Skocz do zawartości

Wzmacniacze Sluchawkowe


x500

Rekomendowane odpowiedzi

No tak , jak zwykle tajemniczy ;p

Chociaz wstaw fotke jak moonlight wyglada wewnatrz ... bo rozumiem ze schematu nie udostepnisz .

Acha , offset na wyjsciu ( bez zadnych kondow na wej i wyj jest rowny dla lewego kanalu 0.0004V a dla prawego 0.0011V . hmm . Wyjscie wprost ze scalaka LT , pokombinuje jeszcze z jakimis rezystorami lub cewkami na wyjsciu , zobaczymy co z tego wyniknie . Co tuningowales w cd ? Bo mam starego dcd660 do tuningu i nie wiem od czego zaczac ?

 

Edit: dolaczam schemat wzmaka na lt1210

amp.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ferros, nie prowokuj, bo trochę "stuffu" przywiozłem z Ukrainy. Ma być pod choinkę. :lol: Moonlighta opublikuję jak znajdę sobie bardziej intratne zajęcie (projekt) poza etatem, albo jak wygram w totolotka. :D No i jeszcze musiałbym napisać instruktaż jak to uruchamiać i wiedzieć, że się nie wzbudza, nie ma offsetu i inne takie. Ja i tak podpowiadam co tylko mogę. :)

 

x500, Dławiki na wyjście koniecznie daj, tylko poza pętlą sprzężenia zwrotnego. Wrzuć schemat, przecież nie będę zżynał. :P Tam jest pętla sprzężenia zwrotnego lokalna, czy globalna, a może multi-loop? Z offsetu wynika, że się nie wzbudza.

 

Odnośnie CDka - poprawiłem warunki zasilania przetwornika na razie. Głupia rzecz, a jaki efekt. :o Kolejne to będzie zegar - mojego pomysłu, części już lecą z USA i jadą z Łodzi. Nie wiem, czy się poprawi, czy zepsuje, ale jeśli da poprawę, to będę miał projekt zegara uniwersalnego - przestawiając 1 lub 2 piny dostajesz inną częstotliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, i teraz widać więcej. Zrobiłeś wzmacniacz na samych LT1210, a OPA604 robi za DC serwo. Ja bym dał wszystko tak, jak w moich schematach - 4.3k zamiast 2k, 910 ohm zamiast 1k, 750 ohm zamiast 100 ohm, a ten 10k od wejścia do masy niepotrzebny. W sumie wartałoby posłuchać takiego wzmacniacza, to bym się dowiedział co ten LT1210 sobą reprezentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, i teraz widać więcej. Zrobiłeś wzmacniacz na samych LT1210, a OPA604 robi za DC serwo. Ja bym dał wszystko tak, jak w moich schematach - 4.3k zamiast 2k, 910 ohm zamiast 1k, 750 ohm zamiast 100 ohm, a ten 10k od wejścia do masy niepotrzebny. W sumie wartałoby posłuchać takiego wzmacniacza, to bym się dowiedział co ten LT1210 sobą reprezentuje.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie aby to do Ciebie wyslac ale juz poczekam na ladny panel a potem wzmak moze sobie pokrazyc po forumowiczach . Mam na czym sluchac jakby co :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to ja się piszę na wypożyczenie. :D Porównam sobie z moimi wynalazkami.

Oczywiscie . Tylko jak juz bedzie gotowy na cacy . tzn z panelem przednim :-)

A tak na marginesie to nie ja pierwszy robie ten wzmak na telewizyjnym LT ...

695964_1.jpg

476659_2.jpg

 

Tutaj jest watek z audiostereo o wzmakach sluchawkowych a raczej ich budowie , sporo o LT1210 http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html...8895&p=10#k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkel: zasilanie nie będzie symetryczne, bo to będzie 1 ogniwo 7.4V, nie 2x3.7V.

skoro VG jest lepsza od normalnej, to robię wirtualną, liczy się jakość dźwięku dla mnie.

 

Dla jasności: tekst, który wkleiłem nie pochodzi od Mołota, on jedynie zasugerował epoksyd (ale już mam lepszy pomysł).

 

A tak w ogóle, to fajnie by było, gdyby ktoś się podjął wytłumaczenia zasad działania tego typu układu + rysunki + zalety i wady różnych rozwiązań (może jakiś artykulik Majkelu?)

 

x500: podeślę rysunek magikowi i zapytam się o gałkę. Problem z laserem jest taki, że robisz dowolną rzecz w polu 9x9cm za 30pln. wyjdziesz za pole- stawka x2.

Za anodą czarną, to muszę pojeździć. Coś było na Okęciu, chyba robili też HAIII.

 

kurde... :(

Gdybym ja był lepszy w CADzie i miał trochę więcej kasy, to takie cuda bym budował, że się w bani nie mieści... Mam milion pomysłów w głowie, ale nie umiem ich w aluminium/stal/tytan/pcb przelać :((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do LT1210 na razie jeszcze nie zmienilem nic w ukladzie ze schematu . Chcialbym dodac tylko tyle ze grado wysterowuje do bolesnych az poziomow glosnosci bez jakiegokolwiek slyszalnego efektu rozjasnienia czy kompresji , AKG K701 rowniez spokojnie zostaly wysterowane a maja wyzsza impedancje , LT1210 wysterowal do zadawalajacego poziomu glosnosci nawet tonsilowskie sd409 i sd504 - impedancja 600ohm . Choc dla dwu ostatnich modeli wypadaloby jednak zmienic wzmocnienie in plus . Za to ep630 zagraly fenomenalnie , cholernie glosno nawet jak dla mnie ( slucham zwykle baaaardzo glosno ) , mam jak najlepsze mniemanie o tanich epkach ale nie spodziewalem sie ze moga zagrac z taka jakoscia . W kazdym razie na pewno sporo lepiej niz tonsile sd409 . Wzmacniacz chyba nie ma jakiegos wlasnego harakteru , nie zauwazylem ani ocieplenia ani ochlodzenia dzwieku , wzrosla przestrzennosc . Glebia i szczegolowosc oraz wszelkie mikrodetale podane sa niezwykle dokladnie . Ogolnie to ten wzmacniacz wzmacnia i tyle jak komu za cicho :-) .

Ok , jak mi juz Darkness skoluje panel przedni to moge udostepnic wzmak do testow bo uwazam ze gra fajnie a biorac pod uwage cene ( koszt materialow nie przekracza 300pln ) to gra moim skromnym zdaniem naprawde fajnie . I jak sie komus by spodobal to niech sobie go kopiuje .

Tym czasem zamierzam opracowac finalna wersje cmoya ( wzmacniacza przenosnego ) na AD8397 w roli ampa i w roli virtual gnd . I dam 10000uF dla polechtania audiofilskiego poczucia spelnienia :-) . Ustalilem sobie obudowe na Hammonda bo chyba tej jakosci nie znajdziemy gdzie indziej . Wybralem tez zrodlo zasilania na akumulator profitexx bo to tanie , sprawdzone i najprostsze w aplikacji rozwiazanie a ja lubie proste uklady . Potencjometr to alps z wylacznikiem by nie rzezbic kolejnej dziury na odrebny wlacznik . Chcialbym dodac LED na przedni panel . Tylko nie wiem czy dawac potencjometr pomiedzy gniazdami IN i OUT czy gniazda maja byc obok siebie . W sumie to robilem juz te wzmaki ale zawsze w jakiejs obudowie z demobilu . Moze macie jakies inne sugestie ?

Darkness ma ciekawa koncepcje z ogniwem 7.4V ale uwazam ze to bardzo komplikuje sposob ladowania i podnosi koszta .

No nie wiem co tam jeszcze napisac ... gdybym zrobil projekt pcb to czy ktos moglby go skorygowac i zrobic plytki profesjonalnie ? Jam czlek starej daty i maluje obwody pisakiem a potem trawie w chlorku zelaza ....ale to nie ta jakosc jaka bym chcial . . .

 

Tym razem kupilem gniazdka stad http://www.allegro.pl/item275504857_gniazd...uku_czarne.html bo dotychczas uzywane z przezroczysta gora i metalowym gwintem do przykrecenia to totalna porazka .

 

A co do najprostszych CMOY to nadaje sie chyba to :

Jeden prosty LM 4808 dostepny w ELFIE skad podalem reszte danych

Cena 5.12pln plus wat

 

http://www.elfa.se/pdf/73/730/07302409.pdf

 

h6553.jpg

h6552.jpg

 

Wzmacniacz do słuchawek

Prod. National Semiconductor

Podwójny wzmacniacz mocy do bezpośredniego zastosowania ze słuchawkami o impedancji 16/32 Ω. Zasilany pojedynczym napięciem. Zaopatrzony w filtr eliminujący zakłócenia powstające przy włączaniu i wyłączaniu. Wymaga niedużej ilości komponentów zewnętrznych. Obudowa SO8 umożliwia zastosowanie w konstrukcjach o małych wymiarach.

 

 

Napięcie zasilania niesymetryczne : +2,0 do +5,5 V

Pobór prądu: 1,2 mA typ przy +5 V

Max wzm.nap.: 67 dB typ

Nap. offsetu: 10 mV typ

Moc wyjściowa

przy 16 Ω: 105 mW typ przy +5 V, 1 kHz, 0,1 % THD+N

przy 32 Ω: 70 mW typ przy +5 V, 1 kHz, 0,1 % THD+N

Szybkość narastania: 3 V/μs typ

Szumy (SNR): 105 dB typ

Separacja kanałów: 75 dB typ

PSRR: 89 dB typ

 

 

I fotka na dobranoc :-)

07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , nie wiem czy jeszcze kogos temat interesuje ale ... pcb mam juz zaprojektowana , wprawdzie recznie bo nie mam ani programow do tego ani umiejetnosci ich uzywania . pcb w formie pdf jest tutaj http://republika.pl/headamp/pcb.zip - w rozmiarze 1:1 , wystarczy wydrukowac wyciac nozyczkami , przykleic na laminat , przepunktowac , zerwac papier , namalowac sciezki i wytrawic . Rysunek od strony sciezek i sorry za jakosc bo ta wyglada tak niestety , wyslane na email wprost z kserokopiarki . pcb.JPG

plytka zawiera uklad ladowania na diodzie i dwoch rownolegle polaczonych rezystorow 30ohm , virtualna mase , miejsce na baterie 9V lub akumulator , potencjometr alps z wylacznikiem , ad8397 z dlawikami na wyjsciach , m iesci sie tez 10000uF/16V i wszystkie pozostale elementy . Wymiary 51x80mm optymalizowane pod ogolnie dostepna w ELFie obudowe hammonda . Moze ktos to bedzie umial ladnie obrobic w jakims photoshopie czy jak bo ja nie umiem . Pozniej lub jutro poopisuje gdzie jakie elementy wchodza ale sa to elementy ze schematu ktory wczesniej w tym watku umiescilem .

 

Ostatecznie wszystko na pcb zgodne z tym schematem

schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pcb mam juz zaprojektowana , wprawdzie recznie bo nie mam ani programow do tego ani umiejetnosci ich uzywania .

Ściągnij sobie EAGLE'a, jest darmowa wersja Lite z pewnymi mało istotnymi dla amatora ograniczeniami - pełen legal do użytku niekomercyjnego. Używać tego nauczysz się w kilka minut, filozofia pracy jest podobna jak w wielu tego typu programach: rysujesz schemat (w tym momencie masz listę elementów i połączeń między nimi), wg niego generujesz płytkę, rozkładasz na niej elementy i trasujesz ścieżki (jest też autorouter). Obsługa w porównaniu z takim np. Altium/Protelem IMHO diablo niewygodna ale program prosty i darmowy więc nie ma co narzekać. ;)

wystarczy wydrukowac wyciac nozyczkami , przykleic na laminat , przepunktowac , zerwac papier , namalowac sciezki i wytrawic .

Też tak się dawno temu bawiłem (za czasów technikum :rolleyes: ) ale mi szybko przeszło, popróbuj termotransferu - to chyba najszybsza i najtańsza domowa metoda na uzyskanie dobrej jakości płytki drukowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem co sie robi z ta swiatloczula folia i czym ja naswietlic itp itd , jeden egzemplarz mozna sobie namalowac ...

Aj, jaka tam światłoczuła folia - pisałem o termotransferze :>

Wystarczy zwykła folia do wydruków albo papier kredowy i drukarka laserowa bądź xero oraz żelazko i trochę wprawy. ;)

To AVT kiedyś promowało taki prawie "profesjonalny" proces wykonywania płytek w domu, gdzie preparowało się "kliszę" do naświetlania z tych ich wydruków, a potem jeszcze "tylko" dalsza zabawa w chemika (oczywiście emulsja światłoczuła i preparat do zrobienia "kliszy" dostępne w ofercie) i naświetlanie lampą UV. Ale to kupa roboty była (z przewagą kupy ;) ) i w trochę różnych gratów trzeba było się zaopatrzyć - w sumie niepraktyczne zawracanie głowy, nawet pamiętam taki ładny artykuł na ten temat w którejś Elektronice Praktycznej z bodajże 94 roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chcę być niegrzeczny, ale ręczne rysowanie płytek powoduje, że dalszy proces produkcji to też rękodzieło. :) Płytki rysowane w programie do PCB można wysłać na przykład tutaj, będą porządnie wykonane, do tego można zrobić dwustronną, gdyż z przelotkami oni nie powinni mieć problemów. Firm oferujących takie usługi jest więcej, po co wyważać otwarte drzwi? Zamierzam skorzystać niedługo z ich usług, bo będę robił osobny zegar do CDka, a QSOP polutować na pająka nie sposób. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zaraz przejrzę ich ofertę, choć pewnie i tak jak zwykle opłaca się zamówienie sporej liczby egzemplarzy. W przypadku pojedynczego prototypu przeważnie szybciej i wygodniej zrobić płytkę w domu. Wyjątki to właśnie druk pod układy SMD o naprawdę małym rastrze - tu dobrą jakość domowymi metodami trudno osiągnąć.

 

EDIT: Kurde, ceny całkiem sympatyczne :) W każdym razie niezły namiar, pochwal się jak to im wyszło jak już dostaniesz swoją płytkę. Planowałem zrobienie kilku rzeczy, mam już projekty PCB i chciałem to samodzielnie wytrawić i obrobić ale chyba też skłaniałbym się ku zleceniu tego tej firmie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chcę być niegrzeczny, ale ręczne rysowanie płytek powoduje, że dalszy proces produkcji to też rękodzieło. :) Płytki rysowane w programie do PCB można wysłać na przykład tutaj, będą porządnie wykonane, do tego można zrobić dwustronną, gdyż z przelotkami oni nie powinni mieć problemów. Firm oferujących takie usługi jest więcej, po co wyważać otwarte drzwi? Zamierzam skorzystać niedługo z ich usług, bo będę robił osobny zegar do CDka, a QSOP polutować na pająka nie sposób. :D

 

To co napisales nie jest niegrzeczne a pomocne Majkel .

Wiecej takich uwag bysmy prosili .

 

 

@Modrzew , nie zassalem nigdzie tego Eagle . Wszedzie chca mase kasy za niego .

Acha gdybys robil pcb to jednak z potencjometrem obok gniazd we/wy a nie posrodku . Krecenie galka jest uciazliwe pomiedzy dwoma wystajacymi wtykami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzieki , ten progs jest nawet nawet ale juz zapodanie do zamowienia ewentualnej pcb jakichs plikow gerber czy cus przekracza moje mozliwosci intelektualne . Musze sie poddac w tym momencie choc osobiscie zamowilbym z 5 tych plyteczek . Licze na Ciebie modrzew bo jak nie to nic tylko lzy bede lal :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że w łikiend coś wydziergam ale niestety - praca przeciągnęła się na sobotę a w niedzielę chciałem już po prostu odpocząć. Jeśli bardzo Ci się nie spieszy (bo zresztą i tak będzie na bank kilka poprawek) to w Święta coś spróbuję zrobić w ramach odpoczynku od magisterki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że w łikiend coś wydziergam ale niestety - praca przeciągnęła się na sobotę a w niedzielę chciałem już po prostu odpocząć. Jeśli bardzo Ci się nie spieszy (bo zresztą i tak będzie na bank kilka poprawek) to w Święta coś spróbuję zrobić w ramach odpoczynku od magisterki. ;)

 

Nie ma pospiechu , sam prawie na nic nie mam czasu :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności