Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Soha 2 vs GainClone


Rekomendowane odpowiedzi

jedna uwaga dotyczaca ceny SOHA II. Trzeba zastanowic sie w jaką klientele sie celuje skladajac i sprzedajac taki wzmacniacz oraz jak wyglada sytuacja na rynku. Imho jest to wzmacniacz ktory moglby byc rozpatrywany w kategorii BEST BUY za cene max 700zł dla osob ktorym marzy się miec fajny amp za kwote ktora sa w stanie uciułać i przeboleć. Gdyby cene ustalac wspolmiernie do jakosci pewnie plasowalaby sie na poziomie 1300-1600zł (celuję na oko).. tylko jezeli ktos jest w stanie wydac tyle na wzmacniacz sluchawkowy, prawie na pewno jest w stanie rownie dobrze wydac duzo wiecej i SOHA nei bedzie lezala w kregu jego zainteresowan. Caly czas spoleczenstwo mamy raczej biedne a uzytkownikami forum sa w wiekoszsci osoby młode, które czesto jeszcze nie pracują badz ewentualnie sa w powijakach. IMHO byłby zbyt gdyby cena koncowa = koszt czesci + 150/200zł (MAX, niezaleznie od czasu pracy).

Uwazam ze takie sa realia a czy zarobek netto jest wart pracy kazdy potencjalny sprzedawca niech rozstrzyga sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@Dawindyk, lepiej mi go przynieś w rękach do Krakowa w któryś kolejny weekend, albo w tygodniu, to może czegoś posłuchasz przy okazji. ;) Jestem na kwaterze tymczasowej u Rodziców do czasu wyremontowania mieszkania, ale pojedynczo mogę przyjąć ciekawskiego. :D

 

@prinz, SOHA II to smaczny kąsek dla kogoś, kto sam sobie ją złoży i jest w stanie rozstać się z kwotą do 1000zł, bo jeśli rzeczywiście porządne lampki windują ją na inny poziom, to warto zainwestować. Ciężko też mówić o zaporowej cenie - wzmacniacz jest przewidziany do słuchawek typu HD600, HD650, DT880, K701 i podobnej półki jakościowej i cenowej. Jak kogoś było stać takowe nabyć, to wydatek podobnego rzędu na wzmacniacz nie powinien być problemem. Prawdziwym problemem przy tym poziomie jakości jest wstawić w zestaw godne źródło, bo tu mi się widzi dobry transport + DAC, a jak nie, to ciężko będzie zejść poniżej 3000zł za rasowego CDka, i raczej coś z drugiej ręki.

 

Ja na przykład nie uważam, że SOHA II ma problem z gęstością, raczej z rozłożeniem nasycenia barw, a to pewnie kwestia lamp. Bartek jak u mnie był, to stwierdził, że Moon v9 daje bardziej nasycony dźwięk, ale ciężar raczej ma ten sam. Co do basu, to widzę pokrywające się opinie - za szybko cichnie, tak po laicku mówiąc, i jest nieco okrągły. Natomiast sopran w ogólności, to jest wyższa szkoła jazdy, którą poznać można słuchając drogich urządzeń, np. coś z wyższej półki Accuphase. Ja musiałem zaingerować w CDka jako transport, żeby się do tego sopranu dokopać, o torze analogowym aż po wzmacniacz nie mówiąc. Tak więc u kogoś jego ocena nie musi wypaść tak nisko jak u mnie (4-), bo wzmacniacz nie zepsuje czegoś, czego nie ma. U mnie do niedawna też nie było, ale lekcja pokory u zasobnego kolegi z innego forum przekonała mnie, iż Technics jeszcze nie dostarczał w należyty sposób bitów nawet z formatu CD. Najwięcej słychać to było na sopranie i przestrzeni. Barwę wbrew pozorom nie jest tak trudno ładną uzyskać po kablu cyfrowym. Na szczęście dało się Technicsa podrasować w tej materii, ale to inny temat. ;) W każdym razie - jeśli wysokie tony są dobrze oddawane, to są zróżnicowane barwowo i fakturowo, ale przy ich niezwykłej precyzji łatwo wychwycić efekt utraty ostrości. Jest to coś, co Sennheisery HD595 mają niejako wbudowane, ale SOHA II w znacznie mniejszym stopniu też, co na precyzyjnych słuchawkach z precyzyjnym źródłem wyjdzie. W zestawieniu z mniej rozdzielczym źródłem problemu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze sa ciut bardziej skomplikowane niz standardowy sprzet ale na pewno nieadekwatnie do ceny

 

Ludzie mają duży materiał porównawczy, jest sporo dobrze grających urządzeń.

 

Jak ktoś zrobi coś wybitnego -> to nie ważne czy w środku jest powietrze, czy upakowana elektronika -> towar się sprzeda.

 

Dystrybutor Audionemesisa powiedział mi kiedyś, ze nie wnika co jest w środku. Może być tłuczone szkło, ale jeżeli sprzęt gra dobrze (i do tego w róznych konfiguracjach) to jest wart ceny którą chce za niego konstruktor/firma

 

Spójrzcie ile jest pięknych, chińskich wzmacniaczy słuchawkowych, lampowych (np. Little dot MK II) w okolicy 700 - 800 PLN

 

Jakoś nikt się nie rzuca na nie, sprzedają się ale nie w tysiącach (nawet nie wiem czy w setkach)

 

Skoro SOHA II to ogólnie znany schemat to można zlecić produkcję na Tajwan. Tylko kto zaryzykuje zbudowanie i próbę sprzedazy 100 egzemplarzy (do tego podatki, certyfikate CE, itd, itp)

 

Zarówno @majkel jak i @X500 to elektronicy mający normalną pracę na pełnym etacie, którzy w wolnym czasie cieszą się z audio-hobby.

 

O ile złożecnie wspaniale grającej SOHY to dla nich przyjemność i mogą to zrobić zapewne kilkukrotnie, o tyle "masowa" produkcja jest dla nich bez sensu.

Oznacza ona brak czasu wolnego, brak możliwości robienia nowych projektów (bo zaczyna się jeszcze naprawa gwarancyjan) a zarobek nieadekwatny do ryzyka (np. urząd skarbowy, nieopodatkowana produkcja i sprzedaż nieopodatkowana).

 

Wydaje mi sie, ze jak ktoś chce SOHA II za 700 PLN to szuka tanio częsci i znajomego kolegę elektronika, który mu to złoży w ramach ... (tu wpisać co się chce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kontynuujac mysl Ogorka - dodam, ze mialem kontakt z dwoma Little Dotami i jednym Darkvoicem - i na pewno zle to wzmacniacze nie sa - wrecz przeciwnie powiedzialbym ze zwlaszcza Darkvoice byl bardzo dobry. Little Dot wypuszcza coraz ciekawsze konstrukcje (Darkvoice tak samo), ostratnie LD wypuscil taki oto piekny wzmacniacz:

l1.jpgl2.jpgl3.jpg

 

Tyle, ze te lepsze modele LD czy DV beda ZNACZNIE drozsze niz SOHA.

 

Gdybym nie kupowal Woo, moim drugim na liscie byl wlasnie jeden z modeli DarkVoice'a. Ostatnio teraz pojawiaja sie w ofercie DV coraz ciekawsze kosntrukcje np. 337SE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze jak ktoś chce SOHA II za 700 PLN to szuka tanio częsci i znajomego kolegę elektronika, który mu to złoży w ramach ... (tu wpisać co się chce)

 

W chwili obecnej koszty czesci na zlozenie soha2 to : 

 

 

1.plytka 65pln

 

2.obudowa , trafo , cokoly pod lampy , alps i gniazdo IEC 340pln

 

3.pozostale czesci do zmontowania pcb  178pln

 

4.lampy w miare dobre okolo 100pln

 

5.czincze i przecietna galka 30pln

 

6.kabel sieciowy 10pln ( komputerowy najprostszy )

 

7.gniazdo jack do druku 10pln

 

 

 

Razem nieco ponad 733pln . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dziś po raz pierwszy odpaliłem Gainclona w wersji słuchawkowej, muszę przyznać ze jest caaałkiem niezły, mimo ze nie jest zrobiony na jakiś wypasionych podzespołach. Jak go dopieszczę (zmienię okablowanie, wsadzę do obudowy itp.) to postaram się opisać szerzej swoje wrażenia odsłuchowe.

 

na razie możecie zobaczyć jak wygląda uruchomiony GC w wersji "testowej" :P

gc2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedlugo bede mial zlozona SOHA II od x500 to napisze swoje wrazenia w polaczenie z hd25. Poza tym mysle nad nowymi otwartymi sluchawki do tego wzmaka z ktorych bylbym juz calkowicie zadowolony. Mysle ze mi doradzicie ale to dopiero jak okresle swoje preferencje po zapoznaniu z hd25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz wkładał w obudowę to maksymalnie poskracaj wszystkie kable.

Jaką wartość mają te traffa? Zrobiłeś z tymi 300W czy nie :) ?

Kurcze, muszę w końcu zmusić się do zrobienia zasilania dualmono :)

Jedno trafo ma 150W, wydaje mi się ze 300W na kanał to byłaby lekka przesada jak na słuchawkowca.

Słuszna uwaga z tym poskręcaniem kabli, ale i tak sygnałowe zastąpię Conducfilem, bo zostało mi trochę po recablingu CAL!.

 

mac1, sam robiles dziury w raidatorach zeby przykrecic uklad? jezeli tak, to w czym?

 

Otwory nawierciłem zwykłą wiertarką, aluminium jest bardzo miękkie wiec nawet kiepskie wiertło idzie jak przez masło. Ale przed wierceniem proponuje zaznaczyć miejsce w którym chcemy zrobić otwór za pomocą punktaka, zapobiegnie to ześlizgnięciu się wiertła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja niedlugo bede mial zlozona SOHA II od x500 to napisze swoje wrazenia w polaczenie z hd25. Poza tym mysle nad nowymi otwartymi sluchawki do tego wzmaka z ktorych bylbym juz calkowicie zadowolony. Mysle ze mi doradzicie ale to dopiero jak okresle swoje preferencje po zapoznaniu z hd25.

Juz masz sohe chyba pare dni ... ;-) , moze jakies fotki ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z dniem dzisiejszym finalnie zakończyłem prace nad moim Gainclonem w wersji słuchawkowej :)

 

Wzmacniacz ten zbudowany jest według schematu udostępnionego przez Petera Daniela, do jego budowy użyłem poniższych elementów:

 

- LM3875TF

- PCB według projektu Krawca (Audiostereo)

- rezystory precyzyjne Elpod 0,1% 25ppm (rezystor 2,7k (według wskazówek x500) zamiast 680ohm z oryginalnej konstrukcji)

- 4x BC Comp 1000uF/50V przy LMkach

- 2x Elna Silmic II RFS 100uF/50V przy mostach prostowniczych

- diody prostownicze MUR860

- potencjometr Alps RK27 2x50k

- transformator toroidalny TS150 2x22V z toroidy.pl

- gniazdo jakck oraz RCA wyprodukowane przez Neutrika

- okablowanie wewnetrzne oparte na Conducfilu 3014 (zostało mi trochę po recablingu CAL i teraz się przydał)

 

Obudowa to twórczość własna, połączenie drewna i szczotkowanego aluminium, nie wyszła idealnie tak jak chciałem ale myślę ze jak na domowe warunki i tak wyszło nieźle. Jej wymiary to 47x12x23cm także wyszedł mi dość spory klocek.

 

Początkowo zamierzałem zbudować swój wzmacniacz na dwóch transformatorach i mostkach prostowniczych ale jak dla mnie wersja z pojedynczym transformatorem zagrała lepiej, dźwięk nabrał nieco więcej powietrza i minimalnie się odmulił.

 

Ciężko mi opisać dokładnie brzmienie tego wzmacniacza bo nie miałem okazji porównać go z żadną inna porządna konstrukcja.

Niemniej jednak wzmacniacz ten posiada bardzo przyjemna barwę dźwięku, ma to coś ze chce się go słuchać, jest jednocześnie szczegółowy ale nie meczy słuchacza, bas także stoi na wysokim poziomie. Ogólnie wzmacniacz wyróżnia się bardzo przyjemna barwa i wysoką dynamiką.

Wzmacniacz ten posiada ogromna moc wyjściowa, myślę ze napędzi każde istniejące słuchawki, w końcu LM3875 jest kostką stricte głośnikową i da się z niej wyciągnąć ok 50W na kanał.

 

Na zakończenie tego posta załączam kilka zdjęć gotowego wzmacniacza.

gc1.jpg

gc2.jpg

gc3.jpg

gc4.jpg

gc5.jpg

gc6.jpg

gc7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie proces powstawania mojej obudowy wyglądał mniej więcej tak.

 

Zakupiłem 2 arkusze blachy o grubości 3mm, przyciąłem je na żądana wielkość ( front/tył 17x11cm, góra/dół 42x23cm). Pociąłem je za pomocą zwykłej cyrkularki z założona tarczą od gumówki, na wolnych obrotach nie sypie iskrami tak jak z gumówki i mogłem je pociąć na równe kawałki dzięki prowadnicy. Następnie przygotowałem dwa kawałki sosnowego drewna o wymiarach 23x11x3cm, za pomocą cyrkularki, struga oraz szlifierki, które posłużyły jako boczki. Następnie obniżyłem tarcze w cyrkularce tak aby wystawała zaledwie 0,5cm spoza blatu, za pomocą tak ustawionej tarczy zrobiłem dwa frezy (rowki) wzdłuż każdego z boczków, frezy te posłużyły do wsunięcia w nie dołu/góry zrobionego z aluminium. Następnym krokiem było nawiercenie otworów we froncie oraz tyle na śruby imbusowe M3, przygotowany front/tył przyłożyłem dokładnie do boczków i zrobiłem w nich otwór o głębokości powiedzmy 7cm w miejscach zgodnych z otworami w frontach. Następnym i niestety dość irytującym krokiem było nawiercenie otworu wpadającego pod kontem 90 stopni, na około 2/3 wcześniej wywierconego otworu na śruby imbusowe. Otwory te służą do włożenia specjalnego kołka/nakrętki dociągającego front do boczków (ciężko mi nazwać te kołeczki, znalazłem je w garażu, są bardzo często wykorzystywane do montażu mebli). Otwory te najlepiej wywiercić znacznie większe niż średnica kołka, będzie łatwiej wycelować na gwint śruby. Pozakręcałem wszystkie śruby razem z kołkami, wolna przestrzeń która pozostała miedzy kołkami zalałem klejem na gorąco co sprawi ze kołki będą na stałe w jednym miejscu, ułatwi to celowanie i wkręcanie śrub. Po ty zabiegu polakierowałem boczki za pomocą lakierobejcy (ale zalecałbym nałożyć samą bejce i potem wszystko kilkukrotnie polakierować, da to znacznie lepszy efekt). Aluminiowe elementy wyszczotkowałem za pomocą papierów ściernych o różniej gramaturze, ja używałem okolice 80 i 40, wszystko zależy jaki efekt chcemy uzyskać. Wyszczotkowane alu zabezpieczyłem za pomocą Kaponu (jest to lakier do parkietu, miałem taki na stanie wiec go użyłem ale zalecałbym jakiś bardziej specjalistyczny środek), kapon jest bardzo lejący dlatego mogłem go nałożyć za pomocą pędzla nie pozostawiając zacieków.

 

Pozostało już tylko poskręcać wszystko do kupy.

Gdy chce dobrać się do środka wzmacniacza odkręcam śruby imbusowe z tyłu, obniżam nieco cały tył i można wtedy wsunąć/wysunąć górę.

Zrobiłem tez uchwyty podtrzymujące radiator i potencjometr, przedłużkę do potencjometru oraz stopki, ale to już każdy zrobi po swojemu. Gałkę kupiłem na AS.

 

Trochę wszystko zagmatwałem ale może coś z tego zrozumiesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem na allegro ale nie mogę teraz znaleźć tej aukcji, blacha była o wymiarach ok 34x50cm i kosztowała ok 10zł, były to odzyski z jakiejś firmy bo posiadały małe wcięcie po laserze które było określane mianem wady i chyba dlatego były takie tanie. Jak mi się uda gdzieś znaleźć namiary na tego sprzedawce to dam ci znać.

Takie arkusze generalnie sa do dostania w skupach (sklepach) metali nieżelaznych, tylko nie wiem jak się kształtują ich ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz ładnie się prezentuje, dobra robota.

 

Domzz

Znalazłem takie coś http://allegro.pl/item750138233_blacha_aluminiowa_anodowana_formatki_na_wymiar.html

Cena wyższa, jednak można mieć płytkę na wymiar.

 

Tańsza opcja http://allegro.pl/item744473057_blacha_odpadowa_paski_plyta_trapez.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki selphy :)

 

Według mnie blachy które podałeś się nie nadają, są zbyt cienkie aby zachować sztywność konstrukcji przy takiej obudowie jak moja, chyba ze domzz wymyśli jakiś patent na jej usztywnienie. Pierwsza ma 1,5mm a druga 0,75mm, moja ma 3mm i według mnie jest to minimum aby zachować sztywność. Dodatkowo druga jest kiepsko przechowywana wiec anodowanie będzie w fatalnym stanie, będzie pełno rys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki.

Szkoda bo już mam obudowę opłaconą, ale mam nadzieję, że będzie miała wyższy standard.

 

Na pewno będzie lepsza, w końcu moja to tylko garażowy wyrób wyprodukowany bez użycia specjalistycznych narzędzi :)

 

Można wiedzieć do czego będzie ta obudowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie lepsza, w końcu moja to tylko garażowy wyrób wyprodukowany bez użycia specjalistycznych narzędzi :)

Można wiedzieć do czego będzie ta obudowa?

 

Do klona Zana Deux. Klona to może za dużo powiedziane, ale Zana Deux była (był?) pierwowzorem. W odróżnieniu jako drivery posłużą dwie E88CC, a wzmacniać je będą dwie 6S33S. Nie ja to składam, ale ma być killer ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności