Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Jakie głośniki samochodowe kupić ?


piotrek88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Nie mogę już słuchać mojego radia, z kasetą adapcyjną i z tymi głośnikami co mam, a mam z 4szt. Aplphard 13cm - po 20zł/1szt.

 

Kupuję teraz radio MP3 - JVC najprawdopodbniej, cana ok 225zł i oczywiście głośniki.

 

Tylko głośniki sa dość drogie, więc chciałbym kupić 2szt. i problem gdzie i jak je zamontować.

 

W drzwi nie ma możliwości, z przodu jest miejsce fatalne na głośniki, przestrzeń otwarta i skierowane w dół, na dodatek na 10cm, 13cm wejdą ale nie wszystkie i krzywo, no ale gra to fatalnie w tym miejscu. Więc pozostaje tył.

 

I tutaj by coś pokombinować, obecnie mam z tyłu wpuszczone do bagarznika, może lepiej by skierować je jakoś do przodu a nie na sufit ?

Bardziej do przodu, może dorobić zabudowanie jakieś ??

 

No ale to później, teraz problem z wyborem głośników.

Na głośniki nie chciałbym wydać więcej jak 170zł.

 

Mam na oku coś takiego:

 

PHONOCAR

http://www.allegro.pl/item590642904_golf_a...otnica_mdf.html

 

JBL

http://www.allegro.pl/item584599809_glosni..._652_radom.html

 

HERTZ

http://www.allegro.pl/item586702984_hertz_...tura_sklep.html

 

Jakie są różnice między nimi, i które najlepiej by zagrały z tyłu na półce, pod samym radiem JVC 4X 50W

 

A może jakieś inne ??

Phonocary na Allegro mają podawane dziwne wartości RMS:

16tki mają 35W RMS, a na innej aukcji piszą 100W RMS a cena podobna, albo 10tki i 60W RMS.

 

 

Pozdrawiam

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód to Fiat UNO 5 drzwi.

 

W drzwiach nie ma niestety miejsca na głośniki.

I trudno znaleźć odpowiednie miejsce w tym samochodzie.

 

Z tego co udało mi się wyczytać, to PHONOCARy są ponoć lepsze od BLAUPUNKów, Pioneerów...

Nie wiem jak jest z JBL i HERTZ. (jednak te zazwyczaj są dwudrożne)

 

Jeszcze widzę są HELIXY na Allegro w cenie ok 130-150zł.

 

HERTZ z oddzielnym tweeterem kosztują ponad 240zł, to za drogo trochę.

 

Nie wiem czy się opłaca kupywać głośniki 10cm do przodu również.

Gdyż miałem raz takie tanie co prawda, ale grały w tym miejscu tak jak je w powietrzu trzymał, chyba żeby jakoś je zabudować, ale wtedy sie tam nie wyrobi, bo bardzo mało miejsca.

 

No, ale jednak teraz mam 13tki 4szt z tyłu i z przodu (z przodu tak podwieszone na jednej śrubce) i jednak lepiej to gra jak puszczę sygnał na wszystkie głośniki niż tylko tył.

 

Z tyłu to zrobiłem otwory w tej półce i je tam wpuściłem, i jest jakiś tam bass, ale dźwięk taki stłumiony bardzo gdzieś. A znowu mam miejsce z tyłu po bokach ale znowu 10tki, ale jednak grało to lepiej z boku niż teraz na środku. Jeden problem to wybór głośników, ale jeszcze większy to ich usytuowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś jak szukałem troche info o głośnikach to sporo się naczytałem że warto dołożyć do tych Hertzów:

http://www.allegro.pl/item587776422_hertz_...ra_gratisy.html

 

w MediaMarkt można sobie przesłuchać sporo popularnych modeli, bezpośrdenie porównanie sporo wnosi :)

jeżeli nie zauważysz różnicy po co przepłacać ;]

 

POzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o głośniki z tyłu to naprawdę nie najlepszy pomysł. Zdecydowanie z przodu. Odseparowane to dobry pomysł.

Generalnie mam wrażenie że ciężko kupić dobre głośniki do samochodu w ciemno - są po prostu bardzo nierówne...

 

Osobiście odradzam 2 zaproponowane przez Ciebie pomysły:

- głośniki JBL (wyglądają jakby grały dobrze, reklamują je gdzie się tylko da a opisy sugerują, jakoby konkurencji w ogóle nie miały) - dużo hałasu.

- wpuszczenie głośników w bagażnik - zamiast basu będzie dudniąca/bucząca papka pozbawiona jakiegokolwiek zejścia nie mówiąc już o szybkości.

 

 

 

EDIT:

Miałem swego czasu rozwiązanie 16cm z tyłu + 10cm pod szybą (Nexia sedan). I zdecydowanie brzmiało to tragicznie. Teraz lecę na samych przednich (10cm w desce) + subwoofer. Może i brakuje troszkę wypełnienia w niższej średnicy/wyższym basie, ale i tak ogólny efekt brzmieniowy jest nieporównywalnie lepszy niż jakbym zaprzęgł do roboty głośniki tylne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej, swego czasu też sporo o tym czytałem i najlepszy efekt daje odseparowany zestaw na przód (np. 16cm + tweeter), zagra to najlepiej za najmniejsze pieniądze. ale fakt, że w uno będziesz miał z tym duży problem, bo musiałbyś sam zrobić panele na drzwi (na forach są tutoriale). fabrycznie w jego dziury wejdą góra 13cm (z adapterem) i są tak ułożone, że kiepsko to będzie grało. poza tym nie wygłuszysz tego raczej, a zapomniałem dodać, że to podstawowa sprawa przy montowaniu w drzwi (i w ogóle). miałem kiedyś właśnie 16cm zestaw macaudio dwudrożny i radyjko sony, do tego drzwi wygłuszone porządnie taśmą dekarską i powiem ci, że grało to bardzo dobrze jak na budżet za jaki było wykonane. odradzam głośniki w półce, tym bardziej jak jest seryjna, tektura w ogóle nie tłumi, wszystko lata i tylko dudni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z samochodu.

 

Porównując dźwięk w samochodzi i dźwięk z głośników komputerowych Logitecha X-210 które posiadam, to jest niebo a ziemia dla X-210 oczywiście.

 

Nie uważam że X-210 to jakaś rewelacja, ale gra tutaj jest bass, a w samochodzie, dudnienie.

Ponad to tweetery harczą czasami, jeden w ogóle nie działa i nie jestem zadowolony.

 

Na początku jak montowałem te głośniki to po części byłem zadowolony, jednak miałem 4szt z tyłu, 2 po bokach i 2 wpuszczane w pułce. I jakoś to lepiej grało. Natomiast jak dam tylko po bokach, to bass jest słaby, jak tylko w półce dźwięk kiepski i bass dudniący.

 

A głośniki mam 13tki Alphard 80W RMS (oczywiście tylko na etykiecie), po 20zł/1szt.

 

Z przodu znowu jest brak basu, i dźwięk stłumiony taki.

 

Może lepiej kupić 6szt, 4 do tyłu i 2 do przodu, ale radio ma 4 kanały więc chyba nic z tgeo nie będzie, wówczas musiałbym kupić tańsze głośniki jakieś blaupunkty.

 

Bardzo dużo zależy od usytowania głośników, np. moje X-210 Logitech, jak położę subwoofera obok satelitek, to jest kiepski bass, natomiast jak suba dam na podłogę za meblami satelitki zaś na górze to całkowicie inaczej to gra.

 

Podobnie w samochodzie, jednak coraz bardziej nie podoba mi się instalacja głośników z tyłu wpuszczanych do bagażnika. No ale coś będę musiał wymyślić, tylko co...

 

Pasowałoby chyba z przodu i z tyłu, ale w takim przypdaku to blaupunkty bym brał, 16tki odseparowane i 13tki chyba też. Z przodu jak dam, to nie będę miał basu, z tyłu tylko, to znowu będzie brakować dźwięku. Tylko z tyłu można coś pokombinować, może zrobić zabudowę, żeby nie bezpośrednio do bagażnika wpuszczać tylko byłyby w zabudowie i otwarta przestrzeń do bagażnika, czy lepiej by było je zamknąć w całkowicie w skrzynce jakieś ?? Dobry to pomysł ??

 

Z przodu zaś, trudno o miejsce, 16tki są za duże, to odpada, 13tki i jakąś obwudkę zrobić z tektury, czy z płyty jakieś, ale to może się nie udać, ledwo upcham te 13tki, a jak zrobie zabudowe to nie wejdą.

 

Hmmm, już się głowie z rok czasu, i nie mogę nic wymyślić.

Brat chce wsadzić Logitechy do samochodu, też do Una :) tylko gdzie on wciśnie suba <_<

 

Żeby miejsca na głośniki w aucie nie było to szczyt :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem zostaw tak jak jest, bo kilka stów wydasz a różnica będzie znikoma. Ewentualnie zmień radio na takie, które odtworzy płyty bądź mp3 dla własnej wygody. Car audio to droga zabawa i żeby osiągnąć jako taki rezultat troszkę pieniędzy trzeba wydać. Głośniki to tylko jeden z elementów. Jeśli kupisz już coś w miare ok grającego(2drożny system na przód) to teraz tak:

-trzeba dobrze zamontować co nie jest łatwe szczególnie jeśli nie masz w drzwiach otworów na głośniki. Musisz dorobić odpowiednie panele, a drzwi wygłuszyć. Zależy od materiałów bo nie trzeba od razu robić dynamatem, ale to i tak swoje kosztuje.

-system przedni zamontowany więc wypada przeciągnąć nowe kable.

-wzmacniacz, wiadomo bez napędu głośniki nie zagrają bo z napisu na radiu 4x50 tak naprawdę więcej niż 4x~12 nie ma.

-budżetowy system przedni basu nie da za wiele, więc przydałby się subwoofer

-inne inne inne...

 

To tak w wielkim uproszczeniu, żeby pokazać jak to wygląda jak już się zacznie zabawę. Przemyśl czy wydanie 200zł na głośniki ma jakikolwiek sens, może lepiej spożytkować je na inny cel ;)

 

Oczywiście nie chce Cie zniechęcać, sam kombinuję u siebie w samochodzie wykorzystując używki(często lepsze od nowych napchanych marketingowymi bajerami świecących badziewi).

 

Zbierz więcej kasy i rób etapami, jak wszyscy w sumie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię po prostu BLAUPUNKTY 16tki do tyłu i 13tki w przód.

Gdyż te co mam sobie nie radzą trochę, w UNIE jak jade 90 km/h to mi wszędzie gwizda, śwista, i muszę dość znacznie podgłaśniać, i w takim wypadku głośniki nie wydalają.

 

Na allegro ktoś wystawił identyczne głośniki, jakie posiadam, oto i one:

http://www.allegro.pl/item594907938_dwa_gl...ywane_80_w.html

 

Powinna być znaczna różnica między nimi a BLAUPUNKAMI ??

Tak mi się wydaje przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam serie JBL GTO, tańsza alternatywa to blaupunkty GTX... radyjko.. za 200zł m ożna wyrwać juz tansze Pionieery tyle że mają one słabe wzmacniacze

 

tanie sony- w to w ogóle nie warto inwestować..

 

za około 500 do dostania tańsze Alpine'y i one już są całkiem ciekawe

 

Zakładam że nie zamietrzesz iwestować w Tubę czy skrzynie basową, w takim razie na przód głośniczki 2 albo 3drożne, a na tył zwykłe. Co by dodać trochę "mięsa" bo większość wielodrożnych nastawiona jest na obecność głośnika basowego i wszytko gra dosyć wysoko.

 

do tego polecam zakupienie maty wyciszającej, kosztuje to grosze, drzwi i tak musisz rozebrać a efekt b.pozytywny.

kup te nowe uszczelki na drzwi co by tak nie przewiewały.. :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam serie JBL GTO, tańsza alternatywa to blaupunkty GTX...

Mam GTO 6528 i nie polecam.

 

tanie sony- w to w ogóle nie warto inwestować..

Zgadzam się...

 

za około 500 do dostania tańsze Alpine'y i one już są całkiem ciekawe

Clarion też daje radę.

 

Zakładam że nie zamietrzesz iwestować w Tubę czy skrzynie basową, w takim razie na przód głośniczki 2 albo 3drożne, a na tył zwykłe. Co by dodać trochę "mięsa" bo większość wielodrożnych nastawiona jest na obecność głośnika basowego i wszytko gra dosyć wysoko.

 

do tego polecam zakupienie maty wyciszającej, kosztuje to grosze, drzwi i tak musisz rozebrać a efekt b.pozytywny.

kup te nowe uszczelki na drzwi co by tak nie przewiewały.. :P

Umieszczając głośniki w tylnej półce nie uzyskasz basu tylko hałas. Raz, że głębi w ogóle nie będzie a dwa że półka w Uniaku to nie sztywna MDF-owa obudowa kolumny podłogowej.

Z takiego usytuowania głośników udało mi się co prawda uzyskać jakieś tam fajne wypełnienie ale musiałem w tym celu znacząco podbić dolny i trochę średni bas i osłabić górny bas/dolną średnicę. Niestety powyżej pewnej głośności nie było siły - wszystko zaczynało brzęczeć. Jakości w tym też za wiele nie było, po prostu jakieś tam uderzenie i pomruki.

 

Prawdziwą ulgą był zakup suba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze takie pytanie.

 

Głośniki PHONOCAR które można obejrzeć na tej aukcji: http://www.allegro.pl/item599699846_phonoc...nie_sztuki.html

 

Mają moc RMS: 35W, MAX 90W

Koszt z wysyłką: 100 złotych (2szt, 16tki)

 

I głośniki BLAUPUNKT, np. z tej aukcji:

http://www.allegro.pl/item594116277_blaupu...gwar_sklep.html

 

Mają moc RMS: 45W, MAX 190W

Koszt z wysyłką: 105 złotych (2szt, 16tki)

 

I gdybym miał wybierać z tych dwóch modeli, to które będą lepsze w sensie będą głośniej grały, i które będą dysponować większym basem ??

Phonocary nie są słabsze ??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. danych producenta Blaupunkt będzie schodził o 20Hz niżej. skuteczność mają podobną, więc powinny mniej więcej równie głośno zagrać

Blaupunkt: 60-22 000 Hz

Phonocar: 80-20 000 Hz

Szersze pasmo to chyba lepiej ?

Moc Blaupunkta jest jednak większa, tylko jak to się ma do głośności to już pewnie inna sprawa.

 

 

te będą lepsze.. :P

 

Te mają tylko 25W RMS, 100W MAX.

 

Jednak jeszcze raz zmieniłem zdanie :rolleyes:

Nadal Blaupunkt, ale już odseparowany.

http://www.allegro.pl/item600612762_blaupu...210w_mk_ii.html

 

Pasmo: 50-22 000 Hz

RMS: 50W

Maksymalna: 210W

 

Ciekawi mnie jedno, teraz mam jeszcze radio SONY 4x35W które za niedługo wymienię na z CD/MP3 4x50W JVC najprawdopodbnie.

 

I teraz jak to się przekłada na te 4x50, 4x35 na 50W RMS Blaupunkta i 210W MAX

Jak zatem podgłośnie na MAX moje radio przy tych Blaupunkach to jeszcze nie będzie ich szczyt możliwości ?? Czy tu chodzi o coś innego ? Bo teraz na moich Alphardach 80W jak mam volume na 3/5 to już nie wyrabiają, trzeba zmniejszać głośność. A czy nie jest to tak, gdybym miał głośniki załóżmy 150W RMS, 500W MAX (mowa o rzeczywistych wartościach) to przy podłączeniu do mojego Soniaka czy też JVC i po podgłośnieniu na MAX pomimo że głośniki będa mogły grać zdecydowanie głośniej i mocniejszym basem to przy tym radiu będa charczeć na MAX Volume ?? Czy poprostu będą grać cicho ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na ten temat informacji, jednak konkretnej informacji która mnie interesuje nie udało mi się znaleźć.

 

Moc RMS - sinusoidalna czy też znamionowa.

Np. mój komputerowy zestaw Logitech X-210 mają łączną moc 25W RMS, szczytowej 50W.

I jak sprawdzałem miernikiem, to prąd jaki pobierały dochodził do 1,3-1,4A, przy napięciu zasilania 18Volt czyli ok 23,4-25,2 Watt na cały zestaw.

 

Dodam jeszcze, że zamówiłem już głośniki.

Zdecydowałem się na BLAUPUNKTY jednak: http://www.allegro.pl/item600612762_blaupu...210w_mk_ii.html

 

I one mają 50W RMS, co by oznaczało że wmacniacz będzie potrzebował prądu po 4,2A na głośnik aby zagrały one na MAX swoich możliwości. Na radiu pisze 3x35 co by oznaczało że radio powinno pobierać prąd dochodzący do 12A, choć jak sprawdzałem na tych moich głośnikach to dochodziło na MAX głośności do 6-7A, no ale głośniki od 3/5 volume już nie grają tylko buczą.

 

Nie dokońca to rozumiem chyba <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup coś z infinity, seria Reference. Kasują wszelkie JBLe, blaupunkty, pioneery i wszelką egzotykę w cenach podobnych i niższych. Z JBLami jest loteria - podobny model potrafi grać zupełnie inaczej niż dany inny. Tani subwoofer samochodowy polecam tylko, gdy słuchasz rapu, bo w tempie tej muzyki nie ma znaczenia, że bas się spóźnia pół sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki już zamówiłem ;)

Blaupunkty.

 

Ale dziękuję za porady, INFINITY REF 6520 kosztują na allegro 499zł.

Helixy coś tańsze 249zł.

 

Za 2 lata jak zmienię samochód, to będę je brał pierwszorzędnie pod uwagę :)

 

Odnośnie tych mocy, to wybiearjąc głośniki na początku w ogóle się nimi nie kierowałęm, wiadomo są też inne parametry a przede wszystkim producent.

 

Jednakże, pytałem z ciekawości.

Jak zamontuję moje BLAUPUNKTY to się dowiem.

Ciekawe czy dadzą radę te głośniki jak podgłośnię moje SONY na MAX.

 

Tylko nie wiem gdzie umieścić TWEETERY.

Z tyłu na słupku, po środku, czy z przodu.

 

Odnośnie przednich głośników to mam narazie te ALPHARDY - 80W MAX

Nie kupiełm narazie innych, gdyż muszę pomyśleć nad zabudową, ewentualnie o drzwiach, wtedy będę sie martwił jakie głosniki kupić. I nie wiem jeszcze czy 13tki czy 16tki.

 

Ciekawe ile Watt RMS, mogą mieć te moje ALPHARDY, nie wiem czy nie pisało przypadkiem 40W RMS, przy MAX 80W, ale mój głośnik niskotonowy w subie z Logitecha ma 15W RMS a wydaje lepszy i mocniejszy bass. Pomijajć obudowę, no i to jest 10tka. Biorąc pod uwagę głośność, to temu ALPHARDOWi dałbym z 10W RMS.

Z tymi parametrami to jest totalna parodia, już nie tychlo chińskie ale i innych nie renomowanych firm piszą totalne bzdury i nie mam na myśli tylko głośników, lecz, także akumulatorki, wiertarki, silniki,.. itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły mi BLAUPUNKTy.

 

Trochę słabo grają wpuszczane w bagażnik.

 

A może to radio 3x35 jest za słabe, i potrzeba wzmacniacza ??

Podobnie jak na starych można podgłośnić do 3/5 volume, potem charczą i bass nie wydala.

Może brakuje mocy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności