Skocz do zawartości

Klasyka for dummies


Tadeus

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Rafacio napisał:

Dla mnie to nawiązanie nie wiem do czego. Dla mnie to jakieś szumy i pomruki. To co tworzył Penderecki to w dużej mierze nie jest muzyka. Umiał chłop komponować kiedy chciał, ale te hiroszimy czy inne hałasy to nie jest muzyka.

Masz prawo nie odbierać tych dźwięków jako czegoś, co tworzy muzykę, ale weź pod uwagę, że dla pewnego grona osób te sekwencje dźwięków tworzą muzykę - zatem nie dziw się, że ktoś tego słucha i zachwyca się tym, co dla nich jest pięknem, a dla Ciebie zlepkami dźwięków bez sensu. Dla Ciebie z kolei heavy metal wydaje się piękny, dla mnie to konwencjonalna rąbanka, a growling to nie jest śpiew (tak, wiem - nie każdy wokalista heavy metalowy stosuje growling, niektórzy to wokaliści obdarzeni szeroką skalą itp. - ale co z tego, jak to nie moje klimaty). Dodatkowo słucham free jazzu, który większości osób kojarzy się ze strojącą się orkiestrą, albo po prostu z kakofonią. Dla nich to bezsensowny kakofoniczny hałas, a dla mnie - muzyka. A co powiesz o takim "artyście - muzyku", jak Merzbow, który do tworzenia swojej tzw. muzyki używa hałasu będącego efektem różnego rodzaju sprzężeń we wzmacniaczach? Dla mnie to nie jest muzyka, ale spotkałem się z osobami, które się tym delektują. Do czego zmierzam? Otóż jako biolog jestem świadom niesamowitej różnorodności genetycznej w populacji ludzkiej, czego efektem jest chociażby ekstremalnie odmienna percepcja muzyki, zależna od unikalnej wrażliwości każdej jednostki ludzkiej. Nawet nie próbuję zatem rozumieć, dlaczego komuś podoba się muzyka artysty X, który wywołuje u mnie tylko rozdrażnienie/nudę/zażenowanie. Twoja próbka (utwór pod dyrygenturą Gustavo Dudamela) ok, ale jak dla mnie to taki przykład dość konwencjonalnej muzyki, wolę eksperymenty. A na koniec próbka Merzbowa:

 

Edytowane przez Bednaar
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, audionanik napisał:

@Bednaar, no ale z tym Merzbow’em, to Cię deczko poniesło:D. Pender co by nie lubić, to jednak ścisła światowa czołówka kompozytorów.

Merzbow może jest deczko bardziej niszowy, ale też ma jako-takie międzynarodowe uznanie i występował na paru międzynarodowych festiwalach, lub np. w Berlinie na biennale sztuki nowoczesnej w 2004 roku. Mogłem też użyć innego przykładu, gdzie można się zastanawiać, co można jeszcze uznać za muzykę, a co nie (i dlaczego)  - jak np. słynne "4:33" Cage'a - idealny utwór do testowania systemów audio ;) John Cage to przecież uznany kompozytor muzyki współczesnej.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, audionanik napisał:

No cssoo? Są skrzypienia, zamykanie/otwieranie klapy, załączanie stopera, brawa...

Po za tym z tego co mi kiedyś żona tłumaczyła, to wszystko zależy od interpretacji, albowiemżeponieważ najważniejsze jest użycie stopera, a wypełnienie już dowolne - można tańczyć, sapać, skakać po fortepianie, uderzać głową w klawiaturę itd.

Natomiast nieużycie stopera może być powodem gwizdów publiczności.

Ciekawe, czym można wypełnić "Czarny kwadrat na białym tle" Kazimierza Malewicza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, audionanik napisał:

Obawiam się, że w tym przypadku artysta nie pozostawił pola do interpretacji.

Fakt, czytałem właśnie, że tutaj aż gęsto od jednej jedynej interpretacji, narzuconej przez samego Artystę. Niestety, dzieło jest narażone na bezczelne próby podrabiania:

Czarny_kwadrat_na_bia%C5%82ym_tle.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tome-k napisał:

Sądziłem, że np. Mauricio Kagel, to nisza..... 

Tego nie znałem - niezłe :) Cóż, nisz jest wiele i każda inna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://tidal.com/track/63237150

 

Nordic Brass Ensemble, European Tour🎶

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://tidal.com/album/244618100

 

The Cello According to Dall'Abaco🎶

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Michael Haydn, Symphony 28 in C major (live) w wykonaniu Theresia Orchestra pod batutą Alfreda Bernardiniego🎶

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://tidal.com/track/242199474

 

Mozart: Haffner-Serenade KV 250 & Marsch KV 249 w wykonaniu Festival Strings Lucerne🎶

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności