Skocz do zawartości

iaudio x5 CF mod


javacris

Rekomendowane odpowiedzi

WSTĘP

 

Od dłużeszego czasu nosiłem się z zamiarem nabycia jakiegoś, oh-ah najlepiej brzmiącego playera.

Oczywiście w gre wchodziły tylko dyskowce :E - x5, h1/3xx lub karma.

X5 już swego czasu posiadałem -x5L dokładnie, także znałem wady i zalety tego playera.

H120 czy h320 ciężko zdobyć, a jak jest to cena jest kosmiczna.

I została Karma - ale ona teżą miała wady - krótki czas działania.

 

Obserwowałem allegro i czekałem... Któregoś dnia znalazłem iaudio m5. Na początku zastanawiałem się po co komuś x5 z monchromatycznym lcd.

Ale po krótkiej lekturze iaudiophile.net już wiedziałem że m5 jest prawie idealnym rozwiązaniem, mniejszy od iriverów oraz względem x5 nie potrzebuje subpacka!

Zarówno ładowanie jak i transfer plików odbywa się przez mini usb. Po krótkiej negocjacji ceny player był w drodzę do mnie.

 

 

Co i jak - preludium

 

Początkowo miałem zamiar wymienić dysk w toshibie na 80gb z adapterem zif>ata, jednak pomysł wymiany dysku na dysk wydał mi się kiepski.

Nie muszę mieć 80gb muzy przy sobie, bo wtedy większość czasu zajmuje mi wciskanie "next" a nie słuchanie muzyki.

 

Także postanowiłem zrobić CF moda na nowo zakupionej m5. Posilony odpowiednią wiedzę teoretyczną zakupiłem adapter CF to Toshiba 1.8-inch IDE i czekałem na przesyłkę.

 

Dobry los chciał że zarówno paczka z iaudio jak i adapterem (wysyłka z Hong-Kongu szła tyle co paczka z iaudio 0_o) przyszły tego samego dnia.

Także wracając do domu uzbroiłem się w karte CF 16gb firmy Pretec.

Jednak na rockbox.org piszą mędrcy że nie każda karta nadaje się do CFmoda. Wolałem kupić w ciemno szybszą kartę Pretec niż męczyć się z przereklamowanymi Kingstonami czy Transcend.

Pozatym Pretec była jedną z tańszych kart.

 

 

 

Co i jak - właściwy CFmod

 

Teraz co i jak, pierwsza rzecz ładujemy playera.

 

Następnie przy pomocy rockbox utility instalujemy Rockboksa. http://www.rockbox.org/twiki/bin/view/Main/RockboxUtility

 

po podłączeniu playera instalujemy najnowszy bootloader i current build rockboksa lub inny custom build, który preferujemy.

 

Odłączamy player i podłączamy do ładowarki - bootloader zostanie zaktualizowany.

 

Sprawdzamy czy rockbox startuje - powinno smigać.

 

Teraz wyłączamy player - odkręcamy tył playera.

 

Mamy dostęp do dysku- odklejamy taśmę, która trzyma kabelki. Wysywamy dysk i odłączamy go.

 

Wkłądamy kartę do adaptera (karta powinna mieć system plików fat32, jeśli ktoś ma czytnik kart może wcześniej na karte wgrać folder .rockbox)

 

Niestety mój adapter miał bardzo wystającą zworkę master/slave. Ponieważ adapter musi być podlączony kartą do dołu to zworka blokowała odpowiednie ułożenie adaptera z kartą.

 

Poradziłem sobie z tym zginając bolce zworki o 90 stopni i krzyżując je tak aby się stykały.

 

Po podłączeniu adaptera część pinów będzie wolna i tak ma być.

 

Teraz podłączamy player do pc i czekamy czy komp wykryje kartę.

 

Jeśli wszystko ok. Kopiujemy folder .rockbox na kartę.

 

odłączamy player i sprawdzamy czy rockbox działa.

 

Rockbox powiniem się ładnie uruchomić.

 

teraz wszystko ładnie układamy w środku obudowy, zabezpieczemy kabelki oraz kartę z adapterem (ja użyłem uszczelki z gąbki) i zamykamy interes.

 

Na koniec sprawdzamy czy wszystko gra tak jak powinno.

 

 

UWAGI:

Jeśli chcemy wymienić dysk na kartę CF to jesteśmy skazania na rockbox - OF nie bootuje się prawidłowo.

 

Transfer plików na kartę CF jest wolniejszy niż na dysk - to samo z odczytem. Dlatego warto zainwestować w szybką kartę.

 

Player grał po naładowaniu blisko 20h! :D

 

DSC00405.JPG DSC00406.JPG DSC00408.JPG

DSC00407.JPG DSC00420.JPG DSC00410.JPG

 

Koszt całej imprezy:

adapter: 5$

karta CF 16gb: 125zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja ostatnio do irivera wrzuciłem dysk Toshiby 30GB MK3006GAL (fartem się udało za 40zł kupić w stanie idealnym)

I jak na razię nie widzę potrzeby zmiany na CFa. Dysk w porównaniu do 20GB chodzi całkowicie bezgłośnie, ma szybszy odczyt, krotszy spin-up, mniejsze zużycie baterii (25h).

Dodatkowo 13MB/s transferu uprzyjemnie kopiowanie. Nad CFem pomyślę jak ten dysk padnie, potem zapasowy 20GB. Wtedy pewnie takie CFy będą 20zł kosztować.

Pozdrawiam, dzięki za poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam. x5 kolorowy tez dziala ten cf mode. moje spostrzezenia co do tego, dziala tylko na rockbox, predkosc zapisu to ok 7MB/s, odczyt 23MB/s. zaraz po instalacji wszystkiego i odpaleniu, podczas odtwarzania co ok 5 min byly chwilowe jakby przestoje (ok 1-2sek.), wygladalo to na to jakby x5 nie nadazyl odczytywac danych, co sie okazalo kwestia ustawienia odpowiednich opcji w menu.nie wiem co jeszcze by moglo kogos interesowac. dolaczam pare zdjec. nastepnym razem zaprezentuje pare opcji z bateriami, ktore rowniez opatrze zdjeciami. ponadto pracuje nad pobieraniem minimalnego pradu podczas wylaczonego x5. mam nadzieje ze uda mi sie to rozwiazac, jakby co dam znac.

DSC_0170.JPG

DSC_0171.JPG

DSC_0172.JPG

DSC_0174.JPG

DSC_0175.JPG

DSC_0176.JPG

DSC_0177.JPG

DSC_0178.JPG

DSC_0179.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jakie karty CF do tego adaptera stosujecie--wydaje sie,ze Pretec jest dosc atrakcyjny cenowo?

a duza jest roznica w "zarlocznosci" na prad oczywiscie na korzysc CF?

 

Na stronie rankingi.chip.pl jest recenzja kart cf dostępnych na polskim rynku, jest test dotyczący szybkości działania i prądożerności każdej z kart. Polecam zapoznać się z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ace99:

 

byc moze byloby to swietne porownanie,ale kart tam tyle co "kot naplakal"

i w wiekszosci stare modele 2-4-8GB

 

Nawet analogicznie można wnioskować, że modele 16GB i więcej będą bardzo podobnej wydajności co te 2,4,8 GB tej samej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zadziała. Czytałem już na innych forach, że 64gb też montowali i nie było problemu.

Swoją drogę cieszę się że powstał ten wątek. Miałem coś takiego założyć na początku listopada i nawet miałem już połowę artykułu ale awaria komputera i utrata danych zniechęciła mnie do kontynuowania.

Dodam tylko ze swojej strony, że odtwarzacz włącza się w ok. 11 sekund, natomiast z dyskiem twardym włączał się po ok. 45 sekundach. A pretec jest tutaj świetnym wyborem, bo jest tani, szybki i wspiera udma6 (konieczny do działania w h320 i x5). Na forum rockboxa czytałem że h100 i karma nie są takie wybredne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko ze swojej strony, że odtwarzacz włącza się w ok. 11 sekund, natomiast z dyskiem twardym włączał się po ok. 45 sekundach.

X5 z dyskiem 30GB i RB na pokładzie startuje w ok 10 sek z rozpoczęciem odtwarzania.

Dla porównania D2 4GB z kartą 8GB startuje tak samo...

 

Mój mi pozwala. Nawet Windows 98 pozwala - limit to 64 GB i to jest limit fdiska, czyli jedynie tworzyc wiekszych nim nie mozemy, ale winda spokojnie obsługuje większe.

Gdzieś kiedyś tak wyczytałem, stąd moje wątpliwości.

Zresztą karty >32 są raczej ciut zbyt drogie :)

 

EDIT:

Np. Wiki tak mówi: W Windows XP można korzystać z FAT, można także zainstalować go na takiej partycji, jednak systemowe narzędzia nie potrafią utworzyć partycji FAT o rozmiarze większym niż 32 GB. Aby utworzyć partycję FAT o rozmiarze większym niż 32 GB, należy posłużyć się alternatywnym narzędziem do partycjonowania: PQMagic, systemem Windows 95OSR2/98 lub systemem Linux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea culpa.

 

Pamietalem, ze za pomoca W98 tworzylem partycje do 64 GB ( ... systemem Windows 95OSR2/98 ... )

i myslalem, ze XP bedzie mial taki limit.

 

Nie zmienia to jednak faktu, ze karte obsluzy.

 

EDIT: (z angielskiej wiki)

Windows 2000 and Windows XP can read and write to FAT32 file systems of any size, but the format program included in Windows 2000 and higher can only create FAT32 file systems of 32 GiB or less. This limitation is by design and according to Microsoft was imposed because many tasks on a very large FAT32 file system become slow and inefficient.[14][19] This limitation can be bypassed by using third-party formatting utilities or by using the built-in FORMAT.EXE command-line utility.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie poradnikiem zamieszczonym w pierwszym poście powinienem wgrać Rockbox i bootloader

 

Jak mam to zrobić, skoro padł mi dysk ?

Jak podłączam odtwarzacz do komputera to nie nie mogę wyświetlić zawartości X5,

Czasami wyskakuje mi tekst że dysk nie jest sformatowany i pyta si czy tego nie zrobić.

Sam odtwarzacz uruchamia się ale trwa to czasami nawet parę minut.

 

Czy można pominąć ten punkt i zacząć od instalacji CF ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności