Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Hustler napisał(a):

Panowie, opłaca się zmodernizować stacjonarkę na LGA1150? Siedzi tam poczciwy Pentium G3258 wykręcony na ponad 4 GHz, 2 x 4 GB RAM DDR3, GTX750 Ti, dysk SSD 256 GB i dwa spore HDD jako magazyny danych. Komputer służy do przeglądania internetu, pracy biurowej oraz multimediów, ale bez gier. Popatrzyłem na olx i już za 30-40 zł można kupić Core i5-4460, a za ok. 100 zł i5-4690, wersję z K za niewiele więcej, natomiast od 150 zł zaczynają się już i7 i różne Xeony. Płyta główna, którą mam to MSI H81-P33 w formacie ATX (nie mylić z modelem H81M-P33 w formacie micro ATX), więc dałoby radę nieco podkręcić taką i5, a za grosze mógłbym dokupić radiator i poprawić chłodzenie sekcji zasilania. Do tego dołożyłbym 2 x 4 GB tej samej pamięci, którą mam - to koszt ok. 60 zł. Zasilacz da radę, buda i wentylatory zostaną, a chłodzenie (bodajże SilentiumPC Fera 2) poradzi sobie bez problemu z nowym procesorem o wyższym TDP. Daje to jakieś 160-200 zł, a wydajność i komfort pracy zauważalnie się poprawą i w razie chęci mógłbym nawet w coś zagrać na moim monitorze o rozdzielczości 1920x1080, a po wymianie GPU to pewnie odpaliłbym w miarę świeże tytuły.

 

Wiem, że z perspektywy czasu lepiej złożyć coś na nowszej platformie albo w ogóle iść w AM5 i DDR5, ale to już zupełnie inne pieniądze, bo pewnie ok. 2000-2500 zł, więc 10-16 razy więcej niż wymiana procka i dołożenie RAM-u, a wydajność takiego zestawu najprawdopodobniej nie będzie nawet 5x wyższa i to biorąc pod uwagę gry czy benchmarki. Dodam tylko, że obecny komputer złożyłem w 2014 roku, więc był w miarę świeży i rozwojowy w momencie zakupu, a G3258 miał być przejściowo do momentu wymiany na i5, ale jak widać coś nie wyszło z modernizacją. :lol:

Tutaj masz porównanie 2015 vs 2023

 

12 godzin temu, kubachim napisał(a):

Jak chcesz się bawić z Linuxem, to weź coś z mainstreamu - Ubuntu, Mint, Fedora. Coś co ma dużą społeczność i większą szansę na wsparcie. Pytanie co robisz na kompie i do czego służy. 

 

Na PC mam Windowsa 10, na laptopie Fedorę i jestem zadowolony. 

Hmm. Ubuntu to mówisz o jakimś forku czy czyste Ubuntu?

Kompa używam do różnych rzeczy tj. office,gaming,częste testowanie różnego oprogramowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Hustler napisał(a):

Tak jeszcze myślę, czy nie lepiej wziąć i7, bo niby też 4 rdzenie, ale 8 wątków.

Też jestem tego zdania - jak zmiana to na więcej wątków. Kiedyś przesiadałem się z i5 2500K na i7 2600K i różnica była zauważalna (oczywiście nie wszędzie, tylko tam gdzie więcej procka potrzeba). Przesiadka z takiego i7 potem na R7 3700X wcale nie była "kosmicznym skokiem", dla mnie mniejszym niż z i5 na i7.

 

8 godzin temu, Hustler napisał(a):

hyba poszukam takich samych kości, bo zabawa ze sprzedażą obecnych i kupno 2x8 GB raczej nie ma sensu, bo dokładać więcej pamięci już do tego sprzętu nie będę, choć z drugiej strony łatwiej byłoby pewnie w przyszłości sprzedać kości po 8 GB niż 4 GB, ale znając życie, gdy to nastąpi to i tak DDR3 będą ****o warte.

Jeśli masz 4 sloty na DDR, to pewnie, że najlepiej dokupić 2x 4GB, ale z tego co widzę na fotkach w necie (być może źle), to są tylko 2 sloty.

8GB DDR3 już są tanie, niedawno widziałem na Allegro w okolicach 40zł, czyli 80zł za 16 GB. Sprzedażą tych 2x 4GB imo nie warto sobie głowy zawracać.

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-x-star-tiger-shark-ddr3-8gb-1600mhz-11881783430

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-8gb-ddr3-pc3-dimm-1600mhz-pc-komputer-11779425791

 

8 godzin temu, Hustler napisał(a):

A proc czemu bez K?

Jeśli różnica w cenie nieznaczna, to ja bym do K dopłacił, nie wiem jak seria 4, ale seria 2 spokojnie dawała rada latami chodzić podkręcona (nie ekstremalnie, tylko "z głową") i nic złego się nie działo. Prędzej płyty padały niż procki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marco-polo napisał(a):

Tutaj masz porównanie 2015 vs 2023

 

Hmm. Ubuntu to mówisz o jakimś forku czy czyste Ubuntu?

Kompa używam do różnych rzeczy tj. office,gaming,częste testowanie różnego oprogramowania.

Z graniem to Linux zawsze loteria, niby jest coraz lepiej, ale nie masz gwarancji, że zagra od strzała. 

MS Office na Linuxie też jest problematyczny. 

Ja od Ubuntu wolę Minta, ale to że względu na Cinnamona, który jest "flagowym" środowiskiem graficznym dla Minta. Niemniej Ubuntu ma potężna społeczność. Spróbowałbym oficjalnego Ubuntu LTS z długim wsparciem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Rafacio napisał(a):

Ale Ubuntu (i jego pochodne) rwie dźwięk.

Ja niedawno sprawdziłem Manjaro, i całkiem dobre wrażenie na mnie zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Ale Ubuntu (i jego pochodne) rwie dźwięk. Tak od kilku lat co rok próbuję linucha i nic z tego.

"IMO mi rwie dźwięk"

widocznie masz nieobsługiwaną kartę dźwiękową..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Ale Ubuntu (i jego pochodne) rwie dźwięk. Tak od kilku lat co rok próbuję linucha i nic z tego.

Mi na trzech sprawdzanych urządzeniach nie rwało. Widocznie "masz pecha". Sprawdzałeś dytrybucje "innej" bazy typu Manjaro albo Fedora? Raczej problem z kartą, która nie ma sterowników żadnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hibi napisał(a):

widocznie masz nieobsługiwaną kartę dźwiękową..

 

Na przestrzeni nawet tych ostatnich 10 lat kart czy dac-ów przewinęło się kilka. Jak dam pulse wysoki priorytet to w miarę się to uspokaja. No nic. Na razie kubuntu szykuje się do wylotu z dysku.

7 godzin temu, kubachim napisał(a):

Sprawdzałeś dytrybucje "innej" bazy typu Manjaro

Pierwsze informacje jakie znalazłem o Manjaro mnie do niego zniechęciły. Ja chcę używać softu na systemie operacyjnym, a nie grać w system operacyjny. Wolę w FPS-y.

 

"Celem Fedora Project jest budowa w pełni użytecznego, nowoczesnego systemu operacyjnego w oparciu o wolne oprogramowanie, wydawanego cyklicznie dwa razy w roku, jako przedpole testowych rozwiązań wprowadzanych później do Red Hat Enterprise Linux."

Tutaj też nie bardzo o to mi chodzi.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2023 o 08:31, jacmiszcz92 napisał(a):

4 kości mogą być odrobinę szybsze niż 2 w niektórych zastosowaniach, ale może być trudniej zrobić OC

Jak ktoś miał proc K to prawie na pewno podkręcał. Czegoś takiego używanego bym nie kupował.

Na parametrach RAM-u, aż tak mi nie zależy, bo nie mają tak dużego znaczenia dla wydajności, a ja też nie używam np. zintegrowanej grafiki, żeby to odczuć.

 

To już jakiś argument, choć mój Pentium G3258 działa prawie 9 lat z czego ponad połowę znacznie podkręcony na stosunkowo wysokim napięciu i się nie poddaje.

 

W dniu 6.06.2023 o 11:41, Perul napisał(a):

Też jestem tego zdania - jak zmiana to na więcej wątków. Kiedyś przesiadałem się z i5 2500K na i7 2600K i różnica była zauważalna (oczywiście nie wszędzie, tylko tam gdzie więcej procka potrzeba). Przesiadka z takiego i7 potem na R7 3700X wcale nie była "kosmicznym skokiem", dla mnie mniejszym niż z i5 na i7.

Do jakiej wartości udało Ci się podgonić te procesory? Na pewno i7 będzie droższe, bo np. i7-4770 lub Xeon E3-1231 v3 to cena bliżej 200 zł, więc z 50 zł więcej niż i5 z K. Teraz pytanie czy i7 z maksymalnym taktowaniem 3,8 GHz będzie szybszy niż podkręcony i5? Zakładam, że uda się osiągnąć zakres 4,3-4,5 GHz.

 

W dniu 6.06.2023 o 11:41, Perul napisał(a):

Jeśli masz 4 sloty na DDR, to pewnie, że najlepiej dokupić 2x 4GB, ale z tego co widzę na fotkach w necie (być może źle), to są tylko 2 sloty.

8GB DDR3 już są tanie, niedawno widziałem na Allegro w okolicach 40zł, czyli 80zł za 16 GB. Sprzedażą tych 2x 4GB imo nie warto sobie głowy zawracać.

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-x-star-tiger-shark-ddr3-8gb-1600mhz-11881783430

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-8gb-ddr3-pc3-dimm-1600mhz-pc-komputer-11779425791

Mam 4 sloty i dlatego podkreślałem, że nie mam modelu H81M-P33, który pewnie widziałeś, lecz H81-P33. Nie pamiętam dokładnie jaki model Kingstona mam, ale chyba HyperX Blue 1600 MHz i takowe chodzą po ok. 60 zł za zestaw 2 x 4 GB, więc cenowo wyjdzie ciut drożej niż podlinkowane przez Ciebie kości 8 GB, ale przynajmniej będą miały ładne, niebieskie radiatory. ;)

 

W dniu 6.06.2023 o 11:41, Perul napisał(a):

Jeśli różnica w cenie nieznaczna, to ja bym do K dopłacił, nie wiem jak seria 4, ale seria 2 spokojnie dawała rada latami chodzić podkręcona (nie ekstremalnie, tylko "z głową") i nic złego się nie działo. Prędzej płyty padały niż procki.

Z tego co patrzę to jakieś 25-50 zł. Też jestem zdania, że procesory raczej rzadko padają, a jak ktoś by kręcił na maksa to takiego cepa już by go dawno uwalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hustler napisał(a):

Na parametrach RAM-u, aż tak mi nie zależy, bo nie mają tak dużego znaczenia dla wydajności, a ja też nie używam np. zintegrowanej grafiki, żeby to odczuć.

 

To już jakiś argument, choć mój Pentium G3258 działa prawie 9 lat z czego ponad połowę znacznie podkręcony na stosunkowo wysokim napięciu i się nie poddaje.

 

Do jakiej wartości udało Ci się podgonić te procesory? Na pewno i7 będzie droższe, bo np. i7-4770 lub Xeon E3-1231 v3 to cena bliżej 200 zł, więc z 50 zł więcej niż i5 z K. Teraz pytanie czy i7 z maksymalnym taktowaniem 3,8 GHz będzie szybszy niż podkręcony i5? Zakładam, że uda się osiągnąć zakres 4,3-4,5 GHz.

 

Mam 4 sloty i dlatego podkreślałem, że nie mam modelu H81M-P33, który pewnie widziałeś, lecz H81-P33. Nie pamiętam dokładnie jaki model Kingstona mam, ale chyba HyperX Blue 1600 MHz i takowe chodzą po ok. 60 zł za zestaw 2 x 4 GB, więc cenowo wyjdzie ciut drożej niż podlinkowane przez Ciebie kości 8 GB, ale przynajmniej będą miały ładne, niebieskie radiatory. ;)

 

Z tego co patrzę to jakieś 25-50 zł. Też jestem zdania, że procesory raczej rzadko padają, a jak ktoś by kręcił na maksa to takiego cepa już by go dawno uwalił.

RAM-y i szybki dysk ssd i Twój komputer ma drugie życie, do office,muzyki,filmów,neta i jakiejś niewymagającej gry w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marco-polo napisał(a):

RAM-y i szybki dysk ssd i Twój komputer ma drugie życie, do office,muzyki,filmów,neta i jakiejś niewymagającej gry w sam raz.

W tym roku wsadziłem SSD GoodRam Iridium Pro II 256 GB i wzrost wydajności był ogromny, choć z pewnością wpływ na to też ma sam system i fakt, że mój Windows 7 hulał bez reinstalacji prawie 9 lat. :D

Odnośnie RAM-u to tego brakuje tylko Firefoxowi. -_-

Edytowane przez Hustler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Hustler napisał(a):

Do jakiej wartości udało Ci się podgonić te procesory?

No akurat i5 u mnie gorzej się kręcił niż i7, pierwszy chodził na 4,1GHz, drugi na 4,2GHz (bez podnoszenia napięcia, tylko zabawa mnożnikiem). Xeona, odpowiednik i7 (bez grafiki) mam w innym kompie, ale go nie podkręcałem, choć jest to wykonalne magistralą. Co ciekawe, w trybie turbo ma podane 3,6GHz, a chodzi na 3,7GHz, więc tak jakby mnożnik o 0,5x większy niż w danych. fabrycznych

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perul No to chyba całkiem spoko wyniki, jeżeli nie ruszałeś napięcia. Mój G3258 na co dzień chodzi na 4 GHz na standardowym napięciu, bo więcej nie widzę potrzeby, ale i5/i7 chciałbym do tych 4,3 GHz podgonić tzn. ten tryb turbo, bo mój Pentium też może chodzić non stop na maksa albo na standardowym taktowaniu, gdy nie potrzeba mocy obliczeniowej, ale to funkcja wspierana przez płytę główną, choć mogę się mylić.

 

Niestety wyszła lipa z RAM-ami, bo nie mam niebieskich Kingston HyperX, a GoodRam Play 1866 MHz (też niebieskie), które trzymają cenę i jest ich mało na sprzedaż. Może coś się trafi za rozsądne pieniądze, a jak nie to kupię 2 x 8 GB, a te sprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ronald napisał(a):

Witam,

może ktoś podpowie jaki model płyty mini atx z gniazdem na i7 i wifi jest sensownie kupić?

 

Pod który konkretnie i7 i jak ma wyglądać reszta PC? RAM DDR4 czy DDR5? Trochę mało info podales żeby coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Hustler napisał(a):

Niestety wyszła lipa z RAM-ami, bo nie mam niebieskich Kingston HyperX, a GoodRam Play 1866 MHz (też niebieskie), które trzymają cenę i jest ich mało na sprzedaż. Może coś się trafi za rozsądne pieniądze, a jak nie to kupię 2 x 8 GB, a te sprzedam.

Jakby co to ja mam niebieskie 2x 4GB HyperX  w kompie "warsztatowym", używanym rzadko i "mało wymagająco", więc mogę zostawić sobie tylko te drugie 2x 4GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Hustler napisał(a):

Te Twoje HyperX to pewnie 1600 MHz CL9?

Nie mam pojęcia, jako, że nie podkręcam tego kompa z racji słabego zasilacza, to nie interesowałem się tym.

 

11 minut temu, Hustler napisał(a):

najpierw będę szukał GoodRamów do kompletu

Te drugie 2x 4GB, które tam mam też mają niebieskie radiatory, tylko już nie pamiętam, czy to drugie HyperX, czy coś innego - na pewno kształt radiatorów jest nieco inny, w jednych to są dwie osobne blaszki, a w drugich są złączone na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perul Mi chodzi o ich bazowe parametry. GoodRamy mogą pracować z częstotliwością 1866 MHz (faktycznie jest mniejsza, bo moja płyta takich nie obsługuje, dlatego zmniejszyłem opóźnienia) i jest to spora wartość jak na DDR3.

 

GoodRam Play chyba mają połączone radiatory, ale nie ma mnie teraz w domu, więc nie sprawdzę.

 

W ogóle jest całkiem sporo ogłoszeń z rzekomo nowymi procesorami, ale jeżeli pudełko jest otwarte to przecież nie ma możliwości, żeby sprawdzić czy taki procesor pracował i jeżeli tak to ile godzin?

Edytowane przez Hustler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dirian napisał(a):

 

Pod który konkretnie i7 i jak ma wyglądać reszta PC? RAM DDR4 czy DDR5? Trochę mało info podales żeby coś doradzić.

No tu właśnie mam problem . Bo nie bardzo się znam ale powiedzmy Procesor Intel Core i7-7700 4 x 3,6 GHz i 16 ramu . Ma to płynnie chodzić z np ronem i dsd ogarniać może w przyszłości dsp . Chciałem kupić jakiegoś lumina lub auralica ale to ponoć też w końcu jakieś komputery, no ale może się mylę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ronald napisał(a):

No tu właśnie mam problem . Bo nie bardzo się znam ale powiedzmy Procesor Intel Core i7-7700 4 x 3,6 GHz i 16 ramu . Ma to płynnie chodzić z np ronem i dsd ogarniać może w przyszłości dsp . Chciałem kupić jakiegoś lumina lub auralica ale to ponoć też w końcu jakieś komputery, no ale może się mylę 

 

No to byś musiał jakichś używek szukać, bo to starocie - na rynku mamy już 13 generacje.

 

Generalnie trzeba by rozglądać się za czymś na chipsecie Z270 / B250.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ronald napisał(a):

Ma to płynnie chodzić z np ronem i dsd ogarniać może w przyszłości dsp .

Do tego to pewnie wystarczy jakiś micro Dell 3050 (6-7 generacja) lub podobny. Mam takiego Della do TV podłączone jako "centrum multimedialne".

https://allegro.pl/oferta/tani-micro-komputer-pc-dell-3050-tiny-i3-8gb-win10-13812510055

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perul napisał(a):

Do tego to pewnie wystarczy jakiś micro Dell 3050 (6-7 generacja) lub podobny. Mam takiego Della do TV podłączone jako "centrum multimedialne".

https://allegro.pl/oferta/tani-micro-komputer-pc-dell-3050-tiny-i3-8gb-win10-13812510055

 

Niby wiem, ale czemu służą np takie składaki 

https://pcaudio.pl/

I tu właśnie mam pomysł/chęć złożenia takiego czegoś. Warto czy to przerost formy nad treścią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności