Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Pochwal sie swoim zdjęciem


piotrus-g

Rekomendowane odpowiedzi

Takie cuda mam u siebie w mieście i to niedaleko od domu :) , zabudowania gospodarcze dawnych czworaków pałacowych z końcówki XIX wieku .

P4080127_DxO.jpg

P4080118_DxO.jpg

Edytowane przez Robert73
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie klisze średnim formatem w pół roku, czyli 24 zdjęcia, z czego na jednej trzeciej z nich wyraźne ciapki (problem z emulsją), a na dwóch prawdopodobnie problem z migawką skutkujący w poziomych prześwietleniach - ot, życie. ☺️

07.jpg

06.jpg

05.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jakoś tak jest, że w fotografii największą frajdę sprawia mi nie strzelanie zdjęć, a ich późniejsze obrabianie w Lightroomie. Parę dni temu kupiłem sobie P20 Pro i pod wieloma względami jestem zadowolony, ale trochę mnie wkurza, że obrabiając RAW-y uzyskuję za każdym razem gorsze rezultaty niż obrabiając zdjęcia strzelane w trybie automatycznym :o Po zdjęciach w trybie RAW widać, że obiektyw jest słabej jakości, a Huawei temu zaradza w trybie auto po stronie softu. Szkoda, że kombinują z softem, zamiast dać po prostu dobry obiektyw… ale i tak pomimo powyższego narzekania Huawei P20 Pro jest jednym z najlepszych telefonów do fotografii mobilnej.

 

Tutaj JPG (odpowiednik RAW zdążyłem już usunąć):

IMG_20190223_110521-4.thumb.jpg.0c790e08cf15f0682400ee963117b766.jpg

 

Tutaj dla przykładu JPG:

_IMG_20190225_133820-3.thumb.jpg.042383f3cb6b05c88ced432aa884c7e9.jpg

 

A tutaj RAW:

IMG_20190225_133826-3.thumb.jpg.7f4aaa77e58c46605de709f43f5a14c6.jpg

 

… i jeszcze nieobrobiony RAW dla porównania:

IMG_20190225_133826-4.thumb.jpg.31457902e96478e341f734e749378d08.jpg

 

Niedługo jadę na zgrupowanie, więc może ustrzelę parę ładnych fotek :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dzingi napisał:

Jakoś tak jest, że w fotografii największą frajdę sprawia mi nie strzelanie zdjęć, a ich późniejsze obrabianie w Lightroomie. Parę dni temu kupiłem sobie P20 Pro i pod wieloma względami jestem zadowolony, ale trochę mnie wkurza, że obrabiając RAW-y uzyskuję za każdym razem gorsze rezultaty niż obrabiając zdjęcia strzelane w trybie automatycznym :o Po zdjęciach w trybie RAW widać, że obiektyw jest słabej jakości, a Huawei temu zaradza w trybie auto po stronie softu. Szkoda, że kombinują z softem, zamiast dać po prostu dobry obiektyw… ale i tak pomimo powyższego narzekania Huawei P20 Pro jest jednym z najlepszych telefonów do fotografii mobilnej.

 

 

Czyli jednak okazuje się, że obrazek z komórki to nie to samo, co obrazek z aparaciku, nawet kompaktowego. Wielkość i jakość soczewek w obiektywie i wielkość matrycy jednak zawsze będą miały znaczenie przesądzające. 

 

A tak na marginesie: największą frajdę to sprawia umiejętność robienia zdjęć tak, żeby potem nie trzeba było ich obrabiać w komputerze. 

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, westberg napisał:

Czyli jednak okazuje się, że obrazek z komórki to nie to samo, co obrazek z aparaciku, nawet kompaktowego. Wielkość i jakość soczewek w obiektywie i wielkość matrycy jednak zawsze będą miały znaczenie przesądzające. 

To zależy. Technologia poszła na przód i np. auto-focus działała dużo sprawniej i szybciej w Huawei niż w wysoko ocenianym kompakcie Fuji który miał swoją premierę w roku 2011. Wszystko ma swoje zastosowanie – nie ulega wątpliwości, że lustrzanki i bezlusterkowce robią dużo lepsze zdjęcia i tak długo pozostanie – ale pokusiłbym się o stwierdzenie, że najlepszy aparat, to ten który masz ze sobą.

 

Godzinę temu, westberg napisał:

A tak na marginesie: największą frajdę to sprawia umiejętność robienia zdjęć tak, żeby potem nie trzeba było ich obrabiać w komputerze. 

Que? Powiedziałem, że mi sprawia przyjemność bawienia się w Lightroomie. Rozumiem, że mówisz za siebie? A tak na marginesie to robiąc zdjęcia nawet najlepszymi lustrzankami na rynku jesteś prawie zawsze w stanie wykrzesać dodatkowy potencjał w Lightroomie. Nie twierdzę jednocześnie, że zdjęcie się bez takiej ingerencji nie może obyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Dzingi napisał:

 

 

Que? Powiedziałem, że mi sprawia przyjemność bawienia się w Lightroomie. Rozumiem, że mówisz za siebie? A tak na marginesie to robiąc zdjęcia nawet najlepszymi lustrzankami na rynku jesteś prawie zawsze w stanie wykrzesać dodatkowy potencjał w Lightroomie. Nie twierdzę jednocześnie, że zdjęcie się bez takiej ingerencji nie może obyć.

 

No, za siebie, za siebie.

 

Po prostu widzę różnicę między umiejętnościami fotograficznymi, a graficznymi. Uważam, że należy je rozgraniczać, nawet w epoce pliku cyfrowego.

 

Gdy w internecie widzę gościa mającego opinię zawodowego reportażysty (używacz leiki), który prezentując swoje zdjęcie, ukazuje proces przesuwania suwakami w programie komputerowym, włącznie z kadrowaniem, to mnie jakaś słabość ogarnia. Człowiek, który jako reportażysta (używacz leiki) już przed naciśnięciem migawki powinien mieć w głowie gotowe zdjęcie, nawet nie potrafi prawidłowo zdjęcia wykadrować. Niefajne to jest.

 

Natomiast zabawy graficzne same w sobie też są fajne, nie przeczę, o ile nie nazywa się tego fotografią, tylko zgodnie z właściwym stanem rzeczy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, westberg napisał:

Po prostu widzę różnicę między umiejętnościami fotograficznymi, a graficznymi. Uważam, że należy je rozgraniczać, nawet w epoce pliku cyfrowego.

Zgoda, kierując się analogią jedno jest back-endem, a drugie front-endem. Fajnie jest być doświadczonym w jednym i drugim, wtedy można osiągnąć najlepsze efekty.

 

16 minut temu, westberg napisał:

Natomiast zabawy graficzne same w sobie też są fajne, nie przeczę, o ile nie nazywa się tego fotografią, tylko zgodnie z właściwym stanem rzeczy. 

Te zabawy graficzne mi dają motywację do tego, żeby zaprzyjaźnić się ze sztuką fotografowania ;) W końcu żeby obrabiać zdjęcia są mi potrzebne zdjęcia :D Na razie jestem miernym fotografem, ale być może po zrobieniu kilkuset-kilku tysięcy zdjęć ten stan ulegnie zmianie. Zresztą największym problemem jest to, że ja widzę piękny kadr na rowerze, ale nie mogę się zatrzymać, bo jakość treningu by na tym ucierpiała. W ten sposób ciągle tkwię w punkcie wyjścia i się nie rozwijam. Może jak skończę kiedyś trenować i się skupię tylko i wyłącznie na fotografowaniu, to coś z tego będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 12:28, westberg napisał:

 

Trochę? Pszeeeesz to grafika, a nie zdjęcie.

Jak zawsze, niezmiennie rozczulają mnie takie stwierdzenia. 

Zdjęcie oczywiście było edytowane - manipulacja kolorem. 

Rozumiem, że ty robisz na kliszy i dzwonisz z liczydła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, matdru napisał:

Jak zawsze, niezmiennie rozczulają mnie takie stwierdzenia. 

Zdjęcie oczywiście było edytowane - manipulacja kolorem. 

Rozumiem, że ty robisz na kliszy i dzwonisz z liczydła?

 

Nie, ale widzę różnicę między efektem fotograficznym, a efektem graficznym. Tutaj nie mamy do czynienia z obróbką zdjęcia, tylko z epicką ingerencją graficzną. Nie wiem o co tu się oburzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, matdru napisał:

Rozumiem, że ty robisz na kliszy i dzwonisz z liczydła?

 

Robienie na kliszy (zakładając, że potem wrzucasz do Internetu) i tak przechodzi przez obróbkę - tylko że nie ręczną, a skanera

 

 

DSC_0317-Edit-2.jpg

Edytowane przez Jackzor
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności