Skocz do zawartości

Test ABX w foobarze


new_oscar

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja robiłem taki test: 320kbps MP3 vs. FLAC. Wgrałem na odtwarzacz kilka utworów w obydwu formatach, ustawiałem losowe, słuchałem min. 2-3 minuty i oceniałem: FLAC lub 320. Na "gęstej" muzyce (czyt. D&B) miałem 100% - różnica była wyraźna w skrajnych pasmach. Gdy słuchałem spokojniejszego rapu miałem lekkie problemy, jednak zachowałem dobrą skuteczność rozróżniania. Różnic nie słyszę przy OGG 500kbps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy mp3 v2 jeszcze slysze roznice i Musepack Xtreme rano potrafię rozróżnić, powyżej ciężko. Słuchane na albumach Children of Bodom - Are You Dead Yet?, Megadeth - Rust in Peace na kolumnach Tonsil Rapsodia 200, Onkyo A-8250, SB Audigy 2 ZS. W sumie teraz mam lepsze głośniki oraz słuchawki (Shure SE420) to mógłbym powtórzyć test, ale póki co rano nie mam na to czasu, a wieczorem percepcja u mnie jest z reguły nieco gorsza (i bynajmniej nie chodzi tu o alkohol, tylko tak po prostu - zmęczenie, etc. :P).

 

edit:

sorry, Megadeth to kiedyś słuchałem. Drugim albumem było Fear Factory - Demanufacture, na którym OGG Q4 wymiękało, ale wyżej nie sprawdzałem

Edytowane przez Caleb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jest dramat...

Na 10 prob, 10 razy zle ocenilem format pliku i bylem pewien ze widze, a raczej slysze roznice, na roznym sprzecie i z roznymi kawalkami

mp3 320 kbps od flac'a

 

(osobiscie sie zgadzam z ta teoria o prawdopodobienstwie... ewentualne bledy [przewagi danego typowania] w pomiarze (typowaniu) wlasciwego formatu powinny odgrywac coraz mniejsza role w koncowym wyniku, tj. niewielkie odchylenie od "50%", przy zalozeniu ze proba jest nieskonczenie duza, albo przynajmniej bardzo duza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

ja zacząłem w końcu sobie wczoraj robić test ABX. zatrzymałem się na 9 próbach i prawidłowa moja odpowiedź była 7. czyli wynik 7/9. abstrahuje od wyniku, traktuję to jako zabawę i będę sprawdzał dalej - z różnymi bitratami, słuchawkami etc.

 

mam natomiast do testu jedno pytanie - na jakich kawałkach najlepiej robić test? na głośonym rocku? czy na jakiś spokojnym kawałkach? tam gdzie jest duży dynamic range? słucham alternative rock/nu metal, trochę hip-hopu i popu i zastanawiam się co wybrać (bo nie chcę męczyć się dajmy na to przez 1h słuchając wkoło tego samego jeżeli kawałek mi nie pasuje.

 

i mam też jedno pytanie/teorię odnośnie kodeka mp3 - chyba gdzieś wyczytałem że LAME nie robi takiego drastycznego low passa na wysokich, że coś tam zostawia powyżej 16 kHz. prawda to? jeżeli tak jest, a inne kodeki robią takie obcięcie to pewno lepszy wynik osiągnię się porównując FLACa do mp3 zrobionego innym kodekiem niż LAME. piszę dlatego o tym, bo jak miałem kiedyś w DAPie mp3 ściągnięte gdzieś z netu z 320 kpbs i tę samą piosenkę we flacu to słyszałem różnicę (przynajmniej mi się wydawało) i głównie polegała ona na tym, że mp3 było miękkie a we flacu było tak bardziej świeżo. a robiąc wczoraj test nie słyszałem tej miękkości na mp3 zrobionym z LAME tj w porównaniu do flaca nie było w tym zakresie różnicy. tłumaczę to sobie różnicą w kodowaniu mp3 - oczywiście abstrahuje od tego że mp3 ściągnete z netu często jest nie wiadomo jakiego pochodzenia.

więc chciałbym zrobić porównanie FLAC vs mp3 ale zrobiony nie LAMEm ale innym kodekiem. Jaki byście kodek mp3 polecili, rozumiem że często mówi się o FhG. Gdzie go można dorwać? Rozumiem że jest w WMA, tylko że ja nie mam płyt tylko flaci na dysku więc nie mogę przerobić flaca w mp3 poprzez WMA? czy jest jakiś program pokojru foobara który korzysta z FhG? albo czy można gdzieś ściągnąć samego FhG i wrzucić do foobara? no chyba że jest jakiś inny niż FhG kodek do mp3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdzieś z netu" - a skąd wiesz co było plikiem źrodłówym? Mógłby to być nawet rip z Youtube. Dużo YT downloaderów kompresuje filmiki ponownie do mp3...

Po drugie nie każdy FLAC ściągnięty to w 100% poprawny RIP jakości CD.

A po trzecie najlepiej słuchać na tym co znasz dobrze, jedynie garstka ludzi potrafi w pełni odróżnić 320 kbps od CD/FLAC tak BTW.

Do MP3 tylko lame. WMA to codec, pewni chodziło o WMP. FOOBAR + lame mp3 - and be happy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdzieś z netu" - a skąd wiesz co było plikiem źrodłówym? Mógłby to być nawet rip z Youtube. Dużo YT downloaderów kompresuje filmiki ponownie do mp3...

Po drugie nie każdy FLAC ściągnięty to w 100% poprawny RIP jakości CD.

A po trzecie najlepiej słuchać na tym co znasz dobrze, jedynie garstka ludzi potrafi w pełni odróżnić 320 kbps od CD/FLAC tak BTW.

Do MP3 tylko lame. WMA to codec, pewni chodziło o WMP. FOOBAR + lame mp3 - and be happy.

tak chodziło o WMP a nie WMA, oczywisty błąd pisarski.

 

nie pytam który kodek mp3 jest najlepszy. chodzi mi o to żeby porównać jak brzmi mp3 zrobione na lamie a jak na innych kodeku. stąd moje pytanie jaki inny kodek mp3 mogę wziąźć na testy i skąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności