Skocz do zawartości

5.1 do muzyki


Gość Radical

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli (mam na myśli bardzo powoli) zastanawiam się nad kupnem prawdziwego kina domowego i nurtuje mnie jedno pytanie. Chciałbym złożyć zestaw 5.1 który jednocześnie służyłby mi do słuchania muzyki. Mam na myśli kupienie dobrych kolumn przednich (2,5tys) do tego wzmacniacz to oczywiście do słuchania muzyki i do tego subwoofer i pozostałe głośniki do filmów. Na ile ważna jest jakość tylnych głośników? Przecież jak sama nazwa wskazuje są to głośniki efektowe więc dlaczego w gotowych zestawach kina za np 5 tys zł same tylnie głośniki są nierzadko warte ponad 700zł za sztukę? Nie wystarczą "byle jakie"? Zaznaczam że jestem totalnym laikiem w tym temacie więc może plote głupoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powoli (mam na myśli bardzo powoli) zastanawiam się nad kupnem prawdziwego kina domowego i nurtuje mnie jedno pytanie. Chciałbym złożyć zestaw 5.1 który jednocześnie służyłby mi do słuchania muzyki. Mam na myśli kupienie dobrych kolumn przednich (2,5tys) do tego wzmacniacz to oczywiście do słuchania muzyki i do tego subwoofer i pozostałe głośniki do filmów. Na ile ważna jest jakość tylnych głośników? Przecież jak sama nazwa wskazuje są to głośniki efektowe więc dlaczego w gotowych zestawach kina za np 5 tys zł same tylnie głośniki są nierzadko warte ponad 700zł za sztukę? Nie wystarczą "byle jakie"? Zaznaczam że jestem totalnym laikiem w tym temacie więc może plote głupoty?

 

Mam kino domowe w salonie i w gabinecie stereo (na którym oglądamy z żoną filmy również).

Zdecydowanie wolimy oglądać filmy w stereo. Dobrze zestrojone stereo daje fantastyczne efekty (zwłaszcza podkłady muzyczne)

 

Już kiedyś pisałem, że kilkoro znajomych (fanatyków dobrego sprzętu do filmów za kilkanascie tydsiecy PLN) potwierdziło też to po obejrzeniu kilku filmów. Do tego koncerty na DVD brzmią wspaniale (zwykle koncerty na 5.1 mają "z tyłu" oklaski tylko :D )

 

W gabinecie wszystkie komponenty mam podłączone do DAC-a (Audionemesis i Beresford a za chwilę jeszcze jeden na próbę)

 

Obraz z DVD i PC (wyjscie DVI->HDMI) idzie na telewizor a dzwięk na DAC/DAC-i (czyli sygnał cyfrowy na DAC-i).

Sygnał analogowy (dzwięk) z DAC-ów na amp stereo a z amp-a na kolumny.

Amp to Creek 5350 (typowy amp tylko do stereo), kolumny to Audiophysic Yara. Do tego mam SUB Velodyne, który rewelacyjnie się przydaje do wzmocnienia najniższego basu i zlikwidowania rezonansu w pokoju w okolicach 60 Hz.

 

Jeżeli planujesz słuchać muzyki lub oglądać filmy na powierzchni nie przekraczającej 25 m2 to taki zestaw sprawdza się doskonale.

 

Mozna miec salon 60m2 ale wydzieloną część do oglądania/słuchania (stąd informacja o powierzchni do słuchania a nie powierzchni pokoju).

 

Nie mówię, że masz dokładnie skopiować konfigurację, chodzi mi tylko o to, że dobrze zestrojone stereo jest uniwersalne. Na dobrze zestrojonym stereo helikopter też będzie leciał po skosie ;)

ale scieżka muzyczna będzie duuużo lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc po dłuższym namyśle sam zrezygnowałem z 5.1 z racji pomieszczenia. W tej chwili 4x4 metra i nie zmieściłbym tam tylnych ani subwoofera. Obecnie mój plan wygląda tak że kupuje 2 kolumny frontowe wolnostojące i amplituner z wejściami hdmi i dolby virtual speaker (mam w tej chwili w karcie w komputerze i działa cuda w filmach i grach). Amplituner mniej więcej 1500-2000zł - niewiem jeszcze jaki ale wygląda że coś ze stajni Onkyo, Denon albo Harman-Kardon, ale to będe dobierał do kolumn już. Co do kolumn to cholercia nie mam pojęcia jakie :D Około 2-2,5tys moga kosztować. Czytałem sporo na forach, praktycznie byłem już zdecydowany na KEF IQ50 ale jak sie okazało podobno dosyć kiepsko z basem więc raczej odpadają. Po drugiej stronie tęczy są znowu JBL ES80 które mają wykop w filmach ale podobno kiepsko w muzyce. Magnat 605 podobno rewelacja w tej cenie ale znowu za mocne do pomieszczeń mniejszych niż 25metrów. Jestem w punkcie zero i wybieram się w poniedziałek do Nautilusa u mnie w Krakowie obadać co tam mają, poradzić się i posłuchać. Może coś ze stajni Celestion albo Mission? Używane odpadają bo chce wziąć cały sprzęt na raty, a pozatym niechce kupować w ciemno żeby być potem rozczarowany że nie taki charakter chciałem. Żródłem będzie PS3 i X360 (ps3 przez hdmi a xbox optykiem), możliwe że później dojdzie jeszcze jakiś box typu WD TV, a jak coś to jeszcze podepnę kabel żeby podpiąć Cowona jak mi się konsoli nie będzie chciało włączać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybieram się w poniedziałek do Nautilusa u mnie w Krakowie obadać co tam mają, poradzić się i posłuchać.

 

Bardzo dobry pomysł. Jak już coś wybierzesz to konieczne poproś o możliwość wypożyczenia wybranego kompletu do domu.

 

Nie zawsze to co zagrało w studio zagra tak samo u Ciebie. Poproś, żeby wszystko w Nautillusie było podłaczone takimi kablami jakie będziesz miał później w domu. Chodzi mi o to, żebyś potem nie denerwował się, że to inaczej gra u Ciebie niż grało w studio.

 

Do tego dochodzi akustyka pomieszczenia. Takie wypożyczenie przedsprzedażowe to już standard w dobrych salonach audio a Nautillus-a do takich należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

KEF to dobry wybór. IQ5 są świetne. Co do tego zestawienia z JBL to chyba najczęstszy dylemat. JBL to typowe filmówki i typowo grające kolumny, a IQ to świetny środek i cudowna neutralna wysoka nieskrzywiona góra. KEF z vinylem, SACD i DVD AUDIO oraz CD spisują się świetnie. Co do filmu... Biedy nie ma bas jest ale ten muzyczny jazzowy, klubowy, KEF gra ogólnie sucho ale ciepło, a to w filmie nie przechodzi. Po co Ci amplituner skoro chcesz stereo?? Jeśli myślisz o rozbudowie w przyszłości zestawu do kina to koniecznie kup coś z HDMI, ale jeśli chcesz jakiś efektów kinowych z amplitunera z dwoma kolumnami to .... odsyłam do poczytania o kodowaniu kanałowym w formatach kina domowego. Jeśli zdecydujesz się na zestaw 2 kolumn i amplitunera myśląc o kinie w przyszłości to zastanów się nad KEFami IQ5 i amplitunerem CAMBRIDGE Audio Azur 540R v3 czy podobne. Jak widzisz po wrzuceniu do google to jest cena normalnego Denona i Onkyo, ale Cambridge daje Ci piękne stereo w klasie A na frontach i ogólnie Cambridge to stereofoniczne Azury znane z dobrego dźwięku i świetnie komponujące się z KEFami. Jeśli myślisz poważnie o dźwieku KEF będzie świetny, bo jak sam doczytasz, w formatach kina domowego bas jest kodowany na subwoofer, który będzie grzmiał w filmie, a który dla melomana nie jest akceptowalny w stereo. Do stereo zostaną Ci wtedy KEFy i się nie zawiedziesz. Na IQ doświadczyłem pierwszy raz ,,stereo z jednej kolumny", mlaskanie Trenta Reznora w Piggy z płyty TDS usłyszałem pierwszy raz na nich ;] są klarowne i pięknie brzmią, a co najważniejsze nie dudnią w małym pomieszczeniu, a tego Ty potrzebujesz mając tak mały pokój. Jeśli myślisz o stereo i tylko stereo, które uważam, jak koledzy wyżej, w filmach spisują się równie dobrze, kup Azura ze stajni Cambridge oczywiście do KEFów. PS3 przez HDMI przesyła wielokanałowy bezstratny dźwięk Dolby True Hd to tak jakbyś na pięciu kanałach słuchał PCMu. Wiec teraz pytanie jeśli chcesz tylko stereo to kup lepszy wzmacniacz z wejściami optycznymi stereo, bo po co Ci większa przepustowość połączenia jak bezstratne stereo za pomocą połączenia tego typu osiągniesz na pewno (ps i xbox je mają)- true hd nie jest w stanie ,,przejść" przez połączenie światłowodowe. Jeśli jednak chcesz kino i z tego co widac chcesz multimedia, bajery rowery kup sobie amplituner i od razu wszystkie 5 czy 6 kolumn z serii IQ, szukaj amplitunera z wydzieloną sekcją stereo żebyś mógł się przekonać że tylko na stereo będziesz słuchał ;D hahaha ;] Tak to właśnie działa. Miałem dylematy mam teraz 7,1 HK, potem Onkyo 6,1 potem denon i yamaha... poszedłem do kolegi kupił sobie monitory ALESIS M1 Active MK II... stereo podpinane pod co się tylko chce z wbudowanymi wzmacniaczami za 1200 zł i nagle uświadomiłem sobie, że chce stereo, potem doświadczenie z KEFami i dzisiaj wiem, że max kolumn to 4 z tym że te drugie dwie idą pod sekcje B w stereofonicznym wzmacniaczu ;D Oczywiście wybór jest Twój i kasa twoja poradzę CI tylko jedno, nie oszczędzaj ;] kup kable, dobre kable, nie kupuj w euro rtv agd i mediamarkt i takich tam saturnach czy innych idź słuchaj kukaj lukaj i kup gdzieś taniej. A po zakupie nie testuj już niczego innego bo sie tylko wk.... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie z pewnych względów stanęło na nowych słuchawkach do gier i filmów póki co (Ultrasone HFI-780) a kolumny odeszły na bliżej nieokreśloną przyszłość czyli po przeprowadzce która jeszcze nawet nie jest planowana ;) I tak dzięki za pomoc bo to czego się tu dowiedziałem napewno przyda się później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego spytam się tutaj:

 

Co możecie polecić w zestawie do słuchania muzyki głównie, do laptopa w kwocie do ok 500 zł (to jest górna granica ;D jeśli możecie polecić coś tańszego to się nie obrażę ;) jeszcze muszę sobie kartę dźwiękową zewnętrzną kupić... ). Początkowo zastanawiałem się nad Logitechem x-530 lub x-540 i z-5500 (ale po dłuższych zastanowieniach stwierdziłem, jednak nie mogę sobie narazie na nie pozwolić niestety), a potem wpadły mi w oko produkty Geniusa (6000,5100,5005), ale czytałem recenzje, że z muzyką radzą sobie różnie ( w przeciwieństwie do gier, ale nic nie gram ;D i filmów, ale filmy głównie oglądam w nocy więc na słuchawkach żeby nie przeszkadzać domownikom), w sumie jeśli o muzykę chodzi to najlepiej w recenzjach wypadał 5005. Możecie coś polecić, ewentualnie produkt innego producenta ? Zdaję sobie sprawę, że w tym przedziale cenowym i tak nie mam co tak strasznie narzekać, dlatego warto zastanowić się nad tymi Geniusami lub dwoma pierwszymi Logitechami ? Ewentualnie może coś 2.1 jeśli możecie coś polecić do muzyki.

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a coś bardziej osiągalnego ? :) bo je trudno znaleźć, poza tym z tego co się orientuję to teraz mają ogromnie zawyżoną cenę w porównaniu do tego co było kiedyś... poza tym chciałbym je sobie przed zakupem sprawdzić i najlepiej samemu odebrać, a w okolicy Wrocławia żadnych takich nie widzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Genius'y 5005 i w porównaniu do X-540 brata, grają po prostu lepiej. Dźwięk jest czystszy a bas dużo miększy i bardziej kontrolowany.

 

W filmach, po odpowiednim ustawieniu kodeków, efekt jest więcej niż zadowalający (za tą cenę). Z muzyką jest trochę gorzej, lecz na pewno lepiej niż w modelu X-540 czy Creative Inspire T6060 (którego posiadaczem byłem wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jak 5.1 to polecam G51, które sam posiadam ;)

ale to jest forum o mp3 wiec kazdy będzie polecał Ci stereo ;)

co jest słuszne o ile rzeczywiscie głownie będziesz na tym słuchal muzyki.

głosniki 5.1 spisują się świetnie głownie w grach, potem filmy a na samym końcu muzyka, niestety ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności