Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Audiobooki


AudioNova

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W temacie "Audiobooks" z 2006 roku użytkownika "Mulman" padło pytanie o źródła darmowych audiobooków. Na tamten czas faktycznie nie istniały serwisy, które bezpłatnie udostępniałyby nagrania lektorskie.

Niedawno wraz z grupą studentów zainicjowaliśmy projekt serwisu z darmowymi audiobookami dostępnymi pod adresem darmowe audiobooki Audionova.pl.

Jestem ciekaw czy znacie podobne strony, ponieważ od długiego czasu sam poszukuję takich stron, a z powodu niewielkiej liczny takich źródeł zdecydowaliśmy się stworzyć coś własnego.

 

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Wiekszosc tych znanych darmowych stron audiobookow to szczerze mowiac tragedia. Jacys biedni studenci zasuwaja pewnie za kare na zaliczenie i to

slychac. Do wytrzymania tylko dla ludzi z mocna motywacja.

 

Ale jest stronka z pasjonatami troche lepsza.

http://www.podiobooks.com/

 

Polecam

 

Podobno dobry jest tez

http://darkerprojects.com/

 

ale tego jeszcze nie ogarnalem. EDIT: Sprawdzilem. Super ;]

 

Tu nie mamy jednej osoby, ktora czyta na czas ale caly zespol voice aktorow + efekty dzwiekowe. Czyli tak jak na fajnych, kupnych audiobookach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc tych znanych darmowych stron audiobookow to szczerze mowiac tragedia. Jacys biedni studenci zasuwaja pewnie za kare na zaliczenie i to

slychac. Do wytrzymania tylko dla ludzi z mocna motywacja.

Nie jest chyba aż tak źle.

Narracje, które ściągałem sobie z librivoxa były całkiem niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy gracz na rynku audiobooków - virtualo.pl, można tam kupować książki audio wyłącznie w formie plików. OK, czyli nie jest darmowe. Ale jeśli cena to np. 9zł za 50h z niezłym lektorem, to pomyślałem że warto się udzielić w tym wątku :) Ceny nie są wygórowane, wydawnictwa znane. Mam nadzieję, że będą zwiększać ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Audiobooki w moim przypadku sprawdzają sie w nauce języka angielskiego - ponieważ nie mam kiedy się uczyć wykorzystuję do nauki trasę przejazdu do pracy samochodem - włanczam audiobooka z lekcjami angielskiego i lecą słówka czy zdania po angielsku - jest to dobry sposób gdy nie ma czasu aby siąść z książką lub po prostu nie chce się siedzieć nad książkami...

Na początek polecam Angielski kurs podstawowy:

Angielski kurs podstawowy mp3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Fajnie, że się coraz więcej w tej kwestii w Polsce dzieje i jest coraz więcej książek w audio i to takich do downloadu.

Niestety dwie podstawowe bolączki ciągle są aktualne:

1. Wciąż strasznie mały wybór.

2. Zupełnie w większości przypadków niedorzeczne ceny książek audio. Nie rozumiem, jak książka audio, szczególnie taka rozprowadzana przez sieć bez nośnika, może kosztować porównywalnie do wersji drukowanej sprzedawanej w konwencjonalnej księgarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawszy wybór moim zdaniem na audiobook.pl. Natomiast cena nie jest uzależniona od nośnika tylko od wielu innych czynników.

Cena książki na półce w księgarni to głównie marże pośredników, koszty druku, papieru, dystrybucji, itp. Tym bardziej dziwi, że audiobook, sprzedawany w formacie mp3 bezpośrednio ze strony www nie kosztuje kilkakrotnie mniej. Przecież koszty produkcji są nieporównywalnie mniejsze, nawet przy niewielkim nakładzie (a raczej sprzedaży ;)).

No chyba, że narratorem jest jakiś znany aktor, który za godzinę czytania liczy sobie bóg wie ile...

 

EDIT: Nota bene. Ebooki często kosztują nie mniej niż audibooki - to jest dopiero fajna paranoja! Ciekawe czym uzasadnia się wysoką cenę ebooków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ebooki często kosztują nie mniej niż audibooki

 

to mniej czy więcej? bo czytając Twoją wypowiedź nic nie rozumiem... O_o

 

zaś co do kosztów audiobooków są to conajmniej:

- licencja (na utwór jako taki bądź na wykorzystanie tłumaczenia)

- lektor

- "obróbka studyjna"

- reklama, dotarcie do potencjalnych sprzedawców

- utrzymanie kanału dystrybucji, dystrybucja (przepustowość łącza i dostępność 24/7 też kosztuje, poza tym obsługa systemu opłat elektronicznych, pomoc techniczna etc.)

 

jakkolwiek zgadzam się iż wybór lektora i "obróbka" zwykle leżą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO jest... zamiast przykładowo zatrudnić pierwszego z brzegu aktora z dowolnego teatru, to większość audiobooków brzmi jakby czytała je przypadkowa osoba z ulicy która zupełnie nie potrafi zapanować nad własnym głosem (a jeszcze lepiej jeśli sili się na udawanie różnych głosów)

 

nagranie i obróbka też są takie sobie, bo w większości nagrań nie słychać charakterystycznego "ciepła" ludzkiego głosu... zupełnie jakby taki audiobook nagrany był bo ktoś miał wolny wieczór i mikrofon "akurat podpięty do komputera"

 

ok, teraz może trochę przesadzam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mniej czy więcej? bo czytając Twoją wypowiedź nic nie rozumiem... O_o.

Dokładnie tak, jak napisałem. Zauważyłem, że ebooki kosztują często praktycznie tyle samo, co audiobooki, mimo, iż koszty ich wyprodukowania są jeszcze dużo niższe niż w przypadku audiobooków (oczywiście mam namyśli ebooki mające swój odpowiednik w książce już drukowanej i sprzedawanej z półki w księgarni).

 

Co do kosztów produkcji audiobooków, które wyliczyłeś, całkowicie się zgadzam. Nadal jednak twierdzę, że, poza nielicznymi przypadkami, koszty te są dużo niższe niż w przypadku produkcji książki tradycyjnej, papierowej (szczególnie, jeżeli rozpatrujemy audiobooki sprzedawane przez Internet w formie plików).

 

A jeżeli chodzi o lektorów - coraz częściej na szczęście trafiam na polskie audiobooki nagrane dobrze z profesjonalnym lektorem. Faktem jest jednak, że do audiobooków anglojęzycznych nam jeszcze daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przesłuchaniu kilkudziesięciu audioksiążek tylko kilka razy spotkałem się z lektorami których nie dało się słuchać. Większość nowych audioksiążek ma przyzwoitych lektorów. Natomiast jak na razie spotkałem się z dwoma wydaniami które oprócz lektora miały również podkład dźwiękowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatni link to bardzo obiecująca strona - właśnie czegoś takiego mi brakowało. Zauważcie, że dla utworów "z domeny publicznej" - po angielsku, francusku czy niemiecku - znajdą się ludzie, którzy za free nagrają nawet bardzo długi utwór (vide: Librivox), podczas gdy u nas "wszyscy zapracowani" i za wszystko się płaci (na szczęście nie zawsze jak za zboże). Nagrałbym coś sam, ale mam głos niemedialny itp :(

 

Co prawda "Czytamy słuchając" to lektury, ale zawsze krok do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma głos "multimedialny" tylko nie każdy o tym wie...

 

1) trzeba znaleźć "jakiś" mikrofon (jakiś znaczy tu: coś lepszego niż mikrofon za 10zł... ale zwykle może być taki za 25zł ;) )

2) trzeba nagrać co tam chce się nagrać pamiętając o wyeliminowaniu szumu z otoczenia i nagrywaniu najlepiej do formatu WAV (mono, 44,1kHz)

2a) jeśli nie dało się wyeliminować szumu (albo pochodzi on od samego sprzętu użytego do nagrywania) można lekko usunąć go przy pomocy jednej z wtyczek Audacity

3) w programie Audacity (oczywiście można nagrywać bezpośrednio przez audacity) wycinamy ewentualne odchrząknięcia, kaszlnięcia, pomyłki etc. i - o ile sobie dobrze przypominam - przy pomocy wtyczki Bass Booster podbijamy 200Hz o 10dB

4) mając ładne nagranie z ładnie brzmiącym głosem, można zapisać je jako plik MP3 (dla mono 64kbps jest zupełnie wystarczające, po co kazać potem komuś ściągać więcej niż 0.5MB na minutę nagrania) i rozsyłamy w świat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
co z tymi darmowymi aubiobookmi. chcialbym posluchac czegos w jezyki anglielskim, klasyczyny anglielskim ma ktos dostep do takich darmowych pozycji?

 

jesteś pewien że sprawdziłeś na pierwszej stronie tego wątku? podałem tam dwa linki:

 

http://librivox.org/

http://www.audiobooksforfree.com/screen_main.asp

 

pod którymi można znaleźć naprawdę wiele audiobooków... choć faktycznie - nie wiem jak z dostępnością jakichś w "klasycznym angielskim" (może być problem, bo to są raczej publikacje akademickie, praktycznie bezużyteczne dla "zwykłego zjadacza chleba" ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności