Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Projekt Mxm - Przenośny Wzmacniacz Słuchawkowy.


modrzew

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej podróbki gałka będzie pasować tak? Te podróbki to jak się zwą? Jakaś różnica jest?

colnet: Wszystko zostało już opisane w tym wątku, naprawdę... :rolleyes: W razie czego zaglądaj do pierwszego postu - podałem tam linki do istotnych moim zdaniem informacji zamieszczonych w tym temacie, m.in. o częściach i zamiennikach, co opisywał x500.

 

Jak się nieco ogarnę to podam może jeszcze raz info o tym jakich potencjometrów można użyć, bo tego typu pytania mogą się jeszcze powtórzyć...

 

x500: Ładna robota, widzę żeś trochę wczoraj podziałał ;) Ja się za swoje zabiorę dopiero w przyszłym tygodniu... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

colnet: Wszystko zostało już opisane w tym wątku, naprawdę... rolleyes.gif W razie czego zaglądaj do pierwszego postu - podałem tam linki do istotnych moim zdaniem informacji zamieszczonych w tym temacie, m.in. o częściach i zamiennikach, co opisywał x500.

Lenistwo :lol:

 

No nie już wszystko ogarnąłem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jeszcze raz info na temat potencjometrów:

 

Projekt płytki powstał z założeniem zastosowania podwójnych potencjometrów ALPS serii RK097, można więc użyć np.:

 

1) Wariant optymalny ale dość drogi - ALPS RK0971221Z05, podwójny potencjometr z wyłącznikiem, pod ten typ konkretnie projektowana była płytka. Minusy tego rozwiązania to wspomniana już cena i trudności ze zdobyciem tego modelu.

 

2) Wariant "mniej optymalny" ;) ale tańszy - ALPS RK09712200HA, podwójny potencjometr bez wyłącznika więc niestety w przypadku jego użycia zachodzi potrzeba innego rozwiązania problemu włączania/wyłączania MxMa. W dość kompaktowej obudowie nie ma dużego pola do manewru ale nie jest to niemożliwe. Zalety tego rozwiązania to niższa cena niż w przypadku wariantu nr 1 i nieco lepsza dostępność. No i tak samo możemy cieszyć się markowym ALPSem w naszym wzmacniaczu. ;)

 

3) Wariant ekonomiczny - zastosowanie swojego rodzaju "zamiennika" potencjometru z wariantu nr 1, a konkretnie TOMY RV094GS. No cóż, zintegrowany wyłącznik, 2,3-krotnie niższa cena i dobra dostępność to na pewno niezaprzeczalne zalety, nawet jeśli jakościowo odbiega on od japońskiej konkurencji... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moje wypociny, skladalem go wczoraj wieczorem:

 

mxm.jpg

mxm1.jpg

mxm2.jpg

mxm3.jpg

 

A to fotki z dwoma kolorami moich galek:

 

mxm4.jpg

mxm5.jpg

 

Niestety jest niewesolo, rozmieszczenie potenciometra i gniazdek jest zle, miedzy potenciometrem i gniazdkiem jest za maly odstep, moze byc problem przy wlozeniu wtyku i regulacja glosnosci, a na plytce jest sporo miejsca, mozna bylo zrobic wiekszy odstep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym masz rację, że można było nieco przesunąć gniazdo wejściowe. Tylko to rozmieszczenie jest chyba żywcem wzięte z prototypów MxMa i tam nie sprawiało problemów, ale też używane były inne gałki potencjometru. Tak a propos jaką średnice mają te Twoje gałeczki? Jakbyś mógł podać ich dokładne wymiary.

 

Generalnie pierwsze koty za płoty jak się to mówi i dalsze uwagi jeśli jakieś się znajdą są mile widziane - może powstanie kolejna wersja? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednynie gniazdko srodkowe mozna bylo przesunac do drugiego gniazdka ale tez nie za blisko bo rozne sa wtyki ... szerzej rozstawic nie mozna bo w hammondach sa sruby mocujace panele przedni i tylny wiec ....sam rozumiesz . I poobcinaj koncowki tak by nie odstawaly wiecej od druku niz same AD8397 bo Ci sie zewra z obudowa .... ladne kuleczki w miejscacg gniazd we/wy i ladowarki ....

Galka w prototypowym mxm pasowala idealnie ( ta plastikowa ) sprawdz z nia Jaro ....

Ach , zebym ja mial taka cyfrowke ...

 

Moja wina .... zle zaprojektowalem galke i tyle . Z drugiej strony i tak mozna ja krecic a wiadomo ze na tak malym panelu ciasno bedzie i basta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie ma się co rozczulać - trzeba składać wzmacniacze i dzielić się wrażeniami :>

 

Przy użyciu interkonektu np. z polecanymi wtykami Neutrika NYS231B powinno być ok, a panel jest rzeczywiście dość mały i zawsze można na coś narzekać. Ja jeszcze muszę umieścić gdzieś wyłącznik bo mam zamiar użyć ALPSa bez takowego. ;) Więc jeśli będzie to "przedni" panel to będzie u mnie jeszcze ciaśniej...

 

Gotowe gałeczki prezentują się całkiem ciekawie... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wyglada w praktyce, zarowno galka plastikowa jak i metalowa ocieraja sie o wtyki, wiec galka metalowa jest dobrze zaprojektowana, chyba ciezko bedzie znalezc jeszcze mniejsza galke od tej plastikowej;

 

mxm7.jpg

mxm6.jpg

 

Zrobilem nowa plytke i odsunalem troche gniazda od potenciometra, i wygladalo by to tak:

 

mxm8.jpg

mxm9.jpg

 

Jesli chodzi o srednice galki metalowej to jest o 1 mm mniejsza od tej plastikowej pokazanej na fotce, niestety niemam nic w domu zebym mogl zmiezyc srednice ( :P ) , ale troche sie poprawie, galki tak naprawde nie ocieraja sie o wtyk, to tylko tak wyglada na fotkach , jest niecaly 1 mm przeswitu miedzy galka a wtykiem, ale jesli wtyk bedzie inny , grubszy, to moze byc problem, sorry jesli zasialem panike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale troche sie poprawie, galki tak naprawde nie ocieraja sie o wtyk, to tylko tak wyglada na fotkach , jest niecaly 1 mm przeswitu miedzy galka a wtykiem, ale jesli wtyk bedzie inny , grubszy, to moze byc problem, sorry jesli zasialem panike

No no, panie JaroFon :P

Bo już myślałem, że rzeczywiście żeś te gałki zrobił jakieś monstrualne i się nie zmieszczą, ale przecież jak już wspominałem takie rozłożenie gniazd z powodzeniem funkcjonowało w prototypach MxMa i pozostało po konsultacjach z x500 w ogólnym temacie o wzmacniaczach. A na zdjęciach widać to co widać bo przecież oś potencjometru znajduje się wyżej (mierząc od powierzchni płytki) niż osie gniazd więc będzie widać jak gałka zachodzi na wtyk a w rzeczywistości, jak wspominasz, będzie między nimi jakiś odstęp.

Z drugiej strony rzeczywiście jest miejsce, więc można wejściowe gniazdo przybliżyć w stronę wyjściowego, tak jak to zrobiłeś na swojej płytce (za to nie można elementów rozsunąć bardziej na boki z powodu takiej a nie innej konstrukcji obudowy Hammonda). Sami widzicie, taka niby banalna rzecz, były publikowane kolejne wersje płytki i na różne rzeczy zwracano uwagę, a nikt nie zaproponował żeby to nieszczęsne gniazdo jednak nieco przesunąć. I sam też dokładnie nie sprawdziłem jak to się zgra z różnymi średnicami gałek i wtyków i równie dobrze mogę powiedzieć mea culpa...

Mam w domu gałkę o średnicy kołnierza 16mm, niestety przygotowaną pod inny rozmiar osi, ale prowizorycznie sprawdziłem że z nią wszystko będzie ok - co prawda odstęp nie jest zbyt duży ale można swobodnie manipulować pokrętłem głośności.

 

Rozwiązałem też już chyba problem wyłącznika ale na 100% będę pewien jak dostanę w ręce obudowę, bo z powodu zastosowania "krótszego" ALPSa u mnie wygląda to tak:

pot_gniazda.jpg

Jutro zakup jeszcze kilku drobiazgów i jedziem dalej z tym koksem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, panie JaroFon :P

Bo już myślałem, że rzeczywiście żeś te gałki zrobił jakieś monstrualne i się nie zmieszczą...

 

Jak juz napisalem, galki metalowe maja o prwie 1mm srednice mniejsza od tej plastikowej ktora uzyl x500 w swoim projekcie i ktora tez widac na Jego fotkach, wiec mysle ze powinno byc wszystko ok ;)

 

No udalo mi sie zrobic pomiar i galki metalowe maja srednice 15mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam prosbe , czy moze mi ktos wstawic fotke sciezek plytki mxm (w skali 1:1)? Nie umie wyciagnac samej fotki sciezek z pdf-a.

Poszukaj w tym ogólnym temacie o wzmacniaczach bo publikowałem tam kolejne wersje. Fotografii sensu stricte nie ma po co zamieszczać bo to nie będzie 1:1, nie mówiąc już o tym, że nie będzie idealnie prosto. Jakbyś dalej miał problem to postaram Ci się coś przygotować w jakimś formacie graficznym.

Zdobylem folie TSE 200 (format A4) do szybkiego robienia sciezek na laminatach, potrzebuje fotki z mozajka sciezek MxM.

I naprawdę chce Ci się w to bawić? Szczerze to jeśli Ci się bardzo nie spieszy to lepiej skorzystaj z usług takiej firmy jak ta gdzie zamawiałem płytki - nie narobisz się tyle, a efekt będzie na pewno lepszy niż to co możesz uzyskać domowymi metodami. Cenowo też te usługi stały się przystępne w porównaniu z tym co można wydać na folię, druk, wytrawiacze + samodzielne ogarnięcie tego wszystkiego i obróbka laminatu... IMHO lepiej zaprojektować i zamówić kolejną wersję, w razie czego służę dokumentacją.

 

Co do MxMa:

MxM_01.jpgMxM_02.jpgMxM_03.jpg

Jak widać złożyłem tyle co było potrzeba i uruchomiłem (nie śmiać się z wyłącznika i diody - to prowizorka do czasu aż dostanę w ręce obudowę :P ). Teraz jeszcze jakiś sensowny interkonekt trzeba "wydłubać" zamiast tej chińszczyzny ze zdjęcia i mogę już się bawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dobity jestem tym że ten potencjometr faktycznie jest tak blisko gniazda :/

Blisko-nie blisko, JaroFon paniki narobił i nic więcej. Przejrzyj kilka poprzednich postów gdzie wytłumaczyłem co i jak z tymi fotkami, że to tak wygląda. x500 też dorzucił dobry pomysł z obniżeniem gniazd - też obciąłem im te nóżki i przy użyciu gałki o średnicy 16mm i typowych wtyków o średnicy obudowy 8mm wszystko gra i jest ładny odstęp między nimi. Bez problemu można regulować głośność, dostęp do pokrętła jest dobry, nic się o siebie nie ociera...

@modrzew i jak się z MxM zachowują K518DJ ?

Złożyłem, odpaliłem - gra i na razie tyle ;> Pierwsze wrażenie na K518DJ z Vibezem na EQ flat - bardzo "basiasto". Może dziś wieczorem sobie dłużej posłucham przed snem, na spokojnie, a jutro spróbuję zdobyć lepszy interkonekt i może przy okazji inne kondensatory. Może też nastąpi jakiś efekt wygrzania - pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie jest baza do eksperymentów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: o dynamice mojego egzemplarza jeszcze nie będę się wypowiadał bo posłuchałem może ze 2 minuty pierwszego lepszego utworu z odtwarzacza, a co do "basiastości" to kwestia takiego a nie innego brzmienia DJek - na samym Vibezie z EQ flat basu jest naprawdę duuużo ;) Ale ja je traktuję jako słuchawki przenośne, a na zewnątrz taka charakterystyka na pewno nie przeszkadza a można powiedzieć, że jest wręcz pożądana.

 

Na płytce masz przewidziane miejsce na dwa kondensatory, dodatkowo na wyjściu możesz też powlutowywać różne wynalazki - dławiki, rezystory. Sugeruję po prostu zabawę z różnymi elementami i sprawdzenie na własne uszy czy w ogóle i jak co wpływa na dźwięk. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że na wzmaku NAD C370 który ma osobny dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, K518DJ się odbasowują nabierają potężnej dynamiki i czuć że żyją... naprawdę niebo a ziemia... a na tym PA2v2 to tak sobie jest... za basowo za mulasto, wprowadzając więcej basu ten wzmak zamula K518DJ jeszcze bardziej, C370 definitywnie odmula te słuchawki... byś posłuchał to byś wiedział o co chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności