Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Spawn napisał:

bo w zasilaczu wysokie natężenie prądu utrzymuje się nawet przez wiele godzin od odłączenia

Dlaczego?

 

Aby rozładować wystarczy wyłączyć zasilacz i nadusić power na obudowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, x X x napisał:

Podczas pracy wydaje taki cichy, terkoczący dźwięk, który nasila się gdy zwiększają się obroty

Podejrzewam, że przy składaniu jakiś element (najczęściej kabel) nie został ułożony w miejscu, w którym powinien się znajdować i ociera o łopatki wiatraka. Możesz spróbować zajrzeć przez grill czy nie widać winowajcy, i jeśli znajdziesz "naprostować go" jakimś patyczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cpu1 napisał:

Nie jest to normalne ale dosyć często spotykane (o dziwo w nowym sprzęcie). Reklamacja i trzymać kciuki, że oni też to usłyszą, a raczej będą chcieli usłyszeć. Kolega miał to samo w jakiejś topowej grafice od Gigabyte i bujał się ze dwa razy z reklamacją aż w końcu machnął ręką bo serwis oczywiście nic nie słyszał :D

 

3 godziny temu, Perul napisał:

Podejrzewam, że przy składaniu jakiś element (najczęściej kabel) nie został ułożony w miejscu, w którym powinien się znajdować i ociera o łopatki wiatraka. Możesz spróbować zajrzeć przez grill czy nie widać winowajcy, i jeśli znajdziesz "naprostować go" jakimś patyczkiem.

Jaja jak berety :D Wymienili mi ten zasilacz bez żadnych problemów. Nie zrobili korekty faktury. Dostałem pismo z informacją, że został wymieniony na nową sztukę z adnotacją o starym i nowym numerze seryjnym. Wszystko ładnie zapakowane i zgrzane folia. Otwieram pudło i pierwsza rzecz: napis na obudowie z oznaczeniem modelu sugeruje, że to model 750 W :D Etykieta się już zgadza, moc i parametry dla 550tki, numer seryjny również zgadza się z pudłem. Oookeeejjjjj.... Podłączam dziada luzem do płyty, odpalam... Terkocze tak samo xD Przekrecałem go w różne strony, stukałem, pukałem - nic nie pomaga. @Perul zaglądnę jeszcze do niego przez otwory, może coś wypatrzę - ale nie sądzę. Dwie sztuki z takim samym problemem i błędne złożenie? Bardziej pasuje mi tu wadliwy wentylator, ACZKOLWIEK po akcji ze złą obudową... Coś mi się wydaje, że producent wyprzedaje te zasilacze taniej, bo to jakieś składaki z tego co im zostało haha :D

 

I teraz nie wiem czy dać mu jeszcze jedną szansę (albo wymieniać do woli) czy zorganizować coś innego... Ale znowu weź kup zasilacz tej klasy w takich pieniądzach, dałem za niego 239 PLN. Trzeba by dołożyć przynajmniej 100 złotych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x X x To bikłajet ? Jeżeli masz możliwość wymiany na inny w Xkomie to spróbuj. Klasyka której ja bym się trzymał to Seasonic, Enermax, FSP. Bajery jak modularność nie są dla mnie istotne bo można tak rozplanować kabelki i spiąć tytyrytkami że porządek i przewiewność też będzie zachowane.

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, cpu1 napisał:

@x X x To bikłajet ? Jeżeli masz możliwość wymiany na inny w Xkomie to spróbuj. Klasyka której ja bym się trzymał to Seasonic, Enermax, FSP. Bajery jak modularność nie są dla mnie istotne bo można tak rozplanować kabelki i spiąć tytyrytkami że porządek i przewiewność też będzie zachowane.

Nie, to Cooler Master V550 w wersji modularnej, v2. BeQuiet miałem wcześniej SFX i problemów nie było (ale za krótkie kable :D). Nie ma nic ciekawego na miejscu w sensownych pieniądzach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, x X x napisał:

Nie ma nic ciekawego na miejscu w sensownych pieniądzach :(

Jakby co, to znajomy z innego forum robi wyprzedaż rzeczy pozostałych po recenzjach, czyli bez gwarancji (poza rozruchową) ale prawie nie używane. Ma takie zasilacze:

- SilverStone ET600 – 220 zł

- Deepcool PM500d – 220 zł

- NZXT C1000 Gold - 440 zł

- Enermax MarbleBron RGB 850 W - 300 zł

 Ceny podejrzewam do lekkiej negocjacji.

Przykładowa recka tego gościa i fotki konkretnie tego sprzedawanego egzemplarza https://whatnext.pl/silverstone-et600-mg-test-recenzja-opinia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Perul napisał:

Jakby co, to znajomy z innego forum robi wyprzedaż rzeczy pozostałych po recenzjach, czyli bez gwarancji (poza rozruchową) ale prawie nie używane. Ma takie zasilacze:

- SilverStone ET600 – 220 zł

- Deepcool PM500d – 220 zł

- NZXT C1000 Gold - 440 zł

- Enermax MarbleBron RGB 850 W - 300 zł

 Ceny podejrzewam do lekkiej negocjacji.

Przykładowa recka tego gościa i fotki konkretnie tego sprzedawanego egzemplarza https://whatnext.pl/silverstone-et600-mg-test-recenzja-opinia/

Eh to zawsze jakieś wyjście, ale wolałbym mieć jednak gwarancję i fakturę.

 

Jak na razie zamówiłem kolejny raz wymianę, ale robię to po raz ostatni. Jak nie pyknie to wtedy myślałem albo o:

https://www.x-kom.pl/p/662277-zasilacz-do-komputera-thermaltake-toughpower-gf-650w-80-plus-gold.html#Opinie

albo

https://www.x-kom.pl/p/363851-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-supremo-fm2-650w-80-plus-gold.html

ale SPC jakoś mnie nie przekonuje...

 

Później to się już robią kwoty 400+.

 

Edit:

A jednak przekonałem się do SPC, tylko w Euro:

https://www.euro.com.pl/zasilacze-do-komputerow-pc/silentiumpc-supremo-fm2-gold-750w-80-gold.bhtml

Na razie tylko zarezerwowałem, jest na promocji za 359 PLN. To ich najwyższy model. Zobaczymy co dzisiaj pokaże CM :)

No i nie wiem, czy nawet jak CM będzie teraz OK, to czy w ogólnym rozrachunku ten SPC nie będzie lepszy od niego? Jak myślicie?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak, wymienili mi dziś zasilacz na kolejny :) Ten poprzedni (drugi) CM wygląda, że to była w pełni wersja V750 750W, tylko tabliczka znamionowa i pudełko były pod 550kę. No ale to przeszłość, teraz mam ponownie V550 550W (trzecią) i cóż, ten typ tak ma, bo dalej słyszę to terkotanie. Co więcej gdy obudowa jest w pełni zamknięta to dźwięk ten się bardziej niesie. Aczkolwiek, przynajmniej na razie - jest trochę ciszej.

 

W piątek mimo wszystko odbiorę to SPC i sprawdzę jak się będzie miała sytuacja. Jeżeli będzie lepiej (dużo lepiej) to wiadomka. Natomiast jeżeli będzie podobnie (już nie mówiąc o gorzej) to zostanie dylemat który sobie pozostawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, x X x napisał:

No to tak, wymienili mi dziś zasilacz na kolejny :) Ten poprzedni (drugi) CM wygląda, że to była w pełni wersja V750 750W, tylko tabliczka znamionowa i pudełko były pod 550kę. No ale to przeszłość, teraz mam ponownie V550 550W (trzecią) i cóż, ten typ tak ma, bo dalej słyszę to terkotanie. Co więcej gdy obudowa jest w pełni zamknięta to dźwięk ten się bardziej niesie. Aczkolwiek, przynajmniej na razie - jest trochę ciszej.

 

W piątek mimo wszystko odbiorę to SPC i sprawdzę jak się będzie miała sytuacja. Jeżeli będzie lepiej (dużo lepiej) to wiadomka. Natomiast jeżeli będzie podobnie (już nie mówiąc o gorzej) to zostanie dylemat który sobie pozostawić ;)

 

Interesujące, mam u siebie V850 V2 od CM i nie zaobserwowałem takiego zachowania, przeciwnie jestem przerażony ciszą i jeszcze łapię się na tym że zerkam czy wentylatory działają.

 

Zasadniczo powiedziałbym że wybór między CM a SPC to brak wyboru no ale jeśli faktycznie ten wiatrak ci przeszkadza to możesz rozważyć SPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumplowi poleciłem tego CM'a wersję 650W parę dni temu i też nic nie terkocze, jeszcze go dopytałem dzisiaj żeby przyłożył ucho. Mówi, że cisza. 

 

Supremo miałem u siebie przez ponad rok (FM2 650W), zasilacz praktycznie bezgłośny więc mogę śmiało polecić. Wiadomo, krótsza gwarancja, ale nadal 5 lat, a sam zasilacz po prostu udany (wystarczy zerknąć ile opinii pozytywnych ma na morele, x-kom, itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ifoundacookie napisał:

 

Interesujące, mam u siebie V850 V2 od CM i nie zaobserwowałem takiego zachowania, przeciwnie jestem przerażony ciszą i jeszcze łapię się na tym że zerkam czy wentylatory działają.

 

Zasadniczo powiedziałbym że wybór między CM a SPC to brak wyboru no ale jeśli faktycznie ten wiatrak ci przeszkadza to możesz rozważyć SPC.

Tylko nie zacznij teraz sprawdzać, bo w końcu to usłyszysz i będzie kaplica :D

 

1 godzinę temu, Dirian napisał:

Kumplowi poleciłem tego CM'a wersję 650W parę dni temu i też nic nie terkocze, jeszcze go dopytałem dzisiaj żeby przyłożył ucho. Mówi, że cisza. 

 

Supremo miałem u siebie przez ponad rok (FM2 650W), zasilacz praktycznie bezgłośny więc mogę śmiało polecić. Wiadomo, krótsza gwarancja, ale nadal 5 lat, a sam zasilacz po prostu udany (wystarczy zerknąć ile opinii pozytywnych ma na morele, x-kom, itp.).

Zasadniczo to mam w kompie 10 wentylatorów, z czego 6 to wentyle budy, 1 na zasilaniu, 2 w karcie i 1 w psu. 9 z 10 wentylatorów podczas pracy wydają tylko szum, a jeżeli jest tam coś więcej to jest to dla mnie niesłyszalne. Wentylatory w tym PSU zaraz po starcie zaczynają wydawać taki dźwięk jakby się ocierały o coś, np. o kartkę papieru? Czy coś w tym stylu, ciche (znowu nie takie ciche), powtarzalne terkotanie (z braku laku innej nazwy :D). Jeżeli Wy obaj czegoś takiego nie słyszycie to nie ma innej opcji, jak po prostu: mam pecha i tyle. Być może w tej konkretnej wersji zastosowany jest inny wentylator niż u Was. Może lepiej nie nasłuc**jcie za bardzo, bo usłyszycie i będzie problem ;)

 

Dzięki za polecenie Supremo. Wezmę go i tak i przetestuję, w piątek po południu zdam relację ;)

 

Edit:

Nagrałem krótki filmik, telefon ustawiony przy tylnej ściance zasilacza. Po drugim kilknięciu słychać startujący wentylator(y) oraz pojawiający się i utrzymywujący opisywany dźwięk. Oceńcie sami :)

https://drive.google.com/file/d/1J_6AAmVmkPQbSm-6CMzckTY3H_pl9NVU/view?usp=drivesdk

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ludzie, wytłumaczcie mi co jest z tymi zasilaczami. Bo to chyba jednak nie są wentylatory. Tylko co? Zauważcie na poniższym filmie, że jak wyłączę zasilanie to wentylator dalej się kręci siłą rozpędu, ale tego pieprzonego terkotania już nie słychać :D

 

https://drive.google.com/file/d/1K-HRhOozErU6mFN1ObHyqtpNBT3TERF-/view?usp=drivesdk

 

Skąd się to bierze?

 

Filmik z CM wrzuciłem w poprzednim poście, dla porównania. Trzeba się wsłuchać, ale w rzeczywistości jest to dużo głośniejsze.

 

A może to są te całe cewki? Albo jakiś syf z sieci? Sprawdzałem na innym gniazdku i jest tak samo.

 

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy słyszymy to samo ale jak dla mnie to normalny dźwięk kręcącego się wentylatora. Nic ponad normatywnego. To nie PAPST tylko chińszczyzna więc tak jest i będzie w większości zasilaczy. A to że cichnie to normalne bo spadają jego obroty. Moja sugestia oddaj jeden zasilacz, załóż słuchawki, zapuść muzę i olej temat bo wszystko jest w porządku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cpu1 napisał:

Nie wiem czy słyszymy to samo ale jak dla mnie to normalny dźwięk kręcącego się wentylatora. Nic ponad normatywnego. To nie PAPST tylko chińszczyzna więc tak jest i będzie w większości zasilaczy. A to że cichnie to normalne bo spadają jego obroty. Moja sugestia oddaj jeden zasilacz, załóż słuchawki, zapuść muzę i olej temat bo wszystko jest w porządku :) 

Właśnie ten dźwięk nie cichnie, tylko wycisza się całkowicie w momencie wyłączenia zasilania zasilacza. Przy większym obciążeniu częstotliwość się zwiększa. Może jakieś specyficzne silniki są montowane w nich i stąd się to bierze? Bo dlaczego inne wentylatory w mojej budzie nie wydają takich dźwięków? Są niesłyszalne, poza szumem powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz czujnik termiczny w zasilaczu i prędkość obrotowa wentylatora wzrasta wraz z temp przy rzecz jasna większym obciążeniu. Mogą to być też cewki jak piszesz. Kończę puentą - ja bym to olał. 

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cpu1 napisał:

Może masz czujnik termiczny w zasilaczu i prędkość obrotowa wentylatora wzrasta wraz z temp przy rzecz jasna większym obciążeniu. Mogą to być też cewki jak piszesz. Kończę puentą - ja bym to olał. 

Chyba nie mam wyjścia? Sprawdziłem jeszcze sam zasilacz odpalając go zworką (czy to aby nie jest spowodowane moją konfiguracją) i również w ten sposób słyszę ten dźwięk :D

 

Eh ludzie, skąd się to bierze i dlaczego tego nie ma w normalnych wentylatorach :D

 

To teraz rozsądnym rozwiązaniem będzie oddanie SPC do sklepu i zostawienie sobie CM, bo jest tańszy i ma tryb pasywny, czyż nie? Czy jednak warto sobie zostawić ten mocniejszy? Gdzieś tam mi po głowie chodzi jakiś RTX 3000, ale to chyba i tak mam zapas mocy (550W)? Na plus SPC są bardziej giętkie przewody (i np. 24 pinowy jest cieńszy, wiązka ma maks 6 żył, gdzie w CM jest po prostu szeroki jak wtyczka), ale za to przewody są cieńsze... No i nie ma trybu pasywnego :D

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zatrzymasz wiatrak wsadzając coś w niego to też jest ten dźwięk?

 

Ja mam zasilacz bequiet (reszte wiatraków zresztą też) i nigdy nie słyszałem jego pracy a nawet nie jest pasywny.

 

A co do zapasu mocy pod rtxy to zależy jaki rtx. Do 3060 spokojnie wystarczy, do 3070 rekomendowane jest juz 650w wiec 550 to raczej już absolutne minimum.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Spawn napisał:

A jak zatrzymasz wiatrak wsadzając coś w niego to też jest ten dźwięk?

 

Ja mam zasilacz bequiet (reszte wiatraków zresztą też) i nigdy nie słyszałem jego pracy ;)

Wtedy ustaje od razu. Ale jak go puszczę to znowu to słychać - rozkręca się jak po odpaleniu zasilania. Miałem wcześniej ten SFX-L i jakoś też nie kojarzę takiego dźwięku. Ale teraz to już nie wiem, skoro przeszły przez moje łapy 4 (!) sztuki, w tym jeden z innej firmy i ciągle to samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, trudno znaleźć tu jakieś logiczne wyjaśnienie - bo przecież 4 zasilacze by nie miały terkoczących wentyli :P Mój Supremo był praktycznie bezgłośny w zestawie z i5 10 gen + RTX 3060 Ti.

 

Chyba lepiej zostawić CM-a, raz że tańszy, dwa, że dłuższa gwarancja, a trzy - skoro ma tryb pasywny to przy braku obciążenia nie będziesz słyszał tego dźwięku bo wentyl będzie stał w miejscu ;) 

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dirian napisał:

Dziwna sprawa, trudno znaleźć tu jakieś logiczne wyjaśnienie - bo przecież 4 zasilacze by nie miały terkoczących wentyli :P Mój Supremo był praktycznie bezgłośny w zestawie z i5 10 gen + RTX 3060 Ti.

 

Chyba lepiej zostawić CM-a, raz że tańszy, dwa, że dłuższa gwarancja, a trzy - skoro ma tryb pasywny to przy braku obciążenia nie będziesz słyszał tego dźwięku bo wentyl będzie stał w miejscu ;) 

Tak też zrobiłem, a najwyżej będę się martwił w przyszłości czymś mocniejszym.

 

 

38 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Nie czytalem ale pewnie obudowa wpada w wibracje

No to przeczytaj 😜Chyba, że masz na myśli obudowę zasilacza. Chyba niee, bo niezależnie czy miałem go w łapie, w którą stronę był zwrócony, oraz czy był w budzie kompa czy nie było to słychać. Nie wiem, aczkolwiek nie ukrywam, że chciałbym tą zagadkę rozwiązać ;)

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska drogie, a co o tym myślicie?

 

https://www.x-kom.pl/p/625730-plyta-glowna-socket-1200-msi-mpg-z590-gaming-plus.html

albo coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-msi-mag-z590-tomahawk-wifi-s1200-atx-12246571719

 

a do tego np i5 10400F (jakieś 500 złotych). Ewentualnie trochę taniej Z490.

To już byłby znaczny upgrade od mojej obecnej platformy, prawda? I wcale nie taki drogi. RAM mógłbym zostawić i może trochę podkręcić ;) Ewentualnie jak znajdę chętnego to puszczę też ram i się dokupi współcześniejszy.

 

Edit:

Zaszalałem :D

https://www.euro.com.pl/plyty-glowne/msi-p-yta-g-wna-msi-mag-z590-tomahawk-wifi.bhtml

500 PLN w outlecie :D

Procek wezmę i5-10400F bo najtańszy, chyba, że warto dopłacić do czegoś lepszego?

No i pytanie czy od biedy te moje ramy wystarczą, czy rozglądać się już za czymś szybszym?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że o edycji postu forum nie informuje zainteresowanych ;) Tak zakładam, bo nikt nic nie napisał ;)

 

Będę się decydował na i5-11400F. Rozważałem też inne opcje, ale dopłata 300 złotych do i5-11600K lub i7-11700 (używanego) raczej nie ma sensu. Wolę to zostawić na pamięci ram, bo nie wiem czy się bawić w podkręcanie, czy zdecydowanie je wymienić (na coś pokroju 3600 MHz). Te moje Kingstony (HyperX Fury) to pewnie do 3000 może da się podciągnąć. Tylko czy to mimo wszystko nie będzie gorzej działało niż kości z fabrycznym zegarem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a nie lepiej już iść w 12gen i mieć jakąś opcje upgrejdu w przyszłości? Niewiem ile chcesz wydać ale ja dokładnie to zrobiłem czyli kupiłem 12gen ;)

 

11400f kosztuje 760zł

Płyta tą co wkleiłeś 700zł lub 500zł z outletu ale to pytanie co było z nią nie tak że ktos ją zwrócił.

 

Natomiast ja 2 tygodnie temu kupiłem 12400f za 867zł i MSI MAG b660 mortar za 799zł ale taniej można wziąć MSI pro b660m-a za 650zł i też możesz sie czaić na outletowe jak Ci to nie przeszkadza.

 

Licząć ceny nówek to 1517 za 12gen i 1450zł za 11gen. Imho bezsensu bo różnica w cenie żadna, masz szybszy procesor, a do tego opcje upgrejdu do procków 13gen.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spawn napisał:

Hmm, a nie lepiej już iść w 12gen i mieć jakąś opcje upgrejdu w przyszłości? Niewiem ile chcesz wydać ale ja dokładnie to zrobiłem czyli kupiłem 12gen ;)

 

11400f kosztuje 760zł

Płyta tą co wkleiłeś 700zł lub 500zł z outletu ale to pytanie co było z nią nie tak że ktos ją zwrócił.

 

Natomiast ja 2 tygodnie temu kupiłem 12400f za 867zł i MSI MAG b660 mortar za 799zł ale taniej można wziąć MSI pro b660m-a za 650zł i też możesz sie czaić na outletowe jak Ci to nie przeszkadza.

 

Licząć ceny nówek to 1517 za 12gen i 1450zł za 11gen. Imho bezsensu bo różnica w cenie żadna, masz szybszy procesor, a do tego opcje upgrejdu do procków 13gen.

 

i5-12400F aktualnie najtaniej na Allegro to 950 złotych. Mówię Allegro, bo wziąłbym na raty PayU. Płyty no to coś się znajdzie, aczkolwiek B660 to nie Z690 ;) Podobnie ten Tomahawk. No i cena skusiła, nie powiem. Fajnie, że ma Bluetootha, bo i tak planowałem kupić. Na WiFi mi nie zależy. Może i ma to jakiś sens, ale popatrz - DDR5 nie jest wstecznie kompatybilne z DDR4, więc niby kupujesz sprzęt przyszłościowy z opcją upgradu, ale jednak zmuszony jesteś zostać ze "starymi pamięciami". Ja wiem, że to dopiero wchodzi itd., różnice w wydajności też spektakularne nie są. Ale jednak, chcąc zmienić musisz wymienić znowu płytę.

 

Aczkolwiek zastanowię się. Jak się dobrze policzy to może pójdę w tym kierunku. Na razie - bez szału ;)

 

@Spawn taki Mortar?

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-msi-mag-b660m-mortar-ddr4-12246352933

Czy Ty masz z WiFi?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności