Skocz do zawartości

Jak wykonać recabling słuchawek?


bruno63

Rekomendowane odpowiedzi

PILNIE potrzebny kabelek do rekablingu sennków ie80, fabryczny to dramat, sztywny jak drut :woot: Czy polecicie coś ciekawego czy zostać przy przewodzie od custom art? Bardzo cieniutki miedziany w teflonie, w ne700x przewód mega komfortowy, wszedł w oplot 2mm 4 żyły :o , miękki i nie czuć go, chyba w sumie o to chodzi z tym że zaplatanie dwóch kabelków to problem... Jakieś porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam - po raz pierwszy na tym forum. Przymierzam się do rekablowania SLHD330 i mam ogólne pytania do fachowców :

 

Po co rozbebesza się kabel, aby go potem skręcić? Chodzi mi o kilka aspektów tej sprawy. O ile rozumiem, że nie ma potrzeby ekranować kabli, ale po co niszczyć coś co już jest połączone? Jeśli to poprawia dźwięk, to dlaczego nie widziałem (może słabo patrzę) słuchawek fabrycznie wykończonych o takiej budowie? Drugi argument : Beyerdynamic T1 ma nawet konkretny kabel podłączony bezpośrednio (z oznaczeniem, nazwą, właściwościami,...). Czy nie lepiej pieniądze przeznaczone na oplot przeznaczyć na ciut lepszy kabel?

 

I pytania techniczno-soniczne : czy kabel posrebrzany mocno rozjaśni dźwięk? Czy opłaca się taki dawać - czy po prostu dać któreś z polecanych na tym forum? Jak z grubością kabla? Standardowo jest to 2x0.22 lub mniej a posrebrzany ma żyłę 0.6mm. Nie chcę czegoś przylutować by potem odlutowywać... Chetnie poznam wasze zdanie na te tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem słuchawki Creative Aurvana Live 2 bez oryginalnego kabla (dostałem jakiś zamiennik bez mikrofonu jack3.5-jack3.5 + przejściówk jack3.5-jack2.5) i w związku z tym mam pytanie do fachowców, którzy recablowali CAL2: czy będzie różnica (duża czy niewielka) w odsłuchu pomiędzy kablem np. na Canare StarQuad L-4E5c (a może jakiś inny kabel?) jack3.5-jack2.5 - (w środku 4 żyły, a może wystarczą 3?), a wymontowaniem ze słuchawek gniazda jack2.5 i wlutowaniem kabla (też Canare StarQuad L-4E5c) bezpiśrednio w słuchawkach (na allegro widziałem są takie sprzedawane)? Pierwsze rozwiązanie jest prostsze do wykonania. Pytanie jeszcze takie: czy wymienia się kabel ten który idzie w pałąku z jednej muszli do gniazda jack2.5? Jeżeli jest słabej jakości to chyba tez się na nim traci, czy nie?

O tyle według mnie gniazdo to jest dobre, że jak się zahaczy kablem o coś, to wyskoczy tylko wtyk z gniazda, a nie wyrwie/urwie się kabla (już tak miałem ze dwa razy).

Audiofilem nie jestem, czy jak będzie różnica, to czy ja usłyszę? Czy na tym gnieździe się dużo traci?

Z góry bardzo dziękuję za rady:-)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do znawców tematu : Wyprułem kable ze scarta oxypure'a. One są wielokrotnie izolowane. Pojedyncze solidcore mają grubość 0.32mm a razem z skręcaną folią alu (chyba) oraz skręcanym gęsto, miedzianym oplotem i koszulką z pcv (chyba) ma około 3.1mm. Czy jest sens wypruwać dalej, tak aby został sam kabelek (w koszulce ma 1.6mm) i potem go skręcać - jeśli skręcanie ma takie samo zadanie jak folia alu i miedziany oplot?

 

Inne pytania zadałem na innym dziale i prosiłbym admina aby przeniósł je tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

To będzie mój pierwszy recabling. Na warsztat idą Takstary ts671, ich stockowy kabel jest obłędny.

Zakupiłem 3m Canare Starquad l-4e5c. Nie wiem jak sztywny będzie kabel ale chciałbym żeby był jak najlżejszy i miękki, mało odczuwalny.
W związku z tym zastanawiam się czy nie dać go w oplot, bardzo mi się spodobały zdjęcia Waszych słuchawek ze "sznurówkami". Podejrzewam też, że taki kabelek jest nieporównywalnie lżejszy i bardziej elastyczny od izolowanego w tworzywie.

No ale o tym zdecyduję jak kabel już dojdzie. Przydałoby mi się 3m kabla ale 2metrowy też będzie OK więc co doradzicie? W zasadzie lubię na gitarze pograć na stojąco więc wolałbym te 3m dać.
Takstary mają wejście na kabelek z 1 słuchawki i to mi w sumie pasuje i bym tak zostawił. Tylko jak puścić kabel do prawego przetwornika bo on idzie chyba w tym cienkim pałąku. Rozumiem, że kabel powinien iść w izolacji. A jak po drodze przylutuje 2 żyły do lewego przetwornika to cała izolacja będzie rozpruta... no chyba że jakoś sprytnie zrobie mała dziurkę i wyjmę żyły. Ale one chyba są splecione więc cięzko może być. Trzeba więc dokupić 20 cm splotu i w niego wrzucić kabel? Albo tą izolację mogę w sumie użyc z nowego kabla... No i pisząc ten tekst sam sobie odpowiadam na pytania, świetnie :)

Koszulki termokurczliwe mam i użyję ich na wyjściu z muszli oraz przy jacku żeby kabel sztywno się usadowił.

 

Pytanie jaka różnica w elastyczności, wadze, komforcie używania kabla będzie pomiędzy kupionym Canare Starquad l-4e5c, a tym samym wyciągnietym z izolacji i wrzuconym w "sznurówkę" ?
Myślicie, że warto go rozbebeszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,

Przejrzę jeszcze raz cały wątek żeby dokładnie sprawdzić jak to zrobić. Myślałem ze aluminiowy oplot jest potrzebny - redukuje zakłócenia.

Co do Takstarót ts671 - lepiej połączyć kabel z 1 słuchawki czy z 2? Widziałem, że recablowane słuchawki są prawie zawsze podpięte kablem pod 2 muszle.
Możecie ewentualnie polecić jakiś niedrogi oplot? Jaką średnicę brać? Zastanawia mnie czy w stacjonarnym sklepie mp3store nie dałoby rady kupić, muszę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran jest istotny przy użyciu kabla do mikrofonu (czyli zgodnie z przeznaczeniem), bo tam są dużo mniejsze prądy, do tego jeszcze potem wzmacniane. W przypadku IC jeszcze ma jakiś sens jego stosowanie, ale przy słuchawkach to już zbędny balast ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dobrze wiedzieć :) Ja mam pod mikrofon Phantoma 48 V więc to znacznie więcej niż w kablu słuchawkowym... wszystko jasne
Amator jestem i będzie to mój 1 recabling, dzięki za porady. Mam 3 pary takstarów do zrobienia.
Jeśli chcecie, to wrzucę fotki jak wyszło. O ile będzie czym się chwalić.
Więc wybebeszę kabel i dam w oplot nylonowo-multi-coś

Edytowane przez emper0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pomoże?
Który bolec w jacku http://www.datasheetlib.com/datasheet/564460/ts3pn-au_amphenol.html ( Amphenol TS3PN-AU ) jest lewy, a który prawy?
W datasheetach ani nigdzie tego nie ma a nie chcę lutować na pałę.

A może da się miernikiem sprawdzić jakoś? Bo w jackach końcówka to prawy kanał a pomiędzy tymi izolatorami na wtyczce, jest lewy.
To wolotmierzem czy na ciągłość obwodu pewnie jakoś sprawdzę nie?




Dobra juz chyba wiem, ten bolec w środku powinien być prawym kanałem ( tak jest we wszystkich jackach z tego co widze )

Edytowane przez emper0r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Night

Potestuj, jak się sprawują rozwiązania i wybierz lepsze albo poczytaj trochę teorii analogowej. Oba rozwiązania będą działać.

@emper0r

Miernik na zakresie pomiaru ciągłości przewodu (test z buzzerem) jedna sonda do blaszki lutowniczej, druga do pól stykowych jack - jak zacznie pikać to znalazłeś, która blaszka odpowiada któremu pierścieniowi jack, a to jest już ustandaryzowane. Jeżeli dobrze pamiętam, to środkowa jest lewym kanałem, mała z przodu to prawy kanał, a duża na końcu to masa - mowa o polach lutowniczych.

 

I poprawię jeszcze Ciebie - końcówka w jackach to lewy kanał, a środkowy pierścień to kanał prawy - mowa o polach stykowych.

Edytowane przez Chickenek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Night

Potestuj, jak się sprawują rozwiązania i wybierz lepsze albo poczytaj trochę teorii analogowej. Oba rozwiązania będą działać.

 

Wiem że idę na łatwiznę,ale może już ktoś czytał,praktykował i ja nie będę musiał tego robić tylko zabiorę się za lutowanie- pominąć ekran ,czy lutować go na masę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązania wymagają wiedzy lub praktyki - a powiedziałem już, że oba będą działać dodam że będą działać dobrze. A jak chcesz coś idealnego to skorzystaj z opcji kup teraz albo z książki :P Podać na tacy podpowiedź i to sporą to jeszcze za mało eh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności