Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.05.2023 o 13:38, marco-polo napisał(a):

ale w dzisiejszych czasach na przednim panelu nie uraczym slotu na cdrom bo z tego co pamiętam to było to montowane z pzodu.

To gdzie teraz się montuje nagrywarkę? Myślę powoli o małym upgrade stacjonarki wraz z obudową, a ty piszesz, że nie ma miejsca na cd rom? A na dysk 3,5 cala jest???

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką obudowę kupisz. Mało kto używa nagrywarek teraz no i poza takimi montowanymi w zatokach są też takie na usb. Co do dysków to teraz się stosuje ssd m2 montowane prosto na płycie głównej. Miejsca w obudowie na klasyczne talerzowe jest kilka ale czasami trzeba wyjąć żeby się 35cm karta graficzna zmieściła ;)

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rafacio napisał(a):

To gdzie teraz się montuje nagrywarkę? Myślę powoli o małym upgrade stacjonarki wraz z obudową, a ty piszesz, że nie ma miejsca na cd rom? A na dysk 3,5 cala jest???

Ta moja nie ma tutaj jest link.

https://www.proshop.pl/Obudowa-komputerowa/Lian-Li-Lancool-III-A-RGB-Black-Obudowa-komputerowa-Miditower-Czarny/3098832

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2023 o 23:48, kubachim napisał(a):

Jak wygląda obecnie temat wewnętrznych kart dźwiękowych? Myślę o czymś do PC, żeby trochę ograniczyć zagracanie biurka integrami. Nie oczekuję cudów, ale może warto kupić coś, co chociaż mierzy się lepiej od układów zintegrowanych. Mam MSI X470 Gaming Plus, z DT990 jest ok, choć można lepiej i zastanawiam się czy dałoby radę pójść na kompromis czy jednak dużo lepiej coś na biurku postawić. 

ja mam aim sc808, uzywke powinienes gdzies dostac. super karta

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rafacio napisał(a):

Czyli zamiast przydatnych zatok dla sprzętu są wiatraczki kolorowe. Zaiste postęp jak c**j.

Mój stary PC obudowa https://www.proshop.pl/Obudowa-komputerowa/Fractal-Design-Define-R5-Black-Obudowa-komputerowa-Miditower-Czarny/2464026

posiada zatoki. 

Postęp obudów jest optymalny do płyt głownych z socketami na nvme M.2 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Czyli zamiast przydatnych zatok dla sprzętu są wiatraczki kolorowe. Zaiste postęp jak c**j.


Zamiast zatoki na napęd jest miejsce na chłodzenie AIO w największych rozmiarach. Jako że te chłodzenia się intensywnie popularyzują a z napedow już prawie nikt nie korzysta, to nie dziwne, że producenci rezygnują z zatok na coś co odchodzi do lamusa.

 

Inna sprawa to kwestie czysto estetyczne czy poprawa wentylacji, gdzie zatoka na napęd zabiera miejsce na wentyl na wysokości CPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mam FX-a, nie mam kupy wentylatorów w obudowie i max temperatura procesora 56 st (przy graniu w FPS) co pokazywałem niedawno na zrzucie ekranowym. Teraz jakieś gorsze te procesory są pod tym względem? Czy estetyczne są wentylatory świecące jak psu jaja, na dodatek wszystkimi kolorami tęczy to bym też polemizował. To jest estetyka rodem z amerykańskich rapowych teledysków.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obecne topowe procki potrafią się mocno grzać, w grach pół biedy ale w jakimś renderze itp to bez AIO nie ma co podchodzić.

 

A wentyle to już co kto lubi, jeden lubi jak świeci, inny nie. Dużo bud ma wersję z podświetlonymi wentylami i bez podświetlenia. A nawet jak jest tylko że światełkami, to niemal zawsze da się je wyłączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Spawn napisał(a):

Miejsca w obudowie na klasyczne talerzowe jest kilka

Montowałem przez ostatnie kilka lat parę komputerów, i w nowych obudowach dyski 3,5 cala są najczęściej schowane w tzw "piwnicy". Niestety tylko miejsce na 1-2 sztuki, choć na upartego w którejś i 3-ci zmieściłem, ale to już bez mocowań, tylko włożony luzem na dwa pozostałe.

3 godziny temu, Dirian napisał(a):

No obecne topowe procki potrafią się mocno grzać, w grach pół biedy ale w jakimś renderze itp to bez AIO nie ma co podchodzić.

Jak jest dobre chłodzenie powietrzne, to działa (w przyzwoicie wentylowanej obudowie) podobnie jak większość AIO - dopiero przesiadka na "profesjonalny WC" daje coś więcej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Spawn napisał(a):

Fractal oferuje i zarówno Define R6 jak i Meshify2

Miałem na myśli bardziej budżetowe i kompaktowe rozwiązania.

Jakiś czas temu zmontowałem w Genesis Titan 303, komp na płycie mATX https://www.ceneo.pl/90622739#tab=spec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Perul napisał(a):

Jak jest dobre chłodzenie powietrzne, to działa (w przyzwoicie wentylowanej obudowie) podobnie jak większość AIO - dopiero przesiadka na "profesjonalny WC" daje coś więcej.

 

 

 

No nie zgodzę się, bo taki Navis F360 czy inny Freezer II 360 zostawia w tyle nawet kloca NH-D15 czyli chyba nadal najwydajniejszy cooler powietrzny przy tych najgorętszych prockach:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Dirian napisał(a):

No nie zgodzę się, bo taki Navis F360 czy inny Freezer II 360 zostawia w tyle nawet kloca NH-D15

Masz rację, nie interesowałem się AIO 360, jedynie 240. I też nie chodziło mi o "wartości bezwzględne", tylko sens inwestowania w takie AIO zwłaszcza w moich zastosowaniach (Ryzen 5, ewentualnie 7).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecacie tablety z chińskiej stajni po taniości ze sklepy myfriend?

 

Jest jedna zasadnicza różnica.

Tutaj gdzie mieszkam muszę nacieszyć się tym co tutaj w sklepach jest.

Tutaj nie ma rynku jak w Polsce zalanego z Unii Europejskiej.

To strefa Shengen - nie możecie oczekiwać że ogórki kiszone lub kapusta kiszona, twaróg czy inne przykładowo "rzeczy" - znajdę w sklepie.

Tutaj to nie Polska.

Temperatury w tym zimnym kraju i w moim PC. 

 

tempp.png

6 godzin temu, Perul napisał(a):

Montowałem przez ostatnie kilka lat parę komputerów, i w nowych obudowach dyski 3,5 cala są najczęściej schowane w tzw "piwnicy". Niestety tylko miejsce na 1-2 sztuki, choć na upartego w którejś i 3-ci zmieściłem, ale to już bez mocowań, tylko włożony luzem na dwa pozostałe.

Jak jest dobre chłodzenie powietrzne, to działa (w przyzwoicie wentylowanej obudowie) podobnie jak większość AIO - dopiero przesiadka na "profesjonalny WC" daje coś więcej.

 

 

W tym lian li jeżeli dobrze obliczyć i jeżeli nvme nie zainstaluję to mam miejsce na 4 dyski. Jednak jeżeli nvme zainstaluję to ubywają mi 2 porty sata jakoś tak to rozumiem. Mam teraz zainstalowane 3 dyski nvme 1TB szybkiego samsunga diabła, Crucial SSD 500GB oraz IronWolf 2TB na dane.

 

Napisane jest że ma miejsce na 12 dysków twardych.

hd.png

Poza tym telefony są w cenie tableta,laptopa czy peceta. 

Dlaczego takie drogie te telefony jak ich pordukują tyle że jak youtube odpalisz o telefonach to jest ich z pierdyliard a recenzjom można tak wierzyć jak im sponsor posoli kasą i powiedzą że działa a nie działa.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, meehooj napisał(a):

polecicie jakis dobry program do ripowania z dvd do avi i/lub mkv ? moze byc platny

https://www.movavi.com/learning-portal/dvd-ripper.html#section-title-0-10

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve

Win 10 kończy wsparcie w 2025.

Czy warto zakupić W11 czy poczekać na wersję W12?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki system operacyjny polecacie, do nowej maszyny i wszystko chodzi od strzała?

Windowsa 11 nie chcę.

Win 10 to chyba można darmowe załapać na githubie.

Słyszałem i czytałem, że system operacyjny nie zarejestrowany jest ograniczony.

Linux tych dystrybucji jest pierdyliard.

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2023 o 12:46, Saiya-jin napisał(a):

SilentiumPC ma całkiem fajne obudowy.

 

 

Si. Mam aktualnie jego Regnum 400 ARGB i jest całkiem, całkiem... ;)

3 godziny temu, marco-polo napisał(a):

Jaki system operacyjny polecacie, do nowej maszyny i wszystko chodzi od strzała?

Windowsa 11 nie chcę.

Win 10 to chyba można darmowe załapać na githubie.

Słyszałem i czytałem, że system operacyjny nie zarejestrowany jest ograniczony.

Linux tych dystrybucji jest pierdyliard.

 

 

 

Win 10 Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marco-polo napisał(a):

Jaki system operacyjny polecacie, do nowej maszyny i wszystko chodzi od strzała?

Windowsa 11 nie chcę.

Win 10 to chyba można darmowe załapać na githubie.

Słyszałem i czytałem, że system operacyjny nie zarejestrowany jest ograniczony.

Linux tych dystrybucji jest pierdyliard.

Jak chcesz się bawić z Linuxem, to weź coś z mainstreamu - Ubuntu, Mint, Fedora. Coś co ma dużą społeczność i większą szansę na wsparcie. Pytanie co robisz na kompie i do czego służy. 

 

Na PC mam Windowsa 10, na laptopie Fedorę i jestem zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, opłaca się zmodernizować stacjonarkę na LGA1150? Siedzi tam poczciwy Pentium G3258 wykręcony na ponad 4 GHz, 2 x 4 GB RAM DDR3, GTX750 Ti, dysk SSD 256 GB i dwa spore HDD jako magazyny danych. Komputer służy do przeglądania internetu, pracy biurowej oraz multimediów, ale bez gier. Popatrzyłem na olx i już za 30-40 zł można kupić Core i5-4460, a za ok. 100 zł i5-4690, wersję z K za niewiele więcej, natomiast od 150 zł zaczynają się już i7 i różne Xeony. Płyta główna, którą mam to MSI H81-P33 w formacie ATX (nie mylić z modelem H81M-P33 w formacie micro ATX), więc dałoby radę nieco podkręcić taką i5, a za grosze mógłbym dokupić radiator i poprawić chłodzenie sekcji zasilania. Do tego dołożyłbym 2 x 4 GB tej samej pamięci, którą mam - to koszt ok. 60 zł. Zasilacz da radę, buda i wentylatory zostaną, a chłodzenie (bodajże SilentiumPC Fera 2) poradzi sobie bez problemu z nowym procesorem o wyższym TDP. Daje to jakieś 160-200 zł, a wydajność i komfort pracy zauważalnie się poprawą i w razie chęci mógłbym nawet w coś zagrać na moim monitorze o rozdzielczości 1920x1080, a po wymianie GPU to pewnie odpaliłbym w miarę świeże tytuły.

 

Wiem, że z perspektywy czasu lepiej złożyć coś na nowszej platformie albo w ogóle iść w AM5 i DDR5, ale to już zupełnie inne pieniądze, bo pewnie ok. 2000-2500 zł, więc 10-16 razy więcej niż wymiana procka i dołożenie RAM-u, a wydajność takiego zestawu najprawdopodobniej nie będzie nawet 5x wyższa i to biorąc pod uwagę gry czy benchmarki. Dodam tylko, że obecny komputer złożyłem w 2014 roku, więc był w miarę świeży i rozwojowy w momencie zakupu, a G3258 miał być przejściowo do momentu wymiany na i5, ale jak widać coś nie wyszło z modernizacją. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacmiszcz92 Kto korzysta z Firefoxa ten wie, że RAM-u nigdy nie jest za mało. Chyba poszukam takich samych kości, bo zabawa ze sprzedażą obecnych i kupno 2x8 GB raczej nie ma sensu, bo dokładać więcej pamięci już do tego sprzętu nie będę, choć z drugiej strony łatwiej byłoby pewnie w przyszłości sprzedać kości po 8 GB niż 4 GB, ale znając życie, gdy to nastąpi to i tak DDR3 będą ****o warte.

 

A proc czemu bez K? Myślę, że spokojnie to MOBO da radę, tym bardziej, że nie planuję jakiegoś kosmicznego OC - bardziej tak dla zabawy i po prostu chciałbym mieć w miarę mocny pojedynczy wątek. Tak jeszcze myślę, czy nie lepiej wziąć i7, bo niby też 4 rdzenie, ale 8 wątków. Nie wiem jak to działa w praktyce, bo ostatni raz z wątkami miałem do czynienia przy Hyper Threading w Pentium 4, który był straszną padaką i wymiana na Athlona LE-1640 i OC na 3,5 GHz to był kosmiczny przeskok. Pamiętam, że P4 miał problemy z utrzymaniem stabilnych FPS w takich grach jak CS 1.6, Diablo 2 czy StarCraft: Brood War. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności