Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

AVT2850 - poradnik DIY


marabut

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast martwić się na zapas. Może lepiej uruchom wzmacniacz i sprawdź jaki poziom offsetu uzyskasz może wcale nie będzie potrzeby nic kombinować, pojedyńczych milivolty nie ma się co bać, a dołożenia małej płytczki z opampem, paroma kondensatorami i rezystorami to nie problem, posłuchasz i sam ocenisz. W tym wzmacniaczu wystarczy spakowane fetów odpowiedzialnych za bias, reszta tranzystorów wystarczy że nie ma jakiegoś dużego odchyłu, a to można sprawdzić na multimetrze,  reszta jest do wyregulowania. Warto jakieś lepsze rezystory użyć 1%, a jeszcze lepiej niemagnetyczne jak dale, albo tesla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Rezystory użyłem 1% i tyle ile miałem dale'ów. Dodatkowo wszystko mierzyłem i parowałem. Pozostała mi kwestia zamontowania tranzystorów, a w tym wypadku czekam na dostawę, żeby było z czego parować. Co do tych fetów to niestety są strasznie drogie i będzie problem z parowaniem, ale może się poszczęści i odchyłki będą niewielkie. Nie mogę się doczekać uruchomienia ;P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała wskazówka. 12V z zasilacza to za mało. Dla LM317 i 337 3V to minimalna różnica między napięciem wejściowym a wyjściowym. Zasilacz musi dawać 17V.

Poza tym znacznie lepszym konstrukcyjnie zasilaczem do niego będzie https://www.gotronik.pl/zasilacz-symetryczny-lm317-lm337-zestaw-do-samodzielnego-montazu-p-4272.html

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy to byłby zasilacz Walt Jung. Strasznie drogo jak za zestaw z którego większość elementów trzeba wysłać na śmietnik, a można to zrobić nawet na pająka bezpośrednio na radiatorze z lepszych elementów i znacznie taniej, rezystor górny najczęściej 220 Ohm jest dość istotny w kwestii jakości bo pracuje w dodatnim sprzężeniu zwrotnym lm'a i może mieć wpływ na poziom szumów, dla wykorzystania pełnych możliwości tłumienia tętnienień potrzeba 5V spadku ale wtedy zaczyna robić za grzejnik. 

Edytowane przez PanWojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo zmieniam z 2x17 na 2x14, to wciąż dobry zapas dla lm'ów, zwłaszcza, że moc to 100VA, a nie będzie traconej tyle energii na grzanie i tak ciepłej obudowy. Co do zasilacza to nie zamierzam zostać na tym od AVT. Zamówiłem w chinach płytki zasilaczy symetrycznych, również na lm'ach, zastanawia mnie tylko to, że na jednej z nich jest op-amp z określoną funkcją przez producenta jako DC-serwo. Jest ktoś w stanie mi wyjaśnić jakie miałoby być tego zadanie w zasilaczu? I czy ma to znaczenie dla jakości całości? 

58e279fe46a697c09f14f6488d9e.jpg

Edytowane przez tr4bel
Zapomniałe dodać schemat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to wygląda na jakiś układ zmniejszający tętnienia bo jakoś nie widzę innego logicznego uzasadnienia tej konstrukcji,  może jest na sali ktoś mądrzejszy.

Lepszy interes był by z diody zenera zamiast r8 i r9 bo dioda ma niską impedancję w przeciwieństwie do rezystora poprawi to impulsową odpowiedź układu, ale w tym wypadku to niewiele daje bo wzmacniacz jest w klasie A i ma stały pobór prądu więc nagłe skoki nie występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności