Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Projekt Mxm - Przenośny Wzmacniacz Słuchawkowy.


modrzew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanie/prośbę. Mianowicie: Chciałbym zrobić sobie taki wzmacniacz, ale z takiej techniki to za dobry nie jestem ;) Zlutować coś zlutuje, poskładam ale jeśli chodzi o precyzyjne zrobienie to nie mam o tym pojęcia. W związku z tym mam pytanie: czy znalazłby się ktoś chętny na zrobienie takiego wzmaka? (oczywiście wraz z zapłatą za tzw. robociznę ;) ) Jeśli ktoś byłby chętny bardzo proszę o kontakt via priv. (wraz z podaniem ceny).

Dzięki serdeczne

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x500- chodzi Ci o PS1 czy ogólnie o słuchawki na tej stronie, bo tu są same wymiatacze..

A Moon Audio to są hardocorowcy. Wymieniać kabel np. w RS1 to jest robota dla ludzi z chirurgiczną precyzją i wielką.

Cewki są trwale połączone z kubkami przetworników klejem i nie znam osoby, która odważyłaby się zrobić tego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś doradzi, coś muszę zrobić (zaliczenie z urządzeń elektronicznych), chcę to potem wykorzystać a nie żeby leżało:

 

-Projekt MxM, czyli AD8397

-Konstrukcja oparta na TPA6120 (tak jak np. Holdegron)

-Jakaś konstrukcja oparta na OPA134 (CMOY), coś takiego jak Moonlight, Vapor Cherry)

-konstrukcja oparta na kicie AVT1024, czyli BD139 i BD140, ciekawi mnie to jak zagra, mam wykonany wzmacniacz na tych tranzystorach i gra super pomimo tego że ma chyba z 20lat (DIY), można poszukać pod nazwą "Wzmacniacz 40W o małych zniekształceniach" na elektrodzie, lub mogę wysłać PDF'a z opisem.

 

Co z tego będzie najlepsze?

NARAZIE będzię to grało z KSC75 i Sound Blaster Live 5.1 sb0100 (w planach m.in. pcm2702 lub jakiś Vortex albo Turtle Beach Santa Cruz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba deja vu. Kup sobie kit AVT2850, skombinuj elementy obudowy i będzie dobrze. Do moich wynalazków musiałbyś płytkę zaprojektować, albo na uniwersalnej złożyć. Moonlighta nie publikowałem w żadnej wersji, więc nie wiem jak miałbyś go złożyć. To nie jest układ na pierwszy ogień, jeśli ktoś nigdy nie uruchamiał złośliwych wzmacniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja troche nie w temacie ale chce zrobic taki wzmacniacz sluchawkowy i moje pytanie czym roznia sie poszczegolne wersje i ktora z nich jest najlepsza?? oraz czy istnieje jakas mozliwosc zamowienia wszystkich elementow do jego budowy wraz z plytka obudowa itd... no nie koniecznie ze wszystkimi ale z tym trudnodostepnymi... choc wolam bym od razu dostac wszystko i sobie na spokojnie polutowac... mowa o wzmacniaczu mxm... doradzcie co mam zrobic :D bo chce takiego wzmaka sobie zrobic i nie latac i meczyc sie za czesciami

 

chcialem wiedziec czym roznia sie poszczegolne wersje :

 

Cena najtanszej opcji czyli TOMY i zwykly 10000uF/16V = 166pln

Cena z BG 1000uF/25V i 10uF/63V BG N oraz ALPS = 223pln

Cena z BG 2200uF/16V i 10uF/63V BG N oraz ALPS = 233pln

 

ktora najlepsza i czym sie to objawia....

 

interesuje mnie wszystko o tym wzmaku i taka sprawa ze 2 potencjometry z wlacznikiem, 2 plytki i 2 obudowy takie jak tutaj :

http://mxmamp.republika.pl/galeria/b5.jpg

 

kolor najlepiej srebrny... chyba ze ma ktos do sprzedania komplety cale nie wiem prosze o jakies info najlepiej jak by ktos co cos ma podal nr tel bedzie zdecydowanie szybciej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przestrzeni calego tego watku niejednokrotnie podawalem skad lub gdzie kupic wszystkie elementy , obudowy , akumulatory itp itd .

Black Gate ma na allegro uzytkownik "mustangica" , nawet gdy akurat ich nie wystawia na aukcji to wystarczy do niego napisac . Reszte *******ek tez znajdziecie na allegro . Poza obudowa , ta kupicie tu :

 

OBUDOWY HANMMOND

GNIAZDA JACK 3mm

AKUMULATOR PROFITEXX

LADOWARKA

Gniazdo Ladowarki

Wzm.Operacyjne (opampy)

Inne opampy

Jeszcze inne opampy

Potencjometr obrotowy stereo A20K z wyłącznikiem

Kondensator 10000uF/16V

Kondensator BC Comp jako alternatywa dla zwyklego 10000uF

 

UWAGA wybierajac ladowarke(zasilacz) zwroccie uwage na rodzaj wtyku bo istnieja dwa rodzaje 2.1/5.5 oraz 2.5/5.5 gniazda ladowarki do montazu w plytce tez sa jako 2.1/5.5 oraz 2.5/5.5 . W linkach do ladowarki i gniazda zasilajacego w MxMie juz to uwzglednilem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Kilka dni temu skończyłem modyfikację swojego MxM’a. Chciałbym opisać zmiany na postępujące po zmianie każdej z części.

 

A więc najważniejsze elementy to:

-potencjometr ALPS RK097

-kondensator główny JVC 3300uF/16V

-kondensator dodatkowy Black Gate N 33uF/16V

-op-amp na masie wirtualnej to ad8066

-op-amp na dźwięku to też ad8066

 

Za pewne powiecie, ze jestem głupi bo dałem ad8066 na masę, bo ad8397 ma większą wydajność prądową. To jest prawda ale wszyscy użytkownicy MxM’a ( przynajmniej większość) narzeka na czas pracy, że jest to tylko 3-4h. I to jest wina tego ad8397 na masie. On zabiera więcej prądu niż ad8066 przez co czas pracy jest tak krótki. Po wlutowaniu ad8066 jako op-amp na masę czas pracy zwiększa przynajmniej dwukrotnie. Mimo, że ad8066 ma mniejszą wydajność prądową to różnica w dźwięku tutaj nie będzie zauważalna przy 32ohmowych słuchawkach. Przynajmniej ja nie zauważyłem. Jest troszeczkę ciszej ale to jest zmiana bardzo mała. Niedosyt głośności można usłyszeć tylko w słuchawkach o większej impedancji jak 250ohm.

 

Jako op-amp odpowiadający za dźwięk również dałem ad8066 zamiast ad8397. Ten drugi po prostu nie pasował mi. AD8397 grający z baterii daję przesyt wysokich tonów, ma przesadną szczegółowość. Gdy jest on zaadaptowany do stacjonarnej wersji MxM’a jest ok ale w wersji przenośnej dla reszty mojego przenośnego toru ( E10 + Triple.Fi ) zły, dlatego zdecydowałem się dać AD8066. Daje on bardziej muzykalny dźwięk, z mniejszą ilością szczegółów ale brzmienie jest przyjemniejsze w odbiorze i dlatego bardziej podoba mi się jego brzmienie niż AD8397.

 

Kolejną zmianą, którą wykonałem są kondensatory. Zacznę od głównego. Najpierw kupiłem Black Gate STD 2200uF/16V, który z początku mi się podobał dźwiękowo. Daje on dużą ilość szczegółów w porównaniu z jakimiś shitami z elektronicznego za 3zł. Sceną również poprawia, lecz jest ona jakby bez takiej głębi, taka nie przekonywająca do słuchacza. Szukając jakiegoś zastępcy trafiłem na JVC 3300uF/16V, który majkel polecał do zastosowania w MxM’ie. Jednakże ten kondensator można kupić tylko na ebayu. Ja swojego załatwiłem od x500, wielkie dzięki . Gdy JVC przyszedł, zaraz zaadoptowałem go do MxM’a i stwierdziłem, że to jest to czego szukałem. Scena, którą on oferuje jest bardzo naturalna, wg mnie lepsza niż ta z BG STD 2200uF/50V, głębsza i z większą ilością powietrza. Gra on też z mniejszą ilością szczegółów, bardziej naturalnie i muzykalniej.

Jako dodatkowe kondensatory zakupiłem do porównania:

- Black Gate N 33uF/16V

- Elna Silmic 47uF/16V

- Elna Cerafine 47uF/16V

Najlepszy okazał się BG N. Obdarzył on dźwięk większą ilością ciepła i przestrzeni, dał on „tchnienie”, gdy np. Elna Silmic wg mnie tego nie miała wcale a co dopiero Elna Cerafine. One jakby właśnie odejmowały trochę tchnienie ale to nie znaczy, że są słabe. Są o wiele lepsze od tych „za 3zł z elektronicznego” ale nie mogą się równać z BG N. 

 

Ostatnim elementem, który postanowiłem zmienić był potencjometr. Ten co oryginalnie siedział miał słabe zgranie kanałów, dawał „śmieci analogowe” przez co nie można było poczuć klarowności i czystości dźwięku. To się zmieniło kiedy kupiłem od Forzy Lazio potencjometr, który do którego był MxM projektowany ( ten Tomy to jest tylko zamiennik co jest napisane wcześniej w wątku ) czyli ALPS RK097. Daje on dużą czystość w porównaniu z Tomy i lepsze zgranie i separację kanałów.

 

Jak MxM gra teraz? Powiem tylko jedno słowo, wspaniale. Ma bdb. wyważenie pomiędzy muzykalnością a szczegółami, z lekkim przesunięciem w to drugie lecz nie jest to przesadna szczegółowość. Bas jest pełniejszy w porównaniu z pierwszą odsłoną wzmaka. Średnica jest idealna według mnie, lekko podbarwiona i wysunięta trochę dalej do przodu. W górze nie dosłyszałem żadnej sybilizacji. Jest bardzo czysta i klarowna, w pierwszej odsłonie MxM’a była bardzo krzykliwa i sycząca.

 

Na koniec jeszcze podam wyliczenie wszystkich modyfikacji:

- ALPS- 25zł

- JVC- 5$ ( ok. 17zł )lhttp://cgi.ebay.com/4-pieces-Japan-JVC-16V-3300UF-HI-FI-AUDIO-CAPACITORS_W0QQitemZ290224417252QQcmdZViewItemQQptZBI_Electronic_Components?_trksid=p3286.m20.l1116

- BG N 33/16- 15zł

- AD8066- 10zł

Razem: ok. 70zł.

 

Czy warto? Wg mnie tak.

Radzę pokupować różne części i zmodyfikować MxM’a na swój sposób, na swoją szkołę dźwięku.

Mam nadzieję, że mój tekst pomoże komuś w robieniu swojego MxM’a. 

 

Krisio :D

DSC03480.JPG

DSC03481.JPG

DSC03482.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie w zupelnosci co do Alpsa , daje niezwykla czystosc dzwieku . Nie jest to duza roznica w stosunku do Tomy czy innego zamiennika ale jednak jest . Natomiast jesli dobrze zrozumialem Kriso06 wymienil wszystko na raz ; opampy , alpsa i kondensatory wiec nie wiadomo do konca co odpowiada za mniej szczegolowy dzwiek , ja stawiam na opampy .

Co do black gate 2200uF to wole go od jvc . JVC jest swietny ale jak wspomnial Kriso ma nieco mniej szczegolow i inna glebie .

W moim mxm mam ad8066 na masie ai na dzwieku ad8397 . Akumulator trzyma okolo 12h . Slucham glosno .

Co do mocy ; wzmocnienie jest ustalone rezystorami 910ohm i 5,1k . Jesli komus jest za cicho moze zmienic 910ohm na np 860 albo 750ohm . Nie nalezy jednak przesadzac , wzmocnienie powyzej x10 to juz znieksztalcenia . Normalnie jest ustalone na x5 .

Osobiscie wole dzwiek jasny i bardzo szczegolowy z drobinka ciepla . to daje ad8397 , black gate std a ciepelko dodatkowy bg n . stosuje BG N 10uF/50V , moze byc na nizsze napiecie ale nie nizsze niz 16V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że te JVC to Elna ROB "Tonerex" w innych koszulkach. Wystarczy popatrzeć na kapelusik, taki sam jak w Elnach. :) Thx, kris za wrażenia.

 

Pytanie i sugestia dla testerów: czy są chętni na przetestowanie w MxMie: OPA2727 na L/R i GND, OPA2613 i OPA2690 na GND? Nie znam OPA2727, ale podobno jest świetny. Mogę zamówić z Farnella, bo będę częsci kupował. Dla podkręcenia atmosfery dodam, że OPA2727 jest w technologii CMOS (MOSFET). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłby chętny..:)

x500 części wymieniałem stopniowo, ale nie tak jak jest napisane w tekście..

Wielkość zmian od największych do najmniejszych mogę opisać tak: op-ampy>kondensator dodatkowy>kondensator główny>potencjometr..

 

Czy dobrze rozumiem, OPA2613 i OPA2690 razem na masę, czy to albo to?

Ile by wyszło za sztukę? Kurcze znowu pójdzie kasa a tu klon RA1 się szykuje..

 

x500- to jaki setup ja zrobiłem zależne było od zgrania z Triple.Fi i E10, a wg mnie takie zestawienie jest do tego trio najlepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkelo, ile byś wziął za te opa2727?

 

hmmm... w sumie to musiałbym w końcu odpalić opa1632, wieki temu je kupiłem i jakoś nie chciało mi się do nich zabrać ^^

 

 

aha, tak swoją drogą - jakby ktoś szukał dobrych podstawek pod so8, to polecam usera texma na allegro - szybko, ładnie i na temat ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności