Skocz do zawartości

Noże, scyzoryki, latarki i inne pierdy...


Voter101

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, micbud napisał(a):

to jest taki Hiszpan, czy tam Meksykanin, a nie żaden pomidor. Odstaw już te opary z ałdiofilskiej ostrzałki, bo ci zaszkodziły.

Nie obrażaj mnie bo to co piszesz to może trafia do innego Pana złotej rączki. Wszystko wiesz zauważyłem- nie Tobie sie tak wydaje. Zajrzyj na knives.pl i nie ośmieszaj się. Edukuj się- nawet w tym wieku warto. O tanich browarach pokroju Tatry też wiesz najlepiej- nie ma nic lepszego. 😂

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby mówi się że super stale są najlepsze, ale mam jeden nóż z stali s90v(Manly Peak One), i drugi z stali 8Cr13MoV(Byrd Cara Cara 2 przed zmianą ostrza na cpm154) i mimo iż jest bardzo ostry to gorzej trzyma ostrość niż budżetowa stal. Czyli po prostu wzieli i kiepsko obrobili tą stal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Bo to Bułgarzy robili i jak wiadomo ten ich z niemieckiego D2 całkiem dobrze wypada. Mam Peak w D2 i S90V.

Ten mój z poprzedniego postu od Artura (Raptorartur) też jest z S90V i to inna bajka.

I jak oceniasz tego swojego Peak'a z S90V dobrze trzyma ostrość? Ja mam rev.2 tego Peak'a z tamtego roku(otwór bardziej owalny). Fakt faktem iż był wtedy na jakiejś promocji za około 45 euro. Może jakaś partia im się nie udała i chcieli wypchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, piotrek1004 napisał(a):

I jak oceniasz tego swojego Peak'a z S90V dobrze trzyma ostrość? Ja mam rev.2 tego Peak'a z tamtego roku(otwór bardziej owalny). Fakt faktem iż był wtedy na jakiejś promocji za około 45 euro. Może jakaś partia im się nie udała i chcieli wypchnąć.

Słabizna to to nie jest, ale ja go nie używam na codzień bo wolę AS Skipera albo coś z wyjebolitu.  Ja mam baaardzo dużo noży, nawet nie wiem ile. Może za bardzo liżesz tego Peaka podczas ostrzenia i traci agresję. Ta stal nie lubi też zbyt małego kąta. Ja jadę na min. 20 stopni i kończę na diamentach 600 max 800. Zdejmuję drut i finito.

4F2E4D21-0BF7-42CA-BD7D-E4578BA636FA.jpeg

C0EC589A-2E66-4322-8CAD-04FD2FBE2396.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam bo nie znam się na nożach a boję się wchodzić na fora nożowe bo nie chce kolejnego hobby ;) Do rzeczy, dostałem w prezencie nóż kuchenny który w opisie ma: "67 nakładających się na siebie warstw wysokowęglowej stali nierdzewnej. Rdzeń noża z japońskiej, super twardej stali AUS-10V wraz z naprzemiennymi warstwami o twardości 58 HRC oraz 60 HRC". Nic mi to nie mówi ale w zestawie jest jakiś wosk i szmatka z irchy. Czy trzeba o niego jakoś specjalnie dbać bo zardzewieje czy ten wosk to tylko pic na wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Spawn napisał(a):

Czy trzeba o niego jakoś specjalnie dbać bo zardzewieje czy ten wosk to tylko pic na wodę?

Z tej stali nóż nie powinien mieć zbyt dużej chęci do rdzewienia bo dalej jest klasyfikowana jako nierdzewna ot trochę tylko więcej węgla ma. Woski bym sobie darował jeśli on ma w kuchni pracować. Po robocie przetrzeć olejem nadającym się do spożycia i tyle.

Na stalach węglowych musztarda albo chrzan potrafią pozostawić ślady tu nie będzie raczej problemu. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 12.01.2023 o 17:58, Spawn napisał(a):

Pytanie mam bo nie znam się na nożach a boję się wchodzić na fora nożowe bo nie chce kolejnego hobby ;) Do rzeczy, dostałem w prezencie nóż kuchenny który w opisie ma: "67 nakładających się na siebie warstw wysokowęglowej stali nierdzewnej. Rdzeń noża z japońskiej, super twardej stali AUS-10V wraz z naprzemiennymi warstwami o twardości 58 HRC oraz 60 HRC". Nic mi to nie mówi ale w zestawie jest jakiś wosk i szmatka z irchy. Czy trzeba o niego jakoś specjalnie dbać bo zardzewieje czy ten wosk to tylko pic na wodę?

Rdzeń noża jest z przyzwoitej stali Aus10V (różni sie od zwykłego Aus10 tym, źe jest poddany hartowaniu próżniowemu- bardziej jednorodna struktura po obróbce) . Węgla ma sporo, tyle ile potrzeba ale ma aż 14% chromu, dzięki któremu jest w pełni nierdzewny. Z opisu wynika, że rdzeń jest z tej stali a pozostałe warstwy zapewne z innej o twardości 58 i 60 HRC. Na płazy daje się czasami gorszej jakości stal i w tym przypadku nic nie wiadomo o jej właściwościach.

Nóż ma zapewne drewnianą rękojeść i do tego może też służyć ten „wosk” i szmatka do jej polerowania. Jak smarujesz jakimś mazidłem głownię to warto sprawdzić czy nadaje się ono do kontaktu z żywnością.
Na Twoim miejscu miałbym inne zmartwienie (skoro nie znasz się na nożach): jak i czym naostrzyć, czy szlif jest dwustronny/jednostronny, jaki jest kąt. Bardzo łatwo jest zepsuć taki nóź- wykruszyć krawędź tnącą np. porcjując kurczaka (moja mama tak rozwaliła mój nóź podczas mojej nieobecności). Ma bardzo cienką krawędź tnącą, jak żyletka (grubość ostrza nad krawędzią tnacą to w takich nożach może wynosić 0,2mm) i jeśli jest zachowana odpowiednia geometria ostrza i nóż zostanie umiejętnie naostrzony to będzie ciął pomidorka na przezroczyste plasterki bez większego oporu. Ostrząc nieumiejętnie „zjadamy nóż” i pogrubiamy krawędź tnącą i ze skalpela robi się siekiera, która nie pokroi już tak zgrabnie pomidorka czy marchewki- zamiast ciąć będzie miał tendencję do łupania.

 

Używam takiego oleju do konserwacji rękojeści i głowni ze stali węglowych (rdzewnych):

https://www.amazon.pl/SOLINGEN-kamelyjski-przeznaczony-kontaktu-żywnością/dp/B075DWZZ4K

 

Wrzuć zdjęcie tego noża.

 

 

 

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jaro54 napisał(a):

Ten Twój jest dobry do ruchomych części scyzoryków i multitooli- zapewnia lepszy ślizg i też może być stosowany do narzędzi, które maja kontakt z żywnością. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o nazwę uniseks 🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Birken napisał(a):

Zwykły olej lniany nadaje się tak do spożycia jak również konserwacji i impregnacji pozostałych elementów. 

Olej lniany ma jedną zasadniczą wadę, na powietrzu i w wyższej temperaturze latwo zamienia sie w pokost co nie jest zbyt dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jaro54 napisał(a):

Olej lniany ma jedną zasadniczą wadę, na powietrzu i w wyższej temperaturze latwo zamienia sie w pokost co nie jest zbyt dobre.

Może lepiej z oliwek? On nie zjełczeje tak szybko.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Może lepiej z oliwek? On nie zjełczeje tak szybko.

do ostrza tak. Ale jeśli o drewno idzie co to an rękojeści jest to nie nadaje się za to lniany nie tylko się nadaje co jest najlepszy. 

17 minut temu, Jaro54 napisał(a):

Olej lniany ma jedną zasadniczą wadę, na powietrzu i w wyższej temperaturze latwo zamienia sie w pokost co nie jest zbyt dobre.

ja tam nie widziałem nigdy żadnych negatywnych efektów. A jak się noża często używa to nie ma szans na żadne zmiany zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzeń noża jest z przyzwoitej stali Aus10V (różni sie od zwykłego Aus10 tym, źe jest poddany hartowaniu próżniowemu- bardziej jednorodna struktura po obróbce) . Węgla ma sporo, tyle ile potrzeba ale ma aż 14% chromu, dzięki któremu jest w pełni nierdzewny. Z opisu wynika, że rdzeń jest z tej stali a pozostałe warstwy zapewne z innej o twardości 58 i 60 HRC. Na płazy daje się czasami gorszej jakości stal i w tym przypadku nic nie wiadomo o jej właściwościach.
Nóż ma zapewne drewnianą rękojeść i do tego może też służyć ten „wosk” i szmatka do jej polerowania. Jak smarujesz jakimś mazidłem głownię to warto sprawdzić czy nadaje się ono do kontaktu z żywnością.
Na Twoim miejscu miałbym inne zmartwienie (skoro nie znasz się na nożach): jak i czym naostrzyć, czy szlif jest dwustronny/jednostronny, jaki jest kąt. Bardzo łatwo jest zepsuć taki nóź- wykruszyć krawędź tnącą np. porcjując kurczaka (moja mama tak rozwaliła mój nóź podczas mojej nieobecności). Ma bardzo cienką krawędź tnącą, jak żyletka (grubość ostrza nad krawędzią tnacą to w takich nożach może wynosić 0,2mm) i jeśli jest zachowana odpowiednia geometria ostrza i nóż zostanie umiejętnie naostrzony to będzie ciął pomidorka na przezroczyste plasterki bez większego oporu. Ostrząc nieumiejętnie „zjadamy nóż” i pogrubiamy krawędź tnącą i ze skalpela robi się siekiera, która nie pokroi już tak zgrabnie pomidorka czy marchewki- zamiast ciąć będzie miał tendencję do łupania.
 
Używam takiego oleju do konserwacji rękojeści i głowni ze stali węglowych (rdzewnych):
https://www.amazon.pl/SOLINGEN-kamelyjski-przeznaczony-kontaktu-żywnością/dp/B075DWZZ4K
 
Wrzuć zdjęcie tego noża.
 
 
 
Jesteś świr ale pozytywny musisz mieć z tego niezłą zajawkę i dobrze

Wysłane przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lobuz1 napisał(a):

Wrzuć zdjęcie tego noża.

 

Taki

20230130_143015~01.jpg

 

20230130_144647~01.jpg

 

A od około 10 lat używamy (dość intensywnie bo gotujemy na co dzień) zestawu noży kupionych razem z blokiem, tutaj największy.

 

20230130_144908~01.jpg

 

Te na początku były zaostrzone fabrycznie na totalną żyletkę i mi się źle nimi kroiło bo w deskę się dosłownie wcinały i nie dało się np po pokrojeniu z deski nożem zsunąć tego co się kroiło bo zaczepiały się z drewno. Jak się trochę stępiły to o wiele lepiej się ich zaczęło używać. Do ostrzenia używam tego gadżetu z przyssawką Anysharp i ostrzałki prętowej co w zestawie była. Ten nowy nóż jest ostry ale nie tak ekstremalnie jak te Vinzera. Pomidora najlepiej kroi mi się małym nożykiem z ząbkami ;)

Edytowane przez Spawn
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.11.2022 o 14:40, lobuz1 napisał(a):

Nie ma sensu. Kup sobie zestaw z prętami, umieszczonymi pod określonym kątem w podstawie, najlepiej jak najdłuższymi np. taki Lansky dałem ojcu.

spacer.png

Używam już jakiś czas tej ostrzałki Lansky, jaka jest żywotność tych prętów? Mam wrażenie, że trochę słabiej ostrzy, niż gdy była nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dj1978 napisał(a):

Używam już jakiś czas tej ostrzałki Lansky, jaka jest żywotność tych prętów? Mam wrażenie, że trochę słabiej ostrzy, niż gdy była nowa.

Bo je trzeba czyścić, pod kranem, szorstkim zmywakiem z płynem- zapychają się od opiłków metalu. Uważaj żeby nie spadły bo pękną. Jak czujesz, że nie biorą i się ślizgają to czas na kąpiel.

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Bo je trzeba czyścić, pod kranem, szorstkim zmywakiem z płynem- zapychają się od opiłków metalu. Uważaj żeby nie spadły bo pękną. Jak czujesz, że nie biorą i się ślizgają to czas na kąpiel.

Dzięki, poza tym dla amatora bardzo dobrze się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dj1978 napisał(a):

Dzięki, poza tym dla amatora bardzo dobrze się sprawdza.

Musisz tylko pamiętać, żeby trzymać nóż w pionie. Jak pręty nie biorą i się zapchały w miejscu ostrzenia to obracaj je o kilka stopni i ostrz tam gdzie są czyste a co jakiś czas umyj. Są jeszcze diamentowe pręty do kupienia, ale chyba tylko krótkie.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kupiłem sobie taką zabawkę. Kupiłem, bo było tanio (49 czy 59zł), a nigdy nie miałem żadnego sprężynowca. Jakość jest jaka jest, krawędzie rękojeści obrabiane na ostro itp.

 

image.jpeg

 

I teraz do sedna. Mam pytanie do fachowców, a w zasadzie to chyba do lobuz1. Czy w cenie ok. 300 zł znajdę coś co będzie nożem składanym, najlepiej sprężynowym, wielkości mniej więcej takiej jak ten na zdjęciu, a nawet 30 cm też będzie ok, bez tego całego bagnetowego osprzętu, no i będzie to lepszej jakości? Do żadnej marki nożowej nie jestem przywiązany choćby z tego względu, że prawie żadnej nie znam więc tu nie ma znaczenia czy to będzie jakiś hiszpański producent, niemiecki, us-manski czy inny.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Kupiłem sobie taką zabawkę. Kupiłem, bo było tanio (49 czy 59zł), a nigdy nie miałem żadnego sprężynowca. Jakość jest jaka jest, krawędzie rękojeści obrabiane na ostro itp.

 

image.jpeg

 

I teraz do sedna. Mam pytanie do fachowców, a w zasadzie to chyba do lobuz1. Czy w cenie ok. 300 zł znajdę coś co będzie nożem składanym, najlepiej sprężynowym, wielkości mniej więcej takiej jak ten na zdjęciu, a nawet 30 cm też będzie ok, bez tego całego bagnetowego osprzętu, no i będzie to lepszej jakości? Do żadnej marki nożowej nie jestem przywiązany choćby z tego względu, że prawie żadnej nie znam więc tu nie ma znaczenia czy to będzie jakiś hiszpański producent, niemiecki, us-manski czy inny.

Jeśli lubisz w tym stylu militarnym to mogę polecić jubileszowy Boker Ak-47 Anniversary, nie jest to pełny automat, odpala się go z kołka. Głownia o długości coś około 8-9cm i jest z amerykańskiej stali proszkowej CTS-XHP, która bardzo dobrze trzyma ostrość (to jest już taka stal, którą określamy wyjebolitem, czyli  top). Mam taką nówkę sztukę, z tym charakterystycznym pudełkiem i mogę Ci sprzedać za 300. Kosztował chyba 100Euro. Boker ma bardzo dobry serwis. Przysyłali mi kiedyś części do innego modelu.

Jak chcesz taniej to poszukaj chińczyków w automacie typu Ganzo z gorszej stali- też mam kilka i nie potrzebuję. Nie jestem w stanie sprawdzić bo jestem w Wiedniu. Wracam w pt i mogę wtedy wrzucić fotki. Generalnie mam dużo noży i jak ktoś coś potrzebuje to mogę pomóc. 😊

Tanie automaty to jednorazówki z luzami i troche strach używać bo głownia może się złożyć. Boker jest solidny, ma pewną blokadę głowni tzw. linner lock, super clips deep carry (nie wystaje ze spodni, cały chowa się w kieszeni), ma też otwór na linkę i jest w przyzwoitej cenie. 
Sa topowe automaty a taką najbardziej znaną marką jest Microtech. 

https://milicon.pl/4118-microtech

 

 

 

 

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności