Skocz do zawartości

Mp3 I Ogg Proszę O Porównanie ! ! !


djtomas

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie Chesky Records są fajnie zrobione próbki mp3 128, wiele osób słuchając tego nie może uwierzyć że to 128 a nie jakis bezstratny lub chociaz 320 - polecam poszukać w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mimo to nie jestem w stanie wskazać na 90% co gra MP3 czy FLAC
Powtórzę: na 90%, przy np 20 próbach oznacza to najwyżej 2 pomyłki

 

Widzę, że dalsza dyskusja nie ma sensu

Tu się zgodze, nie dogadamy się za cholere :)

 

 

Przykład z obrazkami nie do końca trafny, bo fotografie można położyć obok siebie i widząc obie naraz porównywać. Z muzyką tak łatwo nie ma, bliższy byłby przykład:

- pokazują ci 1 fotografię

- pokazują 2 fotografię

- pokazują którąś z nich i masz wskazać 1 czy 2

Właśnie, że jest analogiczny. Jak fotografie leżą obok siebie, to i tak wzrok przenosisz z jednej na drugą. Byłoby tak jak piszesz, gdyby nie było sprzętu do testów ABX i ktoś musiałby za każdym razem stopować piosenke, robić przerwe, przepinać kable itd. Wtedy 50% murowane, wiadomo. Przy ABXach masz ten komfort możliwości błyskawicznego przełączania między próbkami w tym samym punkcie odtwarzania - tak jakbyś przenosił wzrok między jednym a drugim zdjęciem leżącymi obok siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

A ja mam pytanie odnośnie enkoderów ogg, widzicie różnicę między wzorcową implementacją (Oggenc2.87 using libVorbis v1.3.1), a np. Oggenc2.85using aoTuVb5.7? Bo rozumiem, że Lancer to tylko zoptymalizowany pod konkretne instrukcje procesorów stary enkoder aoTuVb z końca 2006 roku (ostatnia wersja Lancer 20061110(Based on aotuv-b5_20061024))?

Jaki enkoder radzicie stosować i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A czy jest jakis inteligenty sofcik do rozpoznawania birate i kodeka? W wyniku niewiedzy piratow dziadostwo sie porobilo.. Sa tacy co z mp3 80 kbps mono robia ogg7 stereo :) Nie rzadko sie zdarza sciagnac pliki 320 kbps a po odsluchaniu paru sekund od razu slychac syf kompresora.. Nawet kupilem kiedys oryginalna plyte Paula Van Dyka i smiem twierdzic, ze cos mi cuchnie te cda - chyba ze Paul uzywal jakichs lewych sampli :woot::ph34r:

To co, jest cos fajnego madrego jak te programiki do rozpoznawania muzyki po paru sekundach probki ? ? ?

Edytowane przez pieknychlopiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligenty sofcik? To najlepiej taki siedzący w mózgu (najlepiej inteligentnego - osłuchanego) człowiek. Jak słyszysz syf, to po co Ci program?

Chcesz mieć dobrej jakości pliki muzyczne? Weź oryginalną płytę i sam skompresuj ścieżki, nie będziesz musiał się zastanawiać czy coś jest nie tak.

A w chwili wolnej od zajęć możesz przejrzeć http://forum.mp3store.pl/topic/83965-jak-sprawdzic-autentycznosc-bezstratnosci-formatu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ten sam utwór zgrany z CD do formatu ogg i mp3 128

pierw mp3

mp3128.png

 

mp3128spektrum.png

 

i ogg

 

ogg128.png

 

ogg128spektrum.png

 

ładnie widać że mp3 ścina wszystko powyżej 17KHz ogg powyżej 19KHz ale tu sprawa wygląda inaczej, te kolorowe rysunki to jak by dzwięk pokazany kolorem, na dole basy u góry soprany, kolor to moc dzwięku, przy ogg góra, wysokie tony, widoczne tylko głośne części, jak by wycinało cisze pomiędzy :x

 

Jeszcze to samo tylko bezstratnie by było widać o co chodzi

flac.png

 

flacspektrum.png

 

Widać dokładnie że u góru jest niebiesko ogg skompresowało podobnie do mp3 do 17KHz plus do 19KHz to co było głośniej a co ciszej wycieło się (między 17 a 19)

Edytowane przez olo81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy w kolejnym odcinku "oglądamy dźwięk". Jeden z pierwszych (albo w ogóle pierwszy na tym forum) poprowadziłem osobiście ;)

 

Generalnie konkluzja jest taka - dźwięk się słucha, a nie ogląda... choć faktycznie może to pomóc w zrozumieniu, jak właściwie działa kompresja...

 

... ale tak generalnie, to da się tam wypatrzeć rzeczy, które są bardziej ciekawe niż lowpass i "kolorki"... tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać (i szukać z lupą). Oczywiście jest to trochę bez sensu, bo to samo da się usłyszeć... a jeśli się nie da, to jakie ma to znaczenie, skoro kompresja faktycznie okazała się "taka, że nie słychać różnicy"? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo81, jakie były użyte enkodery? Z jakimi ustawieniami (przełącznikami)? Jaki utwór? Bez takich podstawowych informacji tym bardziej nie ma czego tu oglądać. Bo oczywiście możesz sobie w MP3 samemu zdefiniować lowpass (przełącznik -k w najnowszych wersjach LAME już jest "No longer supported") i możesz zrobić, że kolorkwi na górze się pojawią, co nie znaczy że kompresja będzie lepsza (a nawet gorsza, bo przez to mniej bitów będzie przeznaczone na bardziej słyszalne częstotliwości).

 

"... ale tak generalnie, to da się tam wypatrzeć rzeczy, które są bardziej ciekawe niż lowpass i "kolorki"... tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać (i szukać z lupą)." Przykładowo można doszukiwać się pre-echa, ale nie w takiej rozdzielczości widma (tu nawet lupa nie pomoże). :)

Edytowane przez Adalbert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełącznik -k nie bez powodu nie jest już wspierany - nie powinno się go używać. Wizualnie poprawia widmo, ale w praktyce koszmarnie pogarsza jakość dźwięku po kompresji (skądś trzeba zabrać, żeby dodać w inne miejsce)

 

I nie, nie tylko o pre-echo chodzi, chodzi także o bardzo specyficzne artefakty takie jak "dziury" w miejscu, gdzie enkoder uznał że to coś i tak nie będzie słyszalne :)

 

7 lat temu (jak sam pisałem to wszystko o oglądaniu dźwięku) istniała bardzo fajna strona, która opisywała takie artefakty - opis, obrazek i odpowiedni kawałek utworu MP3... teraz już nie istnieje, szkoda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano mój ripeer nie ma takiego przełącznika, kodeka też nie podam bo program nie pokazuje nazwy :D na pewno jakiś nowy bo linuks aktualizuje na bieżąco wszystkie pakiety. Co do AAC to zaraz przerobie i sprawdzę, z wma będzie problem ripper do tego nie przerabia a audacity ma wersje wma 2 :D

Utwór to Lenny Valentino - "Trujące kwiaty", wiem że produkował go Cieślak ze ścianki a on nie używa cyfrowej obróbki dźwięku tak że jak widać na bezstratnym ma wysokie pasmo i szumi lekko :)

 

Jak w repozytorium nie będzie kodeka to ****, chyba że ktoś podeśle bezstratny plik i wma, wtedy mogę porównać :x

 

ACC (wygląda gorzej od mp3 ww dodatku tam gdzie wycięło robi jakieś dziwne rzeczy :x )

 

Jeszcze sprawdziłem wielkość plików mp3 - 4,9MB , OGG - 4,6MB , ACC - 5MB

 

aac.png

 

aacspektrum.png

 

Jak się komuś chce to może przysłać wma i bezstratnego, ten sam utwór na olo81olo81@gmail.com

Edytowane przez olo81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wiem, że to nie jest do końca dobry temat ale wolę nie zakładać nowego. Mam jedno pytanie - czy jest jakiś program, który jest w stanie potwierdzić czy dany plik, nie wiadomego pochodzenia, który twierdzi być mp3 320 kbps nim rzeczywiście jest tj. że nie jest przeróbką np. mp3 128 kbps?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie jest do końca dobry temat ale wolę nie zakładać nowego. Mam jedno pytanie - czy jest jakiś program, który jest w stanie potwierdzić czy dany plik, nie wiadomego pochodzenia, który twierdzi być mp3 320 kbps nim rzeczywiście jest tj. że nie jest przeróbką np. mp3 128 kbps?

w większości przy 128 kbps będziesz miała na widmie np. w foobarze obcięte u góry (wypowiedź nad twoim postem)ok 16 kHz na równo. Przy 320 kbps obcięcia nie będzie.

To tak na oko, programu z taką opcją raczej nie ma.

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie jest do końca dobry temat ale wolę nie zakładać nowego. Mam jedno pytanie - czy jest jakiś program, który jest w stanie potwierdzić czy dany plik, nie wiadomego pochodzenia, który twierdzi być mp3 320 kbps nim rzeczywiście jest tj. że nie jest przeróbką np. mp3 128 kbps?

 

nie istnieje żaden program typu "cyfrowe ucho", istnieją jedynie programy analizujące statystycznie widmo (np. "statystycznie widać filtr lowpass więc pewnie jest to plik po kompresji")

 

jakby istniały tego typu programy (czyli programy automatycznie oceniające jakość), to pliki MP3 od dawna były by tak doskonale zoptymalizowane, że nie było by teraz dyskusji o jakości czy pytań "jak rozpoznać dobry dźwięk nie używając słuchu" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post KHRONa powinien byc dolaczony do FAQ w dziale 'kompresja' smile.gif

Moze sami powinnismy zrobic/zalozyc jakis FAQ? Te ciagla powtarzajace sie te same pytania... dry.gif

Popieram wniosek- z zastrzeżeniem, że zostaną poprawione błędy (przymieżając, kożystać).

A swoją drogą, Tom, to gdzie ty się obracasz, że tak kradną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności