Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Przy 27 calach w grach rzeczywiście może być ciężko zobaczyć różnice miedzy 1440p i 4k. Z drugiej strony DLSS to już w zasadzie się zrobił standard w grach a z wersją 3.0 i generowaniem klatek to już wogóle 4k nie wydaje się abstrakcją. Szkoda że nvidia tak z cenami poszybowała nowych kart jednocześnie skąpiąc pamięci ale ponoć sprzedaż jest słabiutka to może zejdą na ziemie. Chciałem rtx4080 kupować i domyślałem się będzie drożej, sądziłem że nawet i po 5tys będą ale że wyskoczą od 7tys to mnie zatkało :D Troche potaniały przez kilka miesięcy no ale nadal 6tys... 4070 i 4070ti z 12gb pamięci są moim skromnym zdaniem do bani i nader szybko sie zestarzeją jak już dzisiaj gry potrafią łyknąć po 14gb a nawet nie ma jeszcze gier pisanych pod nowe konsole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jacmiszcz92 napisał(a):

4k przy 27 calach to trochę przegięcie imho, szczególnie biorąc pod uwagę jak mocno rosną wymagania w grach. Przy takiej matrycy musiałbym ustawić skalowanie na 200%, więc trochę zabija to sens.


Ja mam bodajże na 150 albo nawet trochę mniej (teraz nie sprawdzę) i jest bardzo spoko, bo czcionki dalej są super ostre a pulpit wyglada po prostu normalnie. Pomijając kilka upośledzonych aplikacji które nie ogarniają skalowania, ale to pojedyncze przypadki. Przy 200% to już wyglada to jak powiększenie na telefonie dla starszego pana ;) 


Wczesniej miałem ekran 1440p przy 27 calach ale tu nie ma nawet porównania - na 4K wszystko jest o niebo ostrzejsze i przyjemniejsze dla wzroku.

 

Zgadzam się jednak, ze jak ktoś głównie gra to 1440p jest lepszym wyborem przy 27. Ja jednak więcej siedzę na necie, a na PC gram dość mało i to głównie w Forze, DOTE, CoD czy CS GO - i tylko w CoD zjeżdżam z rozdzielczością choc nawet w 4K mój RX 6800 XT daje tu rade. Ale wiadomo, w strzelankach lepiej mieć więcej klatek ;) 

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to NVIDIA pokazała solidnego faka tym co chcą grać w 4K, bo 4070 Ti co z tego, że ma wydajność w okolicach 3090 Ti jeśli ma tylko 12GB VRAM i tę wąską szynę... Prawdę mówiąc ja bym nawet tej karty już pod 1440p nie kupił skoro już są gry co żrą przy tej rozdziałce po 12GB RAM. Czyli karta na dziś, jutro, a co będzie za rok-dwa? A mówimy tu o modelu za 4500 zł.

 

Z kolei RTX 4080 jest już drogi jak cholera i bardzo mocno odstaje od RTX 4090. Pozostaje liczyć na to, że te karty faktycznie się kiepsko sprzedają i może zieloni sięgną po rozum do głowy - taniej już nie będzie, ale jeśli ceny kolejnych generacji odlecą jeszcze wyżej to granie na PC zostanie hobby dla naprawdę garstki graczy. Ofc można grać w 1080p na słabszych kartach, ale jednak mamy 2023 rok i chciałoby się coś więcej niż pykania w rozdziałce spopularyzowanej z 15 lat temu.

 

Sam fakt, że w 2023 roku wydano takie padło jak RTX 4070 tylko potwierdza, że NVIDIA chyba bawi się w badanie rynku i tego ile gracze są w stanie wydać- karta ma wydajność RTX 3080 sprzed 3 lat i... kosztuje tyle samo co ten RTX na premierę. Szkoda gadać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie po sześciu latach dzielnej służby stary komp (i7 7700, 8GB Ram, RX480 8GB) odszedł na zasłużoną emeryturę (został na zapasowy właściwie) i od dzisiaj przejmuje wachtę i5 13600KF, 32 GB Ram, RX 7900XT plus... takie tam ;)

 

W końcu mam wydajnie i... cicho :)

W dniu 23.04.2023 o 22:35, Dirian napisał(a):

Tak naprawdę to NVIDIA pokazała solidnego faka tym co chcą grać w 4K, bo 4070 Ti co z tego, że ma wydajność w okolicach 3090 Ti jeśli ma tylko 12GB VRAM i tę wąską szynę... Prawdę mówiąc ja bym nawet tej karty już pod 1440p nie kupił skoro już są gry co żrą przy tej rozdziałce po 12GB RAM. Czyli karta na dziś, jutro, a co będzie za rok-dwa? A mówimy tu o modelu za 4500 zł.

 

Z kolei RTX 4080 jest już drogi jak cholera i bardzo mocno odstaje od RTX 4090. Pozostaje liczyć na to, że te karty faktycznie się kiepsko sprzedają i może zieloni sięgną po rozum do głowy - taniej już nie będzie, ale jeśli ceny kolejnych generacji odlecą jeszcze wyżej to granie na PC zostanie hobby dla naprawdę garstki graczy. Ofc można grać w 1080p na słabszych kartach, ale jednak mamy 2023 rok i chciałoby się coś więcej niż pykania w rozdziałce spopularyzowanej z 15 lat temu.

 

Sam fakt, że w 2023 roku wydano takie padło jak RTX 4070 tylko potwierdza, że NVIDIA chyba bawi się w badanie rynku i tego ile gracze są w stanie wydać- karta ma wydajność RTX 3080 sprzed 3 lat i... kosztuje tyle samo co ten RTX na premierę. Szkoda gadać.

 

 

 

Ależ przecież na horyzoncie już machają nam radośnie łapkami Dżiforsy 4060/Ti z 8GB Ram i 128 bitową szyną pamięci (szkoda, że nie 64 bit jak nie przymierzając Riva TNT2 M64... 20 lat temu).

 

Brawo Nvidia! 😁

 

Inna sprawa, że optymalizacja najnowszych gier, alokacja VRam itd. woła o pomstę do nieba 🤬

 

Edytowane przez Thomm
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przez dwa lata po przesiadce z Amigi miałem Intela. Sławetnego Celerona 300. Potem już tylko AMD. Jak to było? Intel Outside. Mam na myśli jednak tylko stacjonarny komp. I mimo, że do dziś siedzi w nim FX8370 nie mogę znaleźć żadnego uzasadnienie do jakiejś modernizacji. Swoją drogą to nie wiem skąd się wzięły legendy o grzaniu się FX-ów. Przy normalnej pracy, jakieś strony www, muzyka itp., 38stC. Chłodzenie z kompletu.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rafacio napisał(a):

I mimo, że do dziś siedzi w nim FX8370 nie mogę znaleźć żadnego uzasadnienie do jakiejś modernizacji. Swoją drogą to nie wiem skąd się wzięły legendy o grzaniu się FX-ów. Przy normalnej pracy, jakieś strony www, muzyka itp., 38stC. Chłodzenie z kompletu.

Ja w pracy do niedawna miałem jeszcze FX i to nie na stockowym chłodzeniu, tylko jakiejś "wieży". Potrafił grzać się sporo ponad 60 stopni i to przy głupim odtwarzaniu YT z prędkością x1,5 - szumiało przy tym dość mocno, bo wiatrak dawał na maksa. Grafika była nienajgorsza jak na tamte czasy - GTX750. Z 1,5 roku temu zatarł się wiatrak na chłodzeniu i wtedy "ugrzał się" tak, że komp kompletnie się wyłączył praktycznie będąc bez obciążenia. Na szczęście proc się nie spalił i wymiana wiatraka wystarczyła. 

Wydajnościowo wypadał zauważalnie gorzej niż mój wcześniejszy domowy i7 2600k podkręcony do 4,1GHz z GTX1070 (nie chodzi o gry, bo to oczywiste, że słabszy). Głupie "renderowanie" z CAD do PDF trwało na AMD zauważalnie dłużej, nie wspominając o drobnych "przycinkach" i "zamułkach" systemu, które były bardziej wkurzające od dłuższego "renderowania".

Od niedawna mam w pracy zamiast niego Ryzena 5 3600 z GTX1070 i to już w CADowo-biurowych zastosowaniach, chodzi praktycznie tak samo jak obecny domowy Ryzen 7 3700X z RTX3060ti. Nie wspominając o temperaturach nie przekraczających 50 stopni na stockowym chłodzeniu (tym lepszym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Ja tylko przez dwa lata po przesiadce z Amigi miałem Intela. Sławetnego Celerona 300. Potem już tylko AMD. Jak to było? Intel Outside. Mam na myśli jednak tylko stacjonarny komp. I mimo, że do dziś siedzi w nim FX8370 nie mogę znaleźć żadnego uzasadnienie do jakiejś modernizacji. Swoją drogą to nie wiem skąd się wzięły legendy o grzaniu się FX-ów. Przy normalnej pracy, jakieś strony www, muzyka itp., 38stC. Chłodzenie z kompletu.

 

Sorki Rafciu, ale akurat FX od AMD to była porażka. I nie mówię tego jako fan Intela, więcej procem w moim pierwszym PC było AMD (Am5x86DX P75, 133Mhz) - tak, połowa lat 90-tych, mój pierwszy PC zresztą po przesiadce z... Amigi 500 1MB Ram), później był Intel, było AMD. Nie jestem żadnym fanbojem Intela, AMD, Nvidii. Kupuję to, co jest mi potrzebne i na co mnie stać.

 

I tak jak AMD dowaliło równo Intelowi i jego P4 (architektura Netburst) Athlonami/Duronami na socket/slot A, tak FX to poracha - IPC na żenującym wręcz poziomie.

Edytowane przez Thomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Miałem trzy FX. 4300, 6300 i do teraz 8370.

U mnie w pracy też były 3 kompy na FX, fakt ten mój najwydajniejszy FX jaki dało się kupić na DDR3 (nie pamiętam oznaczeń) i grzał się zdecydowanie bardziej, niż te słabsze, niżej taktowane. W idle rzeczywiście temperatury do 40 stopni, ale odtworzenie filmu na YT z prędkością x1,5, to nie jest nie wiadomo jaki wysiłek, żeby do 60 czy więcej stopni dobijać i często "tło" przez to zamulać.

W obecnym Ryzenie, owszem zegar podciągnie w górę, ale obciążenie procka i temperatura praktycznie jak w idle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję filtrów do Lian Li III A-RGB 

Na stronie producenta chyba nie ma a u mnie w kraju też nie ma.

Wycofane czy tylko jakieś aukcje zagraniczne i sklepy pozostają?

Złożyłem nowego pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dość celowe jakiego laptopa byście polecili i kupili pod ogólne zastosowanie + amatorski foto.

Wymagania niezły ekran jak na laptopa 15“
Fajna dobra buda, dobre chłodzenie.
Większa bateria.

Marki które rozważam dell asus lenovo w tym tez tinkpady.

Mim 16/20gb ramu, 2 dyski ssd.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, retter napisał(a):

Pytanie dość celowe jakiego laptopa byście polecili i kupili pod ogólne zastosowanie + amatorski foto.

Wymagania niezły ekran jak na laptopa 15“
Fajna dobra buda, dobre chłodzenie.
Większa bateria.

Marki które rozważam dell asus lenovo w tym tez tinkpady.

Mim 16/20gb ramu, 2 dyski ssd.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

 

Kwestia budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobry ekran to Apple, ewentualnie jakieś laptopy z ekranem oledowym co nie jest zbyt częste. Reszta to nic specjalnego.
OLEDa już używałem w asusie wiem bajka. Długi czas szukałem cos innego ale tu tylko błyszczące a naklejane szkła matowe nie daja sensownego efektu. Niestety efekt wypalenia jeszcze jest zbyt ryzykowny a sensowny ips w dodatku matowy nie jest az tak gorszy po za czernią.

Nie zniosę przy pracy ogólno biurowej błyszczącego ekranu. Próbowałem.

Fajny ekran ma dopiero mac pro, o ile M1 to fajny procek i buda pro tez to reszta rzeczy nie leży mi. Maca sam sobie nie zrobię.

Budżet to kwestia zastanowienia ile chce wydać ale przesadzać też nie chce.
Przerobiłem juz kilka szt w okolicy 5/6k

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, retter napisał(a):

OLEDa już używałem w asusie wiem bajka. Długi czas szukałem cos innego ale tu tylko błyszczące a naklejane szkła matowe nie daja sensownego efektu. Niestety efekt wypalenia jeszcze jest zbyt ryzykowny a sensowny ips w dodatku matowy nie jest az tak gorszy po za czernią.

Nie zniosę przy pracy ogólno biurowej błyszczącego ekranu. Próbowałem.

Fajny ekran ma dopiero mac pro, o ile M1 to fajny procek i buda pro tez to reszta rzeczy nie leży mi. Maca sam sobie nie zrobię.

Budżet to kwestia zastanowienia ile chce wydać ale przesadzać też nie chce.
Przerobiłem juz kilka szt w okolicy 5/6k

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

 

Zerknij może na https://www.x-kom.pl/p/1126396-notebook-laptop-16-lenovo-legion-5-pro-16-i5-12500h-16gb-512-win11-rtx3060-165hz.html

 

Bardzo podobny sprzęt do mojego Legiona 7. Matryca jest naprawdę świetna jak na laptopowe warunki - dobre odwzorowanie kolorów, świetna ostrość (1660p na 16 calach), do tego format 16:10 więc wygodnie przy pracy w jakichś programach czy nawet przeglądaniu neta.

 

 

Lapek jest też bardzo solidnie wykonany i ma dobre chłodzenie. 


Jedyne co nie zgadza się z twoimi wytycznymi to bateria, bo ta niestety nie będzie tak dobra jak w modelach z niskonapięciowymi CPU. No i jak lapek ma być dużo przenoszony to minusem może być też waga - 2.5kg + dość duży zasilacz.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Zerknij może na https://www.x-kom.pl/p/1126396-notebook-laptop-16-lenovo-legion-5-pro-16-i5-12500h-16gb-512-win11-rtx3060-165hz.html
 
Bardzo podobny sprzęt do mojego Legiona 7. Matryca jest naprawdę świetna jak na laptopowe warunki - dobre odwzorowanie kolorów, świetna ostrość (1660p na 16 calach), do tego format 16:10 więc wygodnie przy pracy w jakichś programach czy nawet przeglądaniu neta.
 
 
Lapek jest też bardzo solidnie wykonany i ma dobre chłodzenie. 

Jedyne co nie zgadza się z twoimi wytycznymi to bateria, bo ta niestety nie będzie tak dobra jak w modelach z niskonapięciowymi CPU. No i jak lapek ma być dużo przenoszony to minusem może być też waga - 2.5kg + dość duży zasilacz.
 
Rozważałem Legiona 5 5pro 7 przez ich popularność plus kilka innych.

W zasadzie nie wiem czy L5pro czy L7, po drugie jakoś boli mnie etykieta legiona. Laptop do gier, zagram 2x w roku?

Grafa jest mniej istotna, ale sensowna grafa = lepsze pasywne chłodzenie.

Raczej przychylam sie do intela i7 niz r5800 r6600. Mus to drugi slot ssd bo będzie drugi system zapewne linux.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności