Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Piramida zależności. :P

 

(Tak to jest jak się mało za mało wiedzy.)

Jakby RXy były dostępne, to nie byłoby o czym gadać... :)

 

Wiedząc wcześniej, że będą niedostępne, że będę rozważał pójście w wyższe GTXy to nie brałbym monitora 1080p tylko od razu 1440p...

Miałbym ochotę nabyć GTX1080, by mnie to dużo więcej nie kosztowało, tylko uwzględniając cały zestaw pociągnęłoby to kolejne wydatki na nowy monitor i być może lepszego procka. Do FHD jednak jest bez sensu dopłacać. 

 

Dlatego biorę GTX1070 i będę się cieszył Ultra/Uber/Wysokie w FHD tak długo, jak długo dam radę. Na dzień dzisiejszy karta ma jeszcze pewien zapas mocy i potencjał. Model Gainwarda to pewnie niezły deal dla kogoś kto się nie boi brać go w ciemno, liczy każdą złotówkę i planuje dość szybko wymienić kartę. Ja wolę dopłacić do dłuższej gwarancji, wytrzymałości, lepszej kultury pracy.

 

Pogadam sobie jeszcze z człowiekiem od gtx1080 i drugim od całego zestawu z i7mką i 1080. Szkoda jednak, że nie pójdę tą drogą. Zawsze można dopłacić do czegoś lepszego, to nie ma końca. Nie potrzebuję 1080 i 1080ti by przejść np. zaległe Riseny (2,3) ;)

 

Mój zestaw

 

... i jego opis.
Procesor AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB
Karta graficzna MSI GeForce GTX 1070 Quick Silver OC 8GB
Pamięć Crucial Tactical, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15
Płyta główna Asus Prime B350-PLUS
Pamięć Crucial Tactical, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15
Dysk OS ADATA Ultimate SU800 128GB
Dysk 1 SSD Crucial MX300 525GB SATA3
Dysk 2 HDD 2,5 320GB  / Matrox 1TB (któryś z nich, pochodzą z odzysku)

Zasilacz SeaSonic 650W (SSR-650RM)
Obudowa SilentiumPC Pax M70 Pure Black V2 (SPC135)
Monitor BenQ EW2775ZH
System Windows 10 - odkupiona licencja.
 

Nie chcę wydawać 500zł prawie za system. Wiem, że te numery z allegro za kilkadziesiąt złotych to mogą być wałki. Jednak spotkałem się z pewnym sposobem u bardzo konkretnych i popularnych youtuberów by zakupić windowsa za ok. 110zł. Na pewnej stronie sprzedają właśnie kody licencyjne w takich niskich cenach. I o ile wietrzyłbym podstępu tak jak z tymi kodami z allegro - to jeśli osoby profesjonalne tak sobie windowsa załatwiają to chyba musi coś w tym być nie? Linux odpada bo dla mnie to taki trochę za bardzo skomplikowany android.

 Wybierając monitor nie myślałem, że tak mocno skieruję się w stronę gtx-ów. Miał pracować z RX580 8GB, więc optymalną rozdzielczością było FHD. Do zakupu skłoniła mnie niska cena. W stosunku do poprzedniego monitora to i tak krok na przód. Cieszy mnie większa powierzchnia ekranu. Wodotryski podnosiły cenę i wymagania względem karty, a dla mnie to nie było tego warte.  Przewiduję, że w którymś momencie będzie tak, że przesiądę się na inny monitor dla wyższej rozdzielczości, jakości i właściwości jako już bardziej świadomy użytkownik. Tymczasem taki podstawowy model spełnił moje oczekiwania.

 Podjąłem decyzje o obudowanie Pax M70 na podstawie moich doświadczeń z obudową fractal design R4 define. Ma nie kuć w oczy, być dobra jakościowo, dawać dobry przepływ powietrza i dawać w miarę cichą pracę. Aspekt wizualny jest dla mnie ważny i nie chodzi o stworzenie choinki przyciągającej wzrok. Niech lepiej środek pozostanie tajemnicą a boki niech nie świecą plastikiem i taniością tylko nadają powagi. Choć muszę przyznać, że niektóre zestawy nawet w niedużej cenie wyglądają dość ładnie. Wiem, ze SPC to jeszcze nie ta jakość, ale i tak jest lepsza i niż te całkiem podstawowe obudowy, po za tym jest tam to co ma być i tyle (np. klatka na dyski i zasilacz, dużo miejsca na kable, filtry itd.).

 Na zasilacz mógłbym miej wydać i wziąć niższą moc. Postanowiłem jednak wydać za dużo niż za mało, mieć pewność i spokój. Przy większej mocy nie będzie tak się pocił, a ja mam zapas pod przyszłe elementy jeśli będę zmieniał konfigurację wnętrza. Rozważałem jeszcze Corsaira, który ma jeszcze dłuższą gwarancję jest w pełni modularny i też polecany, ale jakoś tak wolę pozostać przy seasonicu, na którym oszczędzam kilkadziesiąt złotych. Mam nadzieję, że będzie on pasował do mojego zestawu i nie zabraknie jakiejś wtyczki, a kable będą odpowiednio długie.

 Jako magazyn pamięci będę miał stare dyski, kiedyś kupiony dysk maxtora 1tb, choć może starczy mi dysk 320gb wyciągnięty z laptopa.

 Jako, że mogę trochę uciąć cenę z dysków to biorę sobie jeden dysk na sam system i podstawowe programy. Oraz większy dysk na gry, ciężkie programy i być może jakieś dane. Więcej dysków to dłuższa żywotność, a robienie formatu chyba też ułatwione. Wyczytałem, że przydaje się też wyłączyć i przenieść kilka opcji by zwiększyć żywotność.

 Na kanale morele Lipton coś ostatnio mówił, że płyty mają dostać nowy bios i będzie można taktować pamięci dużo wyżej, ale na razie pamięci kręcą się do około 3000mhz więc takie też pamięci wybrałem. 16GB co powoli staje się optimum, a jest też pewnym zapasem na przyszłość. 8GB powoli wydaje się mało. Po za tym ktoś coś kiedyś mówił, że można przyspieszyć windowsa przenosząc do pamięci plik stronicowania czy jakoś tak. Więc z tej opcji też chciałbym skorzystać. Ostatecznie ten model wybrałem głownie ze względu na niską cenę. Trochę droższe są g.skille ale nie jestem przekonany do dopłacania. Nawet jeśli są korzystniejsze, to czy różnica jest warta zachodu? Nawet jeśli tak, to i tak dużo nie tracę.

 Płyta to oczywiście B350 bo nie zamierzam wkładać R7 ani mocno podkręcać (tylko trochę 3,7 - 3,8). Dlatego nie biorę też dodatkowego chłodzenia. Na szczęście nie ma dużego wyboru wśród płyt. Ta niczym sobie jakoś specjalnie nie zasłużyła. Biorę ją bo jest normalna, tania i asusa - spełni dobrze swoje zadanie. Myślę też nad dopłatą do płyty gaming pro carbon, ze względu na lepsze audio i być może coś jeszcze ma lepsze (nie znam się). Jednak mając zewnętrzne super audio, to pomyślałem, że mogę na to machnąć ręką. Inne płytą są albo mniejsze/tańsze, albo po prostu innej firmy (i zdarzyło im się oberwać w opiniach).   Jakoś nie widzę dużych różnic między nimi. Jeśli jest coś co powinienem wiedzieć i wybrać inaczej, to chętnie się tego dowiem.

 Karta graficzna to wiadomo… Chyba była mi ona pisana. Dobrze, że teraz staniały i lub można mieć je taniej w pewien sposób. Przez co są lepiej wycenione i bardziej opłacalne niż parę miesięcy temu moim zdaniem. Oglądając masę testów i niektórych może wynikać, że nawet ona może w niektórych grach zaliczyć procesorowe wąskie gardło przy i5tce lub innym dość mocnych procesorze. Tak więc nie wszystko załatwi się kartą. Mam nadzieje że wydajność tego GTX i wielowątkowość Ryzena jakoś zaowocują pozytywnie.

 Przyszła pora omówienia procesora. Od początku dla mnie R5 1600 wydaje się "w sam raz", testy to tylko potwierdzają. Intel na pewno ma dalej jakieś zalety. Ale podobnie jak w przypadku Rxów 570 i 580 sytuacja jest dość klarowna. Chcesz mieć całościowo szybkiego PC, z procesorem który nie koniecznie się ściga w grach, ale w zupełności daje radę. - o to on. Planowałem z początku brać i5 7500, który na dzień dzisiejszy wydaje już się trochę słaby i przestarzały. :P Przyszłość jest w Ryzenie.

 

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potrzebuje kupić kartę pamięci do tabletu samsunga. Czy taka karta będzie dobra? Jestem zielony w temacie kart pamięci, ale gdzieś na forum czytałem, że niektóre mają mniej pamięci niż jest podane. 

http://allegro.pl/karta-pamieci-32gb-micro-sdhc-sd-class-10-nowa-fv-i6719728802.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiadomo co to za badziew. Na pewno słabe transfery bo 4/14 Mb/s więc raczej class4. Troszkę drożej musisz dać lub zapolować. Czasami mają w Biedronkach resztki z promocji. Ja kupiłem Sandiska 64Gb z szybkością 80Mb/s po 50 pln a normalnie trzeba dać 120 lub więcej. Poszukaj w biedronkach może 32 też będą mieli (chyba były ok 30 pln) i masz pewność że będziesz miał niezłą kartę za 50-60% jej rynkowej ceny

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co oszczędzać na kartach bo możesz zostać z ręką w nocniku jak karta się wysypie. Oczywiście nie widzę potrzeby przepłacania i jak jest okazja jak w Biedronce to biorę na zapas :) W x-kom.pl też bywają fajne okazje, Samsungi 64GB EVO+ były po 45 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2017 o 21:28, Jaro54 napisał:

Nie ma co oszczędzać na kartach bo możesz zostać z ręką w nocniku jak karta się wysypie. Oczywiście nie widzę potrzeby przepłacania i jak jest okazja jak w Biedronce to biorę na zapas :) W x-kom.pl też bywają fajne okazje, Samsungi 64GB EVO+ były po 45 pln

A potem biblioteka ci wyjdzie :P
28952669-Stack-black-memory-SD-card-isol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobię aktualizacje. Dzisiaj doszły peryferia, czekam już tylko na kartę graficzną której jak się okazało nie mają na magazynach i muszę czekać aż do jedzie. Na razie nie narzekam bo ceny poszły w górę, a ja i tak w cenie promocyjnej kupowałem.

 

Będę pykał na gamepadzie xos. Dobre wrażenie robi w dłoni. Ciężar ma odpowiedni. Mogłem co prawda wziąć biały kolor, byłby bardziej wyrazisty, ale spoko.

 

product-large,microsoft-pad-xbox-one-s-w

 

Klawiaturę wziąłem budżetową, ale fajna jest - Tracer Mecano. Nie powala na kolana wykonaniem, ale piszę się wygodnie z przyjemnym klikiem i do grania też powinna być spoko. Wziąłem bo tania, prosty design i ma podświetlanie, które może okazać się pomocne. Myślę, że jakbym chciał lepiej to musiałbym 2 stówy więcej za mechanika zapłacić. A szkoda mi takiej kasy na klawiaturę wydawać w tym momencie. (za jakiś czas przy jakiejś okazji pewnie zrobię upgrade).

 

hire_44970_1.jpg

 

Myszka to Logitech g502 proteus spectrum. Pierwsze wrażenia pozytywne. Tutaj dobra cena zrobiła swoje, bo inaczej wziąłbym też jakąś budżetową lub ze średniej półki, bardziej ubogą. BTW. kupiłem dwie jedną nówkę odsprzedam za 2 stówki jakby ktoś chciał. :) Nigdy nie byłem zwolenników dodatkowych guzików, ale te są świetnie rozmieszczone. Kółko też wydaje mi się lepsze niż na recenzjach to opisywali. Waga i rozmiar to kwestia przyzwyczajenia, ale z myszki korzysta się tak jakoś bardziej miękko i wygodnie w porównaniu do mojej poprzedniej.

 

26-197-148-07.jpg

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MrBrainwash napisał:

 

Zrobię aktualizacje. Dzisiaj doszły peryferia, czekam już tylko na kartę graficzną której jak się okazało nie mają na magazynach i muszę czekać aż do jedzie. Na razie nie narzekam bo ceny poszły w górę, a ja i tak w cenie promocyjnej kupowałem.

 

Będę pykał na gamepadzie xos. Dobre wrażenie robi w dłoni. Ciężar ma odpowiedni. Mogłem co prawda wziąć biały kolor, byłby bardziej wyrazisty, ale spoko.

 

product-large,microsoft-pad-xbox-one-s-w

 

 

Co prawda Pad od X360 wg mnie to najwygodniejszy kontroler do grania jaki powstał, ale i nowsze dają radę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry jest, ale ja nie lubie w nim dwóch rzeczy. Jedna to mocno świecące logo X, które jak gram po nocy w całkowitych ciemnościach jest rozpraszające bo widze je cały czas. Poradziłem sobie zaklejając je naklejką. Druga sprawa to bumpery które strasznie głośno i ciężko klikają. Pozatym bardzo pozytywny pad choć dual shock 4 ma lepszego krzyżaka i nie jestem fanem pulsujących triggerów. Gram na obydwu i są generalnie równie wygodne i szybko się przestawić.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może ktoś poradzi w upgrejdzie kompa.

W ciągu miesiąca, dwóch planuję zmodernizować moją maszynę - do tej pory używałem procków AMD, głównie ze względu na ich ceny i nigdy nie narzekałem. Obecnie(od kilku lat) posiadam AMD FX6300 podkręconego do 4,5 ghz i pomyślałem o przesiadce na coś ze stajni Intela. Na oku miałem i5 7600K, i7 7700K i i7 5820K - w grze pozostaje raczej 7600K, pozostałe modele są dla mnie za drogie, a 5820K to dodatkowo starsza konstrukcja.

Z drugiej strony rozważam Ryzeny 5 1600 lub 1600X - ceny przyzwoite, no i 6 rdzeni, 12 wątków.

Wiadomo, że Intele mają szybsze pojedyncze rdzenie i są lepsze pod gry, tylko problem w tym, że gry mi zwisają... raz na ruski rok w coś tam zagram ale nie mam manii uber detali i miliona fpsów. Moje główne zastosowanie dla nowej maszyny to modelowanie 3D(3dcoat, Cinema4d, Blender), renderowanie i digital painting i dlatego co raz mocniej skłaniam się ku Ryzenom.

Intel oczywiście szykuje i9, itp. ale co z tego skoro ceny znowy będą kosmiczne...

 

Jakieś sugestie? Tylko odpuście sobie wojenkę AMD vs Intel.

 

Obecny zestaw to:

- FX6300

- Asus M5A99X evo r.2

- DDR3 Kingston HyperX 16gb 1866

- chłodzenie Dark Rock Pro 2

- ssd Plextor 128gb

- HDD 2TB

- buda DEFINE R4

- zasiłka Fractal Design Newton 600W

- Asus GTX 970 

 

Wszystko oprócz procka, ramu i mobo zostaje, no może za jakiś czas zmienię budę na Define XL.

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kazikson91 napisał:

Co byś nie wybrał będziesz zadowolony. Do takich zastosowań bym wziął Ryzen-a 1600x. i7 7700k jest sporo droższa i moim zdaniem jak komputer nie będzie do gier to nie ma co dopłacać.

I tak chyba zrobię, tylko niech jeszcze dopracują biosy na płytach pod Ryzeny, no i niech amd zoptymalizuje trochę te procki i powinno być spoko.

Jeszcze myślę nad płytą główną - raczej będę celował w X370 ale wybór jest trudny. Z jednej strony Asus Prime X370 Pro, któy wydaje się dosyć bogato wyposażony, z drugiej MSI X370 Krait albo Carbon, które zdają się bardziej dopracowane. W każdym razie, każda z nich ma na chwilę obecną jakieś bolączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lapki w tej cenie to kupsko, które będzie im muliło prosto ze sklepu. A że obecnego z XP używają z 11 lat, to pewnie komp też ma posłużyć dłuuugo. Poza tym większy ekran, normalna klawiatura... Moim zdaniem stacjonarka jednak jest wygodniejsza.

 

A jak jest z boxowym chłodzeniem Intela? Daje radę, jeśli chodzi o głośność?

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności