Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Projekt Mxm - Przenośny Wzmacniacz Słuchawkowy.


modrzew

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w tym, że nawet gdy wezmę troszkę cyny na grot, to ona nie za bardzo chce przylegać do miejsca lutowania.

Błąd, zaopatrz się w kawałek cyny z topnikiem w cienkim druciku i robisz tak: podgrzewasz grotem miejsce lutowania i trzymając tam dalej grot przykładasz do ścieżki drucik, aż się rozpłynie i sam utworzy pełny lut. Jeżeli grot jest brudny, to kawałek drobnego papieru ściernego, albo mały iglak i czyścisz na zimno.

 

Edit, nie doczytałem: tak jak modrzew pisał, dowolna tania mała kolbka wystarczy, za dychę (no, 15pln może) spokojnie dostaniesz najtańszą kolbkę i kawałek cyny we fiolce - do nauki wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z grubsza: lutowanie nie polega na stopieniu cyny grotem i przeniesieniu jej w miejsce połączenia, ale tak jak napisał KHOT, podgrzewamy miejsce łączenia i w odpowiednim momencie dokładamy lutowie. Jeśli temperatura jest odpowiednia a łączone powierzchnie czyste powinniśmy uzyskać dobre połączenie. Nie można też przesadzić w drugą stronę i przegrzać miejsca łączenia bo grozi to uszkodzeniem termicznym danego elementu. Szkoda, że zabrałeś się od razu za lutowanie wzmacniaczy operacyjnych, IMHO powinieneś wcześniej poćwiczyć na czymś prostym zamiast rzucać się od razu na dość małe scalaki SMD... Wprawa przychodzi z czasem.

Co do narzędzi i materiałów: zaopatrz się w jakąś małą, tanią lutownicę kolbową (koszt od kilkunastu złotych), podstawkę do niej (jakieś 5-10zł) żeby nie walała się po stole bo można się poparzyć albo gdzieś ją zrzucić, cienką cynę, topnik (np. kalafonia) i gąbeczkę do wycierania grota, do tego ewentualnie jakiś gadżet typu "trzecia ręka" ułatwiający ustalenie pozycji płytki podczas lutowania. Taki zestaw w zupełności wystarczy do wszelkich amatorskich robótek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem wybrać kupienie złożonego MxM, ale wolałem zrobić to samemu, byle jak, ale samemu.

Dzisiaj już nic nie będę lutował, ale jutro skoczę do elektronicznego i zakupię jakąś lutownicę kolbową.

Zamiast 15 zł zaszaleję i kupię taką za 30 zł :)

Jutro zdam relację z moich postępów. Może przelutuje te wzmacniacze, bo naprawdę się proszą.

 

PS; nie wpadłem na pomysł jak przykręcić metalową gałkę do potencjometru Tomy.

Oświecicie mnie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem wybrać kupienie złożonego MxM, ale wolałem zrobić to samemu,

Postawa godna pochwały ;)

byle jak, ale samemu.

Tylko czemu ma być byle jak? A nie lepiej trochę się przyłożyć, poćwiczyć to lutowanie i dopiero składać MxMa? Mam nadzieję, że na polu mechaniki masz jednak trochę wprawy, bo jeszcze przyjdzie Ci włożyć elektronikę w jakąś obudowę... :)

PS; nie wpadłem na pomysł jak przykręcić metalową gałkę do potencjometru Tomy.

Oświecicie mnie ??

Ehhh, gałeczka ma z boku nagwintowany otwór, powinna tam też tkwić mała śrubka...

 

PS. Co do kupna lutownicy to rozejrzyj się po jakichś marketach typu OBI, Praktiker czy Castorama jeśli masz coś takiego w swoim mieście, ja znalazłem tak kiedyś komplet dwóch lutownic (kolbowa i transformatorowa) wraz z akcesoriami (trochę cyny, odsysacz, "trzecia ręka", etc.) w walizeczce, a to wszystko za 24,99zł :D Z ciekawości kupiłem i nawet da się tego używać ;)

 

PS2. Albo to z Makro było, już dobrze nie pamiętam... :unsure: Ale warto poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Postaram się wykonać oczywiście projekt jak najlepiej, bonie widzi mi się ponowne zamawianie płytek, wzmacniaczy czy obudowy, szczególnie, że jest, aż taki problem z ich importem.

2. Znając moje lenistwo wybiorę się do elektronicznego (największego w Gdyni)

3. Doświadczenie w mechanice...hmmm.... kiedyś tylko modyfikowałem chłodzenie do karty graficznej. Buły dużo dłubania i lutowania, ale palnikiem gazowym :)

4.Hmmm, gdybym miał tą śrubkę, to myślę, że bym się nie pytał. Zauważyłem oczywiście ten otwór, ale myślałem, że trzeba to wkręcić jakimś mikro imbusem... Jarofon - zażalenie :)

Mam nadzieję, że dostane coś tak małego w elektronicznym :)

Pozdrawiam

 

 

EDIT

 

Nie wiem, czy ten link był już podawany do obudów hammonda.

Cena w miarę przyzwoita, jeśli nie ma żadnych haczyków.

Ciekawe ile wynosi przesyłka.

 

http://www.semicon.com.pl/sklep/?p=2&id_product=83894

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

 

Nie wiem, czy ten link był już podawany do obudów hammonda.

Cena w miarę przyzwoita, jeśli nie ma żadnych haczyków.

Ciekawe ile wynosi przesyłka.

 

http://www.semicon.com.pl/sklep/?p=2&id_product=83894

Hmmm, ja mam jeden z ich sklepów niedaleko od miejsca zamieszkania ale nigdy nie przyszło mi do głowy sprawdzić czy mają te Hammondy ;) Ciekawe jak z dostępnością, będę się musiał przy okazji dowiedzieć, bo cena atrakcyjna, jak coś pewnie mógłbym to załatwić i rozesłać chętnym.

 

Aha, niedługo może wreszcie będę miał kilka wzmacniaczy AD8397, jakby byli chętni to pisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Miejsce lutownicze rezystorów R5 i R9A jest bardzo zbliżone. Czy nic się nie stanie jak cyna się połączy razem w tym miejscu ??

To samo jest w: (R7 i R9B), (R9B i R10B), (R9A i R10A),

Na zdjęciach udostępnionych w galerii na stronce widać, że są złączone, ale wolę się na wszelki wypadek spytać :)

Jak zamontować rezystor r11 ?? W "poradniku" jest napisane pionowo, ale to mi nie wystarcza.

I niech ktoś wreszcie wrzuci przyzwoite foty z każdej strony tego MxM, bo w galerii praktycznie na każdym zdjęciu nic nie widać.

 

PS: @jarofon śrubki nie ma :) Musiała się gdzieś zawieruszyć..

PS2: modrzew jak się spytasz o te obudowy hammonda to daj znać, bo ew. bym coś wziął.

PS3: zakupiłem sobie dzisiaj lutownice. I jestem zachwycone. Do tego stosuje metodę podaną przez Khota i wszystko wygląda pięknie.

Poprawiłem też lut przy wzmakach operacyjnych i jest znacznie lepiej.

Postaram się może jeszcze dzisiaj wrzucić zdjęcia i ew. mnie skorygujecie co i jak.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce lutownicze rezystorów R5 i R9A jest bardzo zbliżone. Czy nic się nie stanie jak cyna się połączy razem w tym miejscu ??

To samo jest w: (R7 i R9B), (R9B i R10B), (R9A i R10A),

Na zdjęciach udostępnionych w galerii na stronce widać, że są złączone, ale wolę się na wszelki wypadek spytać :)

Popatrz na ścieżki na płytce, popatrz na schemat i odpowiedz sobie sam na to pytanie... ;)

Jak zamontować rezystor r11 ?? W "poradniku" jest napisane pionowo, ale to mi nie wystarcza.

Zamontuj jak Ci wygodnie, byle się zmieścił. Pionowo to pionowo, znaczy to tyle, że rezystor jest umieszczony prostopadle względem płytki zamiast równolegle do niej.

 

colnet, abstrahując od sprzedaży, to może byś się w końcu pochwalił jak Ci twoje dzieło wyszło... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Dzisiaj ukończyłem składanie mojego MxM (wnętrza). Czy jest sukces ?? Dla mnie w pewnym sensie tak (ruszył i zaskoczył od pierwszego włączenia), lecz problem polega na tym, że MxM na niskich obrotach potencjometru skrzeczy i szumi, jak się podgłośni to jest si.

Jak zrobię pauzę w meizu to też słyszę szumy... W dodatku prawa słuchawka gra ciszej, a dźwięk wydobywający się nie jest zaskakujący wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że dźwięk się pogorszył. Wiecie w czym tkwi szkopuł ?? Mogę wrzucić zdjęcia jak wam coś pomogą

 

Ps; A i diody się nie świecą po włączeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym, że MxM na niskich obrotach potencjometru skrzeczy i szumi, jak się podgłośni to jest si.

Jak zrobię pauzę w meizu to też słyszę szumy... W dodatku prawa słuchawka gra ciszej, a dźwięk wydobywający się nie jest zaskakujący wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że dźwięk się pogorszył. Wiecie w czym tkwi szkopuł ??

Co do nierównowagi kanałów i "skrzeczenia" potencjometru to być może trafiłeś na jakiś wyjątkowo felerny egzemplarz, zwłaszcza w tych najtańszych dość typowe są podobne "kwiatki", choć do tej pory większość osób wykorzystała chyba taniutkie TOMY i nikt nie narzekał. Co do reszty to naprawdę trudno powiedzieć, gdzie tkwi błąd. Może zimny lut się trafił, może pomyliłeś elementy, może jakieś przegrzałeś i uszkodziłeś - możliwości jest dużo. Masz chociaż jakiś prosty multimetr, żeby można było zrobić chociaż podstawowe sprawdzenie układu? Jeśli występują zakłócenia to może jest jakiś problem z zasilaniem, podawałem zdaje się w "tutorialu" sposób złożenia MxMa polegający najpierw na uruchomieniu układu sztucznej masy, sprawdzeniu i dopiero montażu toru audio. No niestety, nad diagnostyką musisz posiedzieć już sam - bywa że to jakaś ******ła ale trzeba wszystko dobrze sprawdzić.

Ps; A i diody się nie świecą po włączeniu...

Wlutuj je odwrotnie (diody mają określoną polaryzację i jest to zaznaczone na schemacie i na płytce), jeśli to nic nie pomoże to najprawdopodobniej nadają się do kosza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Dzisiaj ukończyłem składanie mojego MxM (wnętrza). Czy jest sukces ?? Dla mnie w pewnym sensie tak (ruszył i zaskoczył od pierwszego włączenia), lecz problem polega na tym, że MxM na niskich obrotach potencjometru skrzeczy i szumi, jak się podgłośni to jest si.

Jak zrobię pauzę w meizu to też słyszę szumy... W dodatku prawa słuchawka gra ciszej, a dźwięk wydobywający się nie jest zaskakujący wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że dźwięk się pogorszył. Wiecie w czym tkwi szkopuł ?? Mogę wrzucić zdjęcia jak wam coś pomogą

 

Ps; A i diody się nie świecą po włączeniu...

Wrzuc fotki , od spodu plytki tez . Cos zle zrobiles , nie powinno byc mowy o jakichkolwiek szumach czy trzaskach a dioda powinna swiecic chyba ze masz rozladowany akumulator . Druga dioda , z tylu swieci tylko przy podlaczonej ladowarce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o swiecenie diod to mogles sie pomylic i na odwrot je przylutowac. Zdaza sie tez ze w diodach jest odwrocona polaryzacja. Dla mnie nozki w doiodzie LED moga byc tej samej dlugosci a i tak poznam po wnetrzu diody gdzie jest Katoda i Anoda, i przez taka rutyne nie sprawdzajac diody wlutowywalem myslac ze dobrze wlutowalem okazalo sie ze dioda nie swieci. Przyczyna- zdazaja sie diody ze maja odwrocona polaryzacje, wiec dobrze jest miernikiem sprawdzic polaryzacje diody przed wlutowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

1.Diodę przelutowałem i działa. Generalnie co wydawało się zlutowane nie dokładnie to poprawiłem. Lewy kanał działa mi bez zarzutu, lecz prawy w ogóle.

Wydaję mi się, że mogłem go ciut uszkodzić (przegrzać), ponieważ z nim miałem najwięcej problemów.

Chciałbym go jeszcze raz od lutować i przylutować ponownie, lecz nie potrafię tego dokonać. Bo cyna nie chce przylegać do lutownicy.

Jakieś wskazówki ??

2. Co do potencjometru to kolega poradził mi go spryskać wd- 40. Co wy na to ??

3. Zdjęcia wrzucę niebawem. Nie mogę ich aktualnie zrzucić na kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

1.Diodę przelutowałem i działa. Generalnie co wydawało się zlutowane nie dokładnie to poprawiłem. Lewy kanał działa mi bez zarzutu, lecz prawy w ogóle.

Wydaję mi się, że mogłem go ciut uszkodzić (przegrzać), ponieważ z nim miałem najwięcej problemów.

Chciałbym go jeszcze raz od lutować i przylutować ponownie, lecz nie potrafię tego dokonać. Bo cyna nie chce przylegać do lutownicy.

Jakieś wskazówki ??

2. Co do potencjometru to kolega poradził mi go spryskać wd- 40. Co wy na to ??

3. Zdjęcia wrzucę niebawem. Nie mogę ich aktualnie zrzucić na kompa.

 

 

WD40 to chyba oliwka w sprayu ... nic nie pryskaj , trzaski moga byc tez od nap stalego na wyjsciu , sprawdz symetrie napiec pomiedzy plusem/minusem a virtualna masa , jeden kanal dziala a drugi nie , sprawdz poprawnosc wlutowania gniazd we/wy

Czesci kupiles oryginalne czy stosujesz jakies inne np potencjometr na kabelkach lub gniazda ktore nie pasuja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wreszcie się zmobilizowałem i podaje zdjęcia.

 

Nie wiem co się dzieje z moim mxm, bo czasem mi wszystko działa, a dosłownie 5 minut później z dwóch kanałów słyszę szumy i trzaski.

Zupełnie nie mam pojęcia co z tym zrobić. Wzmaki i kilka pozostałych części przelutowałem i posprawdzałem dokładnie ścieżki.

Jeśli potrzebujecie zdjęć bardziej jasnych to wrzucę, na chwilę obecną uploaduje to co mam.

Pozdrawiam

 

 

gallery_16799_249_140227.jpg

gallery_16799_249_186488.jpg

gallery_16799_249_934921.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc byłem dzisiaj w tym sklepie SEMICON i kupiłem obudowe HAMMONDA. zapłaciłem 35,90. Okazało się, że można u nich złożyć zamówienie na takie obudowy, więc można coś u nich zorganizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz , mysle ze rynek przenosnych tanich wzmacniaczy juz sie nasycil .... moze zima wiekszosc w domowym ciepelku bedzie chciala zaszyc sie ze swoja ulubiona muzyka , calkiem sami , przy kominku ....ale do tego bardziej pasuje jakas fajna lampka ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności