Skocz do zawartości

Yamaha MCR-040, czyli mini zestaw z maxi dźwiękiem


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

Yamaha MCR-040, czyli mini zestaw z maxi dźwiękiem

 

Wstęp

 

Poszukując zestawu, który byłby poręcznym „nabiurkowym” wielofunkcyjnym odtwarzaczem w tym również i dockiem dla iPoda a, że jestem już posiadaczem zestawu Yamaha PianoCraft E810, z którego jestem ogromnie zadowolony, zainteresowałem się nową propozycją firmy Yamaha, czyli właśnie MCR-040, o którym to przypadkiem przeczytałem niedługi tekst w branżowej prasie audio-wideo. Jak zauważyłem, brak jest w Internecie jakichkolwiek recenzji tego zestawu, a opisy, które istnieją są wyraźnie opisami wyłącznie reklamowymi i w związku z tym niedokładne/nieobiektywne. Natomiast dostępne zdjęcia to zdjęcia katalogowe, z których trudno dowiedzieć się o rzeczywistym wyglądzie opisywanej Yamahy. Na szczęscie można pójść do sklepu i osobiście zapoznać się ze sprzętem (o ile mieszka się w dużym mieście) – i tak właśnie uczyniłem.

 

Opis i pierwsze wrażenia

 

Yamaha na zdjęciach reklamowych wygląda jakoś tak „plastikowo” – przynajmniej jej obudowa taką się wydaje być, ale to jak się okazuje w rzeczywistości - to tylko złudzenie ponieważ obudowa amplitunera jest wykonana prawie całkowicie z blachy od frontu kolorowanej (amplituner oraz przód kolumn) w dziewięciu różnych dostępnych w ofercie kolorach. Kolumny od frontu są w kształcie kwadratu z wpisanym czarnym kołem maskownicy głośnika (który jest najprawdopodobniej szerokopasmowy). Ich front pokryty został taką samą blachą co amplituner, reszta zaś obudowy skonstruowana została z płyty wiórowej polakierowanej matową czernią. Kolumny nie są wysokie bo mają tylko ok. 11cm, ale za to dość długie, bo aż na 28cm! Od tyłu znajduje się terminal na dwa zaciski sprężynowe oraz ujście bass-refleksu. Od spodu przykręcono cztery gumowe nóżki, które zabezpieczają kolumny przed przesuwaniem się po podłożu oraz przed rezonowaniem. Masa jednego głośnika to około 2,5 kg.

Amplituner posiada wysuwaną szufladę napędu CD (robiącą dość korzystne wrażenie solidności podczas otwierania i zamykania się jej mechanizmu). Pod nią umieszczono najbardziej potrzebne przyciski przy sterowaniu urządzeniem: power, open, play, stop, pause oraz input, czyli selekcjoner wejść. Głośność sterowana jest dużą gałką potencjometru umieszczonego centralne. Innymi funkcjami można sterować wyłącznie przy użyciu pilota. Sam pilot jest mały i płaski, ale ergonomiczny i wygodny w użyciu. Na wierzchu MRC-040 znajduje się plastikowa wstawka, w której umieszczona jest stacja dokująca dla urządzeń typu iPod, a pełniąca również funkcję ładowarki. iPod łatwo nasadzić na dock, w którym jest utrzymywany w stabilnej i pewnej pozycji. Podczas nie używania stacji dokującej można ją zakryć plastikową pokrywką i ochronić ją przy tym przed zbieraniem się w niej zagłębieniu kurzu. Na płycie czołowej umieszczono także port USB, wyjście słuchawkowe (gdy podłączone są słuchawki z głośników nie wydobywa się dźwięk) oraz wejście „portable” dla np. innych odtwarzaczy plików MP3 lub laptopa. Yamaha posiada także odbiornik radiowy stacji nadawanych na częstotliwościach ultrakrótkich (FM) wraz z systemem RDS. Wyświetlacz cyfrowy jest dość duży o wysokiej kontrastowości. Pokazuje wybrane źródło i ewentualne numer ścieżki/pliku oraz czas odtwarzania. Można go przyciemnić o żądany poziom oraz może służyć jako zegar - o ile taką funkcję wybierzemy. Tył amplitunera zaopatrzono w cztery terminale zaciskowe do podłączenia kabli głośnikowych, gniazdo anteny oraz przewód zasilania 230V.

 

Informacja ze strony producenta

 

Dzięki najnowszym, autorskim technologiom Yamahy tj. YST czyli cyfrowe wzmocnienie, dźwięk wydobywający się z tego maleńkiego urządzenia jest naprawdę wyjątkowy i oferuje więcej niż mógłbyś się spodziewać po tak kompaktowym systemie. Advanced Yamaha Active Servo Technology (YST) to technologia, dzięki której dźwięk dostarczany z niewielkich, kompaktowych głośników jest tak fantastycznie mocny i czysty. Odtwarzacz CD oraz głośniki ściśle współpracują ze sobą i wykorzystując odwróconą impedancję dostarczają sygnał o niskiej częstotliwości, który następnie jest wzmacniany dzięki precyzyjnie zaprojektowanym obudowom głośnikowym oraz portowi, a następnie oddawany przez MCR-040 jako fantastyczne, głębokie i mocne brzmienie. Efektem tego działania jest dźwięk, który sprawia wrażenie jakby pochodził ze znacznie większych głośników.

http://www.tophifi.pl/towar/id/965/mcr040/

Link do omawianego modelu: http://www.yamaha.co.jp/product/av/prd/mcr-040/index.html

 

Wrażenia z odsłuchu

 

Po włożeniu płyty CD do odtwarzacza spotyka nas miłe zaskoczenie: dźwięk po pierwsze jest pełny i nasycony, po drugie dynamiczny i ofensywny - efektowny, a po trzecie miękki i zrównoważony oraz dość naturalny. To zadziwiające, że tak niewielkie głośniczki produkują tak wielki dźwięk, który rzeczywiście jak pisze producent, zdaje się pochodzić z głośników 2-3 razy większych! Bas aż „dmucha” po pokoju i wydaje się, że penetruje wszelkie jego zakamarki. Bas jest ocieplony lecz sprężysty i dynamiczny, bez żadnych oznak „kluchowatości” czy nadmiernej słodyczy. Uderza mocno i precyzyjnie – szybko. Średnica to pasmo, w którym Yamaha ma najwięcej słuchaczowi do zaoferowania – pięknie wypełniona, poukładana i przepełniona wieloma dźwiękami instrumentów i wokali, które nie nachodzą na siebie, są odseparowane lecz i dobrze koegzystują w nagraniach. Scena poprawna, lecz raczej szeroka niż głęboka. Duży skład zespołu Dave Matthews Band odtwarzany z płyty CD nie gubi się na scenie – słyszymy go wyraźnie i nieomal dookolnie, perkusja wyznacza dobitny i wyraźny puls, wszystkie inne instrumenty są kapitalnie pozszywane z głosem wokalisty . Nic się nie rozmywa i nie nachodzi na siebie wzajemnie - jest porządek i oddech z silnym pulsem muzyki. Soprany Yamaha oddaje poprawnie i niemęcząco, choć o dużej tu precyzji raczej nie może być mowy, co nie oznacza braku wysokich tonów, bo one są, ale mniej precyzyjne i wyraźne niż te znane mi np. z systemu Rotela czy nawet PianoCrafta E810. Wadą zestawu są ubytki w niektórych pasmach, ale są one dobrze zamaskowane i nie zakłócają w żaden sposób przyjemności z obcowania z muzyką. Bas jest trochę sztucznie podrasowany, ale całkiem fizjologiczny. Należy jednak pamiętać, że mamy tu do czynienia ze sprzętem w cenie do 1000zł więc za tą cenę i tak całościowo Yamaha zasługuje na złoty medal.

Można MCR-04 porównać nieco z dźwiękiem oferowanym przez sprzęt Tivoli Audio (np. Music System Platinum) lub z tym znanym ze słuchawek Creative Aurvana Live! – przynajmniej mi tak to się kojarzy.

 

Z iPoda dźwięk jest nieco mniej soczysty i wyrazisty, ale dalej z takim samym charakterem ogólnym jak ten reprodukowany z płyt CD, czyli o dużej przestrzeni, z bitem oraz z przyjemnym i dobitnym wielowymiarowym przekazem – o wiele większym niż ze zwykłej stacji dokującej z wbudowywanymi głośnikami czy np. głośnikami komputerowymi JBL Creature II.

 

Podsumowanie

 

Yamaha gra bardzo przestrzennym dźwiękiem o dużej klarowności sceny, dynamicznie i bardzo absorbująco, ale także i całkiem naturalnie. Z głośników słyszymy dźwięk o dużym wolumenie, ale jednocześnie kulturalny, poukładany oraz wywierający bardzo korzystne wrażenie na słuchaczu. Bas zadziwiająco sprężysty - mocno „dmuchający” w głośnik oraz w bass-reflexy. MCR-04 to mały zestaw o zdecydowanie przyjemnym dźwięku, choć i z pewnymi oczywistymi w tej klasie ograniczeniami. Pełnoprawny i wieloformatowy odtwarzacz z zaawansowaną technologią reprodukcji dźwięku. Jakość wykonania ponadprzeciętna - estetyczna i funkcjonalna elegancja w wydaniu „mini”. Świetna proporcja jakości do ceny!

 

Cena ok. 900-990zł w zależności od sklepu.

 

Zaznaczam, że nie jest to tekst reklamowy, a jedynie spontaniczny opis czegoś, co nagle bardzo spodobało się piszącemu te słowa amatorowi audio i postanowił on to opisać w miarę dokładnie i przystępnie.

 

Kilka zdjęć:

 

Obraz 068.jpgObraz 073.jpgObraz 108.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego sprzętu to mógłbyś opisać różnice między E810 i czy warto w takim razie dopłacić ~500zł do niego i wrzucić jak wygląda tył zestawu?

 

Naturalnie, ze Yamaha PianoCraft gra "większym" dźwiękiem o lepszym wypełnieniu i szczegółowości. Przede wszystkim posiada ona bardzo dobre monitory, które w swojej klasie są wręcz rewelacyjne. Oprócz tego, jak wiadomo, posiada rozdzielone sekcje odtwarzacza DVD/CD i amplitunera. Dla mnie dźwięk produkowany przez E810 jest bardzo przyjemny w odbiorze i niemęczący. Niestety, E810 nie posiada docka do iPoda, gniazda USB i wejścia dla multimediów - jest więc przez to w pewnym sensie "ułomna" jeżeli pragniemy właśnie z takich źródeł skorzystać. Następca E810 posiadający takowe jest obecnie jeszcze dość drogi, co naturalnie czyni go trudniej dostępnym. Natomiast Yamaha MCR-040 ze swoimi mini wymiarami oraz wielofunkcyjnością, a także umiarkowaną relatywnie ceną jest dość ciekawym i rozsądnym wyborem - uwzględniając również fakt, że gra rzeczywiście dobrze.

 

Podsumowując, uważam, że jeźeli ktoś potrzebuje wielofunkcyjnego i pełnego źródła za nieduże pieniądze to naturalnym wyborem może być MCR-040, a jeżeli ktoś nie potrzebuje podłączać iPodów i podobnych do wzmacniacza to lepiej dopłacić te +/- 500-600zł do PianoCrafta i być w pełni zadowolonym z dźwięku oraz mieć system, który już zbliża się do pojęcia "audiofilski".

 

I jeszcze dwa zdjęcia tyłu urządzenia MCR-040:

Obraz 051.jpgObraz 052.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSZ trudno coś znaleźć lepszego w kwocie do 1000zł. W MCR-040 użyto dwa 3 calowe głośniki szerokopasmowe, które musiały sporo kosztować, choć podejrzewam, że Yamaha musiała na nie dostać od ich producenta specjalną cenę, bo grają jak takie za 300-400zł - wręcz nieprawdopodobnie energicznie i z kolosalnym wypełnieniem. Jestem pod coraz większym wrażeniem tego malucha - jak bym sam tego dźwięku nie usłyszał, to bym nie uwierzył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałeś może porównanie do Denona M-37 tudzież innych, jednoczęściowych mini Yamahy, np modelu E330?

 

Tego Denona nie znam, a Yamahę PianoCraft Micro 330 słuchałem. Gra nieźle, a nawet dobrze - choć więcej do jej budowy użyto plastiku niż w MCR-040. Poza tym jest droższa o ok. 300zł. Gdybym miał wybierać jeszcze raz - brałbym MCR-040. Lepsza jest tu proporcja jakości do ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi ta Yamaha, szczególnie, że akurat w Euro mają promocje na 3 kolory (jasno-szary, ciemno-szary i brązowy) i ich cena to 899zł...

 

A tak na marginesie - mógłbyś Violet wpiąć do tego mikruska słuchawki, które posiadasz (HD650, CAL!, SR60) i napisać jak dziurka radzi sobie z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Mam zamiar kupić dobry sprzęt grający do pokoju 3x4 m. Chciałbym go podłączyć do kompa, ogladanie filmów, mp3 przez USB i podłączyć w przyszłości do przystawki dzięki której będę mógł przesyłać pliki przez WLAN na to urządzenie. Chcę wydać ok. 1100 zł, jeśli będzie coś extra wybijającego się to mogę trochę dołożyć. Moim typami są :

- Pianocraft E320 - 1279 PLN

- Pianocraft E330 - stacja dokująca na iphona i cena jest plusem, trochę plastikowa - 1099

- Yamaha MCR-040 - wszystko ma, dosyć nowa, system YST- 900 zł

- Denon M37 - 1370 PLN

- Logitech Squeezebox Boom - http://www.logitechsqueezebox.com/ - 1100-1300 zl - nowe radio na WIFI, dobry bajer, ponoć też dobrze gra.

 

Możecie podsunać jakiś pomysł, co wybrać. Wiem, że w tym wątku dobrze opisana jest MCR-040, ale trochę nieciekawie wygląda, podobnie jak ten Squeezebox.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

 

Pozdrawiam,

Paweu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

sam planuję coś kupić za max 1500,- i wychodzi mi na denona 37. gra rewelacyjnie - ciepło, z przestrzenią i basem jak na tak małe kolumny super. obsługa urządzenia przyjazna. wejście usb bardzo przydatne :) jednak trzeba posłuchać co komu pasuje - mi onkyo nie pasowało (trochę plasikowe brzmienie) ani zachwalana yamaha 810, 410. nie dla mnie, jak to ktoś już określił ich ''efekciarski'' dźwięk. kenwood też mie nie podpasował - trochę cicho i papierowo/sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Owszem zgodze sie ze sa bardzo przyzwoite szczegolnie jak na ta wielkosc sprzetu ale troche sie gubia czasami jak wchodza niskie tony. Oczywiscie wszystko zalezy jakiej muzyki sie slucha. Ale prawdopodobnie kolega ma rację ze nie ma to sensu ponieważ jak chce sie miec sprzet nizej schodzacy to gdzie indziej trzeba szukac (nie mcr-040)

Edytowane przez MARKSTAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witamwiem, ze temat był juz dawno temu, ale może ktoś mi odpisze ;)

jestem zupełnym laikiem jesli chodzi o wiedze na tema sprzętu audio, jedynym testerem jakości są moje uszy ;) chciałabym w końcu zakupic jakiś sprzęt w przedziale cenowym do 1500zł, i lepiej mniej niż więcej - niestety, takie mam możliwości. wiem że za ta kase dżwięk nie będzie mnie unosił na wyżyny doznań, ale dźwięk z tv, laptopa, czy domowego "boomboxa" jest nie do zniesienia. yamaha mcr 40 chodzi mi po głowie od dawna, chociaz wersja 140 - bajer z ipode/iphonem jako pilot(uwielbiam takie udogodnienia) byłaby lepsza. no i ten design! chciałam zapytać czy moglibyście polecić coś w tej kwocie, co byłoby od yamahy lepsze? z góry wielkie dzięki za odp czy wskazówki :)

p.s. czy można prosic o wiecej zdj yamahy? nigdzie nie widziałam szarej wersji w sklepach a naprawde fajnie wygląda (myślałam o białej). może w jakims lepszym świetle udałoby sie zrobić zdj?

pzdr

Edytowane przez asiulek107
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1500zł można dużo innych rzeczy wybrać. MCR-040 to raczej propozycja do 1000zł, choć niezła i z kapitalną proporcją jakość/cena. Wciąż jestem urzeczony jej dźwiekiem, co nie oznacza, że nie może być lepiej, bo oczywiście, że może. Pytanie tylko - za jaką cenę? :)

Edytowane przez Violet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

max który chce wydac to 1500, więc jeśli może być lepiej to chętnie sie dowiem co masz na myśli :)

myślałam jeszcze o pianocraft e730, lub może denonie dm37?

 

chyba trzeba dodac wiecej informacji skoro juz sie ktos zainteresował ;)

pokój ma ok 16m2, muzy nie bede słuchać z płyt bo i po co, oryginałów nie posiadam wiele oprocz dosłownie kilku sztuk, bede słuchać z pendraka lub ewentualnie iphona, lub po prostu z lapka

nie wiem jak to jest w takich zestawach, jeśli jest to nie tylko odtwarzacz muzyki? czy one np traca na jakości? czy to ma w ogóle sens zeby z takigeo zestawiku robić kombajn? ilość możliwości mnie zachęca, lubie takie rozwiązania, bo to ułatwia życie, ale czy rzeczywiście warto? mniemam że ważne jest jakiej muzyki słucham? głównie hh, soul, rnb, electro, czasem rocka, klasyki, techno, więc kurna w zasadzie wszystkiego prawie :D

nie moge sobie złożyć zestawu bo: 1: ja sie na tym zupełnie nie znaju. 2: kupie na kredyt.

nom, to chyba tyyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłam dziś na odsłuchu, już w zasadzie będąc przekonaną do yamahy pianocraft e730, odłuchałam jeszcze jakies onkyo w tej samej cenie, o takich samych funkcjach plus stacja dokująca, aczkolwiek dno straszne. jestem zachwycona dzwiękiem jaki wydostawał się z yamahy mcr 040! ale stanęło na pianocrafcie 840 :D 2500zł wiem, ale bez porównania, jeszcze sie chwile powachamy, może jeszcze na jakis odsłuch pojedziemy, ale już raczej postanowione. w ogóle wszystkie yamahy które dzis odsłuchaliśmy były świetne, inne firmy w tej samej klasie były duzo gorsze, a nieznacznie tańsze, w wyglądzie i solidności wykonania(jakna moje oko) też yamaha przoduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha PianoCraft MCR-840 to na pewno świetny wybór. Pytanie, czy za 2500zł nie można lepiej pozwolę pozostawić sobie bez odpowiedzi.

 

Nie wiem, czy nie lepiej kupić MCR-840 w internetowym sklepie za poniżej 2000zł?

 

http://mediamax24.eu/yamaha-pianocraft-mcr-840-od-reki-warszawa-0801-000-298.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności