Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja monitorów studyjnych Behringer MS40


szatis

Rekomendowane odpowiedzi

Głośniki Behringer MS40 to 2x20W monitory studyjne do odsłuchu bliskiego pola.

Celem przybliżenia tematu..

 

Monitory studyjne, zwane też monitorami referencyjnymi są to głośniki zaprojektowane do zastosowań profesjonalnych. Wykorzystywane są w studiach nagraniowych, telewizyjnych i radiowych oraz w studiach postprodukcji filmowej.

Idea

Celem producentów monitorów jest wytworzenie głośnika mającego w maksymalnym stopniu wyrównaną charakterystykę częstotliwościową oraz wiernie reprodukującym materiał dźwiękowy. W odróżnieniu od głośników hi-fi, których celem jest "cieszenie uszu" przyjemnym brzmieniem, monitory studyjne mają być "niewidoczne" dla słuchacza. Używanie monitorów, zwłaszcza na etapie miksażu i masteringu, pozwala reżyserowi nagrania na pracę w idealnych warunkach odsłuchowych, a co za tym idzie takie zmiksowanie materiału, które będzie pozwalało na odsłuch pełnej treści nagrania zarówno na zestawach high-endowych, jak i w odbiornikach słabej jakości.

Technologia

Monitory studyjne występują w wersji aktywnej (zawierającej jeden lub więcej wzmacniaczy) lub pasywnej (wymagającej zewnętrznego wzmacniacza sygnału). Modele aktywne często wykorzystują metodę bi-ampingu.

Źródło – Wikipedia.pl

 

Dane techniczne (instrukcja):

Głośniki:

Wysokotonowe - fi 65mm (2 1/2”), 8 om

Niskotonowe – fi 120mm (4 3/4”), 4 om

Wejścia audio:

Line 1 - 3,5mm gniazdo stereofoniczne

Poziom wejścia 20 k om

Line 2 – 2 chinch (stereo)

Poziom wejścia 20 k om

Wejścia cyfrowe:

Optical – toslink

Coaxial – chinch

Przetwornik – 24-bit / Cirrus Logic 8416-CZZ /

Stopa odczytu - =< 192 kHz

MS40

Moc wzmocnienia – 2x20W

Zakres częstotliwości – 50Hz- 25kHz

Wymiary, ciężar:

Wymiary (W x S x G) – 297mm x 173mm x 245mm

Ciężar – prawy: 4,9kg, lewy: 3,2 kg

 

MS40 są większym bratem MS20 (2x10W) który zarazem zalicza się do jednych z najtańszych aktywnych monitorów studyjnych. MS40 na chwilę obecną kosztują w granicach 560 zł jest to dość sporo, tutaj jednak płacimy za markę, firma Behringer od 20 lat produkuje profesjonalny sprzęt muzyczny, ma swoje oddziały na pięciu kontynentach. Zaznaczę że głośniki MS40 nie są nowością rynkową, mimo konkurencji i upływających lat producent jednak nie obniżył ceny sprzedaży.

 

Zakupy..

Głośniki przyszły do mnie w wielgim opakowaniu, wydawać się może po gabarytach pudełka że w środku znajduje się coś znacznie większego, to zaleta – są solidnie zabezpieczone podczas transportu. W środku znajdziemy oczywiście same kolumny, broszurę Behringer, naklejkę firmowa, instrukcję po polsku, gwarancję (2 lata) kabel zasilający, kabel chinch-chinch. Chyba ze względu na ilość wejść (2 cyfrowe, 2 analogowe) producent nie zdecydował się na dodanie do zestawu przewodu przyłączeniowego źródła dźwięku. Szkoda, w cenie głosników chociaż przewód np. chinch stereo-> jack 3,5 by się przydał.

 

Wygląd, podłączenie..

Kolumny się prezentują co tu dużo mówić (Zdjęcia), wykonane są z zdrewnianej bryły, która na froncie i górze jest pokryta chropowata masą plastyczną. Całośc sprawia wrażenie wykonania wysokiej jakości, dbałości o szczegóły. Głośnik niskotonowy – membrana wykonana z cienkiej błyszczącej masy plastycznej , środek – kopułka (głosnik niskotonowy) wykonana z materiału tekstylnego – plecionki, pokryta utrwalaczem. Głośnik połączony z ramką materiałem namacalnie gumowym. Głośnik wysoktonowy - membrana wykonana z masy plastycznej. Zaletą zestawu oraz wydania pieniędzy na produkt markowy są dostęp do części zamiennych oraz wykonanie podzespołów zestawu – tutaj zarówno głosnik wysokotonowy jak i niskotonowy jest podłączony do reszty podzespołów za pomocą wtyczek a nie sztywno lutowany. Reszta podzespołów również montowana jest modułowo i łączona wtyczkami. W środku kolumny wyłożone są materiałem wytłumiającym ale tylko od spodu.

Głośniki świetnie mieszczą się na biurku miedzy monitorem, dla przykładu szerokość mojego biurka 100 cm w tym mam monitor 20” panorama. Wadą jest brak gumowych nóżek od spodu, należy się w takowe samemu zaopatrzyć. Ja podłączyłem głośniki do komputera kablem optycznym toslink - prolink`a koszt 20 zł. W komputerze mam kartę Asus Xonar Dx, zestaw współpracuje z tą kartą na złączu optycznym bez żadnych problemów. Głośniki potrafią miksować 2 źródła dźwięku mamy do dyspozycji regulacje głośności line1, line2, niestety nie miałem do tej pory okazji przetestować tej funkcji.

 

Dźwięk…jakość, wady

Kolumny mają śliczną dynamikę, potrafią grać bardzo głośno i nie zniekształcą muzyki.

Moja ocena w skali 1-6 tony -> wysokie 6, średnie 4, niskie 5 .

Z racji tej oceny najlepiej brzmią kawałki jak np. blues, muzyka elektroniczna, tam gdzie jest duża średnica i więcej instrumentów dźwięk zaczyna trochę kuleć.

Z kolumn, przy ustawieniu wysokich tonów na 3/4; , z odległości 0,5m można usłyszeć bardzo cichutki szum z głośników wysokotonowych, przy ustawieniu mniejszym niż 3/4 tego nie ma. (oczywiście chodzi o test ciszy, bez muzyki) Ustawienie głośności nie ma wpływu na szum głośnika, nie słychać również przydźwięku. Dalsza sprawa, kolumna aktywna ma wejście jack stereo 6,3mm z zatyczką jeśli pomyślicie że ta zatyczka spełnia funkcje wyłącznie transportową to się mylicie. Gdy nieopatrznie wyrzucicie ją do śmieci powietrze będzie przeciekać prze ten otwór, nie wiem czy ma to takie duże znaczenie ale myślę że lepiej zachować tę zatyczkę.

MS40 to monitory studyjne, mimo tego, jeżeli chciałbym porównać je do innych zestawów głośnikowych które przewinęły się przez moje łapska (wczesny creative inspire 5.1, logitech z-3e, genius 2000x, vigoole 2180, microlab solo 6c) powiedziałbym że najbliżej im do logitech z-3e. Ciekawa sprawa, bo polski oficjalny dealer Behringer umieścił MS40 w kategorii głośniki multimedialne nie monitory studyjne. Microlab i Vigoole wymagają rozstawienia nie nadają się do odsłuchu bliskiego pola, nawet po rozstawieniu wymagają napędzenia, to inna kategoria głośnika.

Kolumny grają bardzo dobrze przy standardowym ustawieniu korektora czyli „0” , osobiście podkręcam wysokie na 3/4 a niskie ustawiam na 0, basów jest dość, przy większej głośności, takim ustawieniu i przyłożeniu dłoni do wylotu powietrza czuć lekki wiaterek, bas jest naprawdę ładny i miękki. Wydaje mi się że ustawienie niskich tonów dobiera się do rodzaju muzyki dlatego jest tam spory zapas. Wysokie tony są wręcz idealne, brzmi tak jak brzmieć powinno. Na Internecie jest mało informacji o tych głośnikach, znalazłem porównanie, może komuś się przyda.

 

http://www.test.de/themen/bild-ton/test/-/1487937/1487937/1490303/1490313/

 

Podsumowanie czyli gdyby nie tak drogo.

MS40 są przeznaczone do odsłuchu bliskiego pola i tym się kierowałem je kupując, takie głośniki można umieścić na biurku i cieszyć się wspaniałym dźwiękiem nawet przy niskim poziomie głośności. Mimo że są to monitory studyjne grają – baaardzo miodnie, dźwięk jest żywy i soczysty. Cena (marka, wejścia cyfrowe, jakość wykonania - zastosowane materiały i elektronika) odstrasza jednak gwarantuję że nikt się na nich nie zawiedzie. Używki chodzą kolo 300 zł w takiej cenie to już solidna konkurencja na rynku głośników do komputera.

 

Foty:

614159_800.jpg 614179_800.jpg 614184_800.jpg

P1110418.JPG P1110376.JPG P1110417.JPG

P1110426.JPG P1110428.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności