Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, x X x napisał:

aczkolwiek B660 to nie Z690 ;);)

 

No nie jest tylko że wykorzystasz to co daje z690? Ja osobiście nie, no może podkręcanie tylko że to nie ma sensu teraz bo jak już dopłacać to lepiej do szybszego procesora. Kiedyś jak podkręcanie to była darmowa dodatkowa wydajność to jasne, czemu nie. 2 kart graficznych nie planuje, a dysk m2 nvme kupiłem na promce o 500zł taniej 2TB WD_Black SN770 i mam miejsce na płycie na drugi taki. Więcej slotów m2 i tak nie będzie mi potrzebne dlatego dobra b660 jest zupelnie ok bo i tak obsługuje wszystkie procesory.

 

Co do niekompatybilności z ddr5 to wlaśnie o to chodzi zeby jak najmniej wymieniać przy upgrejdach i ram zostawić ewentualnie nowego procka i karty graficzne wkładać w razie potrzeby :) w grach ddr5 i tak jest ledwie szybsze na ten moment a jest zauważalnie droższe.

 

 

@x X x tak, tą płyte kupiłem ddr4 i bez wifi bo i tak komputer stoi koło routera i podłączony jest kablem ;) Najlepsza stosunek ceny do jakości ma MSI pro b660m-a i miałem ją brać ale stwierdziłem że dorzuce 100zł dla ładniejszego wyglądu i większej ilości portów usb ;) Cośtam w zasilaniu ma lepiej porobiony też mortar ale to tylko w topowych prockach typu 12900k będzie do wykorzystania a takich mieć pewnie nie będę ale zawsze lepiej mieć opcje niż nie mieć ;)

Edytowane przez Spawn
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Spawn napisał:

 

No nie jest tylko że wykorzystasz to co daje z690? Ja osobiście nie, no może podkręcanie tylko że to nie ma sensu teraz bo jak już dopłacać to lepiej do szybszego procesora. Kiedyś jak podkręcanie to była darmowa dodatkowa wydajność to jasne, czemu nie. 2 kart graficznych nie planuje, a dysk m2 nvme kupiłem na promce o 500zł taniej 2TB WD_Black SN770 i mam miejsce na płycie na drugi taki. Więcej slotów m2 i tak nie będzie mi potrzebne dlatego dobra b660 jest zupelnie ok bo i tak obsługuje wszystkie procesory.

 

Co do niekompatybilności z ddr5 to wlaśnie o to chodzi zeby jak najmniej wymieniać przy upgrejdach i ram zostawić ewentualnie nowego procka i karty graficzne wkładać w razie potrzeby :) w grach ddr5 i tak jest ledwie szybsze na ten moment a jest zauważalnie droższe.

 

 

@x X x tak, tą płyte kupiłem ddr4 i bez wifi bo i tak komputer stoi koło routera i podłączony jest kablem ;) Najlepsza stosunek ceny do jakości ma MSI pro b660m-a i miałem ją brać ale stwierdziłem że dorzuce 100zł dla ładniejszego wyglądu i większej ilości portów usb ;) Cośtam w zasilaniu ma lepiej porobiony też mortar ale to tylko w topowych prockach typu 12900k będzie do wykorzystania a takich mieć pewnie nie będę ale zawsze lepiej mieć opcje niż nie mieć ;)

No dobra, namówiłeś mnie. Anulowalem zamówienie na Z590 i pewnie zamówię tego Mortara ;) Procka chyba nie uda się znaleźć teraz taniej niż za 950, no szkoda. No nic, dzisiaj wieczór przeszukuje neta, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, x X x napisał:

No dobra, namówiłeś mnie. Anulowalem zamówienie na Z590 i pewnie zamówię tego Mortara ;) Procka chyba nie uda się znaleźć teraz taniej niż za 950, no szkoda. No nic, dzisiaj wieczór przeszukuje neta, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

 

Tzn żeby nie było na mnie potem ja nie namawiam do tego co ja kupilem bo niewiem czy potrzebujesz do tych samych zastosowań ale jeśli brać coś do 10gen albo 11gen pod gry to musiało by być bardzo wyraźnie tańsze od 12gen raczej. Ja wogóle miałem poczekać na kolejną generacje ale tyle już czekałem, do tego euro drożeje i trafiłem na tą promke na dysk nvme że już machnąłem ręką i poskładałem wszystko i co będzie to będzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Spawn napisał:

 

Tzn żeby nie było na mnie potem ja nie namawiam do tego co ja kupilem bo niewiem czy potrzebujesz do tych samych zastosowań ale jeśli brać coś do 10gen albo 11gen pod gry to musiało by być bardzo wyraźnie tańsze od 12gen raczej. Ja wogóle miałem poczekać na kolejną generacje ale tyle już czekałem, do tego euro drożeje i trafiłem na tą promke na dysk nvme że już machnąłem ręką i poskładałem wszystko i co będzie to będzie ;)

No ale namówiłeś swoim rozsądnym gadaniem 😁 Różnica w cenie jest mniej więcej taka:

- 10 gen: 1000-1200 (ale 10. olałem),

- 11 gen: 1250+,

- 12 gen: 1700+ (na tą chwilę).

 

Cóż, mało to nie jest. Ale chyba jest w tym sens. Bo faktycznie wyjdzie jakiś fajny procesor 13. generacji warty upgradu i sobie go wsadzę co najwyżej do koszyka w sklepie internetowym ;)

 

Pytanie mam do Was takie: czy spodziewać się jakichś obniżek tych komponentów w najbliższym czasie? Czy raczej to kwestia odleglejsza, a teraz bardziej jakieś pojedyncze promocje?

 

Na dziś:

- B660 Mortar jest za 739 PLN w Euro.

- i5-12400f jest za 942 PLN na Allegro.

Suma: 1681.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12400f był w kwietniu na promce za 799zł. Potem normalna cena to było 899zł i czekalem na tą promke z kwietnia ale ostatnio skoczył na 940zł więc już wziąłem najtaniej jak znalazłem za 867. Obstawiam droższe euro, ogólną inflancje i to że ludzie zaczęli kupować procesory potym jak im się udało kupić kartę graficzną tylko troche powyzej ceny sugerowanej z przed 2 lat ;) Tendencja raczej zwyżkowa niestety.

 

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spawn napisał:

12400f był w kwietniu na promce za 799zł. Potem normalna cena to było 899zł i czekalem na tą promke z kwietnia ale ostatnio skoczył na 940zł więc już wziąłem najtaniej jak znalazłem za 867. Obstawiam droższe euro, ogólną inflancje i to że ludzie zaczęli kupować procesory potym jak im się udało kupić kartę graficzną tylko troche powyzej ceny sugerowanej z przed 2 lat ;) Tendencja raczej zwyżkowa niestety.

 

 

To i tak fajną cenę znalazłeś. Ja nigdzie nie znalazłem taniej jak te 940. Ale płyta tańsza ;)

 

Skoro tendencja zwyżkowa to cóż, czas kupywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Spawn napisał:

Fajna ta cena w euro rtv za tą płyte. Moje krakowskie centusiostwo mówi że jeszcze moge rozkręcić kompa i oddać tą co kupiłem za 799 do 14 dni i zaoszczędzić te 6 dych ale lenistwo chyba zwycięży :D

Olaboga, ja już nie pamiętam ile razy grzebałem w tym moim przecież złożonym komputerze :D A teraz widmo kolejnego rozbierania, tym razem kompletnego :olaboga:

Niestety w Euro sobie nie kupię, bo nie oferują rat dla podmiotów gospodarczych, a fakturkę bym przytulił ;) Pozostaje Allegro i 3 raty z PayU.

I chyba się jeszcze prześpię z tym tematem. NIE żałuję rezygnacji z tej Z590 i 11. generacji - bo po prostu ma to sens. Ale mimo wszystko... zastanowie się jeszcze :D

 

A tak w ogóle ludziska... Ten Mortar ma dwa złącza zasilania procesora 8 pinowe. Ja do zasilacza dostałem tylko jeden taki kabel, oraz dzielony 4+4 pin. Czy to jest to samo?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to samo ale ten drugi 8pin to jest do jakichś ekstremalnych zastosowań. Ja mam stary 9 letni zasilacz 600w bequiet 80+ gold i mam tylko wtyczke 2x4pin. Podłączyłem i działa elegancko a zasilacz i tak jest mniej obciążony niż w poprzednim komputerze ;)

 

Wcześniej miałem 4690k z tdp 88w a 12400f ma 65w a karta graf radeon r9 290 miała 275w a teraz mam 6600xt ktora ma 160w tak że w sumie sporo mniej. Pewnie wypadało by zasilacz wymienić bo ma swoje lata ale poczekam z tym do kolejnego upgrejdu karty graficznej.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się:
https://allegro.pl/oferta/outlet-plyta-glowna-msi-mag-b660m-mortar-ddr4-12224708047
czy
https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-msi-mag-b660m-mortar-wifi-ddr4-outlet-12412301156

:D 

23 złote za WiFi i BT to dobry deal tym bardziej, że nie kupię za tyle modułu BT. No ale obie z outletu i niby naprawiane, sam nie wiem :D

Edit: a to dicki, zmienili cenę :D Ok, to Xkom :D

Edit2: dobra, zamówiłem. Wyszło niecałe 1700.

Edit3: i jak już szaleć to na maksa - do kompletu jeszcze ramik 3200 MHz od PNY: https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/pny-pamiec-pc-pny-ddr4-16gb2x83200mhz.bhtml

Edytowane przez x X x
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czterech latach zrobiłem sobie reset windowsa do ustawień fabrycznych. Win 11, postawiony, wszystko poinstalowane, śmiga. Załączam system i wifi mi nie działa. Muszę zapomnieć moją sieć, wyłączyć i włączyć wifi i ponownie się połączyć z siecią. Jakiś pomysł jak to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

A co to za karta sieciowa? Kiedyś był błąd i w menadżerze urządzeń trzeba było przeinstalować sterownik... wybierając dokładnie ten sam

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Play napisał:

Po czterech latach zrobiłem sobie reset windowsa do ustawień fabrycznych. Win 11, postawiony, wszystko poinstalowane, śmiga. Załączam system i wifi mi nie działa. Muszę zapomnieć moją sieć, wyłączyć i włączyć wifi i ponownie się połączyć z siecią. Jakiś pomysł jak to naprawić?

 

Ja miałem kiedyś podobnie z kartą wifi na usb z tym że działała po starcie, po czym gubiła sieć i trzeba było ręcznie zapomnieć, połączyć jeszcze raz i potem to już śmigało aż do kolejnego restartu komputera... instalowałem sterowowniki z windows update, ze strony producenta karty, ze strony producenta chipsetu i to samo. Po kilku tygodniach walki gdzieś przeczytałem żeby spróbować zainstalować Drivereasy (taki program co automatycznie sprawdza jakich sterowników brakuje i jakie są nieaktualne) i sam w to niewierze ale po tym pomogło.

Edytowane przez Spawn
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą Spawna spróbowałem tego programu + kilka innych - problem rozwiązywał się tylko na chwilę. Ostatecznie wróciłem do Win 10, który mi od razu zainstalował wszelkie niezbędne sterowniki. Temat zamknięty, yebać jedenastkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejkum kejkum, Olo ratuj...

Ktoś z użytkowników forum robił build na obudowie BeQuiet Silent Base 802 i miał wcześniej styczność z Fractalami z serii Define.

Obecnie używam Fractal Design Define R6 w wersji z pełnymi panelami, ale w oko wpadła mi Silent Base 802, która ma więcej miejsca i ma trochę nowocześniejszych rozwiązań montażowych. Macałem ją na żywo i niby sprawia bardzo dobre wrażenie, ale jestem ciekaw jak wypada pod względem wyciszenia na tle Define R6, wliczając w to drgania/wibracje, itp.

Stockowo, 802 jest wyposażona w wentyle Pure Wings, czyli ok ale nic specjalnego - tak czy siak, docelowo przełożyłbym Silent Wings 3, które siedzą we Fractalu. Na procku siedzi Dark Rock Pro 4, więc jeżeli chodzi o wentyle obudowy i cooler, cisza będzie zapewniona, kwestia jak zachowa się sama buda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś pomysł na złożenie jakiegoś małego, cichego, albo nawet bezgłośnego PC. Mój sprzęt od ładnych paru lat, a pewnie bliżej dekady to core i3 pierwszej generacji (integra), 12GB Ddr3 , a wsadzone to w zalmana gs1000 🤪. Ale z materiałem w 4k byłoby już na styk. Jeszcze jakiś czas temu myślałem o Macu M1 Mini, ale jestem przyzwyczajony do Windowsa, po za tym lubię coś tam sam podłubać, Aima sc808 w to nie wsadzę. To jednak apple z wadami i zaletami tego sprzętu, natomiast niskiego poboru prądu nic nie pobije. Ponieważ nie włączyli już u mnie smarcie tv samsunga hbo max po wyłączeniu Go,a disney plus też nie ma, będę chciał sobie jakoś inaczej radzić. Ewentualnie szukać innego TV.

Edytowane przez BarteqW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, BarteqW napisał:

Mam sprzęt core i3 pierwszej generacji (integra),

Jeśli Ci wystarcza to może tylko kartę graficzną dołóż, jakiś pasywny GT1030 chyba od biedy wystarczy.

W razie co możesz i3 na i5/i7 też wymienić.

 

20 godzin temu, BarteqW napisał:

Ponieważ nie włączyli już u mnie smarcie tv samsunga hbo max po wyłączeniu Go,a disney plus też nie ma, będę chciał sobie jakoś inaczej radzić

Ja w tym celu zakupiłem Amazon Fire TV Stick, co prawda HBO Max trzeba było zainstalować z zewnętrznej apki, ale cała reszta jest dostępna w Amazonowym sklepie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, BarteqW napisał:

nie wiesza się czy coś podobnego.

Działa stabilnie i całkiem szybko, zwłaszcza jak na procek i ilość ramu jaką posiada. Nie jest to responsywność telefonu, ale deklasuje mojego TV Philipsa z Androidem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Perul napisał:

Działa stabilnie i całkiem szybko, zwłaszcza jak na procek i ilość ramu jaką posiada. Nie jest to responsywność telefonu, ale deklasuje mojego TV Philipsa z Androidem.

Słyszałem o tego typu urządzeniach, ale jakoś zbytnio nie zgłębiałem tematu. Może trochę liznąłem jakiś czas temu jak ludzie kupowali chińskie wynalazki z androidem na pokładzie bodajże. Myślałem o złożeniu oszczędnego PC (chociaż w sumie mój też nie jest jakiś mocno prądożerny) i połączyć 2w1. Ale chyba rozważę zakup czegoś takiego.  

A możesz powiedzieć dlaczego wybrałeś akurat tego sticka, a nie jakiegoś xiaomi czy cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też ożywiłem telewizor ostatnio przy pomocy Google Chromecast 4.0 i jestem bardzo zadowolony. Moim zdaniem jeśli głównie oglądasz streamingi itp, to szkoda kasy na jakiś PC. Chromecast (czy Amazon Stick) sporo tańsze i bardzo dobrze obsługują wszelakie Netfliksy itp. Chyba Chromecast najbardziej uniwersalny bo masz wszystko w sklepie Play i nie trzeba kombinować. Pilot też ma fajny, bardzo przyjemnie mi się korzysta, choć nie miałem innych sprzętów tego typu to nie mam porównania.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, BarteqW napisał:

A możesz powiedzieć dlaczego wybrałeś akurat tego sticka, a nie jakiegoś xiaomi czy cokolwiek innego.

Gdzieś czytałem o problemach z xiaomi (chyba box), a na innym forum ktoś zachwalał właśnie amazon sticka, że dla dzieci do obsługi głównie YT i D+ kupił i jest zadowolony. Jeszcze go trochę podpytałem na PW o te aplikacje spoza sklepu czy trudno zainstalować i czy działają OK, jak również o samego pilota, czy działa radiowo, czy na podczerwień i trzeba "trafić w oczko" (działa radiowo).

Akcesoryjnie można też dokupić adapter do LAN, zamiast ciągnąc net przez WiFi, a ja akurat mam blisko więc to też był dodatkowy atut. Co prawda po WiFi jest OK, więc raczej nie będę kupował.

No i cena, swój kupiłem na Allegro za 139zł (wersja FHD, bo nie potrzebuję 4K, mało który film ma ten standard), więc stosunek cena/jakość/możliwości jeden z lepszych.

13 godzin temu, Dirian napisał:

Moim zdaniem jeśli głównie oglądasz streamingi itp, to szkoda kasy na jakiś PC. Chromecast (czy Amazon Stick) sporo tańsze i bardzo dobrze obsługują wszelakie Netfliksy itp. Chyba Chromecast najbardziej uniwersalny bo masz wszystko w sklepie Play i nie trzeba kombinować. 

Też tak uważam. Aczkolwiek co do apek spoza sklepu Play to nie mam z tym problemów, zwłaszcza do YT polecam SmartTube https://smartyoutubetv.github.io - działa jak Premium :).

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności