Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Microlab Solo7C


baols

Rekomendowane odpowiedzi

Microlab Solo7C

ewenement

 

 

Wstęp:

 

Pro publico bono postanowiłem szarpnąć się na recenzję posiadanych przeze mnie głośników niby-komputerowych. W rzeczywistości chyba bliżej im do tradycyjnych kolumn głośnikowych lecz posiadają wbudowany wzmacniacz. Szukałem głośników o naturalnym brzmieniu i niewysokiej cenie. Początkowo zdecydowany byłem na Geniusy SP-HF1250X ale postanowiłem dołożyć trochę grosza czytając entuzjastyczne opinie na zagranicznych serwisach oraz na PurePc. Podjąłem decyzję...nie będę trzymał w napięciu - słuszną decyzję :D

 

Suche, nic nie mówiące dane techniczne:

 

Moc wyjściowa: 55Wx2 RMS

Pasmo przenoszenia wzmacniacza: 5Hz-40kHz

Czułość wejściowa: 440mV

Separacja: >=55 dB

S/N: 80 dB

Zasięg częstotliwości: 55Hz-20kHz

Czułość: 85dB

Przetwornik: 6.5"x2 (magnetically shielded)+1"

Wejścia audio: (Wejście 1) RCA jack, (Wejście 2) RCA jack

Wymiary produktu (DxWxH): 325x220x558mm

 

 

Wygląd:

 

Są piękne :P :P :P

Sprawiają wrażenie profesjonalnych urządzeń, w żadnym wypadku nie zalatują tandetą.

Wyglądają stylowo, ciemne drewno, czarne wykończenie, dobrze wkomponowane logo producenta, przyzwoicie wyglądające, praktyczne maskownice.

Jest też wyświetlacz wyświetlający na czerwono dwa znaki (cyfry), pokazuje głośność, podczas regulacji także natężenie basów i sopranów czy też wybór źródła. Robi on też za odbiornik pilota. Czytałem opinie osób które narzekały na jego istnienie jednak wg mnie bardzo ładnie wkomponowuje się on w stylistykę Microlabów. Nie razi, jest czytelny, prosty, mi się podoba.

Jednak tym co podoba mi się najbardziej są membrany głośników. Naprawdę robią wrażenie. Kopułki stożkowe i solidne zawieszenie mogą a nawet muszą się podobać. :P

 

 

Wykonanie:

 

Stoi na wysokim poziomie. Spasowanie jest bardzo dobre. Nie mam zastrzeżeń.

Jedyny słaby punkt jaki dostrzegłem to minimalne ślady kleju na łączeniach membran.

 

 

Praktyczne aspekty:

 

Głośniki posiadają dwa wejścia analogowe (2xchinch) pomiędzy którymi przełączamy przyciskiem "input" na pilocie. Sam pilot sprawia wrażenie nieco mało wytrzymałego. Jednak nie sądzę, żeby szybko się rozleciał z tego względu, że jest bardzo lekki i nic mu się nie stanie podczas upadku. W każdym razie mi przypadł on do gustu. Za jego pomocą można regulować głośność, poziom tonów niskich i wysokich, wybierać źródło, wyciszać.

Zaraz po odpaleniu (włącznik jest umiejscowiony z tyłu jednej z kolumn) głośniki są wyciszone i należy nacisnąć przycisk regulacji głośności lub "mute". Automatycznie wybierane jest źródło podpisane jako AUX, nie PC.

Gdy głośniki są włączone, z kolumny z wbudowanym wzmacniaczem wydobywa się z ciche buczenie. Wyraźne dopiero w warunkach nocnych, po wyłączeniu chłodzonego cieczą komputera ;) Buczenie nie jest zależne od poziomu głośności.

Z rzeczy, które trochę mogą przeszkadzać dodam, że przy określonych niskich częstotliwościach moje meble mają skłonności do wpadania w drgania powodując rezonans, co nie jest zbyt miłe dla ucha. Jednak nie jest to wada głośników a mebli :P

 

 

Dźwięk:

 

Przede wszystkim bardzo dobrze zrównoważone całe pasmo. Mam wrażenie, że nic się nie wybija. Basy nie zagłuszają, wysokie nie kłują. Środek nie jest cofnięty - na to jestem uczulony :P

 

Druga rzecz to dynamika. Tak, to jest to :D

Grają bardzo energicznie, żywiołowo. Muzykę się czuje, przeżywa.

Dźwięk się nie nudzi. Chce się słuchać.

 

Muzyka słuchana na Solówkach nie męczy. Można bez problemu słuchać jej cały dzień, co bardzo często mi się zdarza. Oczywiście słuchając muzyki kiedy boli nas głowa będzie nieprzyjemnie, ale wtedy każdy, nawet realny dźwięk przeszkadza :P

 

Szczegółowość stoi na wysokim poziomie. Nic nie ulatuje. Każdy szczegół jest wyraźnie słyszalny. Mam wrażenie, że nie jest tak ogromna jak w słuchawkach studyjnych (HD280), ale dzięki temu są troszkę bardziej tolerancyjne i da się bez grymasu słuchać np. muzyki nagrywanej w latach siedemdziesiątych. Separacja instrumentów jest świetna :)

 

Brzmienie jest pełne, barwne. Nie mamy wrażenia odchudzenia czy też mulenia. Uważam, że jest to bardzo duża zaleta tych głośników. Nic się nie zlewa, wszystko jest klarownie.

 

Wydaje mi się, że głośniki oddają dźwięk bliski prawdy. Może wydać się to śmieszne ale wczoraj włączyłem Pink Floydów, których dawno nie słuchałem i przez chwilkę zastanawiałem się czy ćwierkanie ptaków występuje w nagraniu czy może to za oknem tak pięknie coś śpiewa. Musiałem wyłączyć muzykę, żeby sprawdzić :P

 

Nie potrafię wybrać jednego gatunku muzyki, w którym sprawdzały by się najlepiej. Nie potrafię wybrać gatunku, w którym sprawdzałyby się źle. Są bardzo uniwersalne. Słuchałem na nich przeróżnych odmian rocka, od leciutkiego po bardzo ciężki, popu, jazzu, bluesa, nawet rapu. Ze wszystkim radzą sobie wspaniale. Co więcej ostatnio z ciekawości włączyłem muzykę klasyczną. I co mogę powiedzieć? Zaskoczyły mnie! Nie sądziłem, że taka muzyka może być aż tak wciągająca. Zamierzam się nią głębiej zainteresować. Szybkie partie smyczkowe... po prostu miód.

 

Bas:

Jest i tyle................................... żartuje :D

W moich oczach (raczej uszach + przetwornik w mózgu) jest dobrze wyważony. Potrafi potężnie uderzyć ale również może bez problemu oddać niskie mruczenie.

Jest soczysty i wypełniony ale nie nachalny i rozlany. Nie można mu odmówić precyzji. To co mi się podoba to to, że nie jest jednolity. Posiada piękną fakturę. Uwielbiam się delektować grą perkusji. Bas w połączeniu z talerzami...coś pięknego.

 

Góra:

Gdybym miał określić jednym słowem - bogata ;)

Jest klarownie, czysto, dość naturalnie. Talerze wybrzmiewają tak długo jak powinny. Nic nie kłuje, nie mamy wrażenia krzykliwości. Jest przyjemnie :P

Średnica:

Da się usłyszeć wiele szczegółów. Gitary ukazują pełen kunszt, czuć każdą strunę...mmmm. Jest naturalnie - głosy ludzkie brzmią jak prawdziwe. Nie trzeba się specjalnie wsłuchiwać, żeby dosłyszeć wokalistę, jego głos jest ulokowany przed instrumentami*. Średnica nie jest oziębiona i wokale nie wydają się być okrojone z emocji, z drugiej strony nie czuć również w głosie ospałości jakby w gardle śpiewaka znajdowały się jakieś kluchy. Ot, tak w sam raz jest. Można delektować się i wczuwać w ciepłe kobiece...głosy... :)

 

* oczywiście zależnie od nagrania, generalnie jest tak jak napisałem ale przecież w U2 to chyba niemożliwe

 

Scena:

Ciężko mi coś powiedzieć. To zupełnie coś innego niż w słuchawkach, wydaje mi się, że jednak coś lepszego...

Nie ma problemu z pozycjonowaniem. Jednak scena jest spójna w przeciwieństwie do słuchawek. Testowałem na Solo przeznaczony dla słuchawek barbershop (holofonia, wiecie o co cho :) i muszę powiedzieć, że byłem w stanie powiedzieć gdzie co się dzieje. Nie tak precyzyjnie jak na słuchawkach ale zawsze...

Osobiście troszkę tracę przez nie-do-końca prawidłowe rozstawienie, ale w najbliższym czasie to zmienię..

 

 

 

Podsumowanie:

 

Ogółem jestem bardzo zadowolony z zakupu. Nie wydaje mi się, że za tą cenę można kupić coś lepszego. Ba, uważam, że te głośniki to ewenement na skalę Aurvan Live! Obecnie to te głośniki są moją referencją dźwiękową. Jeśli miałbym szukać ich odpowiednika w świecie portable to byłyby to dobrze napędzone Sennheisery HD595 (które notabene zrobiły na mnie niemałe wrażenie). Polecam :)

 

Jednak nie jestem autorytetem w stacjonarnym audio, nie miałem do czynienia ze sprzętem wyższej klasy. Moje opinie opieram na porównaniu dźwięku do słuchawek, które miałem przyjemność odsłuchiwać. Porównania do "tanich zestawów głośnikowych z subwooferem" w moich oczach nie mają sensu. Nie ta klasa ;)

IMG_0217.jpg

IMG_0221.jpg

IMG_0227.jpg

IMG_0219.jpg

IMG_0220.jpg

IMG_0226.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra recenzja!!. Parametry jakie podałeś odnoszą się do Solo 7.

 

Microlab Solo 7c posiada troszkę inną specyfikację.

 

*Amplifier specification:

 

Power output 55Wx2 RMS

Frequency response 5 Hz-70K Hz

Sensitivity Input 440mV

Separation ≥55 dB

S/N 85 dB

 

*Acoustic specification:

 

Frequency range 55 Hz-20K Hz

Sensitivity 85dB

Driver unit: 6.5"x2 (magnetically shielded)+1"

 

*Audio input: (Input 1) RCA jack

 

(Input 2) RCA jack

(L Speaker) screw terminal

 

*Audio output: screw terminal

 

*Product size(DxWxH): 325x220x558mm

 

EDIT: Sobieski mnie ubiegł :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od 6c tylko od 7 :P

Baols chodziło mi o sobieskiego, podał najpierw odnośnik do solo6c, ale jak dopiero co dodałem swój post z uwagą, link był już zmieniony. Stąd też mój edit, że wyedytował. :D A jeszcze w międzyczasie post dodał ralf i wyszło, jakbym do niego mówił.

 

To tak gwoli ścisłości, sry za zamieszanie.

To te głośniki (kolumny?) tak ekscytują :P

 

A recenzja pomocna :) Solówki (swoją drogą fajne zdrobnienie - przywodzi mi na myśl te gitarowe) super wyglądają bez osłonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@baols masz u mnie minusa :P

Napisałeś reckę i nawet się nie pochwaliłeś że piszesz :D

 

Ogólnie gratuluję, udana, dobrze napisana recenzja, jak najbardziej przydatna, co do tego nie mam wątpliwości :)

To dlatego, że jeszcze wczoraj zamierzałem napisać tylko krótką opinię w temacie recenzji Solo5C ale postanowiłem się bardziej wysilić... :P

Dzięki ;)

 

Baols chodziło mi o sobieskiego, podał najpierw odnośnik do solo6c, ale jak dopiero co dodałem swój post z uwagą, link był już zmieniony. Stąd też mój edit, że wyedytował. :D A jeszcze w międzyczasie post dodał ralf i wyszło, jakbym do niego mówił.

Niezłe zamieszanie.. :D :D :D

 

 

To te głośniki (kolumny?) tak ekscytują :P

Oj tak... uhhh ahhhh :P

 

 

A recenzja pomocna :) Solówki (swoją drogą fajne zdrobnienie - przywodzi mi na myśl te gitarowe) super wyglądają bez osłonek.

Cieszę się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja ok, głośniki naprawdę dobre :D (nawet u mnie, na nieco "dodającej od siebie" nieprzyjemności Yamasze YMF724 (tak to się chyba odmienia?) grają o niebo lepiej od creashitów 2.1), ale nie do końca bym się zgodził co do ich zrównoważenia - ogólnie mam zwykle ustawione treble: 0/bass: +3 i zazwyczaj grają jak należy, ale jest trochę utworów rockowych, w których góra była trochę kująca, a basu zabrakło (niby wina samych utworów, ale na KPP brzmią jednak lepiej), również przy szybszej elektronice z wyższym basem potrafią w niektórych utworach zagrać nie do końca tak jak trzeba (a o dziwo w tej z niższym basem już sobie radzą naprawdę świetnie :P). Inna bajka, że jako, że moja Yamaha ma dość spore problemy z udźwignięciem głośników, nie mogłem nic za bardzo podkręcić w eq (całe szczęście w większości utworów głośniki grają bardzo dobrze nawet na normalu).

 

Solówki (swoją drogą fajne zdrobnienie - przywodzi mi na myśl te gitarowe) super wyglądają bez osłonek.

U mnie tak stoją przez cały czas :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę się trzymał swojej wersji. Na początku miałem wrażenie, że grają zbyt ciemno i ustawiałem -2 dla basu ale po kilku dniach nie widziałem już takiej potrzeby. Być może było to spowodowane przyzwyczajeniem do jasnego grania, być może wygrzaniem. Jednak dziś niczego w nich mi nie brakuje. W żadnym utworze nie mam ochoty niczego podbijać...naprawdę ;)

 

Być może to kwestia karty dźwiękowej, myślę, że mój Vortex 2 daje dzielnie radę.

Ciekawi mnie mimo wszystko ile dałby Solówkom taki np. Beresford :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zergadis0: jakbyś wymienił tą yamahę na coś normalnego, to pewnie odkryłbyś na nowo Solówki i przestał narzekać:)

Mam taki zamiar (nie żeby Yamaha była jakaś mocno słaba, ale zdaje sobie sprawę, że do Solo7c się co najmniej Audigy 2 przyda), ale narzekał pewnie będę tak samo, bo na KPP te kilka utworów brzmi lepiej i to na tym samym sprzęcie :P (poza tym - nie czepiałem się jakoś bardzo, po prostu uważam, że są to bardzo dobre głośniki, ale do ideału im jeszcze trochę brakuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, że to napisałeś. :) Teraz to już naprawdę mam ochotę je kupić i przetestować. Dobrze, że producenci widzą potrzebę produkcji takich głośników. Jeszcze nie słyszałem zestawu w stylu 2.1 albo 5.1, który brzmiałby dobrze przy odtwarzaniu muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna recka, sprzet wyglada super

przymiezam sie do zakupu sprzety w tym stylu, jednak przydaloby sie jesli ktos ma mozliwosc porownanie do tanszych SOLO albo Geniusow SP-HF1250X

 

Najlepiej kupić Solo 6c za 245zł. Trochę gorszy bas od siódemek. Reszta taka sama. O wiele mniejsze, więc kłopot z miejscem odpada. Geniusy odpadają w przedbiegach. Nie ta klasa. Wiem bo mam zarówno Solo 7c jak i 1250x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić Solo 6c za 245zł. Trochę gorszy bas od siódemek. Reszta taka sama. O wiele mniejsze, więc kłopot z miejscem odpada. Geniusy odpadają w przedbiegach. Nie ta klasa. Wiem bo mam zarówno Solo 7c jak i 1250x.

 

Hmmm tak właśnie myślałem.

Problem w tym, że głośniki mają być używane w dosyć małym pomieszczeniu (1,5mx2,5m chyba) w zwiazku z tym raczej na nie wysokiej głośności i nie wiem czy w takiej sytuacji SOLO 7c to dobra opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam trochę więcej miejsca, a i tak raczej nie jest optymalnie dla siódemek.

Na Twoim miejscu szedłbym w szóstki. Zwłaszcza przy aktualnej cenie ;)

Nikt nie powiedział, że niższy model musi być gorszy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności