Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Mp3 I Ogg Proszę O Porównanie ! ! !


djtomas

Rekomendowane odpowiedzi

napewno, biorac pod uwage ze w ciagu 1 doby masz rozna wrazliwosc, i z rana zalozmy sluch jest bardziej analityczny a jak jestes zmeczony wieczorem to nie wylapujesz juz wszystkiego... pewnie im dluzej sluchasz 1 kawalka tym wiecej w nim widzisz szczegolow, dzwiekow ktorych wczesniej niezauwazales etc...

 

choc z 2 strony jak bedziesz sluchal zaglosno, to zamiast go wyrobic to go przytepisz i... OGLUCHNIESZ :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaczek - mp3 wysiada przy duzej ilosci gory - talerze i wokal z duza iloscia sybilantow. Jak zripujesz taka piosenke to powinienes wylapac roznice.

 

Sluch zdecydowanie dociera sie z wiekiem i wraz z odsluchem na porzadnym sprzecie :) Widze to po sobie... Kiedys mp3 160kbps mi wystarczalo, teraz co najmniej 192kbps lub inne, ciekawsze formaty :) A sprzet ten sam, philipsy hp890...

 

A i ja najwiecej slysze w lozku przed snem o.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Jacques La Fey

do testu użyto:

 

30sto sekundowego fragmentu: Habakuk - Rozczochrany Łeb [version] z orginalnego singla o tym samym tytule

 

foorbar 2000 V 0.9

 

lame 3.96.1

 

oggenc aoTuV b 4.51

 

 

wav: wav 5,04 MB / gfx

 

mp3 VBR Q0: mp3 993 KB / gfx

 

ogg VBR Q7: ogg 842 KB / gfx

 

 

 

na oko widać znaczną rużnice, na słuch trzeba się wsłuchać ale przy wyzszej kompresji mp3 przegrywa juz nawet dla głuchego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - porobiłem własne testy zarówno analizatorem widma jak i ślepe testy odsłuchowe na playerku i na kompie.

Analizator widma :

- mp3 zwykłe 192 jak i vbr ok. 192 - porażka totalna - zniekrztałca praktycznie w każdym pasmie a góre obcina

- wma - stały bitrate - jak wyżej

- wma vbr konwertowane przez wmp 10 ustawienie, które zawiera gdzieś w środku wartość 135-215 - bardzo ładne odwzorowanie - szkoda, że plik zajmował o prawie 4MB więcej od ogg q6

- ogg q6 minimalnie gorzej w stosunku do wma ale za to oszczędność miejsca w stosunku do niego. Pozatym ten sam plik w ogg q7 jest najczęściej o ~ 1MB większy niż plik w ogg q6 - czyli notabene wygrywa w starciu z wma.

 

Testy odsłuchowe :

Opierały się po pierwsze na próbie wyłapania różnic między plikami. Tutaj wyraźnie słychać przewage ogg i wma vbr nad mp3. Rozróżnić wma i ogg - hmm - no to by trza troche dłuzej testować.

Drógi rodzaj prób - podatność plików na zwiększanie głośności :). Chodzi głównie o to, że jak się robi imprezki to czasem ludność społeczna lubi posłuchać muzyki troszku głośniej i tutaj pojawia się zonk w przypadku mp3 - obcięta góra powoduje zlanie się instrumentów, charczenie, trzaskanie, przesterowanie itd. WMA zwykłe równierz cierpi na tę dolegliwość - WMA vbr i OGG q6 - dużo wyższa podatność na podgłasnianie bez jako takich większych zniekrztałceń.

 

Podsumowywując - opłaca się robić ogg zamiast mp3. Może kiedyś się skusze na robienie moich testów na inne formaty plików jak np MPC jakieś itd. Oczywiście testy będę przeprowadzał metodą na chłopa bo niestety nie jestem tak dobrze wyedukowany w dziedzinie akustyki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jakość się nie poprawia -> pozostaje taka sama albo się pogarsza (zależy od tego jaki był plik który konwertujesz, jakie są parametry pliku do którego konwertujesz i jakie masz uszy ;] )

 

sensem konwersji MP3 -> OGG jest tylko oszczędność miejsca (np. MP3@320 -> OGG@Q4 albo Q5 co daje ~128kbps albo ~160kbps)

 

konwersja CD-Audio/WAV/dowolny format bezstratny -> OGG to oczywiście przypadek optymalny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakość się nie poprawia -> pozostaje taka sama albo się pogarsza (zależy od tego jaki był plik który konwertujesz, jakie są parametry pliku do którego konwertujesz i jakie masz uszy ;] )

 

sensem konwersji MP3 -> OGG jest tylko oszczędność miejsca (np. MP3@320 -> OGG@Q4 albo Q5 co daje ~128kbps albo ~160kbps)

 

 

ok dzieki, czyli najlepiej wykorzystac konwersje np. jak mam pliki w MPC ktorych playerki nie "łapią" na mp3 lub ogg tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, na przykład :) albo jak masz mało pojemny odtwarzacz obsługujący OGG i dużo plików MP3 w wysokiej jakości... a chciałbyś wcisnąć na niego "więcej minut muzyki" przy czym różnicy brzmienia nie zauważyć...

 

(musisz to sam sprawdzić, ale różnicy MP3@320 a OGG@Q4 albo Q5 po prostu nie słychać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

OGG Q6 vs AAC VBR 192

 

Nie wiem czy zrobiłem dobrze, ale po zainstalowaniu iTunes nastawiłem w kodeku na VBR i 192kb/s - czyli mniej więcej to co mnie interesowało :)

 

wyniki :

 

OGG :

ogg.JPG

AAC

aac.JPG

 

Jak widzimi ponownie OGG wygrywa zakresem pasma ( co mimo wszystko nie jest takie ważne, bo to wkońcu 18KHZ czyli po pierwsze prawie nie słyszalne, po drugie nie pociągną tego playerki, po trzecie nie pociągną tego słuchawki :) ). W zakresie obsługiwanym przez obydwa formaty minimalnie wygrywa AAC ( szacując po dziurkach oraz najbardziej żółtych słupkach ). Rozmiarowo - różnica kilku kilobajtów.

 

p.s. : pozytywnie zaskoczył mnie sam iTunes - łatwa obsługa, prostota i przejrzystość - wielu menadżerom tego brakuje !!!

 

Podsumowując - AAC to bardzo dobry format kompresji - dobrze odwzorowujący dźwięk i dobrze upakowany pod wzgl rozmiarów :) Napewno lepszy od WMA !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem jak u was, ale u mnie pliki OGG mają dziwne "pierdenie". Tzn.jak jest cisza, to nie jest jednostajna, tylko szum jest jak taka szybka pierdziwka. Z uwagi na stan obecny trudno mi się skupić nad wymyślaniem celniejszego określenia, ale ten dźwięk mnie denerwuje, dlatego przynajmniej chwilowo zarzucam OGG na korzyść WMA@VBR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ u mnie OGG gra zupełnie poprawnie, ale jeżeli utwór zaczyna, bądź kończy chwilą ciszy, to słyszę ewidentnie, że szum nie jest jednostajny, jak w plikach mp3 czy wma, ale słyszalne jest ciche "trrrrr", tak jakby zmieniał się ton szumu z bardzo dużą częstotliwością. Podobne szumy wytwarza dyktafon, jeżeli ustawi mu się niską częstotliwość próbkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ u mnie OGG gra zupełnie poprawnie, ale jeżeli utwór zaczyna, bądź kończy chwilą ciszy, to słyszę ewidentnie, że szum nie jest jednostajny, jak w plikach mp3 czy wma, ale słyszalne jest ciche "trrrrr", tak jakby zmieniał się ton szumu z bardzo dużą częstotliwością. Podobne szumy wytwarza dyktafon, jeżeli ustawi mu się niską częstotliwość próbkowania.

 

Ale z kolei na KARMIE masz absolutną ciszę. Dlatego to zależy też od sprzetu i zaimplementowanego na nim dekodera OGG.

 

A nie jest to wina samego OGG-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w chwili obecnej zrzucając muzykę z płyt na komputer wybieram format WMA ze zmienną szybkością transmisji bitów. Niestety płytki, które mam w domu przesłuchałem już po milion razy i mam ochotę na coś nowego. Jak tylko skończy się sesja wybiorę się do paru znajomych przejrzeć ich płytoteki i może do jakiegoś większego sklepu muzycznego na zakupy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poieważ mam przez te kilka dni Irivera H 120 też mi się wydaje że WMA "chodzi"

na nim najlepiej > żadnych trzaskówk zakłóceń, i to zarówno z pilotem jak i bez pilota.

 

W takich "okolicznościach przyrody " przestaje mnie dziwić dlaczego Koreańczycy

zrezygnowli w H 10 20 GB i z ogg i z MPT. Jest co prawda bardziej ubogo z formatami

, ale przynajmniej nie ma z nimi problemów . A dla wiekszości ludzi którzy nabywają

taki przenośny player dwa kodeki- MP3 i WMA i tak zupełnie wystarczają . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności