Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Klasyka for dummies


Tadeus

Rekomendowane odpowiedzi

Znalezione obrazy dla zapytania "the instruments of the orchestra" siepmann

 

https://tidal.com/album/12394494

 

Muzyka poprzeplatana komentarzem. Można się wiele nauczyć o instrumentach, nie tylko zapoznać się z ich brzmieniem w różnych kompozycjach, ale też o ich historii, użyciu w muzyce itd. itp.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o klasykę, to jestem prawdziwy dummie - na razie jeszcze nie dorosłem, zatrzymałem się na poziomie jazzu (nawet Sketches Of Spain Davisa są nieco zbyt poważne jak dla mnie). Jednakże są pewni kompozytorzy, których słucham z ogromną przyjemnością: ww. Ravel, Debussy - ogólnie impresjonizm muzyczny to jest to, bardziej mnie kręci niż impresjonizm w malarstwie (tu jednak surrealizm). Ponadto - bardziej klasycznie - Bach, częściowo Mozart (btw tak się wabi mój pies - kumpel Beethovena;) ).  A z polskich kompozytorów: H. M. Górecki, i tutaj wchodzimy na kolejną moją fascynację - minimalizm... no i od razu przychodzi mi na myśl Estończyk Arvo Part. No i Philip Glass. Na razie tyle - obecnie słuchanie muzyki klasycznej kończy się u mnie szybkim snem, zwłaszcza w przypadku Góreckiego, nad czym boleje, bo to piękna muzyka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bednaar napisał:

Jeżeli chodzi o klasykę, to jestem prawdziwy dummie - na razie jeszcze nie dorosłem, zatrzymałem się na poziomie jazzu (nawet Sketches Of Spain Davisa są nieco zbyt poważne jak dla mnie). Jednakże są pewni kompozytorzy, których słucham z ogromną przyjemnością: ww. Ravel, Debussy - ogólnie impresjonizm muzyczny to jest to, bardziej mnie kręci niż impresjonizm w malarstwie (tu jednak surrealizm). Ponadto - bardziej klasycznie - Bach, częściowo Mozart (btw tak się wabi mój pies - kumpel Beethovena;) ).  A z polskich kompozytorów: H. M. Górecki, i tutaj wchodzimy na kolejną moją fascynację - minimalizm... no i od razu przychodzi mi na myśl Estończyk Arvo Part. No i Philip Glass. Na razie tyle - obecnie słuchanie muzyki klasycznej kończy się u mnie szybkim snem, zwłaszcza w przypadku Góreckiego, nad czym boleje, bo to piękna muzyka :(

Znaczy przychodzisz z jazzu i rocka. To też moja droga. Potrzebujesz rytmu. Bartok i Strawiński i kwartety Szostakowicza - sen Ci nie grozi. A Górecki, to jak mniemam III Symfonia? Spróbuj Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową - skojarzenia z King Crimson jak najbardziej na miejscu. 

Edytowane przez bendezar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już z jazzu. Co ciekawe - najbardziej mnie ruszają sugestywne obrazy dźwiękowe a'la Debussy (Górecki się niejako w to wkomponowuje), a nie rytm. Ponadto monumentalne dzieła Bacha - to jak dla mnie klasyka klasyki ;) Zaś problem snu dotyczy teraz każdej muzyki, jakiej słucham - takie czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fenomenalnie zagrany kwintet fortepianowy.

Artemis Quartet & Leonskaja: Shostakovich: String Quartet No. 5 In B Flat Major, Op. 92, String Quartet No. 7, Op. 108, Piano Quintet In G

https://tidal.com/album/103697683

 

shostakovich-string-quartet-no-5-in-b-flat-major-op-92-string-quartet-no-7-op-108-piano-quintet-in-g-w-iext54059695.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się coś dziwnego. Wczoraj wieczorem mignął mi ten wątek, i jakaś siła kazała mi spróbować. 

Czy ja jestem nienormalny? Po tygodniu pracy, różnych obowiązków, niedosypiania... do późnych godzin słuchałem muzyki przesiąkniętej niepokojem, grozą, mrokiem. Wczoraj Bartok i Strawiński. 

Dzisiaj znów w wir ten pchnięty zostałem. Diabelska siła dośrodkowa nie wypuszcza mnie. Shostakovich.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szostakowicz - oba koncerty fortepianowe. A część druga, obowiązkowo Leonskaja lub Szostakowicz, (tylko się nie porycz..... ja często nie daję rady).

Jak z metalu, to jeszcze kwartety smyczkowe - np 8, Allegro molto; V Symfonia.

Strawiński - najlepiej "Pietruszka" i "Święto Wiosny" -  wszystko to głośno!!!!

Zazdroszczę tych HD800 do klasyki.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 23.03.2019 o 11:50, Jaworrr napisał:

Mi podejdzie pewnie większość mrocznych kompozycji. Ja tu z death i black metalu przychodzę.

Może to zmiana wewnętrzna, a może to HD800 :)

 

W takim razie koniecznie Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”. Za Wikipedią:

 

"Symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi numer 3 pensjonatu Palace przez Helenę Błażusiak: Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario. Dziewczyna została schwytana 25 września 1944 przez Niemców w Schronisku na Lubaniu i więziona przez gestapo w zakopiańskim Palace."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z kolei uważam, że muzyka skończyła się na Brahms`ie. Lubie wszystko starsze, najbardziej Haydna, Bacha i Mozarta oczywiście. 
Romantyzmu i współczesnej nie, ale tutaj akurat zapodam wyjątek który mnie rozwala na kawałki. Szczytowe osiągnięcie Okcydentu.
Ktoś chce pokochać muzykę klasyczną, proponuje sobie pościć na słuchawkach pierwsze 3 minuty  5 razy po kolei i nic już nie będzie takie samo jak wcześniej :) 
Przy okazji Hillary Hahn ❤️❤️❤️ > Mutter 

 

Edytowane przez roger987
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że Brahms to romantyzm, ale bardzo klasycyzujący, i właśnie za to połączenie go lubię. 
Apropos jeszcze nowszych klimatów, to faktycznie niektóre  nowsze kawałki mogą być bardziej przyswajalne na początek. 
Już to kiedys wrzucałem, ale to dobry przykład.  Zresztą fajnie pokazuje kim inspirował się  Wiliams pisząc musykę do Gwiezdnych Wojen
Plus piękna apopleksja Dudamela XD 
Plus Papa..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muzyka na krawędzi klasyki, elektronicznego ambientu i polskiego folku, jednak przeważają formy klasyczne - dlatego wybrałem ten wątek. Piękna, uduchowiona... słów mi brak, po prostu posłuchajcie:

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności