Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Sony Mdr Ex51lp Czy Creative Ep-630


kopaczmopa

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 195
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ja swoje kossy od września noszę niemial dzień w dzień, przez średnio 7/8 h dziennie pod koszulką przy ciele i nic z kablami się nie dzieje ;P tak tylko piszę żeby wnieść trochę inny firmowo punkt widzenia do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslalem na poczatku ze to przez te mrozy alew sumie gorsze byly wczesniej jak biegalem w sluchawkach co byly razem z X5...dostalem ex51 i jak sie zaczely rozwalac to biegamw tych z iAudio hehe i co? z nimi wszystko jest w porzadku:| tak wiec nie uzytkuje suchawek w jakis nietypowy "niszczacy" sposob;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wszystkich majacych Epki 630:

 

Czy to normalne ze dzwiek sie tak rozklada ze :

Wokal slychac glownie w lewej sluchawce-tj lewa u mnie jest czystsza i nieco glosniejsza zas w prawej bardziej uwidaczniaja sie basy?(tj bardziej je slychac)-

 

A moze to cos z moim modelem jest nie tak? tj jak ustawie balans na max na prawo to jest cichszy i bardziej zmulony dzwiek w ptrawej sluchawce niz gdy ustawie na max na lewo i slychac tylko lewa sluchawke . Podobnie dzieje sie jak przeloze lewa sluchawke do prawego ucha i prawa do lewego-glosniej i tak gra lewa sluchawka a prawa jest bardziej zamulona-co o tym sadzicie? (przy Iriverowskich pchelkach dzwiek rozklada sie raczej rownomiernie)

 

czy lewa sluchawka oblsuguje wokal a prawa niskie tony i dlatego jest bardzioej zamulona?

 

dzieki za odzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj zupełnie innego utworu, zupełnie innego wykonawcy (mała, ale szansa że to wina masteringu)

 

jeżeli lewa słuchawka w lewym uchu gra lepiej niż prawa słuchawka w prawym uchu... a zmiana uszu (lewa w prawym, prawa w lewym) nie daje rezultatu (znaczy wciąż prawa słuchawka, choć tym razem w lewym uchu) gra wyraźnie gożej - pech - po to masz gwarancję...

 

w "normalnej" sytuacji słuchawki mają grać zupełnie identycznie, a jakakolwiek różnica może wynikać jedynie z zamysłu twórcy muzyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jak bym porównywał CREATIVE EP-630 z SONY MDR-EX71, to SONKI nie mają szans. Właśnie niedawno kupiła je sobie moja siostrzenica, no i miałem okazję ich posłuchać. Ale bas całkowicie się chowa, przy epkach. Nie wiem jak jest z pozostałością dźwięków...ale myśle że są na podobnym pozomie, prócz basów.Więc jak ktoś lubi mocne doznania basowe, to polecam epki ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tak tyle ze nie wiem czy w takiej sytuacji gwarancja uwzględni to...tzn znajac zycie powiedza ze nie slysza roznicy...

Na dobrą sprawe to jaki prawem by odsłuchiwali słuchawki w serwisie - klient w sklepie nie może odsłuchać sprzętu przed zakupem, a z resztą nie życzyłbym sobie żeby obcy facet (bądz kobieta) wkładał sobie moje osobiste słuchawki do swoich kanałów (myśle że podobny punkt widzenia z drugiej strony)... W jaki więc sposób rozpatrują serwisowanie (naprawę/wymiane w ramach gwarancji), skoro namacalnie sprawdzić nie (?) mogą?

 

Kopaczmopa, mógłbyś wygenerować jakiś ton, tak, ażeby mieć pewność iż problem napewno nie pochodzi od utworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj zupełnie innego utworu, zupełnie innego wykonawcy (mała, ale szansa że to wina masteringu)

 

jeżeli lewa słuchawka w lewym uchu gra lepiej niż prawa słuchawka w prawym uchu... a zmiana uszu (lewa w prawym, prawa w lewym) nie daje rezultatu (znaczy wciąż prawa słuchawka, choć tym razem w lewym uchu) gra wyraźnie gożej - pech - po to masz gwarancję...

 

w "normalnej" sytuacji słuchawki mają grać zupełnie identycznie, a jakakolwiek różnica może wynikać jedynie z zamysłu twórcy muzyki...

Czcigodndy KHRoNie -z całą rewerencją, szacunkiem i czołobitnością ,dla twojej porażającej erudycji technicznej-czy aby się jednak nie mylisz z tą identycznością?.Czy w większości nagrań stero kanał lewy nie jest przypadkiem kanałem podstawowym na którym nadbudowany jest kanał prawy? Sięgnąłem do FAQ

swojej starej wieży z nagrywarką Minidisc i jest tam jak wół napisane: w przypadku nagrywania na MD dzwięku mono z sygnału stereofonicznego nagrywany jest zawsze sygnał z Lewego kanału.Podobna zasada

zdaje się obowiązała w DAT-cie i programach komputerowych w których możliwe jest nagranie mono.

Nagrania w których odwraca sie tę zasadę tj.czyni podstawowym kanał prawy są prawdziwymi rarytasami

(tzw odwrócona faza-zdaje się że w ten sposób została nagrana np.ostatnia płyta Możdżera) A w akustyce -więcej informacji to większe wrażenie pełni ,ale też i zmęczenie ucha. Nie jestem głuchy (mam gdzieś w szufladzie ,co prawda nieużywany dyplom średniej szkoły muzycznej) i dla mnie praktycznie w każdych

słuchawkach kanał lewy jest zawsze trochę bardziej wyeksponowny niż prawy.Czy uważasz że powinienem zweryfikować swoje (w najwyższym stopniu niesłuszne) poglądy i udać się do laryngloga ? Pełny niepokoju -pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej noo... O_o

 

miałem na myśli "charakterystykę słuchawek" a nie że "kanał lewy = kanał prawy = idealne mono"... przecież to byłaby głupota ;]

 

słuchawki muszą grać identycznie, choćby po to żeby nie psuć uszu... (wyobrażasz sobie że jedna słuchawka ma tylko basy a druga tylko soprany? a co, lewe ucho nie potrafi słyszeć góry a prawe dołu niby? a co jak perkusja będzie w lewym kanale a gitara basowa w prawym?)

 

co do różnic - nie będę się bawił w wykładanie podstaw masteringu, ale panoramę akustyczną dzielimy na 180 stopni (czasem na 360 - jak się wie jak zrobić dźwięk "zza pleców")... i tylko od umiejętności i kunsztu osoby odpowiedzialnej za mastering zależy co gdzie słychać :)

 

wokal w środku, gitara wiodąca w środku, gitary otaczające, orkiestra, klawisze z lewej, bas na środku ale trochę z prawej, perkusja (tomy) rozciągnięta z lewej na prawo, stopki na środku etc. etc. i masz nagrania by Nightwish czy co tam chcesz ;]

 

... to w muzyka typu techno/pop/hh i nagrania amatorskie są "prawie mono" ;]

 

 

... jeżeli to prawda, a słuchawki są dobre -> polecam laryngologa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej noo... O_o

 

miałem na myśli "charakterystykę słuchawek" a nie że "kanał lewy = kanał prawy = idealne mono"... przecież to byłaby głupota ;]

 

słuchawki muszą grać identycznie, choćby po to żeby nie psuć uszu... (wyobrażasz sobie że jedna słuchawka ma tylko basy a druga tylko soprany? a co, lewe ucho nie potrafi słyszeć góry a prawe dołu niby? a co jak perkusja będzie w lewym kanale a gitara basowa w prawym?)

 

co do różnic - nie będę się bawił w wykładanie podstaw masteringu, ale panoramę akustyczną dzielimy na 180 stopni (czasem na 360 - jak się wie jak zrobić dźwięk "zza pleców")... i tylko od umiejętności i kunsztu osoby odpowiedzialnej za mastering zależy co gdzie słychać :)

 

wokal w środku, gitara wiodąca w środku, gitary otaczające, orkiestra, klawisze z lewej, bas na środku ale trochę z prawej, perkusja (tomy) rozciągnięta z lewej na prawo, stopki na środku etc. etc. i masz nagrania by Nightwish czy co tam chcesz ;]

 

... to w muzyka typu techno/pop/hh i nagrania amatorskie są "prawie mono" ;]

 

 

... jeżeli to prawda, a słuchawki są dobre -> polecam laryngologa

Drogi KHRoNie -ja nie miałem przecież na myśli rozumianej li tylko fizycznie głośności dzwięku.Przeciez dobrze wiemy że dzwięk jest nie tylko zjawiskiem "czysto" fizycznym ale i psychicznym. 10 krotnie silniejszy dzwięk odczuwamy jako np dwukrotnie głośniejszy itd. Podobnie doświadczenia z dzwiękiem poddanym kompresji pokazują jak ważna jest jego wartość informacyjna. Podobno ludzie wolą słuchać muzyki skompresowanej np do 192- 320 kb/s ,bo mniej się wtedy męczą niż przy słuchaniu tego samego materiału

ale nieskompresowanego. Zasada jest prosta- ucho i mózg wyłapują mniej informacji, mniej są obciązone przy jej selekcji i obróbce-konsekwencją jest mniejsza praca i zmęczenie i co za tym idzie większa satysfakcja.Zbalansownie fizyczne dzwięku nie jest problemem - informacyjne tak. Podłączamy np.nowe słuchawki .Mają one znacznie bogatszą paletę niskich dzwięków. Dostajemy więcej tonów ,więcej alikwotów,więcej informacji.Czy możemy mieć wtedy wrażenie większej głośności lewej słuchawki?

Moim zdaniem tak.Chciałem podkreślić odczucia Kopaczmopa (które przy zmianie słuchawek były też i moim

udziałem) mogą mieć - i moim zdaniem mają- inną przycznę niż fizyczną. Zasada o której pisałem wyżej

że to lewy a nie prawy kanał stereo przeształca się na mono pokazuje że pod względem informacyjnym

(podstawa rytmiczna i harmoniczna) jest on uprzywilejowany. A zamiana parametru psychicznej (choć podświadomej) uwagi na coś fizycznie odczuwanego, to przecież coś co każdy zna z autopsji. Wystarczy tylko pójść na nocny spacer do lasu- w ciemnościach strach ma wielkie uszy.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bah... dwie sprawy:

 

istnieje, oczywiście, zjawisko iż uszy słyszą "niesymetrycznie"... np. taka iluzja (słuchajcie w słuchawkach!) - gdzie słyszysz niski(e) a gdzie wysoki(e) ton(y)? ;] >> PLIK <<

... podobnie zmiany odbieranej głośności w zależności od barwy... istnieją... ale!

 

ale są one niewielkie i nie są aż tak znaczne pomiędzy uszami... wyraźne różnice odbieranej głośności to stan patologiczny, kwalifikujący się do kontroli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

istnieje, oczywiście, zjawisko iż uszy słyszą "niesymetrycznie"... np. taka iluzja (słuchajcie w słuchawkach!) - gdzie słyszysz niski(e) a gdzie wysoki(e) ton(y)? ;] >> PLIK <<

... podobnie zmiany odbieranej głośności w zależności od barwy... istnieją... ale!

 

przy pierwszym nagraniu sie nie skapowałęm i myślałęm że w prawym uchu ,ale przy drugim jak porównywałem każdy dźwięk to okazało sie że różnica jest tylko taka że niesymetrycznie odtwarzane sa te dźwięki :) ale fajne nagranie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wszystkich majacych Epki 630:

 

Czy to normalne ze dzwiek sie tak rozklada ze :

Wokal slychac glownie w lewej sluchawce-tj lewa u mnie jest czystsza i nieco glosniejsza zas w prawej bardziej uwidaczniaja sie basy?(tj bardziej je slychac)-

 

1/ moze jest to kwestia wygrzania??

2/ fizjiologicznie jest tak ze ktores ucho jest tzw. prowadzace - ono nakierowuje sie piersze na dziwk o wiekszosci ludzi jest to ucho lewe.

 

prakatycznie - sproboj wygrzac te sluchawki. moje akg na poczatku graly ciszej na prawym kanale - teraz jest ok.

 

KHRoN - zdziwisz sie, ale kiedys byla stosowana taka odmiana tzw. pseudosterofonii - gdzie w jednym kanale byla przewaga tonow niskich, w drugim - wsokich. nie brzmialo to najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy pierwszym nagraniu sie nie skapowałęm i myślałęm że w prawym uchu ,ale przy drugim jak porównywałem każdy dźwięk to okazało sie że różnica jest tylko taka że niesymetrycznie odtwarzane sa te dźwięki :) ale fajne nagranie :]

 

no właśnie chodzi o to że dźwięki są IDENTYCZNE w każdej słuchawce ;]

odwróć słuchawki (włóż do przeciwnych uszu) i usłyszysz to samo ;]

 

albo najpierw załóż tylko lewą potem tylko prawą słuchawkę i posłuchaj co w nich słychać ;]

 

---

 

KHRoN - zdziwisz sie, ale kiedys byla stosowana taka odmiana tzw. pseudosterofonii - gdzie w jednym kanale byla przewaga tonow niskich, w drugim - wsokich. nie brzmialo to najlepiej.

 

The Beatles? O_o wiem że (to wynikało iż nie można było wtedy przeprowadzić masteringu w dosłownym słowa znaczeniu) w jednym kanale mieli instrumenty a w drugim wokal - o ile na głośnikach było (ehem ;) ) OK, to na słuchawkach hardkor ;]

 

... karma ma filtr na wypadek takiego dźwięku ;] zresztą SRS WOW/Xtreme 3D/BBE ViVA wystarczy żeby taki nieprzyjemny dźwięk zniwelować do mniej męczącego poziomu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj... zaczęło się od the beatles? pomimo że prosiłem nie sprawdziłeś na innych utworach i odesłałeś sprawne słuchawki na gwarancję... O_o

 

a przesłuchałeś moje próbki które ci przygotowałem?

 

"jak brzmi gapless":

http://www.khron.pl/pliki/gapless.mp3

http://www.khron.pl/pliki/nie_gapless.mp3

 

 

... bo jeżeli odpowiedzi brzmią "NIE" to czuję się niepotrzebny... ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj... zaczęło się od the beatles? pomimo że prosiłem nie sprawdziłeś na innych utworach i odesłałeś sprawne słuchawki na gwarancję... O_o

 

a przesłuchałeś moje próbki które ci przygotowałem?

 

"jak brzmi gapless":

http://www.khron.pl/pliki/gapless.mp3

http://www.khron.pl/pliki/nie_gapless.mp3

 

 

... bo jeżeli odpowiedzi brzmią "NIE" to czuję się niepotrzebny... ;p

 

nie przesłuchałem ,bo mi nie chce sie załądować :( no ale przeczytałem twoje wytłumaczenie i juz rozumie co to jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj... zaczęło się od the beatles? pomimo że prosiłem nie sprawdziłeś na innych utworach i odesłałeś sprawne słuchawki na gwarancję... O_o

 

a przesłuchałeś moje próbki które ci przygotowałem?

 

"jak brzmi gapless":

http://www.khron.pl/pliki/gapless.mp3

http://www.khron.pl/pliki/nie_gapless.mp3

 

 

... bo jeżeli odpowiedzi brzmią "NIE" to czuję się niepotrzebny... ;p

KHRoNie - przynajmniej ja jestem głęboko wdzięczny że poświęcasz swój czas aby dzielić się z nami

swoją (myślę że wszyscy jesteśmy pod jej wrażeniem) imponującą wiedzą. To że Kopaczmopa oddał swoje

słuchawki do wymiany w ramach reklamacji-to chyba dobrze .Jeżeli to nawet była tylko sugestia, to sugestie

mają to do siebie że czasami dotkliwie uprzykrzają nam życie. Wracając do przygotowanych przez ciebie próbek-dla mnie brzmią one identycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khronie jestem bardzo wdzieczny za to co robisz. Nie mialem okazji przesluchac probki bo mi net odlaczyli...I dopiero od wczoraj mam na stale znowu, odeslalem zanim zdazylem o pliku przeczytac. Jesli chodzi o sluchawki to problem byl w tym ze cala scena muzyczna byla przesunieta na lewo. Dla kogos kto sluchal minute to moze nie bylo takie proste do wychwycenia ale dla mnie tak. Mam dobry sluch akurat tego moge byc pewny:) Porownywalem na roznych sluchawkach, na playerze, na karcie muzycznej, dawalem innym osobom zeby posluchaly-skoro moja mama tez stwierdzila ze lewa jest glosniej i kolega ktory je przetestowal na wygenerowanych dzwiekach to uznalem ze to nie tylko zludzenie. Wokal ktory jak sam napisales powinien byc po srodku(choc jak wiadomo nie zawsze) byl w 99% nagrań wyraźnie przeunięty na lewo. Dziekuje za wszystkie sugestie i za to ze sa tu pomocni ludzie tacy jak Getz czy Khron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbka "nie_gapless.mp3" ma w 12 sekundzie dodane 0,2 sekundy ciszy ;) ma to udawać ciszę pomiędzy utworami w odtwarzaczach MP3 :)

 

nie pamiętam jak długa jest cisza "na załadowanie pliku", jakoś tak trwa zwykle od 0,2 do 1 sekundy, więc dałem 0,2...

0,2 sekundy ? Nic mnie nie usprawiedliwia że tego niedosłyszałem. Chociaż ,chociaż? W czasie nagrywania

"Kind of Blue" jeden z magnetofonów multiśladowych (a było ich pewnie najwyżej trzy) wystartował ciut (0,5s???) za pózno. Przez 35 lat -aż do masteringu z przed ~ 96~`97 roku nikt się nie zorientował że z najsłynniejszym nagraniem jazzowym w historii coś nie jest tak. Światosław Richter miał inny sposób na ciszę-przed zagraniem sonaty h-moll Lista kładł ręce na klawiaturze i liczył do trzydziestu. To było emocjonalne wyciszenie które musiał usłyszeć każdy, dające publiczności odczucie czegoś w rodzju suspensu przed tym jedynym w swoim rodzaju dziełem w literaturze pianistycznej.Kiedyś pół minuty ,dzisiaj

-0,2 sekundy. Ale pytanie -co jest, a co nie jest czasowo relewantne w muzyce- jest pewnie pytaniem bardziej z psychologii niż fizjologii słyszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności