Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

@fructo https://www.purepc.pl/jaki-monitor-kupic-polecane-monitory-do-biura-i-grania-na-marzec-2021-poradnik-zakupowy-w-roznych-przedzialach-cenowych

Może znajdziesz coś sensownego. Osobiście do biura kupowałem Delle, a prywatnie lub dla grafików Eizo. Z 4k się nie bawiłem, więc nic konkretnego nie doradzę

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fructo napisał:

Ostatnio, w związku z planem na stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy, po zakupie biurka i fotela powrócił temat monitora. Budżet - 4000 zł, wymagania jak wcześniej czyli IPS i 4K. 

Osobiście nie brałbym 4K i 27 cali, mam w domu 2k 32 cale, a w pracy 2k 27 cali i na tym 27 wszystko jest małe.

Przy 4k i niedużym budżecie to bym popatrzył na TV 43 cale, np coś takiego

 

 

 

51 minut temu, tybysh napisał:

Dell robi dobre monitory, mi padł po 8 latach, dzisiaj wymieniłem kilkanaście kondensatorów za kilka zł i żyje znowu;)

W moim 21 calowym Gatewayu z 2005r, jakoś 2 lata temu wymieniłem i jest OK :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perul napisał:

Osobiście nie brałbym 4K i 27 cali, mam w domu 2k 32 cale, a w pracy 2k 27 cali i na tym 27 wszystko jest małe.

Przy 4k i niedużym budżecie to bym popatrzył na TV 43 cale, np coś takiego

 

 

 

W moim 21 calowym Gatewayu z 2005r, jakoś 2 lata temu wymieniłem i jest OK :).

Skalowanie 150% ratuje temat. Jak popracujesz chwilę w taki sposób to wszystko inne wydaje się kiepskie. Ogólnie, im wyższe skalowanie tym lepiej. Przypomnę, że to do pracy z literkami - dzięki skalowaniu można osiągnąć wyrazistość fontów porównywalną z wydrukiem = wzrok się mniej meczy, a i oko cieszy. 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, fructo napisał:

Jeszcze w temacie monitorów - jakiś czas temu postanowiłem kupić coś lepszego niż marketowe LG czy Samsung, jednak polskim zwyczajem, nie wydawać dużo kasy. Lektura forum mva czy wątków na reddicie przykuła mnie do ekranu na długie godziny. Rzekomo, zostawiającym marketową konkurencję daleko w tyle, a jednocześnie nie będąc graficznym sprzętem (również cenowo), był Acer PE270K. Zależało mi na IPS i 4K - monitor do pracy w ofisie i przeglądarce. Pierwszy zamówiony egzemplarz -zwrot przez wybrzuszenie ramki. Drugi - zwrot przez niestabilną nogę i system jej mocowania. Finalnie - odpuściłem zostając z marketowym szitem. Ostatnio, w związku z planem na stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy, po zakupie biurka i fotela powrócił temat monitora. Budżet - 4000 zł, wymagania jak wcześniej czyli IPS i 4K. Zamówiłem Neca ea271u czyli wysoka półka biurowa z aspiracjami na monitor dla fotografów. I co? Zwrot, bo ramka nierówno spasowana i zatrzaski nie „chwytały” obudowy - podobno standard, tak oznajmił producent, w zakresie normy. I weź tu, drogi konsumencie, coś kup. 

Ja z kolei miałem EA271Q. Jakoś obrazu faktycznie do dobra, zwłaszcza po kalibracji, lecz nadal ma podstawowe wady IPS. W kwestii jakości wykonania niestety potwierdzam. O ile monitor jak na swój rozmiar jest ciężki, przez bardzo solidną podstawę (razem 11kg), to samo wykonanie obudowy monitora już pozostawia trochę do życzenia. U mnie dolna ramka z przyciskami od początku lekko odstawała i trzeszczała. Po dwóch transportach w opakowaniu producenta pojawiły się na niej dwa małe pęknięcia na boku obudowy. 

Z moich doświadczeń: szukaj raczej serii graficznej on NEC, czyli w tej chwili najtańszy jest PA271Q, który jest lepiej wykonany, ale mamy tam QHD. Poza tym Wyższe mode Dell i ich marka: Alienware mogą się pochwalić dobrym wykonaniem. Ewentualnie Eizo, ale wiadomo jak z ich cenami.

Edytowane przez Damix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu sprzedałem rx5600xt i kupiłem na przeczekanie starego HD 6970. Jestem w szoku jak dobrze kiedyś budowano karty graficzne, praktycznie sam metal, mega solidne, coś pięknego, bez porównania do dzisiejszych gpu z plastikowymi backplate. Zamiast grać zacząłem uczyć się programowania (dart, flutter) w wolnej chwili zamiast grać ale ten stary HD6970 jeszcze coś tam odpali, Dying Light na low w okolicach 50-60fps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Damix napisał:

Ja z kolei miałem EA271Q. Jakoś obrazu faktycznie do dobra, zwłaszcza po kalibracji, lecz nadal ma podstawowe wady IPS. W kwestii jakości wykonania niestety potwierdzam. O ile monitor jak na swój rozmiar jest ciężki, przez bardzo solidną podstawę (razem 11kg), to samo wykonanie obudowy monitora już pozostawia trochę do życzenia. U mnie dolna ramka z przyciskami od początku lekko odstawała i trzeszczała. Po dwóch transportach w opakowaniu producenta pojawiły się na niej dwa małe pęknięcia na boku obudowy. 

Z moich doświadczeń: szukaj raczej serii graficznej on NEC, czyli w tej chwili najtańszy jest PA271Q, który jest lepiej wykonany, ale mamy tam QHD. Poza tym Wyższe mode Dell i ich marka: Alienware mogą się pochwalić dobrym wykonaniem. Ewentualnie Eizo, ale wiadomo jak z ich cenami.

I na czym u Ciebie stanelo? Wyzsze Delle to seria U?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, fructo napisał:

Skalowanie 150% ratuje temat.

Na obu monitorach 2k (32 i 27 cali) mam skalowanie 125%. Pewnie, że się da pracować (CAD) i na tym 27, ale jednak fajniej jest na 32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 32 okazało się za duże. Myślałem że będzie jak z TV, że nie ma czegoś takiego jak za duży monitor, ale jednak. Na 27 2k idealnie mieszczą mi się dwa obszary robocze, a przy przeglądaniu neta nie marnuje się tyle miejsca po bokach. Dodatkowo im większy monitor tym bardziej świeci po gałach przez większy obszar, a nie wszędzie da się ustawić tryb ciemny.

 

W ogóle kupowanie monitora to jest jakiś koszmar. Odesłałem już 3 różne modele i końca nie widać. Nie dość że większość na VA (a takiego szukam, nie mogę się przyzwyczaić do tej szarzyzny na IPS wieczorem) jest zakrzywiona za czym nie przepadam, to co model to jakiś mankament, a do tego producenci bezczelnie kłamią, albo zatajają informację w broszurach.  A to niby Flickerfree, a potem się okazuję, że jednak nie tylko częstotliwość PWM bardzo wysoka (mi i tak męczy oczy), a to nie ma VESA, a to jasność minimalna na poziomie 110 nitów jak w AG273QX (prawie mi oczy wypaliło, jeszcze dodatkowo poniżej 20/100 jakieś dziwne migotanie obrazu). 

 

ACER ET322QKC wyleczył mnie z HDR monitorowego. To jeszcze nie ten moment. Pomyśłałem więc, że może kupię coś z niższej półki i zaczekam parę lat na tanie FALDy albo microledy, bo 4k za monitor nie dam, no nie :) Znalazłem w miarę fajny model Samsunga to się okazało że przy podświetleniu poniżej 30 cewki piszczą. Zwariować można.

 

A po pary tygodniach z 2k na 27 praca na moim starym 23 EIZO na świetlówkach jest jakaś taka mało komfortowa, choć pok kątem jakości niszczy większość złomów, które miałem u siebie.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już się nie wypowiadać, bo kasza za chwilę i tak usunie według własnego widzimisię, ale zrobię wyjątek.

21 minut temu, zdzichon napisał:

Dla mnie 32 okazało się za duże. Myślałem że będzie jak z TV, że nie ma czegoś takiego jak za duży monitor, ale jednak.

Jeśli ekran wydaje ci się za duży to znaczy że siedzisz z nosem przy monitorze.

 

21 minut temu, zdzichon napisał:

Dodatkowo im większy monitor tym bardziej świeci po gałach przez większy obszar, a nie wszędzie da się ustawić tryb ciemny.

Polecam f.lux.

 

Jak dla mnie to do codziennego użytku wszystko powyżej 1080p jest po prostu przereklamowane i nie warte swojej ceny. Przy czym pomijam zastosowania dla grafików.

 

OLEDy miały być tanie. Jednak Samsung wolał wynaleźć koło na nowo, więc wyszło jak zwykle (drożyzna)

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor mam na ramieniu, biurko 80 cm. Nawet jak oddaliłem monitor maksymalnie to i tak był krowiasty, a przy przeglądaniu neta i tak wykorzystywałem jego 30/40 procent reszta świeciła bez sensu. Przy pracy było ok, ale na 27 też jest ok.

 

10 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Polecam f.lux.

 

Fajna apka, zawsze coś, ale wolałbym korzystać z takich rzeczy do poprawieniu komfortu pracy, a nie jako obejście bez którego z monitora w ogóle się nie da korzystać. Minimalna jasność na poziomie minimum 50/60 nitów to powinien być obowiązek producenta.

 

12 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

Jak dla mnie to do codziennego użytku wszystko powyżej 1080p jest po prostu przereklamowane i nie warte swojej ceny. Przy czym pomijam zastosowania dla grafików.

 

Naprawdę? Po przesiadce z powrotem na PPI <100 wszystkie fonty wyglądają jakby były ciosane śrubokrętem  w drewnie. Już nawet nie mówię o drobnym tekście, który jest w ogóle słabo czytelny, a już 1080p na 27 i większych to totalna pomyłka. No chyba że filmy + granie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Perul napisał:

Na obu monitorach 2k (32 i 27 cali) mam skalowanie 125%. Pewnie, że się da pracować (CAD) i na tym 27, ale jednak fajniej jest na 32.

Dla mnie 2560x1440 na 27” jest idealne (chodzi o wielkość obszaru roboczego, nie zagęszczenia pikseli). 
 

Szukając ideałów (wiadomo, nie ma) trafiłem na Eizo EV2785 - 4K, 27”, IPS, 5 lat gwarancji. Ale jak czytam o nim, to Nec EA271u ma wyższą jakość obrazu przy podobnej cenie. I nie wiem, czy nie iść w tanioszkę - przynajmniej wiem, że nie można się spodziewać cudów za 1.5-2 tys zł. 

Edytowane przez fructo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zdzichon napisał:

Naprawdę? Po przesiadce z powrotem na PPI <100 wszystkie fonty wyglądają jakby były ciosane śrubokrętem  w drewnie. Już nawet nie mówię o drobnym tekście, który jest w ogóle słabo czytelny, a już 1080p na 27 i większych to totalna pomyłka. No chyba że filmy + granie. 

Takie idiotyczne standardy niestety. Na 24 calach mam ustawione 125% DPI i jeszcze strony internetowe powiększam aby cokolwiek było widoczne i aby wykorzystać całą powierzchnię ekranu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fructo napisał:

I na czym u Ciebie stanelo? Wyzsze Delle to seria U?

Czekam na tegoroczne monitory LG OLED, choć cena może skutecznie zniechęcić... Wtedy wezmę pewnie  Dell S2721DGFA dla przeczekania, chyba że coś ciekawego się pojawi w międzyczasie. 

Edytowane przez Damix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nieudanej przygodzie z Nec-em wybór padł na LG 32UN880-B. 32”, 4K, super ergonomiczne ramię, cena 3099 zł. Pierwsze wrażenie po przyjeździe - WOW, jaki on jest wielki. Dzięki temu mogłem korzystać z ekranu bez skalowania, przynajmniej przez 2 dni. Otóż drugiego dnia, obok siebie (blisko środka ekranu), wyskoczyły 2 zdechłe, czerwone piksele.

 

LG jeszcze stoi na biurku. Wizja ponownego pakowania i zamawiania kuriera do zwrotu zniechęca mnie do kolejnych prób. W sumie nawet nie wiem w jakim kierunku spoglądać. Eizo EV2785 zbiera skrajne recenzje (chybotliwa noga, czerwone rogi), Nec z wyższej serii to gruby wydatek. Może jakiś Dell? Choć tu znajomy z monitorem tej marki (u2719) dopiero przy 5 (!!!) egzemplarzu był zadowolony.

Edytowane przez Roni11
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo teraz guano produkują. Kilka lat temu zapłaciłem prawie 2k za EIZO EV2455, gdy EV2450 kosztował kilkaset złotych mniej. Matryca ideał, w sensie że nie świeci na żółto. W ubiegłym roku kupiłem EV2450... i od razu odesłałem do naprawy. Ekran był wgięty w rogu i nie dało się patrzeć na tą żółtaczkę. Prawdopodobnie kurier go tak urządził, mimo że karton nie był uszkodzony, ani wgnieciony. W serwisie naprostowali monitor, było dużo lepiej. Z czasem matryca trochę sama się ułożyła, bo ekran wisi na ramieniu. Obecnie już prawie nie widać żółtego w rogu, ale podświetlenie nadal nie jest idealne.

 

Najlepiej byłoby sprawdzić w sklepie konkretny egzemplarz i jeśli nie ma problemów to kupić. Zamiast kupować 2gi monitor 1080p miałem migrować na 4k, ale dobrze że sobie odpuściłem. 10k mogłoby nie starczyć na 2x4k >27

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kminie dwie opcje:

1) szarpnąć się na coś za 5k i mieć spokój - https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271u-color.html

2) kupić coś za 1000 zł i nie narzekać na jakość, bo za 1000 zł takowej nie można oczekiwać - https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-lenovo-l28u-30-28-4-ms-16-9-60-hz-1000-1-hdmi-dp-raven-black?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=340610&utm_campaign=2021-03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój laptop nawet nie pociągnie 2x4K, a w związku z absurdami na rynku PC nie kupiłem stacjonarki. Także ostatecznie problem sam się rozwiązał. Zainwestowałem w audio.

Dla mnie te ceny dobrych monitorów 4K to absurd. Ale jak Cię stać to nie ma co żałować. EIZO jednak ma szybki serwis w Polsce, wysyłka na ich koszt. Skoro masz pecha do matryc to warto mieć gwarancję w razie nawet 1 bad pixela czy nierówności podświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć. Powiedzieć mi czy chłodzenie dedykowane na socket AM4 da się jakoś podłączyć na płytę z socketem AM3? Mam płytę ASRock K10N78M z procesorem Athlon II X2 245, fabryczny wiatrak który trochę za głośno pracuje na najniższych obrotach i chcę to zmienić na coś innego. Może coś doradzicie :)

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności