Skocz do zawartości

Jak zrobić bardzo prosty wzmak?


ligus

Rekomendowane odpowiedzi

na forum jest opisany MxM i c'moy pewnie też.

ten drugi jest szczególnie polecany w wydaniu kieszonkowym oraz bardzo tani.

60-80zł?

 

tak btw to zastanawiam sie, czy warto do tych słuchawek wzmak robić.

one raczej nie są zbytnio od źródła wymagające i iphone spokojnie je uciągnie imo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

|Nie wiem czy są jakieś schematy na jeszcze mniejszy wzmacniacz .

 

jeśli chodzi o gotowe konstrukcje to z tego co wiem najmniejsze są wzmacniacze fiio . Fiio E5 raczej sobie odpuść ale chyba warto się zastanowić nad E1 : tutaj opis wrażeń pewnego użytkownika http://forum.mp3store.pl/topic/53664-nowe-wzmacniacze-od-fiio/page__view__findpost__p__602974

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, coś Ty, nie koniecznie aż taki malutki musi być :D wystarczy, że będzie takich rozmiarów jak MxM tyle, że coś prostszego do montażu (to by była moja pierwsza poważna konstrukcja). Po prostu potrzebuje lekkiej korekcji dźwięku, tak aby włączając głos w iphonie na maksa nie przebijały się soprany i żeby też nie trzeszczały gitary, bo to jest nie do wytrzymania, a basy nabrały lekkiej barwy. Krótko mówiąc potrzebuje lekko wzmocnić dźwięk tak żeby SHE8500 ładnie brzmiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na maksa nie słucham, także spokojnie. Chcę tylko słyszeć wszystko wyraźnie. Chyba jednak zrobię tego cmoy'a - http://www.ahkang.org/audio/Building%2520the%2520Jaben%2520CMOY%2520diy%2520kit.html . Tylko mam prośbę do Was pokazałby mi ktoś, gdzie znajdę takie części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam gdzie w pudlach gotowal i wylutowana plytke Cmoya

srednio luty wygladaja bo to byl pierwszy raz osoby ktora to skladala ale w porownaniu z moim dzielem nie odczulem roznicy

co do elementow na pewno ma Elna Simic II i potencjometr Toma z wylacznikiem a takze jest przystosowana na zasilanie dwubateryjne

opamp ostatnio z niego wyciagnalem ale dorzuce Ci jakis OPA2134 albo NE5532 jak jeszcze mam

jak interesuje to oddam po kostach czesci

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrawiałem jeszcze płytek, ale to nie problemu w końcu musze się nauczyć, poza tym będę miał 2 egzemplarze za darmo tylko musze wytrawiacz kupić. Z tymi częściami to na pewno będe kupował z tme.pl, tylko nie orientuje się w tych rezystorach i kondesatorach jakie dokładnie mam kupić(mam patrzeć tylko na ich wartość? - tak jak już mówiłem, to będzie moja pierwsza poważna konstrukcja i to takiego typu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że piszę post pod postem, ale musze zasięgnąć waszej rady. No to mam już prawie wszystkie części oprócz rezystorów, ale nie mam dostepu do metalizowanych, jedynie do węglowych. Słyszałem opinie ludzi, że do wzmacniaczy nie powinno się dawać rezystorów węglowych (szumy i niestabilność), ale czy w cmoy'u będzie to bardzo słyszalne lub zaważy na jakości dźwięku?

 

PS. Jakby coś to słuchawki niebawem wymienie ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinie ludzi, że do wzmacniaczy nie powinno się dawać rezystorów węglowych (szumy i niestabilność), ale czy w cmoy'u będzie to bardzo słyszalne lub zaważy na jakości dźwięku?

Skoro ludzie tak piszą, to bardzo prawdopodobne, że tak jest. Chcesz mieć szumy, gorszą jakość brzmienia i niestabilne napięcie? To sobie wlutuj węglowe - proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok teraz juz wiem gdzie znajde co potrzebuje - dzięki Wam. Jeszcze jedno małe pytanko odnośnie kondensatora (C2 na schemacie - http://tangentsoft.net/audio/cmoy-tutorial/misc/mini-cmoy-layout-0150.pdf) w cały tutorialu jest napisane wszystko co jakie mam ieć wartości, ale odnośnie tego kondensatora jest tylko pojemność, a mocy już nie podano, więc mam sobie wziąć jaka mi się podoba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ajć, jeszcze jeden dylemat odnośnie samego wzmacniacza operacyjnego. Czy na cmoy'u z tej stronki http://tangentsoft.n.../cmoy-tutorial/ pójdzie bez większych problemów wzmacniacz op275? Słyszałem dużo dobrych opinii na jego temat i chciałbym go zamontować w swoim wzmaku. Pytanie tylko czy da radę go uciągnąć przy tych częściach w wyżej wymienionym linku? To już ostatnia rzecz jaka została by zmontować cały wzmak:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze wzmacniaczem operacyjnym zaryzykowałem - wybrałem op275. Ostatnio przeglądając stan moich rzeczy doszedłem, że kondensatory 0.1 uF ma elektrolityczne nie tak jak na stronce tangent'a polipropylenowe. Teraz tylko pytanie czy to jest jakaś różnica wielka? Czy jednak te elektrolityczne śmiało spełnią swoje zadanie tak jak polipropylenowe? P.S. Wzmacniacz już do mnie idzie. Jeszcze jedno, przepraszam, że pisze post pod postem, inaczej nikt zmian nie zobaczy i że jestem taki bardzo dociekliwy. Po prostu potrzebuje wiedzieć niektóre rzeczy i jeżeli nigdzie nie znajdę na nie odpowiedzi (a szukam długo i intensywnie) wtedy zwracam się do Was. Także liczę na Waszą wyrozumiałość.

 

 

 

 

EDIT:

 

Pierwsze screeny obudowy. Na razie mydelniczka, bo nie mam nic lepszego :)

 

IMG_0264.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy one nie są czasem w ścieżce sygnałowej? (pytam bo nie widziałem schematu)

Jeżeli tak to generalnie kiepskiej jakości elektrolity mogą negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku.

Niemniej nie wiem czy w sprzęcie takim jak cmoy będzie to bardzo zauważalna różnica (zależy jeszcze od jakości źródła i słuchawek).

Poza tym zawsze może popróbować i je później wymienić.

 

PS.Tylko zwróć uwagę czy napięcie tych kondensatorów ci się zgadza (wyższe może być, niższe już nie) i zamontuj z odpowiednią polaryzacją.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli nie są potrzebne, ale jeśli już je mam to poeksperymentuje trochę:) Tylko wytłumaczcie mi to bardziej łopatologicznie. Jeżeli mam 2 kondensatory 220 uF 25V (C1) i 2 0.1 uF 50V (C2) to mogę to wszystko połączyć do kupy tak jak na schemacie http://tangentsoft.n...layout-0150.pdf, czy jednak te 0.1 uF będzie tylko przeszkadzać i dać np 4.7 uF 25V, albo 47 uF 16V czy jednak bez polipropylenowych będzie nieciekawie? Czy jednak muszę dać zupełnie inne kondensatory - jeśli tak to napiszcie parametry a ja w sobotę kupię co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Długo się nie odzywałem. Cmoy jest już prawie gotowy, ale... znowu musi być jakieś ale:) Z racji tego, że do mojego cmoya wziąłem zupełnie inny wzmacniacz operacyjny zastanawiam się czy trzeba zmienić układ połączeń pod sam wzmacniacz? Jeśli się mylę to bardzo Was proszę o poprawienie mnie. Sugeruje się schematami:

- op275 - http://www.analog.com/static/imported-files/images/Product_Descriptions/OP275_S.gif

- opa2134pa - http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/datasheets/Opamps/741dia.gif

Czy po prostu ma być jednak tak jak jest w tutorialu ze strony tangent'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności