Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, cpu1 napisał:

Przyjmijmy sprawność na poziomie 80% czyli z Della 240W realnie mamy 192W na wszystkich liniach napięć gdzie 12V jest najważniejsza dla proca i grafy. Wg. suchych danych łączne TDP tych dwóch elementów to 140W na linii 12V czyli ~ 12A. Czy na tabliczce znamionowej ten zasilacz ma min. 17A na 12V ? Jeżeli nie to będzie za słaby by zagwarantować stabilną pracę.

 

5 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

12VA/16,5A
12VB/16A
12VSB/2,5A

według tej fotki podanej kilka postów wyżej

 

tak jak wyżej, oraz:

+12V peak current can be 18A but endurance time less than 10 ms.

20220627_132629.jpg

Do tych Dellów jest taki "legendarny" zasilacz o skróconym oznaczeniu XE2, który ma 315W. Ale dla linii +12V ma "tylko" 14 amperów.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x X x Będzie za słaby i duże ryzyko robić testy. Sprawność dodatkowo spada wraz ze wzrostem temp wewnątrz obudowy, a obecne upały nie sprzyjają.

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cpu1 napisał:

@x X x Będzie za słaby i duże ryzyko robić testy. Sprawność dodatkowo spada wraz ze wzrostem temp wewnątrz obudowy, a obecne upały nie sprzyjają.

 

 

No to co mam zrobić? Myślałem, że skoro nie ma dodatkowego zasilania to jest ograniczona tym, ile może dostarczyć złącze PCI-Express. W przypadku większości tych kart TDP również jest na tym poziomie, jedynie te Quadro (bądź jakieś starsze konstrukcje) mogą mieć niższe te wartości... GTX1050ti mają podobne wyniki, a przynajmniej na papierze...

 

No i należy pamiętać, że ja nie będę grał na tym w wymagające gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cpu1 napisał:

Składać komputer rozsądnie ;) Skoro nie będziesz grał w wymagające gry to wrzuć grafę z niższym TDP.

No spoko, tylko jaką? ;) Tak na szybko patrząc to pasują tylko GTX 1030 lub Quadro.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, x X x napisał:

No spoko, tylko jaką? ;)

Nie jestem na bieżąco więc dokładnie nie podpowiem ale szukałbym z TDP do 45W. Sam używam grafy wbudowanej w i3-8100 monitor 27" UHD i czasem też popykam w niewymagające, starsze gry. Tak to jest jak się rozbudowuje kompa biurowego. Nie to, że się nie da ale są ograniczone możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cpu1 napisał:

Nie jestem na bieżąco więc dokładnie nie podpowiem ale szukałbym z TDP do 45W. Sam używam grafy wbudowanej w i3-8100 monitor 27" UHD i czasem też popykam w niewymagające, starsze gry. Tak to jest jak się rozbudowuje kompa biurowego. Nie to, że się nie da ale są ograniczone możliwości. 

Aktualnie gram w Portal 2 i na integrze mam stałe 60 klatek. Ustawienia nie są najwyższe, ale dość wysokie - komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych szczytów poboru energii, czy to się może zdarzyć ot tak z dupy, czy to raczej w sytuacji, kiedy system jest obciążony niemal w 100%? Bo przeglądające neta (np. Youtube, komentarze, reddit) trochę ludzi używa takiej GTX1650 w tej budzie, z tym procesorem i zasilaczem i nikt nie pisał o tym, że system mu padł albo że całość się sfajczyła. Przykład filmu + komentarz autora:

 

Cytat

I have a video coming soon upgrading this PC to an i7 6700.  Max power draw I saw was 208 watts from the wall with the i7, and that was a spike and not constant.  Testing showed a pretty steady 180-190W during gaming.  If you add in the power lost to inefficiency at 7%, the 240W PSU would show 257W at the wall while delivering 240W of power to the PC.  190/257 is 73.9% of max power.  I'd be comfortable running that long term, and that's with the i7.  The i5 used about 10-15W less, on average.  Thanks for checking out the video!

 

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacmiszcz92 napisał:

Nie wiem o jakich dokładnie wersjach mówisz. Tu co prawda nie są low profile, ale różnią się zegarami dość mocno.

https://www.purepc.pl/test-nvidia-geforce-gtx-1650-super-vs-amd-radeon-rx-570?page=0,11

 

 

1050TI: https://proline.pl/gigabyte-geforce-gtx-1050-ti-oc-low-profile-4gb-gddr5-128bit-gv-n105toc-4gl-p1091107

vs

1650: https://proline.pl/gigabyte-geforce-gtx-1650-d6-oc-low-profile-4gb-gddr6-128bit-gv-n1656oc-4gl-p8077656

 

Jeszcze można spotkać taką wersję:

https://proline.pl/gigabyte-geforce-gtx-1650-oc-4gb-gddr5-128bit-pci-e-gv-n1650oc-4gd-p1351584

albo wersja mini itx:

https://proline.pl/gigabyte-geforce-gtx-1650-mini-itx-oc-4gb-gddr5-128bit-gv-n1650ixoc-4gd-p1351585

 

No ale o używkę ciężko, i na pewno nie w takiej cenie.

 

Ta druga ma GDDR6 - już chyba samo to przemawia za nią.

 

W ogóle to jedna rzecz mi się rzuciła mocno w oczy. Ja dużo rzeczy kupuję na OLX, a tym bardziej odkąd wprowadzili wysyłki itd. Za kartami rozglądam się od kilku dni i poraża mnie jak wiele ofert jest skonstruowanych typu "odbiór tylko osobisty", "wyłącznie osobisty", "nie wysyłam", gdzie przecież OLX daje wszystkie narzędzia do tego, aby wysyłka poszło szybko i gładko, a przy okazji tanio. Te 24h, które daje OLX są imho wystarczającym czasem aby określić, czy karta jest ok, zgodna z opisem. Czy mam takie karty traktować z góry jako podejrzane (oczywiście nie wszystkie)? Skoro ludzie nie chcą się "bawić" w wysyłanie? Powiedzmy sobie szczerze, że takie sprawdzanie karty przy odbiorze osobistym to da ****iane pojęcie o tym, czy jest sprawna czy nie. Coś jak z samochodem od handlarza, nie?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli ktoś z Was tu jeszcze zagląda :D

 

Czy karta graficzna, która jest kartą danego producenta (np. ZOTAC), ale jest to wersja OEM, montowana w taki sposób z jakiegoś powodu w gotowym komputerze będzie bez problemu działać w innej konfiguracji, innym komputerze (sterowniki)? Czy raczej się wystrzegać tych OEMów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update: zamówiłem sobie Gainwarda GTX1650 z (niestety) dodatkowym złączem 6pin, do tego adapter SATA na 6pin - zobaczymy jak to zadziała, może się nie spali :D Między czasie w robocie mają mi popatrzeć za zasilaczem XE2 dedykowanym do tych OptiPlexów, który ma tą dodatkową wtyczkę 6pin już zintegrowaną. A jak się nie znajdzie to wtedy pomyślę nad zakupem normalnego zasilacza (modularnego?) i dokupię przejściówkę z 24pin na 8pin i spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, cpu1 napisał:

Jak masz możliwość to wstaw dodatkowy wiatrak wyciągający powietrze z obudowy chyba, że planujesz mieć ją ciągle otwartą.

 

15 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Te obudowy nie mają otworów z boku na dodatkowy wentylator, ani miejsca na pełnowymiarowy zasilacz

 

4 minuty temu, cpu1 napisał:

pol_pl_DELL-7040-SFF-i5-6500-4GB-500GB-2

No tak.

 

Ale to jest MT, a na zdjęciu jest SFF. Wentylator wylotowy jest z tyłu, jest jeszcze miejsce (po małych przeróbkach) na montaż wlotowego (albo wylotowego) z przodu. pełnowymiarowy zasilacz też powinien się zmieścić. Chyba nie głupi pomysł z tym modularnym aby zachować względny porządek tym bardziej, że tak naprawdę potrzebne jest mi tylko zasilanie płyty, procesora i grafiki. No ale nic, zobaczymy jak przyjdzie sprzęt co się da z tego wymodzić :D Na wszelki wypadek zamówię sobie jeszcze tą przejściówkę z 24 pin na 8 pin dedykowaną do della aby mieć wszystko pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

O ile zamontujesz wentylatory co najmniej 2x80mm aby wyrzucał gorące powietrze z karty. Z przodu też by się przydał jakiś większy

 

Z tyłu nie da rady, jak już to jakiś większy niż fabryczna 80 (chyba 80 mm). Z przodu też o tym myślałem, ale to dobrym rozwiązaniem byłby wyciągający, prawda? czy wtłaczający? Zakładając, że komputer stoi tyłem do ściany, może lepszy airflow byłby od tyłu do przodu?

 

Poza tym mam pytanie co do grafiki, bo się trochę pogubiłem. GTX 1650 to nowsza technologicznie karta od GTX 1060, ale czy lepsza? Czy prawidłowa hierarchia to jest 1060>1070>1080>1650>1660, a do tego jeszcze wersje SUPER>TI? Czy wydajnościowo ta hierarchia wygląda podobnie?

 

Edit:

Tutaj mam fajnie nakreślony plan rozbudowy, uwzględniający podobne parametry i dodatkowe chłodzenie:

a tutaj finalna wersja:

Muszę go jednak dopytać o dwie rzeczy: czy montowanie 3 wentylatorów na jednym złączu PWM (on tam pisze o rozdzielaczu) to dobry pomysł, czy nie lepiej by było wykorzystać podłączenie bezpośrednio pod zasilacz. Oraz chyba dobrze by było zrobić lepszy przewiew powietrza dla zasilacza od tyłu - bo on chyba nie na darmo ma całą tylną ściankę przewiewną, prawda?

 

Co do zasilacza, to zdecydowałem się na beQuiet! SFX L Power 500 W :)

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, x X x napisał:

GTX 1650 to nowsza technologicznie karta od GTX 1060, ale czy lepsza?

Wydajniejsza jest 1060 zwłaszcza w wersji 6GB, kolejnym upgradem jest 1070 ewentualnie mniejszym 1660

49 minut temu, x X x napisał:

Czy wydajnościowo ta hierarchia wygląda podobnie?

Na tej stronce możesz posprawdzać wydajności https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1660-vs-Nvidia-GTX-1070/4038vs3609

 

50 minut temu, x X x napisał:

czy montowanie 3 wentylatorów na jednym złączu PWM (on tam pisze o rozdzielaczu) to dobry pomysł, czy nie lepiej by było wykorzystać podłączenie bezpośrednio pod zasilacz

Jeszcze 2 to mogłyby być, ale 3 to imo lepiej pod zasilacz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności