Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Sansa Clip i Fuze - Ładowarka FAQ


Gość KHOT

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na popularyzację świetnych w swojej klasie cenowej odtwarzaczy jakimi są Sansa Clip i Sansa Fuze, oraz ciągle powracające pytania o ładowarkę sieciową do nich, postaram się opisać wszystko w tym temacie.

 

Wybór ładowarki: Jak już sprawdziło to wiele osób, najlepszą, najpewniejszą ładowarką do naszego małego Clipa wydaje się oryginalna ładowarka do Motoroli V3. Ładuje ona playera bez problemu, posiada odpowiednie parametry prądu i przy cenie ~10-20 pln jest najlepszym możliwym zakupem.

post-14627-1212069617_thumb.jpg

 

No tak, ale ja już kupiłem inną ładowarkę. Mogę jej użyć do Clipa? Najprawdopodobniej tak, najważniejsza rzecz którą musimy sprawdzić, to:

 

Napięcie podawane przez ładowarkę. Będzie ono podane na samej ładowarce. Notka techniczna dla portu usb w komputerze podaje jako prawidłowe napięcie: 4.75 V do 5.25 V. Jeżeli nasza ładowarka posiada jako "output DC" liczbę w tych granicach, możemy bez obaw podłączyć Clipa. i zobaczyć, czy zacznie ładować: pojawi się animacja ikonki baterii: (kliknij na obrazek, żeby zobaczyć animację :P)

post-14627-1212070313_thumb.png

 

Fajnie, tylko u mnie nie działa, ikonka baterii nie jest animowana, a Clip się nie ładuje, mimo że już ponad godzinę jest podłączony. Druga rzecz, którą sprawdzamy to natężenie prądu podawanego na wyjściu przez ładowarkę. Jest ono umieszczone na naklejce, za napięciem i podane z jednostką [mA] (miliamper), lub [A] (amper (1A=1000mA dla przypomnienia)). Niestety sandisk nie informuje nigdzie o tym, jaki jest pobór prądu przez Clipa przy ładowaniu, więc musimy opierać się na własnych doświadczeniach. Mówią one, że rozsądnym minimum natężenia dla ładowarki jest około 400 [mA] (0.4 [A]) i ładowarki posiadające tyle, lub więcej nie będą miały problemu z naładowaniem Clipa. Większe natężenie nie jest przeszkodą - player będzie pobierał tylko tyle, ile potrzebne mu jest do ładowania. Ładowarki podające mniejsze natężenie prądu, mogą nie być w stanie naładować Clipa (ikonka baterii nie jest animowana), podobnie jak niektóre notebooki posiadające włączone "oszczędzanie energii".

 

Dobrze. Mam Ładowarkę z właściwymi parametrami i nadal nic, mój Clip nie chce się ładować. Problem może się wydawać beznadziejny, ale jest sposób, by go ominąć i sprawić, że taka ładowarka będzie nam wiernie służyła (dotyczy między innymi ładowarek Pentagram, której zmodyfikowaną wersję sam posiadam). Problem leży w wymaganiach niektórych urządzeń, do których przeznaczone były nasze ładowarki, by masa ładowarki była połączona z jednym ze środkowych pinów danych. Niestety Clip nie dopuszcza takiej możliwości i o ile nie da się podłączając taką sprawną ładowarkę go uszkodzić, to o ładowaniu baterii możemy zapomnieć. Aby obejść tą dziwną sytuację potrzebny nam będzie tylko kawałeczek taśmy klejącej (albo taśmy izolacyjnej - jest wytrzymalsza - ja użyłem modelarskiej taśmy Tamiya do maskowania :lol: ). Chodzi o to, żeby zakleić w ładowarce dwa środkowe piny (styki) gniazda usb tak, żeby po podłączeniu Clipa żaden prąd nimi nie mógł płynąć. Jest to banalnie proste i wykonalne w kilkanaście sekund:

post-14627-1212072534_thumb.jpgpost-14627-1212072547_thumb.jpgpost-14627-1212072581_thumb.jpg

Warto sposób z taśmą wypróbować też na ładowarce o niższym natężeniu podawanego prądu, może zadziałać, a Clipa nie uszkodzimy na pewno

 

No tak, już raz zaklejałem, ale taśma się przetarła. (drobne ruchy przewodu we wtyczce) Nie da się tego zrobić na stałe?

 

Pewnie, że się da! Wymagać to będzie minimum zdolności manualnych i dwóch narzędzi: śrubokręta i ostrego, cienkiego nożyka.

 

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to oczywiście rozebrać naszą ładowarkę. Śrubki powinny być pod naklejką ze specyfikacją ładowarki:

post-14627-1212073108_thumb.jpg

 

Otwieramy obudowę i przyglądamy się dokładnie spodniej stronie płytki (strona ze ścieżkami). Interesują nas cztery ułożone w prostą linię luty dokładnie w w miejscu, gdzie po drugiej stronie przylutowane jest gniazdo USB. Na zdjęciu są to dwa piny zaznaczone czerwoną klamrą, plus po jednym nad i pod tymi dwoma zaklamrowanymi. Aby sprawić, że Clip będzie ładowany za każdym razem bez problemu, należy odizolować dwa luty zaznaczone klamrą od wszelkich innych ścieżek/lutów. Do tego potrzebny nam jest ostry, cienki nożyk - najlepszy będzie mały łamany nożyk z dowolnego marketu za ~1 pln, ale inny ostry też wystarczy. Przecinamy dokładnie, powoli wszystkie połączenia tych dwóch środkowych (w klamrze) lutów z innymi lutami/ścieżkami. W ładowarce Pentagrama potrzebne będzie jedno cięcie, jeden ze środkowych lutów (odpowiedzialnych za piny do przesyłania danych) jest połączony z lutem odpowiedzialnym za masę gniazda USB. Na zdjęciach widać dokładnie miejsce, w którym ścieżka została przecięta. Należy się upewnić, że cięcie jest dobre i na pewno przerwaliśmy haniebną ścieżkę - możliwe, że trzeba będzie przejechać kilka razy, aż do nacięcia samego laminatu (materiału, z którego wykoanana jest sama płytka). Zdecydowanie lepszym sposobem jest kilkunastokrotne przejechanie nożykiem ze średnim dociskiem, niż kilkukrotne (raz, dwa) mocno dociskając nóż.

post-14627-1212074455_thumb.jpgpost-14627-1212074580_thumb.jpg

 

Po całym zabiegu skręcamy ponownie obudowę i podłączamy naszego Clipa do łądowarki, żeby zobaczyć jaki będzie efekt naszej modyfikacji. Jednym z efektów modyfikacji naszej ładowarki jest to, że od tej pory ładowanie nie blokuje Clipa z animowanym logiem Sandiska, ale możemy w czasie ładowania spokojnie słuchać muzyki. B)

 

Update @Fuze

 

Dzięki próbom Tadeusa wiemy już jak wygląda sytuacja przy ładowaniu Sansa Fuze:

 

Jedyną różnicą w stosunku do Clipa jest w Fuze gniazdo do podłączenia przewodu USB, które ma nietypowy: płaski, podłużny kształt. Z tego też powodu odpada możliwość użycia najlepszej do tego celu ładowarki od Motoroli V3 (która posiada wbudowany przewód zakończony wtykiem mini usb). Jak wynikło z testów Tadeusa Fuze po podłączeniu do standardowej ładowarki USB Pentagrama zachowuje się dokładnie tak samo jak Clip, czyli na ekranie pojawia się animacja logo Sandiska, natomiast wskaźnik baterii pozostaje nieruchomy, a sam odtwarzacz nie ładuje baterii. Po zaklejeniu taśmą dwóch środkowych pinów odtwarzacz zaczyna ładować baterię, podobnie ja Clip. Można więc z całkowitą pewnością stwierdzić że pełna, opisana wyżej modyfikacja polegająca na odizolowaniu środkowych pinów ładowarki bezpośrednio na płytce, na stałe da nam możliwość ładowania Fuze bez konieczności użycia taśmy klejącej.

post-14627-1216633140_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko polecam ładowarke od Motoroli (L6\7, V3\V3i itd.) gdyż nie trzeba z nią nic kombinować ;)

Poprostu podpinasz i ładujesz. Ładowarka posiada wystarczająco długi przewód (nie to co kabel USB od Clip'a) i moze sie przydać również w przyszłości do ładowania telefonów Motki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przypuszczam, ze pod tym względem nic się nie zmiania w Fuze w stosunku do Clipa, więc: jeżeli nie masz jeszcze ładowarki, to kupuj od Motorooli V3. Jeżeli masz już taką jak ten Pentagram, to postępuj jak w instrukcji, wypróbuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Fuze ma wąski, podłużny port, nie mini-usb jak w Clipie, dlatego na starcie odpadają ładowarki posiadające stały kabel z wtykiem mini-usb, jak właśnie ładowarka do Motoroli. Jedyne wyjście to ładowarka z gniazdem usb, pod które można by wpiąć ten dziwny kabel od Fuze, czyli coś podobnego do Pentagrama (bo na wysyp ładowarek sieciowych z dziwnym wtykiem Fuze'a raczej nie ma co liczyć) i próbować - podłączyć i zobaczyć czy ładuje, a jeżeli nie, wypróbować patent z taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tak. Sandisk we wszystkich swoich nowych odtwarzaczach prócz Clipa i Expressa takie wejście stosuje. Na stronie Sandiska są niby ładowarki z tym wejściem, tak więc myślę, że taka ładowarka Pentagrama czy podobne powinny działać. A 3 godzinki temu właśnie dostałem nowego Fuze'a :D

Edit

Podłaczyłem Fuze'a pod USB gdy miałem kompa wyłączonego (mam napięcie cały czas w USB), i Fuze wykrył ładowanie, znikł napis podłączony i można było normalnie się playerem posługiwać podczas ładowania. Tak więc myślę, że przy normalnej ładowarce USB będzie (mam nadzieję) tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mało osób ma na razie Fuze i nikt jeszcze nie miał potrzeby ładowania prosto z gniazdka. Możesz kupić ładowarkę pentagrama i sprawdzić: chwała i doczesna wdzięczność forumowiczów gwarantowana. :P Być może będzie ładowała prosto z pudła, jeżeli nie to na pewno będzie ładowała z taśmą, albo pełnym modem opisanymi w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczna jak moja, będziesz miał wszystko dokładnie tak samo jak na zdjęciach. Wiesz, nie moja kasa, ale jak jesteś zdecydowany, to bierz, wypróbuj. Jak nie będzie animacji ładowania wskaźnika baterii, dotnij i włóż kawałek taśmy. Ja zadziała - a na 99,9351% zadziała - możesz spokojnie rozebrać ją i przeciąć niepotrzebną ścieżkę (tylko dokładnie, do samego laminatu!) i będziemy mieć potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle.. a nie da sie po prostu zrobic tego tak :

 

Fuze > kabel od fuza > przedluzacz usb > ladowarka od motoroli ? ;]

 

Bo generalnie chodzi tylko o to ze nie moge wsadzic kabla od ladowarki motoroli do fuza.. ale jakbym kabel fuza i kabel ladowarki polaczyl przez przedluzacz usb <> usb ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz przedłużacz, który będzie miał z jednaj strony !gniazdo mini-usb!, a z drugiej normalny wtyk usb to bez problemu. Obawiam się, że taki kabel będzie droższy do wykonania (nie licząc ładowarki motoroli) i cięższy do dostania niż zwykła ładowarka pentagrama, którą zmodujesz w 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na allegro jest od cholery kabli po 2.90, ktore moglyby chyba pasowac

Z gniazdem mini-usb?? Pamiętaj, że ładowarka motoroli ma wtyk miniusb, więc potrzebujesz kabla, który będzie miał z jednej strony gniazdo, dokładnie takie, jak gniazdo w obudowie w Clipie - coś takiego dokładnie, tylko w wersji "na kabel". Kable usb-mini_usb widziałem i fakt, do dostania w dowolnym komputerowym "za zeta", ale kabla z gniazdem nie widziałem jeszcze.

 

Edit: daj znać jak poszło i zapodaj ładne zdjęcie Fuze podpiętej do ładowarki, to uzupełnim pierwszego posta dla potomnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności