta z T10 styknie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie ma to jak laboratoryjne udowadnianie subiektywnych odczuc :) Co w ogole da tutaj przekonywanie siebie nawzajem, ze T10 nie jest wcale taki cichy a ifp jest "miadzaco" glosny? Wrazenia to wrazenia, nie mierzy sie ich linijka.

 

Np. czulosc mojego sluchu jest zmienna i zapewne zalezy od halasu z otoczenia, chocia ztez nie zawsze tak jest. Jadac samochodem po autostradzie raz mi wystarczy 16 na skali T10 a znow innym razem musze miec 32 i slysze detale utworow. Jesli komus brakuje skutecznego niszczyciela sluchu, to niech sobie kupi takie dwie koncowki mocy Krell'a po 2MW na kanal, jakis przedwzmacniacz hi-endowy, najmocniejsze monitory na rynku, niech sobie to wyszystko do glowy przywiaze i slucha glosnej muzyki "z zapasem mocy".

 

Nie wiem, czgo niektorzy oczekuja od playerow mp3? Walcowania dzwiekiem?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest, że "niektórzy" oczekują niewiadomo czego od playera. Po prostu oczekiwali tego co BYŁO + coś jeszcze ( np pełen zakres ogg, UMS'a bez ograniczeń jak w IFP ). A było tak, że iriver się wywiązał tylko z ogg, pod naciskiem dał ums i radio w modelach 1 i 2gb, które nie wiem czy już są na polskim rynku czy tylko w przedspedaży ... To, że teraz seria T ma ums i ma być radio w EU podyktowane jest tylko konkurencją na rynku .... Seria T to jeden mały krok w przód i duży krok w tył w stosunku do serii IFP i tyle ...

 

To nie jest, że "niektórzy" oczekują niewiadomo czego od playera. Po prostu oczekiwali tego co BYŁO + coś jeszcze ( np pełen zakres ogg, UMS'a bez ograniczeń jak w IFP ). A było tak, że iriver się wywiązał tylko z ogg, pod naciskiem dał ums i radio w modelach 1 i 2gb, które nie wiem czy już są na polskim rynku czy tylko w przedspedaży ... To, że teraz seria T ma ums i ma być radio w EU podyktowane jest tylko konkurencją na rynku .... Seria T to jeden mały krok w przód i duży krok w tył w stosunku do serii IFP i tyle ...

 

Zresztą taka sama sytłacja jest w przypadku h1xx,h3xx i serią h10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego własnie oczekiwałem: czegoś lepszego. A nie oszukujmy się - jeśli ktoś miał IFP wcześniej i teraz ma T10 to wie, że ten drugi odtwarzacz ma mniej funkcji (choć rzeczywiście nie wszystkie z IFP mogą się przydać - chodzi mi o możliwości nagrywania dźwięku), nie ma wejśćia line-in (wiem, że u 99% ludzi to się nie przydaje, mi akurat tak :) ,jest bardziej cichy no i wersja EU nie miała na początku radia oraz UMS - dopiero kiedy sprzedaż nie szła najlepiej postanowiono to zmienić. Więc sami oceńcie jakim krokiem była wersja T po IFP

 

I równiez się zgadzam z Zygmuntem w przypadku serii h1xx, h3xx i h10 - nie wiem co to za polityka Irivera, robić coś gorszego lub "równie dobrego" jak poprzednia wersja...

 

Swoją drogą to właśnie również o to zapyałem ich w mailu. Ciekawe czy odpiszą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I równiez się zgadzam z Zygmuntem w przypadku serii h1xx, h3xx i h10 - nie wiem co to za polityka Irivera, robić coś gorszego lub "równie dobrego" jak poprzednia wersja...

 

Swoją drogą to właśnie również o to zapyałem ich w mailu. Ciekawe czy odpiszą

 

Jest kilka powodów dla których tak się dzieje : 1) koszty prodykcji 2)koszty produkcji 3) koszty produkcji.

 

3 lata temu to Iriver miał pokazny udział w rynku playerów MP 3 - wystarczy tylko przypomnieć

że Apple nie produkowało wtedy jeszcze żadnego odtwarzacza flashowego . A dziś -w pierwszej połowie

2006 roku iPody okupują w USA 6 na 10 pozycji w pierwszej 10-tce najchetniej sprzedawnych odtwarzaczy

i mają 80-85 procent rynku. Poza USA świetnie sprzedają się chińskie no-namy których wtedy( w takiej ilości) także nie było.

Słowem produkcja i rozwój (zarówno softwarowy i jak i hardware`owy) Iriverowi się przestał

opłacać . Trudno wymagać żeby koreańczycy dokładali do tego interesu.

Tak więc :T 10, 20 ,30 i H 10 -to nie tylko nowsze, ale także "ekonomiczne wersje h-1xx,h3xx i Ifp ---> ich produkcja musiała kosztować mniej. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropo tej głośności, to czy jakiś posiadacz refurba by się mógł wypowiedzieć, czy to ograniczenie na user eq też występuje, czy to tylko nówki kupowane u nas mają ten "prezent"?

 

"u nas" nie da się kupić refurba, refurby są sprowadzane z USA więc są to wersje amerykańskie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w sprawie czego...? bo nie mogę wyczaić O_o

 

 

Hi!

I know that Im not the first guy who writes about the same thing, but I would like to know if You consider of firmware update that will remove volume limit in T10 player. You realy did great job with IFP 7xx/8xx series and sound quality was perfect. I bought T10 because I thought that the same thing will be with new model, but I realy regret now that I bought it. This volume limit is total disaster, realy! Could You update Your firmware that volume limit would be removed? Because I dont see any reason that inside my T10 there is 18MW - I "can hear" only 5. (wiem, tu im trochę pojechałem)

 

Thank You in advance for response

best regards

Dawid

 

 

A tak apropo tej głośności, to czy jakiś posiadacz refurba by się mógł wypowiedzieć, czy to ograniczenie na user eq też występuje, czy to tylko nówki kupowane u nas mają ten "prezent"?

 

Ja mam własnie refurbra i ten przepiękny limit na User Eq <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KHRoN @ mi chodziło o te wersje USA z allegro refurbished, a Ty co miałeś na myśli?

Goku @ to mnie nie pocieszyłeś :( Myślałem, że wersja USA tego nie ma. A nie wie ktoś czy na refurbach T30 też tak jest? I nie wiecie tak w ogóle jak to jest z H10junior? Czy on też ma takie ograniczenie? Czy u niego to 14mW jest pełne i na user eq i na każdym innym? Bo przez te ograniczenia mam coraz większe wątpliwości apropo kupna nowego playera.

Dlaczego ja tak kombinuję - a więc tłumaczę już. Ja nie wyobrażam sobie słuchania bez własnego EQ nawet na świetnych słuchawkach (nawet dobry eq to jeden z powodów zmiany playera z ipoda na coś innego), więc nie chcę mieć playera, który ma na normalnym trybie na przykład 15mW, a nagle na własnym EQ zdrowo ograniczone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że wersja USA tego nie ma.

 

-_-'

 

EQ Limit (ma go każdy odtwarzacz z serii T) to coś innego niż ograniczenie głośności (któro jest właściwie niesłyszalne - różnica między 15mW na kanał a 18mW na kanał to 20log(18/15)=1,5dB)

 

jak to jest z H10junior?

 

20log(18/14)=2,1dB różnicy, w tym przypadku (są różne skale decybelowe) 6dB to "dwa razy głośniej", a 1dB to najmniejsza słyszalna różnica głośności ;]

 

głowy nie dam, ale on też ma EQ Limit, nie jest to żadne "ograniczenie" a limiter, mający zapobiec przesterowaniu (a co za tym idzie potężnym zniekształceniom dźwięku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że ten limit jest "przewrażliwiony" i przesadzony. Chyba pomyślę o jakimś iAudio albo co... Szkoda, że nie mam gdzie potestować na spokojnie tych wszytskich playerów. Aż zaczynam żałować, że IFP sprzedałem.

PS. KHRoN @ jak testujesz irivera u10 to on też ma eq limit czy nie? A na innych ustawieniach eq w tych playerach nie ma ciszej, czy jest tak samo jak na user eq?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się będę jednak upierał KHRoNie :) że ( psychoakustycznie ) - 3 dB to najmniejsza odczuwana

róznica głośności , 6 dB - wyrazna róznica , a 10 dB to podwojenie głośności.

 

Zresztą możesz sam sprawdzić - głośność Karmy jest liniowa i w dodatku tak wyskalowana

że każdemu jednemu stopniowi podziałki odpowiadją dokładnie 2 dB. Podwojenie

głośności- wedle tego co Ty mówisz ( 6dB )- nastepowałoby przy podkręceniu

z 10-u na 13 czy też z 15 na 18 kresek. Chyba jednak takiej róznicy nikt nie odczuwa

jako podwojenia ? ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności