Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Synth-pop, synthpop, synth pop


krecik

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, ze bedac nastolatkiem byl to moj ulubiony gatunek postanowilem napisac z sentymentu o tym juz co nieco zapomnianym gatunku.

tekst skopiowany w calosci z:

http://uktop40.republika.pl/gatunki/synthpop.html

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Synthpop

 

Określenia

 

Synth pop (lub synthpop; z ang. synthesizer pop - "pop syntezatorowy") to odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów i rozmaitych efektów elektronicznych. Synth pop powstał na fali fascynacji muzyków nietypowymi brzmieniami, jakie oferowały syntezatory. Rozkwit muzyki tego typu miał miejsce w latach 80. XX wieku, pod koniec tej dekady moda na sythpop przeminęła.

 

Żródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Synth_pop

Synthpop jest stylem muzyki rozrywkowej w którym wiodącą rolę odgrywa jeden instrument-jest nim syntezator.Jest to ściśle związane z okresem w muzyce między końcem lat 70-tych i wczesym okresem lat 80-tych,gdy syntetyzer stał się realnie dostępnym instrumentem muzycznym.Synthpop rozwija się dzieki takim artystom jak:Gary Numan, Tears For Fears, Depeche Mode, Ultravox, i Devo,gdzie syntetyzer stanowił pierwszorzędny instrument nadając im charakterystyczne ,łatwo rozpoznawalne brzmienie.

Karlheinz Stockhausen,niemiecki kompozytor i jego dokonania miały ogromny wpływ na środowisko pionierów syntezatorowego rocka.Mimo,że syntezatory były używane przez muzyków już w latach 60-tych,przykład The Beatles,to był to jednak kosztowny,zbyt rozbudowany i skomplikowany sprzęt używany epizodycznie jako pewna ciekawostka muzyczna.Stały się szerzej używane przez zespoły rocka progresywnego i jazz fusion takich jak: Pink Floyd, Yes, Return to Forever, Emerson, Lake & Palmer, czy Weather Report , w połowie lat 70-tych przez wykonawców elektronicznego rocka- Wendy Carlos, Jean-Michela Jarre, Vangelisa i eksperymentatorów spod znaku krautrocka.Jedną ze znaczących postaci był wielce kontrowersyjny nowojorski duet Suicide,stanowiący kombinację chropawego wokalu i keyborda.Miał on znaczący wpływ w latach 80-tych na grupy takie jak; Soft Cell czy Pet Shop Boys.

Początki synthpopu sięgają 1979r i mają swoją kontynuację na początku lat 80-tych.Albumy Replicas Gary Numana i Tubeway Army, The Pleasure Principle Numana, Dare Human League, Soul Mining The The i Metamatic Johna Foxxa były typowymi dla wczesnego okresu tego gatunku.

W Stanach Zjednoczonych stał się dominującym stylem lat 80-tych był komercyjny pop i muzyka syntezatorowa,a już szczególnie synthpop działał jako rodzaj muzyki underground.Większość nowej generacji DJ-ów,autorów videoclipów i przedstawicieli wytwórni płytowych uważali wykonawców spod znaku synthpopu za mniej atrakcyjnych niż powstającego wówczas hip hopu,grunge czy rapu.Równolegle ,w Europie,a także Płd. Afryce,Australii i Azji nurt ten budził szerokie zainteresowanie,ale artyści z tych regionów tacy jak:Ace Of Base, Savage Garden, Tony Reed osiągali w USA niewielkie sukcesy.

 

[mt]

 

Narodziny synth-popu lub techno-popu (obie nazwy funkcjonowały w latach '80) sięgają końca lat '70. Właśnie wtedy dało się odczuć pewien przesyt u młodych fanów eksperymentalnym, trudnym rockiem elektronicznym preferowanym przez takich wykonawców jak: Kraftwerk, Tangerine Dream, Can, Cabaret Voltaire, Chrom i Devo. Także będący już wtedy na rynku: Gary Numan i The Human League nie grali jeszcze zbyt przebojowo.

Publiczność zaczęła tęsknić za muzyką łatwiejszą w odbiorze, bardziej komunikatywną, ale opartą na nowoczesnym instrumentarium. Również bywalcy klubów tańca poczuli się znudzeni tradycyjnymi rytmami "disco" w wykonaniu m.in. Bee Gees i Donny Summer. Mieli świadomość, że tańczyć i bawić się można znakomicie przy akompaniamencie zespołów elektronicznych, oryginalnych od strony brzmieniowej, grających melodyjnie, żywiołowo i rytmicznie. Dlatego równolegle z różnymi odmianami rocka, bardziej wyrafinowaną "nową falą", coraz częściej zaczęła przykuwać uwagę "pop music" otwarta na różne style i gatunki, perfekcyjnie wykonywana, a przede wszystkim miła dla ucha słuchacza. Za pionierów takich kompozycji uważa się Marca Almonda i Davida Balla, którzy jako duet Soft Cell odnieśli sukces dopiero w 1981 roku, ale organizowaniem wieczorów poetycko-elektronicznych zajmowali się już o wiele wcześniej.

W tym samym okresie debiutowali OMD i The Buggles, którzy na samym początku 1980 roku wydali swój słynny album "The Age Of Plastic"- pierwszy w pełni doskonały produkt spod szyldu techno-pop. Nastała moda również na elektroniczny pop-rock, a grupy Ultravox, Visage, Duran Duran i Classix Nouveaux okrzyknięto twórcami nowego nurtu: New Romantic.

Rozpoczęła się kolejna era w muzyce rockowej. Zamiast popularnych w latach '70 wielkich formacji muzyków m.in. Kraftwerk, Tangerine Dream i D.A.F. organizujących potężne spektakle, pojawili się soliści, duety i małe grupy wyposażone w skromny zestaw syntezatorów. Wielu wykonawców złagodziło swoje eksperymentalne brzmienie m.in. wspomniany The Human League, Heaven 17 i OMD. Synth-pop rozwijał się w oszałamiającym tempie, a listy przebojów wręcz zasypane zostały głosami na tego rodzaju piosenki.

 

[http://romantic-synthesis.blog.onet.pl/2,ID55255731,index.html]

 

 

Reprezantywni artyści * Depeche Mode * Thomas Dolby * Duran Duran * Eurythmics * The Human League * Howard Jones * Naked Eyes * New Order * Gary Numan * Soft Cell * ABC * Marc Almond * Bronski Beat * The Buggles * Devo * A Flock of Seagulls * Heaven 17 * Klaus Nomi * Orchestral Manoeuvres in the Dark * Talk Talk

 

 

 

Reprezentatywne płyty

A Flock of Seagulls A Flock of Seagulls 1982

Orchestral Manoeuvres in the Dark Architecture & Morality 1981

Ultravox Dancing with Tears in My Eyes [Disky] 1997

The Human League Dare! 1981

Duran Duran Duran Duran [First] 1981

Visage Fade to Grey: The Singles Collection 1994

Soft Cell Non-Stop Erotic Cabaret 1981

Naked Eyes Promises, Promises: The Very Best of Naked Eyes 1994

Duran Duran Rio 1982

ABC The Lexicon of Love 1982

Gary Numan The Pleasure Principle 1979

 

Synthpop

Style żródłowe: Electronic art music, Post punk, New Wave, Pop

Żródła kulturowe: 1póżne lata 70-te i wczesne 80-te,W.Brytania

Typowe instrumenty : Synthesizer - Drum machine - Tape loops - Drums - Guitar - Keyboard - Sampler

Okres popularności: Głównie lata 80-te

Pochodne formy: Electropop - Electroclash

 

*****End---------------------------------------------------------------------------------

 

Jesli ktos ma jakies swoje ulubione zespoly / wykonawcow z tego gatunku to prosze o ich wpisywanie. zawsze moze wpasc w rece jakas plytka - bedzie wtedy "powrot do przyszlosci".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladytron tez ma cos w sobie z synthpopu.

 

dodam, ze jeszcze Eurythmics --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Eurythmics

mozna takze do synthpopa probowac zaliczac, mimo ze oficjalnie jest to zespol rockowo-popowy. ale wiele osob zna na pewno nagranie seet dreams :) i wtedy mnie zrozumie :)

 

podobnie jak z nie wymienionym w pierwszym poscie zespole Alphaville - tez wiele ich nagran bylo i jest synthpopowych. akurot moze nie najbardziej znane forever young :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zabieram się za Depeche Mode i zabrać nie mogę... Co warto zwiedzić? ;] Ogólnie rzuć coś na początek. Teraz słucham Lombardu, ale tego starego - Śmierć Dyskotece i Wolne od Cła. Też ma więcej z popu niż z rocka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

depechow bym zaczal od chyba tego: http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&a...10:gnfyxqqdldse

 

chociaz ja bardzo lubie posluchac slynnego koncertu 101 /na dvd, jak byli jeszcze malolatkami/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

depeche rox :)

 

muzyka jaka graja zmienila sie bardzo mocno wraz z czasem, ja osobiscie preferuje starsze albumy w stylu synthpop, new romantic. nagrane od 1982 do 1997 (album ULTRA).

 

Ignacy - jezeli lubisz synthpop, proponuje zacznij od albumu "A Broken Frame" a jezeli chodzi o piosenki, to proponuje ( see you, nothing to fear, leave in silence, a photograph of you).

Kolejne albumy ktore mi sie podobaja, z pewnoscia nie sa nagrane w kategorii synthpop... np Black Celebration to plyta wyjatkowo nostalgiczna, nastrojowa, raczej sklaniajaca do refleksji anizeli powodujaca przyplyw energii, niemniej bardzo ją lubie i polecam!

 

a teraz mały prezent dla Was :)

nie mam pojecia z jakiego koncertu jest ta nuta, szukalem, szukalem i niestety nie znalazlem lepszej jakościowo wersji. Kocham tą piosenkę :)

Ps. dla fanow DM, polecam wpisanie w google "dmremix" :) i kliknac w pierwszy link na liscie wynikow.

 

PS. mam nadzieje, ze topic bedzie sie sukcesywnie rozwijal.

dmphoto.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muzyka jaka graja zmienila sie bardzo mocno wraz z czasem, ja osobiscie preferuje starsze albumy w stylu synthpop, new romantic. nagrane od 1982 do 1997 (album ULTRA).

 

tak, to taka klasyczna klasyki tego gatunku.

 

a ja dodam jeszcze zespol Yazoo - nagranie Nobody Diary. chyba z albumu You and Me Both - ale pisze z pamieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 lat później...

Ciekawe informacje na temat New Romantic są na blogu :

http://www.fronda.pl/blogi/natalia-julia-nowak/dawno-temu-w-londynie-stal-klub-blitz,33741.html

http://www.fronda.pl/blogi/natalia-julia-nowak/powrot-do-klubu-blitz,33997.html

http://www.fronda.pl/blogi/natalia-julia-nowak/pete-burns-i-boy-george-kongenialnosc-czy-konkurencja,31530.html

 

Autorka pisze o znanych nam kapelach i muzykach z tego okresu. Nie wspomina jednak o identyfikowanych z NR Depeche Mode, OMD czy A Flock Of Seagulls. Jako New Romantic klasyfikuje Dead or Alive, moim zdaniem grupę raczej synth-disco. Albo Culture Club.... Tymczasem NR to moim zdaniem taki syntezatorowy "punk" trochę. Plastikowe brzmienia, hedonizm, stroje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen-Shot-2013-09-23-at-22.42.53.png

 

pod koniec zeszlego roku (czyli przed chwilka;) ukazala sie kompilacja z reedytowanymi numerami z singli ale tez z wczesniej nigdy nie publikowanymi.

nie wiem ja to sie poprostu zesralem w gacie i tyle

takze naprawde warto posluchac: http://www.juno.co.uk/products/saada-bonaire/509630-01/

mozna tez poczytac http://capturedtracks.com/news/coming-soon-saada-bonaire-2xlp-cd/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do korzeni tego gatunku muzycznego wskazanych w poście założycielskim, chciałbym zauważyć, że ogromny wpływ na jego powstanie i ukształtowanie miała muzyka Roxy Music i to z okresu gruuubo wyprzedzającego np. pierwsze płyty Ultravox. Proszę posłuchać sobie dwóch utworów z płyty "For Your Pleasure": tytułowy i "The Bogus Man" (słuchając genialnej płyty Johna Foxxa 'Garden' widać ile inspiracji zawdzięcza Roxy Music). Te utwory, mimo że wydane w 1973 r., brzmią tak, jakby nagrano je dekadę później. Podobnie, jak nagrany dwa lata później "Both ends burning". A i znajdując się w samym epicentrum new romantic (1980 r.) potrafiło się mistrzowsko znaleźć, przykładem niech będzie utwór 'Same old scene' z płyty 'Flash&Blood'. Wydaje mi się, że nie ma zespołu, który wywarłby podobny wpływ na ten nurt muzyczny jak właśnie Roxy Music.

Edytowane przez westberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Od siebie mogę polecić płytę Lazerhawk - Skull & Shark. Nie jest to typowy synth pop, bardziej coś co określam mianem Outrun ale posiada solidne korzenie, osadzone w latach osiemdziesiątych.

Podobnej muzy jest sporo, np. Kavinsky, Garth Knight, Protector 101, Perturbator, Power Glove, itp.

Polecam odwiedzić soundcloud albo odszukać użytkownika New Retro Wave na youtube.

 

Lazerhawk http://www.youtube.com/watch?v=qYvqDqoYXMY

Edytowane przez Mihu83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pewnie zdobędę "złotą łopatę", ale nie znalazłem nowszego tematu dotyczącego synthpopu i new wave.

 

Kiedyś dla mnie nie do pomyślenia, ale jakieś dwa lata temu stałem się wielkim fanem Depeche Mode. Obecnie DM znajduje się w moim TOP3 ulubionych zespołów i bardzo często po nich sięgam.

Dodatkowo, bardzo sobie chwalę Tears For Fears, ale bardziej mnie przekonują późniejsze płyty, bliższe popu, ale jednak.

Dzisiaj mnie naszło na a-ha i jestem zachwycony. Zapomniałem, że to kawał świetnej muzyki.

 

Podpowiecie, jaką setlistę powinienem sobie ułożyć?

OMD, Alphaville, Eurythmics są mi znane, ale nie zgłębiałem dyskografii. Pewnie powinienem to nadrobić. Do Kraftwera chyba się nie przekonam, ale wszystko w swoim czasie.

Simple Minds? INXS? The Cure? Duran Duran?

 

Jakie macie swoje typy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zdobędę "złotą łopatę", ale nie znalazłem nowszego tematu dotyczącego synthpopu i new wave.

 

Kiedyś dla mnie nie do pomyślenia, ale jakieś dwa lata temu stałem się wielkim fanem Depeche Mode. Obecnie DM znajduje się w moim TOP3 ulubionych zespołów i bardzo często po nich sięgam.

Dodatkowo, bardzo sobie chwalę Tears For Fears, ale bardziej mnie przekonują późniejsze płyty, bliższe popu, ale jednak.

Dzisiaj mnie naszło na a-ha i jestem zachwycony. Zapomniałem, że to kawał świetnej muzyki.

 

Podpowiecie, jaką setlistę powinienem sobie ułożyć?

OMD, Alphaville, Eurythmics są mi znane, ale nie zgłębiałem dyskografii. Pewnie powinienem to nadrobić. Do Kraftwera chyba się nie przekonam, ale wszystko w swoim czasie.

Simple Minds? INXS? The Cure? Duran Duran?

 

Jakie macie swoje typy? :)

Posłuchaj nowszych OMD, są równei dobre jak stare. Może też stare Soft Cell, Yazoo, Ultravox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności