Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Okazje z allegro i nie tylko


BratBot

Rekomendowane odpowiedzi

@Palpatine Jeżeli jest to zakup, to limit bez opłat celnych i vat wynosi o ile pamiętam 22 eur nawet od osoby fizycznej. Jeżeli ktoś przesyła Tobie np. prezent, to jest kilka warunków które trzeba spełnić. Nie płacisz na towar i przesyłkę, jest to okazjonalna sytuacja, ilość towaru musi być jednostkowa, a nie hurt. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś były produkty nawet jednostkowe objęte opłatami, jak np. kosmetyki. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Palpatine napisał:

Nie umiem prowadzić dyskusji odpowiadając pytaniem na pytanie, więc po prostu poczekam aż wypowie się ktoś z wiedzą na temat.

Ja tylko prowokuję do myślenia. Przecież taka furtka prawna w postaci wysyłki prywatnej byłaby wykorzystywana na potęgę po obu stronach transakcji, z wielkimi calkowitymi stratami polskiego fiskusa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaty naliczane są albo od zadeklarowanej wartości przesyłki, albo od kwoty która była zapłacona za towar, bywa, że urząd celny pyta o potwierdzenie płatności, zrzut ekrany z PayPal'a itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zadeklarowana wartość nie pokrywa się z tym co odkryją w pudełku podczas kontroli celnej i nie masz rachunku bo to „prezent”? To i tak płacisz.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Chyba lepiej już wtedy podać prawdziwą zapłaconą kwotę. Miałem taki przypadek, podałem rzeczywistą kwotę, naliczyli jakieś tam minimalne opłaty.

4 minuty temu, stefanbat napisał:

A ta umowa handlowa między EU a GB, nie powoduje że jednak VAT i cła nie trzeba płacić? 

Z ogólnikowych informacji publikowanych zaraz po podpisaniu umowy wynikało, że nie. Ale to takie ogólniki były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, stefanbat napisał:

A ta umowa handlowa między EU a GB, nie powoduje że jednak VAT i cła nie trzeba płacić? 

Chciałem kupić lampy elektronowe na ebay z UK i podają obok kwoty za wysyłkę koszt opłat importowych... wychodzi ok. 38% ceny produktu. Ale tylko od jednego sprzedawcy, od innych już nie. Nie wiem od czego to zależy. 

Edytowane przez The Grand Wazoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tommir napisał:

Opłaty naliczane są albo od zadeklarowanej wartości przesyłki, albo od kwoty która była zapłacona za towar, bywa, że urząd celny pyta o potwierdzenie płatności, zrzut ekrany z PayPal'a itp.

Opłaty naliczane są od wartości przedmiotu. Ostatnio przejechałem się delikatnie na tym kupując na aliexpress. Urząd celny pomimo otrzymania potwierdzenia przelewu oraz screenów z aliexpress nie wziął pod uwagę kuponu aliexpress oraz zniżki za płatność kartą. Zamiast VAT-u od 430 zł musiałem zapłacić VAT od 490 zł. Niby różnica nie duża ale jednak.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego czy przedmiot jest nowy czy używany. Gdyby od używanych, zakupionych na forach naliczana była opłata od wartości wyjściowej, taki zakup nie miałby sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaty naliczane są od wartości przedmiotu. [Ostatnio przejechałem się delikatnie na tym kupując na aliexpress. Urząd celny pomimo otrzymania potwierdzenia przelewu oraz screenów z aliexpress nie wziął pod uwagę kuponu aliexpress oraz zniżki za płatność kartą. Zamiast VAT-u od 430 zł musiałem zapłacić VAT od 490 zł. Niby różnica nie duża ale jednak.

To zależy.
W teorii VAT powinien zostać naliczony od sumy wartości przedmiotu i kosztów wysyłki (w końcu to podatek od wartości towaru i usług).
W praktyce UC jako podstawę opodatkowania najczęściej przyjmuje sam koszt zakupu (bez kw).
Co do kuponów i rabatów, które udziela sprzedawca, nie muszą one być brane pod uwagę przy naliczeniu VAT.

Teraz: to od urzędnika zależy, jaka wartość zostanie przyjęta jako podstawa opodatkowania:
1. Koszt zakupu przedmiotu;
2. Koszt zakupu+kw;
3. Koszt zakupu pomniejszony o wartość rabatów;
...
x. Inne możliwe konfiguracje.

Dlatego sprowadzając towar z zagranicy, spoza UE, najrozsądniej jest kalkulować ostateczny koszt zakupu dla VAT naliczonego od maksymalnej wartości kupowanego przedmiotu (koszt zakupu+kw, bez rabatów, zniżek itd.)
Najczęściej zapłacimy mniej, jednak trzeba być przygotowanym na najgorszy scenariusz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, tommir napisał:

To zależy od tego czy przedmiot jest nowy czy używany. Gdyby od używanych, zakupionych na forach naliczana była opłata od wartości wyjściowej, taki zakup nie miałby sensu.

Celnikom chodziło o cenę sprzedaży towaru. Uznali kupon od sprzedawcy ale od aliexpress już nie. Chodziło mi o to, że nie interesowała ich cena zadeklarowana na paczce ani to ile zapłaciłem, Tak jest w przypadku aliexpress. Pewnie w przypadku zakupów z za ocenau od człowieka a nie firmy przyjmą potwierdzenie przelewu. Oczywiście o ile cena nie będzie kosmicznie zaniżona.

 

Z tego co czytałem to ważne jest również, czy produkt jedzie w oryginalnym opakowaniu, nie zniszczonym co sugerowałoby sprzedaż. Niektórym udawało się omijać opłaty wysyłając w pudełkach, które nie wyglądały na nowe albo nie miały związku z produktem.

6 minut temu, juspopnap napisał:


To zależy.
W teorii VAT powinien zostać naliczony od sumy wartości przedmiotu i kosztów wysyłki (w końcu to podatek od wartości towaru i usług).
W praktyce UC jako podstawę opodatkowania najczęściej przyjmuje sam koszt zakupu (bez kw).
Co do kuponów i rabatów, które udziela sprzedawca, nie muszą one być brane pod uwagę przy naliczeniu VAT.

Teraz: to od urzędnika zależy, jaka wartość zostanie przyjęta jako podstawa opodatkowania:
1. Koszt zakupu przedmiotu;
2. Koszt zakupu+kw;
3. Koszt zakupu pomniejszony o wartość rabatów;
...
x. Inne możliwe konfiguracje.

 

Dzwoniłem do urzędu celnego i wyjaśniono mi to tak. Ja płacę VAT od kwoty jaką sprzedawca otrzymał od Aliexpress (gdy coś kupujemy na ali to tak naprawdę pieniądze otrzymuje aliexpress, który później wypłaca te pieniądze sprzedawcy gdy dostawa przebiegienie pomyślnie oraz nie będzie żadnego sporu), czyli uznają oni kupon sprzedawcy bo to sprzedawca sam obniża cenę, ale w przypadku kuponów aliexpress oraz zniżek za sposób płatności juz nie bo to są zniżki dla mnie i to Aliexpress płaci równowartość tych zniżek sprzedawcy. 

Edytowane przez pawelekdabek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Dzwoniłem do urzędu celnego i wyjaśniono mi to tak. Ja płacę VAT od kwoty jaką sprzedawca otrzymał od Aliexpress (gdy coś kupujemy na ali to tak naprawdę pieniądze otrzymuje aliexpress, który później wypłaca te pieniądze sprzedawcy gdy dostawa przebiegienie pomyślnie oraz nie będzie żadnego sporu), czyli uznają oni kupon sprzedawcy bo to sprzedawca sam obniża cenę, ale w przypadku kuponów aliexpress oraz zniżek za sposób płatności juz nie bo to są zniżki dla mnie i to Aliexpress płaci równowartość tych zniżek sprzedawcy. 

Na moje rozumienie prawa podatkowego (nie jestem ekspertem): VAT zostaje naliczony od wartości towaru wprowadzonego do obrotu w handlu krajowym.
Na jego wartość składa się koszt zakupu oraz koszt sprowadzenia towaru do kraju docelowego (koszt zakupu+usługa transportu).
Obniżenie ceny, a co za tym idzie rozliczenia miedzy pośrednikiem (alli) a sprzedawcą, są poza tym. Podatkowo i księgowo te operacje dzieją się w innym systemie podatkowym i tam są rozliczane.

Przepisy mamy takie jakie mamy, dlatego z naszej perspektywy (konsumenta), musimy przyjąć, że podstawa naliczenia VAT’u jest kwestią uznaniową urzędnika.
I właśnie dlatego najlepiej jest założyć, i być finansowo przygotowanym, na zapłacenie podatku od maksymalnej możliwej wartości.
Najwyżej miło się zaskoczymy a nie przykro rozczarujemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena kozak a uszkodzenia dotyczą tylko pałąka. Facet wysyła wszędzie, ma historię ma headfi. Wg mnie wygląda to nieźle.


pisane przez Tapatalk mobilnie, przepraszam za literówki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MFRD napisał:

Widać, że ktoś ich słuchał hehe

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
 

Widać, że je głaskał... papierem ściernym. Nie mniej łatwe do odnowienia, bo starły się głównie obręcze. Cena dobra.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profan.
:) aż szkoda słuchać, bo się zapsują haha. Trzeba pod szklaną kopułę postawić, podziwiać i czekać aż będzie rosła cena :)

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MFRD napisał:

:) aż szkoda słuchać, bo się zapsują haha. Trzeba pod szklaną kopułę postawić, podziwiać i czekać aż będzie rosła cena :)

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka
 

Zapomniałeś o ustawieniu klęcznika przed kopułą i cowieczornej modlitwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności