Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

DAC z dekodera DD/DTS ?:)


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wygrzebałem z piwnicy trochę rupieci, wśród nich były 2 dekodery-ampy Creative DTT3500 i 5700. Kiedyś kupiłem je na allegro "na wagę" 3 sztuki, złożyłem sobie z nich 1 sprawny, który do dej pory jest spięty z komputerem - świetnie się sprawdza przy filmach :P

Zacząłem przyglądać się płytce cyfrowej części dekodera, niestety nic ciekawego tam nie było dopóki nie wylutowałem metalowej puszki ekranującej. Ku mojemu zdziwieniu w urządzeniu zastosowano świetne przetworniki C/A w ilości 5 sztuk! Aż nie mogłem się nadziwić, że to wyprodukował Creative (wtedy jeszcze Cambridge Soundworks).

Na PCB znajdują się następujące DAC'e:

- BurrBrown PCM1600Y: 6-channel, 24bit 192kHz (chyba najciekawszy scalak :))

- 3x Philips UDA1351TS: 2-channel 96kHz 24bit audio DAC

- UDA1352HL: 48kHz stereo DAC z wejściem SPDIF

Na początku nie mogłem zrozumieć po co tyle przetworników... jednak po chwili namysłu i przejrzeniu datasheet'ów odkryłem, że poszczególne DAC'e są włączane w zależności od trybu pracy. Prawdopodobnie układ używa innego przetwornika dla stereo, a innego dla DTS, a nawet jeszcze innego dla Dolby Digital. Oczywiście przy pracy w trybie stereo sprzętowy dekoder służy tylko jako odbiornik i konwerter sygnału spdif na zrozumiały dla przetworników C/A I2S.

 

Dodatkowo jest potężnych rozmiarów sprzętowy dekoder DTS/DD. Na płycie od dekodera 5700 jest procesor Motoroli XCd56366pv120. Niestety nie znalazłem jego dokładnych danych, czy datasheet'u. Na PCB od DTT3500 jest o wiele uboższy chip firmy Zoran ZR38601. Napisałem uboższy, choć w tej aplikacji i tak połowa funkcji tych DSP nie jest wykorzystywana, chip Zoran'a ma np: wejście spdif, magistrale ISP, programowalny DSP dzięki któremu można uzyskać efekty SRS TrueSurround, CircleSurround, THX processing, Aureal Vortex Engine, a nawet dekoder MP3. Nawet już nie myślę o ile nowocześniejszy musi być układ motoroli, który obsługuje np: pełny DTS 24bit/96kHz. Nad całością czuwa uC NEC'a 78f9026a - jest to 32bitowy mikrokontroler RISC.

Nie zastanawiając się zbyt długo, zacząłem metodą dedukcji szukać co gdzie wpiąć, jakich napięć potrzebuje układ, czyli go uruchamiać. Układ udało się uruchomić dość szybko, więc zacząłem testować jak to się sprawuje :) Okazuje się, że DAC daje o wiele przyjemniejsze, lepiej czytelne brzmienie od mojego low-end'owego odtwarzacza CD. Jak na razie nie rozpracowałem, który przetwornik pracuje przy stereo, choć po wstępnych oględzinach wydaje mi się, że jest to PCM1600. Robiłem testy przez Toslink (optyczne spdif). DAC jest podpięty pod komputer, sygnał puszczałem w formacie 24/96 i układ w takiej konfiguracji pracował poprawnie tylko w stereo. Po włączeniu efektów czy Pro Logic w DSP, DAC przestawał grać... Właśnie z tego wnioskuje, że podczas trybu DAC'a stereo pracuje PCM1600, ponieważ on tylko potrafi poprawnie obsłużyć taki sygnał z w.w przetworników. Oczywiście przy dekodowaniu DTS 24/96 takich problemów nie ma :) W trybie wielokanałowym (z włączeniem bajerów czy efektów), górna granica pracy to 48kHz.

 

Nie wiem czy dobrze robię pisząc na tym forum o tym, ale w końcu to konstrukcja audio, a wiem że jest tu trochę osób siedzącym w tym temacie :) Jak myślicie opłaca się tuningować tego DAC'a ? Chodzi mi np o wymianę kondów filtrujących w torze audio, zrobienie porządnego zasilacza, czy dorobienie amp'a słuchawkowego :) Ostatnio zabieram się do budowy DAC'a na CS8414 i oldschoolowym TDA1453, ale czy w takim wypadku jest sens, jak na bazie płytki tego dekodera można by uzyskać ciekawy efekt? Jeśli chodzi o część analogową konstrukcji to już taka fajna nie jest: 3-końcówki mocy na TDA (w tym kostka suba z przetwornicą DC step-up i końcem stopniowym w klasie D), op-ampy TL072, ale uwagę przykuwa ciekawy potencjometr z silniczkiem :)

 

Trochę fotek obrazujących całą konstrukcję:

 

BB1600.jpg

Obecność PCM1600 najbardziej mnie zadziwiła.

 

PCB.jpg

 

UDA1.jpg

 

UDA2.jpg

 

XCD.jpg

DSP i dekoder DD, DTS.

 

NEC.jpg

Sterujący całością uC.

 

DAC.jpg

Uruchomiona, działająca i grająca konstrukcja :)

 

smieci.jpg

Pozostałości po dekodero-amp'ach.

 

tl072.jpg

Niepotrzebna część analogowa.

 

potencjometr.jpg

 

dtt.jpg

A to mój sprawny dekoder, którego używam :)

 

zoran.jpg

Procesor Zoran'a z drugiej płytki DAC'a.

 

toslink.jpg

 

p05puste.jpg

 

zjarany.jpg

 

p051.jpg

 

Spalony scalak w płytce sterowania, może ktoś ma pomysł czym go zastąpić? Jeden sprawny przelutowałem na miejsce spalonego i nawet połowa sterowania i diod działa. Jak na razie i tak mało użyteczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 10 lat później...

Witam, temat troch odgrzewam , ale mam identyczny sprzęt w domu, świetnie działał dopóki mój 3letni synek go nie zalał. Uszkodziła się płytka części cyfrowej. Sam wzmacniacz dział dobrze. Sprawdzałem podając zewnętrzny sygnał. Pytanie czy masz jeszcze pozostałości części po swoich urządzeniach . Jestem zainteresowany odkupieniem tej górnej płyty ze zdjęcia "Pozostałości po dekodero-amp'ach" z tego urządzenia na górze zdjęcia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności