Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Recenzja Creative Aurvana Live!


Rolandsinger

Rekomendowane odpowiedzi

@eternality nie słuchałem przez dłuższy czas żadnych referencyjnych modeli, ale również nie wydaje mi się żeby CAL! miały coś do powiedzenia w konfrontacji z chociażby HD580 (jadę do znajomego za jakiś czas, będę miał możliwość bezpośredniego porównania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast dziwi mnie opisywana w Twoich linkach ostrość góry, która w niemal wszystkich recenzjach, które do tej pory czytałem została uznana za wycofaną.

 

Ależ moga być i wycofane i ostre, takie są np. jbl'e 220 z w połączeniu f2/i7, mało jest góry, ale potrafi zakłuć, dlatego musiałem jej głośnośc jeszcze parę decybyli obniżyć.

 

za 150zl sa to dobre sluchawki, ale bez jaj - hd595 sa imo wielokrotnie lepsze pomijajac slabszy bas (zarowno pod wzgledem ilosciowym - co akurat w tym przypadku jest plusem, jak i jakosciowym - zroznicowanie basu akurat aurvany maja lepsze - ale to zauwazylem standard w zamknietych sluchawkach)

 

Więcej basu od 595? Na moim sprzęcie 595-tki mają jak dla mnie optymalną ilość i siłe basu (a należę do osób lubiących raczej troszkę wysunięty dół pasma ponad pozostałe), także IMHO do liniowego brzmienia aurvanom daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wierze, że CAL! mogą zbliżyć się ku hi-endowi, lecz to kwestia idealnie dopasowanego źródła, no i według zapewnień @majkela - kabla słuchawek :)

 

Możliwe, że źródła z których słuchał @Caleb mogły się kompletnie nie zgrać z tymi słuchawkami - myślę, że to dość wybredne słuchawki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej basu od 595? Na moim sprzęcie 595-tki mają jak dla mnie optymalną ilość i siłe basu (a należę do osób lubiących raczej troszkę wysunięty dół pasma ponad pozostałe), także IMHO do liniowego brzmienia aurvanom daleko.
to o aurvanach zapomnij... ;) w nich to bas na pierwszym planie, chcoiaz z niesamowitym kopem - to trzeba im przyznac...

maba: co to znaczy zblizyc sie do hi-endu? jest to tak wzgledne pojecie ze moze lepiej takich nie stosowac? nie wiem jak z kablem - ale powiem szczerze, ze sceptycznie jestem jak na razie nastawiony do jego wymiany (a raczje do jego zbawiennego wplywu na srednice). Co do zrodel to tak jak juz pisalem: sluchalem ich z naprawde wieloma zrodlami i zawsze byla znikoma srednica, chociaz niektore zrodla wykazaly lekka poprawe - np telefon :D. podejrzewam tez ze z iriverami Txx by bylo znosnie, albo z shuffle'a (ale pamietajmy ze znosnie to pojecie wzgledne :D). czyli generalnie z tym co ma wypchnieta gorna srednice i wyrolowana gore. moze jutro poslucham ich z shuffle'a to zdam relacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba miec porzadny naped. Znacznie bardziej high-endowy niz same CAL! i w sekundzie ani bas nie jest na pierwszym planie, ani srednica nie jest przyslonieta, i na pewno juz nie jest wycofana (tego akurat Caleb nie napisal ale wiem, ze byly takie zarzuty).

Jak dla mnie CAL z playerow gra b.slabo. A dobrac zrodlo do CAL - zeby tak dobrze zagraly tez nie jest prosto - ale o tym wszystkim bylo juz tutaj pisane. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja musze sie niestety zgodzic z Calebem (oprocz tej niemilej gory bo ta mi nie przeszkadza).

Wielu ludzi zakupilo CAL z nadzieja za za 150zl dostana high-end, niestety nie do konca tak jest. Oczywiscie ludzie dopasowuja ze np Piotr Ryka pisal ze graja tak jak HD600 czy K701 a on wyraznie pisal ze graja swietnie ale ...no do tych sluchawek czegos jednak im brakuje.

I ja takie mam zdanie - jak podpinam HD580 czy DT990Pro to panowie...

Nawet Proline 550 ktore sa mocno basowe i sa ledwie podstawowym modelem Ultrasone, graja lepszym basem ( no ale one akurat maja bas wysmienity) gdzie CAL bas maja po proostu przewallony, zamulajacym maja czystsza srednice i mocniejsze ( choc to moze niektorrym przeszkkadzac) wysokie.

Jasne ze skazuje sie na krytyke ze strony innych posiadaczy CAL ale te maja zzbyt wiele niedostatkow.

Niemniej jednak za te swoje 150zl sa zadzwiwiajace, z playerami nie graja zle (np z V39) ale na dopiero na stacjjonarce graja odpowiednio, Grado nie maja az takich wymagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie CAL bas maja po proostu przewallony,

 

Moim zdaniem to jednak problem zródła a nie słuchawek - bas CAL

rzeczywiście łatwo zamulić bo jak wszyscy wiemy jest on mocno

podbity i znajduje się że się tak wyraże " na granicy przeciągnięcia "

- słabszym , mało klarownym zródłem bardzo łatwo go "przewalić

 

( paradoksem jest na przykład to że CAL-e grają gorzej z dziurki Karmy

na której bas muli , niż z dziurki Irivera T10 które są dla tych słuchawek

chyba odrobinę za słabe , ale dzięki temu "brzydki bas" jest gdzieś

schowany i aż w takim stopniu nie męczy )

 

Natomiast na dobrym zródle - całkowicie zgadzam się tu z Celebem -bas CAL

jest naprawdę bardzo dobrej jakości , bo nie dość że jest wyeksponowany

to jeszcze bardzo dobrze kontrolowany i co równie ważne fakturowo i kolorystycznie

zróżnicowany . Moim zdaniem to najmocniejsza strona tych słuchawek , bardzo solidny fundament

na którym się wspiera cały ich " sound " . Można się nawet posunąć dalej i powiedzieć że

właściwie wysterowanie i czytelność basu jest warunek niezbędnym i nieodzownym

żeby CAL-e zagrały dobrze . Natomiast z mulącymi niskimi tonami jakość brzmieniowa

Aurvan spada natychmiast nie o jedną klasę , ale od razu dwie , lub trzy .

 

Zgadzam się też oczywiście ż drugą opinię Celaba , że w porówaniu na przykład z HD595

srodek CAL sprawia wrażenie mocno wycofanego przez fakt że Aurvany grają głównie

"konturkiem " -czyli wyeksponowanymi skrajami pasma : basem oraz tzw " prezencją wokalną "

To oczywiście prawda , ale wniosek który z tego wyciągasz ; że świadczy to o tym CAL

są słuchawkami kilka razy gorszymi niż HD-595 jest już IMHO trochę naciągany .

 

Dzisiaj są dwie szkoły brzmienia słuchawek ( "falenicka" i "otwocka" :D ) i charakterystyka

"konturowa" jest tak naprawdę często bardziej pożądana przez klientów ( czyli de facto -nas B) )

niż słuchawki w pełni neutralne , które nie faworyzują żadnego fragmentu pasma przenoszenia .

W końcu HD-600 / HD650 które w ofercie Sennheisera są pozycjonowane jednak wyżej

niż HD-595 mają charakterystykę zdecydowanie bardziej zbliżoną do CAL niż zdecydowanie od nich

bardziej neutralnych 595-tek ( i wszystkie "grzechy " którymi obarczyłeś CAL-e - wycofany

środek , podbity bas i wysokie- HD600 lub HD650 dotyczą w bardzo podbnym stopniu )

 

Dlatego najlepiej jednak przyjąć że są to dwie całkowicie inne "szkoły" brzmienia i

nie starać się tego waloryzować w kategoriach : lepsze/ gorsze . Po prostu inne

- jednym bardziej podoba się bardziej "uśmiechnięta" charakterystyka , innym

bardziej neutralna i płaska - a w moim wypadku zmienia się to tak naprawdę od

rodzaju muzyki , akustyki nagrania , czy wreszcie nastroju .

Chyba tak naprawdę lubię i jedną i drugą . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda Kopaczmopa - SR60 az takich wymagan nie maja. W pelni sie z tym zgadzam. Dopasowanie napedu do CAL nie jest wcale prosta sprawa. Moze nie jest to az tak trudne jak w przypadku np. GS1000 ale na bank nie jest latwe. Czy gromia high-end ? Hmm, nie sprzedalem jeszcze GS1000 :) - mysle, ze to jest odpowiedz. Sa na pewno ich ciekawym dopelnieniem :) Jako sluchawki do playera CAL sie dla mnie po prostu nie nadaja. Moj gust w ogole nie za bardzo pokrywa sie z prezentacja CAL. Ja wole jasna strone mocy. Tak czy siak, CAL potrafia urzec - ale zaznacze znow - napedzone zdrowo wyszukanym pod nie sprzetem. Ja uzywam ich glownie do muzyki elektronicznej - okoliczno IDMowej. One wybaczaja wiele, nie sa tak czule na smaczki - wiec nie za dobrze zrealizowana elektronika, ktora po prostu na GS1000 nie przechodzi - na CAL brzmi ladniusio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ten wątek od kilku stron stoi w miejscu. Ci swoje, a tamci swoje. :D Po wymianie kabla HD595 odpadają przy CAL, czy to player, czy stacjonarka, zapraszam z HD595 do mnie, to posłuchamy. :) Około wtorku będę wiedział, czy kabel Grado jest lepszy, i w co najlepiej się pakować, bo już znam efekty zakładania innych kabli, i jeden właściciel HD595 przyznał, że po wymianie kabla CAL je zdeklasowały. Poza tym niuansów na zrekablowanych CAL słychać, i to sporo. :) Niektóre usłyszałem po raz pierwszy w życiu. Słuchawki studyjne z tego nie wyszły, ale do słuchania dla przyjemności - jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam, by szufla miała podbitą średnicą - jak dla mnie to U, podobnie jak w V39 (chodź tutaj jest bardziej liniowo).
no coz - basu to ja z niej za wiele nie uzyskalem na grado - znacznie lepiej bylo z ifpkiem czy discmanem, na ktorym te sluchawki mialy normalnej ilosci bas - na shuffle'i byly totalnie bezbasowe - dlatego tez nie nazwalbym jej w zadnym wypadku "U" ;). Jest jeszcze jedna ciekawy motyw z CAL! - otoz scene fajnie, ze maja wezsza niz najtansze grado i taka spojna - raczej malo co wychodzi na boki. Ale mam tez wrazenie z obcowaniem z muzyka przepuszczona przez jakas dluga rure rezonansowa (troche taka studnia ;)), ktora podbija ostro bas i wycofuje srednice - w "audiodebilskim" jezyku nazywa sie to kotara ;).

Tak btw dziwi mnie sprzecznosc fallowa i getza. Getz pisze, ze taka sygnatura brzmieniowa Aurvan - ze malo srodka, podobnie jak najwyzszych Sennheiserow - z drugiej strony fallow twierdzi, ze dobrym zrodlem wszystko da sie dopracowac - czyli ze co? Nagle mi sie pojawi srednica? Czy jednak zostanie tak jak jest, a cos innego mi sie pokaze? Bo troche tego szczerze mowiac nie rozumiem.. W zasadzie liczyc tylko moge, ze na nastepnym forumowym spotkaniu pokaze sie ktos z idealnie zrodlem i wzmakiem dobranym do tych Aurvan - prad jest, o to sie nie ma co bac ;). Poki co utrzymuje sie wersji, ze Grado (koniecznie wyequalizowane, najlepiej sr-80) graja stukroc lepiej od tych zakotarzonych "Kriejtiwow" - dla mnie.

 

majkel: jesli mozna to chetnie bym ich posluchal po reckablingu czy z dobrym sprzetem towarzyszacym. niestety hd595 nie mam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Caleb :) Dokladnie tak - czego swiadkami bylismy np. u Rolanda z Majkelem - po prostu wystrzeli srednica. Ot co. Nic dodac nic ujac. (Sprzetow do porownan bylo troche - Majkelowy, Rolandowy i CEC z Lake People i ..czyms co przyniosl Rafaell).

 

Ale gdzie podlaczyc taki sprzet - powiedzmy CD transport, Audionemesis i wzmak, albo komp i rudistor ? albo sprzet Majkela - nie ma po prostu jak podlaczyc takiego zestawu przenosnie. Jak dla mnie Caleb, to musi byc bardziej domowe spotkanie.

 

Majkel: Zamierzam rekablowac CAL w tym tygodniu. Zylki z przedluzacza Grado beda ok :) ? Przyznam, ze sie pogubilem w tym co bedzie dobre. Chce od razu zrobic wersje zbalansowana. Przydalaby sie tez jakas ladna izolacja, nie mam pojecia gdzie mozna kupic cos takiego - zeby nie kleic tasma - lecz zeby "wygladalo to jakos" :)

 

Przyznam, ze cholernie jestem ciekaw efektow tego zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, czyli w takim razie getz pisze bzdury? ale i tak nie uwierze dopoki nie uslysze. :P jedno jest pewne CAL! graja dla mnie tragicznie z kart dzwiekowych, playerow i tego typu sprzetow.

a kto powiedzial, ze Getz pisze bzdury :) ? Powiedzialem, ze mozna zdecydowanie wycisnac srednice i sprawic by w zadnym razie nie byla wycofana za pomoca odpowiedniego doboru toru. Dla mnie z playera brzmia one po prostu zle - jak juz z reszta mowilem kilka razy. Bezposrednio z karty dzwiekowej rewelacji tez nie bedzie.

 

Trzeba po prostu odpowiednio ulozyc puzle. Co i tak czasem przeczy logice. Przyklad Audionemesis powinien dobrze zgrac sie z GS1000 ktore w przeciwienstwie do RS2 czy 1 lub 325i nie maja tak zaakcentowanej srednicy, dla niektorych jest nawet zbyt neutralna. Efekt byl taki, ze nie za bardzo dalo sie tego sluchac i lepiej bylo z dziurki odtwarzacza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie kombinuję krótkie spotkanie jutro u Rolanda - około 19-tej, 2h. @fallow pewnie zaraz będzie miał telefon w tej sprawie. ;) Będą zrekablowane CAL i Moonlight v.7 stacjonarny, który nota bene po spotkaniu leci do klienta. Reszta sprzętu jak w sygnaturce Rolandsingera, no i jeszcze mój E10. Do wiadomości innych - Sosnowiec, okolice Dworca Kolejowego, najlepiej puścić PW do Rolanda lub fallowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak - ze sluchawek ktore mam podzielilbym je na 2 pary grajace podobnie

 

- HD580 i CAL

 

- Ultrasone Proline 550 i Bayerdynamic DT990Pro

 

Te drugie graja czysciej bo maja 'odmulona' srednice , duzo wysokich i bas , wbrew pozorom tez bardzo solidny - moim zdaniem Getz lepszy od tego z CAL ( zreszta zapraszam Cie do mnie Getz - mistrzostawa sie skonczyly moze znajdziesz chwile czasu, wtedy sam porownasz). Dla mnie bas CALowy mimo wszystko jest zbyt miekkomocny ze tak go nazwe:) byc moze to tez kwestia mojego zrodla choc do tej pory myslalem ze trzymanie w ryzach basu to raczej jego atut.

...Aczkolwiek lubie to granie, jest gladkie mile i potrzebuje tych sluchawek jako dopelnienie PRO-Seno-Grado-Ultra reszty:P

 

HD580 maja mniej basu ale wydaje mi sie czytelniejsza srednice mimo ze nie jest ona ich super najmocniejsza strona.

Inna sprawa jest komfort - tutaj zarzekam sie ze co by tu nie mowic CAL nie sa niewygodne ale pozostale sluchawki z tej listy sa po prostu przyjemniejsze w noszeniu na glowie.

 

Majkel - z tego co piszesz po recablingu zmiany nie sa kosmetyczne ale bardzo duze i od razu odczuwalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostal juz dostal ;) EMS z Japonii idzie blyskawicznie.

 

@Majkel: Swietnie! :)

 

@Canabizzz: Na pewno cos napisze, ale jak dluzej ich poslucham i lepiej je poznam :)

 

Dawno je dostales - i czy brales nowe? Bo na poczatku to one sa delikatnie mowiac strasznie "zza welonu" - jesli spotkamy sie w przyszlym tygodniu to bedziesz mial okazje porownac do "wygrzanych" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno je dostales - i czy brales nowe? Bo na poczatku to one sa delikatnie mowiac strasznie "zza welonu" - jesli spotkamy sie w przyszlym tygodniu to bedziesz mial okazje porownac do "wygrzanych" :)

Kilka dni temu. Przesylka z Japoni idzie znacznie szybciej niz z USA. Jutro lub we wtorek dostane tez Denony D5000 ktore zamowilem dla kolegi z audiohobby. te ida z USA znacznie dluzej i znacznie dluzej byly w Urzedzie Celnym.

 

Tak - kupilem nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkel od kilku stron powtarza nieustanną mantrę: CAL! po zmianie kabla i wytłumieniu och, ach.

 

A jakby tak zmodować hd5xx, czy jakieś beyery? Nie zagrałyby lepiej?

 

To samo z napędem - na ch** mi słuchawki które dobrze idealnie zagrają z jakimś wybranym klockiem, jak ja chce ich sobie posłuchać ze swojego sprzętu, przy którym wiele innych słychawek gra pięknie.

A inne sennki/beyery/kijwie też mogą zagrać świetnie, jak się dopasuje idealnie źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkel - z tego co piszesz po recablingu zmiany nie sa kosmetyczne ale bardzo duze i od razu odczuwalne?

Różnica jest na tyle spora, że słychać ją od razu po przesiadce w którąkolwiek stronę. Mam nadzieję, że jutro uda się spotkać w Sosnowcu, i ktoś jeszcze potwierdzi mój entuzjazm względem zrekablowanych CAL. Do zorientowania się o co biega wystarczy nawet iriver E10, na sprzęcie stacjonarnym jest "full wypas". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności