Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

iPoda i najlepszy dla niego format...


jakubof

Rekomendowane odpowiedzi

Mam iPoda 80gb i w tej chwili słucham na nim tylko mp3jek. Mam w domu też dużo oryginalnych płyt audio cd i chciałbym znaleźć optymalny format i narzędzie, który wykorzystam do zripowania tych płyt.

 

Mam do wyboru kilka:

AAC (od 16 do 320 Kb/s), MP3 (CBR 32–320 Kbps i VBR), Apple Lossless, WAV, AIFF oraz Audible.

Pierwsze dwa to stratne, więc odpadają, czytałem o tym Apple Lossless ALAC i chyba to bedzie najlepsze rozwiązanie...? ale mam 40gb wolnego miejsca jeszcze czy będzie warto podarować to miejsce i użyć wav?

 

jakie są wasze doświadczenia z ipodem i konwersją muzyki na te urzadząnko?

 

Jeśli wybrałbym ten ALAC to jakiego narzędzia użyć żeby uzyskać najlepszą jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALAC jest z założenia bezstratny więc nie ma znaczenia "jakiego narzędzia użyjesz"... pod warunkiem że będziesz ripował muzykę prosto z oryginalnych płyt CD-Audio - dla wygody (i pewności że nie będzie żadnych niespodziewanych problemów) rób to prosto przez iTunes...

 

ALAC to dokładnie to samo co WAV, tylko że ALAC zajmuje mniej miejsca (kompresja bezstratna) i może mieć bezpośrednio w plik wpisane tagi i okładkę... pliki WAV tak nie mogą - więc za każdym razem musisz tagi wpisywać od nowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem coś konwertować iTunesem ale nie czaje tego programu za bardzo... :/ Po włożeniu płyty audio cd spytał sie czy zripowć dałem tak, piosenki po kolei leciały i pasek postpu też aż w końcu wszytko było na zielono i do teraz nie wiem gdzie jest ta muzyka, w jakim formacie z jakimi tagami :/

 

Dlatego wole użyć jakiegoś innego narzędzia, ładnie otagować, dodać okładke i dopiero potem zaimportować do itunes...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie czaisz iTunes (otagowane utwory znalazły się po prostu w zakładce "Muzyka" - to ta w lewej części okna na samej górze - a same pliki tam, gdzie znajduje się aktualna baza iTunes - jeśli nic nie ruszałeś to w moje dokumenty -> itunes -> muzyka)... to nie sądzę żebyś zczaił np. dbpoweramp...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki pewnie trzyma w folderze moje dokumenty>moja muzyka itd a napewno na dysku c, jak nie znajdziesz w 'moja muzyka' to wyszukaj na dysku c pliki z rozszerzeniem .m4a czy jakie tam robiłeś.

 

A co do formatu to zależy na czym ci najbardziej zależy alac ma jakość płyty cd, ale ma dużą przepływność, przez co dysk częściej odczytuje dane a procesor ma więcej danych do obróbki.

Przy alac dysk pobiera więcej prądu, procesor chyba też, przez co odtwarzacz krócej działa. Może to byc duża różnica czasu działania, więc jak nie słyszysz różnicy w dzwięku między alac a powiedzmy aac~192 albo 160 to lepiej na komputerze mieć alac a na ipodzie mimo dużej ilości wolnego miejsca jednak aac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uporałem się i z tym itunes i z dBpowerAMP, w foobarze nie dałem rady- nie znalazłem encodera dal foobara ALAC.

 

Wybrałem ten format Apple losseless, i na początku chciałem zripować za pomocą iTunes, lecz jakoś nie umiałem sobie poradzić bo IT robił wszystko za mnie. Pliki te znalazłem w Dokumenty->Muzyka->iTunes->i coś tam... w rozszerzeniu *.m4a czyli takim jaki jest ALACi i AAC. utwory automatycznie się otagowały, ale nawet nad tym nie miałem wpływu... Sprawdziłem ile zajmuje album po kompresji Okazało się, że iTunes może ripować w rozszerzeniu *.m4a, ale używając tylko kodeka AAC 128 kBit/s i tutaj nie mogłem zmienić nawet biratu.

 

Znalazłem tego dBpowerAMP, doinstalowałem encodery Apple Lossless ze strony domowej dBpowerAMP. Skonfigurowałem go odpowiednio i zacząłem konwertować. NIestety nie umiałem dodać tagów ani ściągnąć tagów... Dlatego później otagowałem programem MP3tag. teraz album zajamował niecałem 400mb

 

Dla porównania jakości formatów wrzuciłem obydwa formaty na iPoda i popiołem do pod jacka i chichami do amplitunera Technicsa z kolumnami Jamo S606. Porównywałem obydwa formaty z oryginalną płytą cd, która leciała tak jak utwory w iPodzie...

 

Jakość AAC 128kBit/s powinna być powalająco słaba, ale gdybym nie miał porównania to bym powiedział że da sie tego słuchać. Dźwięk w porównaniu z oryginałem jest spłaszczony i mało dynamiczny.

 

Później porównałem do MP3 128kBit/s które wcześniej ściągałem z internetu i tu nie rozróżniłbym tego z AAC, grało wg mnie tak samo.

 

Na sam koniec sprawdziłem ALAC i nie potrafiłem rozróżnić jakości, które to muzyka z ipoda, a która z odtwarzacza CD...

 

Reasumując, nie wiem czy w moim przypadku warto ripować do bezstratnych formatów, gdy różnica nie jest powalająca, muszę jeszcze spróbować mp3 w najwyższej jakości...

 

PS Współczuje wszystkim audiofilom, którzy wyjeżdżali że ipod nie powinien nazywać się playerem mp3, że jakość dźwięku to porażka. Ja jedynie mam wstręt do słuchawek do 20zł :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jakubof

 

gdybyś był na tyle sprytny żeby zajżeć do ustawień iTunes, to po pierwsze znalazł byś ustawienie bitrate'u, po drugie wybór kodeka używanego podczas kompresji (AAC, ALAC, MP3)

 

... ale wolałeś wywarzyć otwarte drzwi i zapewnić sobie robotę na cały wieczór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności